16.11.2023

№ 595/495/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2021 року

м. Київ

справа № 595/495/17

провадження № К/9901/17750/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Бучацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій неправомірними, за касаційною скаргою Бучацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на постанову Бучацького районного суду Тернопільської області у складі судді Содомори Р.О. від 10 серпня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Гудима Л.Я., Довгополова О.М., Святецького В.В. від 10 жовтня 2017 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Бучацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій неправомірними, у якому просив:

- визнати незаконною відмову Бучацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 07 жовтня 2016 року № 1818/02 у призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах;

- зобов`язати Бучацьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою Бучацького районного суду Тернопільської області від 10 серпня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.

Визнано незаконною відмову Бучацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області у призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах.

Зобов`язано Бучацьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

3. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив із того, що зібраними у справі доказами підтверджено, що позивач працював на посаді електрозварника, яка входить до списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, досяг 55 років, має загальний трудовий стаж 27 років 5 місяців 19 днів, стаж роботи на посаді електрозварника - 23 роки 4 місяці 14 дні, а тому наявні підстави для призначення йому пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Короткий зміст вимог касаційної скарги

4. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Бучацьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області звернулось із касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Бучацького районного суду Тернопільської області від 10 серпня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року та ухвалити нову постанову.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

5. Судами попередніх інстанцій установлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , досягнувши 55 річного віку, ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувся до Бучацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

6. Бучацьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області листом від 07 жовтня 2016 року № 1818/02 повідомило ОСОБА_1 про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах у зв`язку із тим, що не виконуються вимоги пункту 2 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а саме позивачем на підтвердження записів в трудовій книжці не надано пільгової довідки про зайнятість повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України; характеристики виконуваної роботи; висновку державної експертизи умов праці щодо якості проведення атестації робочого місця за умовами праці.

7. Уважаючи рішення Бучацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови про призначення пенсії на пільгових умовах неправомірним, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

8. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

9. Звертаючись до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії позивачем не було надано пільгової довідки про зайнятість повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України; характеристики виконуваної роботи; висновку державної експертизи умов праці щодо якості проведення атестації робочого місця за умовами праці, що виключає можливість призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

10. ОСОБА_1 подано заперечення на касаційну скаргу Бучацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на постанову Бучацького районного суду Тернопільської області від 10 серпня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року, у яких він просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

11. Відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (у редакції, що діяла на момент звернення позивача за призначенням пенсії) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

12. Згідно із статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

13. Пунктами 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі-Порядок № 637) передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

14. Згідно із пунктом 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

15. За приписами пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством фінансів України.

16. Відповідно до пункту «д» частини третьої статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується також: навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

17. Частиною другою статті 38 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» визначено, що час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

18. Пунктом 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, установлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

19. Списки № 1, 2 затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173 застосовуються до пільгової роботи до 31 грудня 1991 року; якщо пільгова робота продовжується після 01 січня 1992 року (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11 березня 1994 року, - застосовуються списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10; якщо пільгова робота продовжується після 11 березня 1994 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16 січня 2003 року, - застосовуються списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162.

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій

20. Аналіз наведених вище норм права дає підстави для висновку, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають чоловіки зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

21. Трудова книжка є основним документом, який підтверджує стаж роботи.

22. Згідно атестата № НОМЕР_1 ОСОБА_1 з 01 вересня 1976 року по 05 липня 1978 року навчався в ПТУ № 5 м. Калуш Івано-Франківської області за спеціальністю «електрогазозварник».

23. Як убачається із трудової книжки позивача, ОСОБА_1 :

- з 03 серпня 1978 року по 24 грудня 1979 року працював електрозварником в Бучацькому АТК ОСС;

- з 02 лютого 1980 року по 22 жовтня 1980 року в Бучацькому виробничому об`єднанні металовиробів працював на посаді електрозварника;

- 31 жовтня 1970 по 18 листопада 1982 року відбував службу в рядах Радянської армії;

- з 3 лютого 1983 року по 01 серпня 1985 року працював електрозварником по 3-му розряду у вентиляторному цеху;

- з 18 серпня 1985 року по 12 березня 1987 року працював електрозварником 5-го розряду в Бучацькій МСО;

- з 03 серпня 1988 року по 10 жовтня 1991 року та з 20 липня 1992 року по 20 липня 2006 року працював в Бучацькому спиртзаводі на посаді електрозварника.

24. Згідно з інформацією про умови праці ОСОБА_1 ДП «Бучацький мальтозний завод» № 5 від 03 січня 2008 року наданої Бучацькій районній санепідемстанції електрозварювальник ОСОБА_1 не залучався до виконання робіт, не пов`язаних з його професією.

25. Згідно доданої до інформації карти умов праці (додаток 3) випливає, що робоче місце має в наявності 4 фактори І ступеня. За показниками робоче місце потрібно вважати з шкідливими умовами праці, підтверджено право на пільги згідно списку № 2.

26. Як убачається із санітарно-гігієнічної характеристики умов праці від 01 лютого 2008 року, виданої Бучацькою районною санітарно-епідеміологічною станцією, що робоче місце ОСОБА_1 віднесено до гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості і небезпечності факторів виробничого середовища).

27. У ДП «Бучацький мальтозний завод» була проведена атестація робочого місця.

Згідно із наказом по підприємству від 07 вересня 2006 року № 93 «Про затвердження переліку робочих місць, працівникам яких підтверджується право на пільги та компенсації результатами проведеної атестації робочих місць за умовами праці» підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно зі списком № 2 працівника робочого місця «електрогазозварювальник».

28. Згідно з актом № 1 від 04 березня 2005 року ОСОБА_1 був потерпілим від нещасного випадку на ДП «Бучацький мальтозний завод». З акта № 1 убачається, що позивач працював за професією «газоелектрозварювальник» 4-го розряду, загальний стаж роботи - 27 років стаж роботи за професією - 17 років.

29. Розділом XXXII «Загальні професії» списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, роботи в яких надає право на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, затвердженою постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, передбачалися професії «газозварювальник», «електрозварювальник».

30. Розділом XXXIII «Загальні професії» списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, роботи в яких надає право на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, затвердженою постановою Ради Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, передбачалися професії «газозварювальник», «електрозварювальник».

31. Постановою Кабінету Міністрів від 11 березня 1994 року № 162 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» затверджено список № 2 виробництв, цехів, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість у яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, у якому в розділі XXXIII «Загальні професії» передбачені професії «електрозварники» та «газозварники».

32. На період проходження позивачем військової служби діяло «Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій», затверджене Постановою Ради Міністрів СРСР від 03 серпня 1972 року № 590.

33. Підпунктом «к» частини 1 пункту 109 вказаного Положення передбачено, що крім роботи в якості робочого або службовця в загальний стаж роботи зараховується також служба в складі Збройних сил СРСР.

34. Відповідно до частини другої статті 38 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» період навчання позивача з 01 вересня 1976 року по 05 липня 1978 року в ПТУ № 5 м. Калуш Івано-Франківської області за спеціальністю «електрогазозварник» слід зарахувати до трудового стажу за спеціальністю, оскільки перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищила трьох місяців.

35. Відсутність належним чином оформленої уточнювальної довідки не може порушувати право позивача на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки пільговий стаж підтверджено трудовою книжкою, атестацією робочого місця.

36. Зазначений висновок висловлений Верховним Судом у постанові від 05 грудня 2019 року у справі № 359/8683/16-а.

37. Отже, записи у трудовій книжці позивача про періоди роботи та зібрані і досліджені судом докази, у своїй сукупності, є достатніми для висновку, що ОСОБА_1 понад 27 років працював на посаді, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

38. Під час розгляду справи установлено, що на час звернення до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 досяг 55 років, мав понад 30 років загального трудового стажу, з яких понад 27 років на роботах передбачених списком № 2, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

39. З огляду на вищевикладене, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку визнавши незаконною відмову Бучацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області у призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах та зобов`язавши відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

40. За наведених обставин, колегія суддів дійшла висновку, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір відповідно до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до цих правовідносин; у них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Керуючись статтями 341 345 349 350 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Бучацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області залишити без задоволення, а постанову Бучацького районного суду Тернопільської області від 10 серпня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

Судді Я. О. Берназюк

І. В. Желєзний