22.05.2025

№ 620/10230/24

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2025 року

м. Київ

справа №620/10230/24

адміністративне провадження № К/990/51127/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., суддів Стеценка С.Г. та Стрелець Т.Г., розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області

на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2024 року (прийняту у складі колегії: головуючої судді Грибан І.О. суддів Беспалова О.О., Ключковича В.Ю.),

У С Т А Н О В И В :

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - Управління, скаржник), в якій просив:

- визнати протиправною бездіяльність Управління щодо не призначення ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - постанова КМУ № 713) у розмірі двох тисяч гривень;

- зобов`язати Управління призначити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою КМУ № 713 у розмірі двох тисяч гривень з 01 березня 2024 року.

2. На обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що він перебуває на обліку в Управлінні та отримує з 01 жовтня 2019 року пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ). На адвокатський запит представника позивача, Управління листом від 11 липня 2024 року повідомило, що оскільки пенсія позивачу призначена після 01 березня 2018 року, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 щомісячна доплата, згідно з постановою КМУ № 713 не призначалась та не виплачувалась. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, та такими, що порушують право на отримання пенсії в належному розмірі позивач звернувся з цим позовом до суду.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

3. Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2024 року у задоволенні позову відмовлено.

4. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, виходив з того, що пенсія позивачу призначена з 01 жовтня 2019 року, тобто після 01 березня 2018 року, тому відповідно до положень постанови КМУ № 713 позивач не має права на призначення щомісячної доплати, передбаченої вказаною постановою, оскільки станом на момент призначення та нарахування пенсії диспропорція в її розмірах була відсутня.

5. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2024 року в адміністративній справі №620/10230/24 скасовано та ухвалено нове рішення, яким позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Управління щодо не призначення ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою КМУ № 713 у розмірі дві тисячі гривень.

Зобов`язано Управління призначити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою КМУ № 713 у розмірі дві тисячі гривень з 01 березня 2024 року.

6. Ухвалюючи таке рішення, суд апеляційної інстанції виходив з того, що оскільки позивачу, пенсія призначена після 01 березня 2018 року, однак розмір її обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року, то позивачу має встановлюватись щомісячна доплата до пенсії, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 713.

Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги

7. Не погоджуючись з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2024 року, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, Управління звернулося з касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити у силі рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2024 року.

8. На обґрунтування касаційної скарги скаржник зазначає, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував положення пункту 1 Постанови КМУ № 713, у зв`язку із чим дійшов помилкового висновку про наявність підстав для призначення ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі двох тисяч гривень з 01 березня 2024 року.

9. Управління вказує, що щомісячна доплата, передбачена постановою КМУ № 713, підлягає виплаті тільки тим особам, яким пенсія призначена до 01 березня 2018 року. Водночас, оскільки позивачу пенсію призначено з 01 жовтня 2019 року, тобто після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, згідно положень постанови КМУ №713, правомірно не призначалась та не виплачувалась.

10. Крім того, Управління зазначає, що суд апеляційної інстанції не врахував правовий висновок Верховного Суду, викладений у рішенні від 16 грудня 2024 року у справі № 400/6254/24.

Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи

11. Касаційна скарга надійшла до Суду 30 грудня 2024 року.

12. Ухвалою Верховного Суду від 09 січня 2025 року відкрито касаційне провадження у справі № 620/10230/24, витребувано адміністративну справу та запропоновано учасникам справи надати відзив на касаційну скаргу.

13. Ухвалою Верховного Суду від 16 травня 2025 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами без повідомлення та виклику учасників справи колегією у складі трьох суддів з 19 травня 2025 року.

14. При розгляді цієї справи в касаційному порядку іншими учасниками справи клопотань заявлено не було.

Позиція інших учасників справи

15. 24 січня 2025 року від ОСОБА_1 надійшов відзив на касаційну скаргу Управління, в якому зазначається, що предметом цього спору є правовідносини щодо наявності підстав для нарахування та виплати позивачу з 01 березня 2024 року доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., право на яку передбачене пунктом 1 Постанови КМУ № 713. Відповідач ігноруючи вказану норму права, якою передбачено право на доплату до пенсії особам, які вийшли на пенсію після 01 березня 2018 року, посилається на пункт 2 Постанови КМУ № 713, який регулює право на доплату особам, які вийшли на пенсію до 01 березня 2018 року. Тобто, Управління намагається застосувати норму права, яка регулює інші правовідносини, натомість, норму права, яка врегульовує спірні правовідносини, відповідач, за твердженням ОСОБА_1 , свідомо ігнорує.

Також у відзиві позивач вказує, що ця справа не підпадає під ознаки типової, провадження у якій відкрито Верховним Судом ухвалою від 07 листопада 2024 року у справі №400/6254/24, оскільки спір виник з різних підстав, а відтак правовий висновок Верховного Суду, що викладений у рішенні від 16 грудня 2024 року у зразковій справі № 400/6254/24, не може бути врахований при розгляді даної справи.

Обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій

16. Суди попередніх інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановили, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком з 01 жовтня 2019 року, обчислену відповідно до Закону №2262-ХІІ.

17. ОСОБА_1 , відповідно до листа Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області від 15 липня 2024 року № 702-4345/7008, був призначений на посаду начальника Семенівського районного сектора Управління ДСНС України у Чернігівській області з 21 травня 2019 року. Станом на 30 вересня 2019 року розмір посадового окладу, який отримував ОСОБА_1 складав 5640 грн.

18. Також, листом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області від 18 липня 2024 року № 702-4413/7005 повідомлено, що відповідно до схем за посадою начальника районного сектору станом на 01 березня 2018 року встановлено 28 тарифний розряд, посадовий оклад за яким становить 5640 гривень.

19. Таким чином, для призначення ОСОБА_1 пенсії був взятий розмір грошового забезпечення, визначений станом на 01 березня 2018 року, який до дати призначення йому пенсії не змінювався.

20. На адвокатський запит представника позивача, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, листом від 11 липня 2024 року повідомило, що оскільки пенсія позивачу призначена після 01 березня 2018 року, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щомісячна доплата, згідно з постановою КМУ № 713 не призначалась та не виплачувалась.

21. Позивач вважаючи, такі дії відповідача протиправними, та такими, що порушують його право на отримання пенсії в належному розмірі, звернувся до суду з цим позовом.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Оцінка висновків судів попередніх інстанцій і доводів учасників справи

22. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

23. Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

24. Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

25. Крім того стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме - бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

26. Зазначеним вимогам процесуального закону постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2024 року відповідає, а викладені у касаційній скарзі доводи є необґрунтованими з огляду на таке.

27. Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

28. Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

29. Зазначені норми означають, що з метою гарантування правового порядку в Україні кожен суб`єкт приватного права зобов`язаний добросовісно виконувати свої обов`язки, передбачені законодавством, а у випадку невиконання відповідних приписів - зазнавати встановлених законодавством негативних наслідків.

30. Водночас суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

31. Стаття 3 Конституції України проголошує, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

32. Ця норма є об`єктивним продовженням задекларованого в статті 1 Конституції України її статусу як соціальної та правової держави.

33. Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

34. За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

35. Так, пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.

36. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон № 2262-XII.

37. Згідно із частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України 14 липня 2021 року прийняв Постанову № 713.

38. За змістом пункту 1 постанови КМУ № 713 з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII станом на 1 березня 2018 року, установлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється у сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

39. Суд також зазначає, що відповідно до пояснювальної записки до проєкту постанови КМУ № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 1 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб, яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 1 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає близько 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій залежно від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2000,00-2700,00 грн.

40. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України з 1 липня 2021 року особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року або тим, кому її призначено після 1 березня 2018 року, проте обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія відповідним особам переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року. Тобто такі доплати є тимчасовими.

41. Отже, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови КМУ № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 цієї Постанови є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка була підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Іншими словами, доплати до пенсій (розмір яких обчислювався з прожиткового мінімуму станом на 1 березня 2018 року), передбачені Постановою КМУ № 713, здійснювалися тимчасово до перерахунку відповідних пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), зокрема через підвищення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на відповідний рік відповідно до пункту 4 Постанови № 704 в редакції з 29 січня 2020 року.

42. За аналогічних правовідносин, здійснивши аналіз пункту 1 Постанови № 713 у сукупності з приписами статті 63 Закону № 2262-XII, Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в рішенні від 16 грудня 2024 року у зразковій справі № 400/6254/24, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2025 року, дійшов таких висновків:

з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-XII до 01 березня 2018 року (і до розміру пенсії на вказану дату) або пенсія яким призначено (поновлена) після 01 березня 2018 року (з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати), було установлено щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн;

доплата, визначена цією Постановою, враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, що здійснюються у зв`язку з прийняттям після 01 березня 2018 року уповноваженим органом нормативно-правого акта, який став правовою підставою для перегляду (перерахування) пенсії. Тобто таке підвищення (перерахунок пенсії) повинне відповідати порядку, передбаченому статтею 63 Закону № 2262-XII, та обов`язково мало здійснюватися після 01 березня 2018 року, при цьому не має значення, чи такий нормативно-правовий акт був прийнятий до 01 березня 2018 року або після, оскільки визначальним є саме момент підвищення після 01 березня 2018 року;

метою установлення такої доплати є поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам;

виплата щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому пункту 1 цієї Постанови, переглядалася (перераховувалася) саме після 01 березня 2018 року відповідно до процедури, передбаченої статтею 63 Закону № 2262-XII, і такий перегляд (перерахунок) перевищив розмір доплати;

якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався до 01 березня 2018 року або після цієї дати, однак на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який в особи виникло до 01 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок) не є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000,00 грн чи її припинення;

водночас, якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався після 01 березня 2018 року на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який в особи виникло після 01 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок), проведений відповідно до статей 43, 63 Закону № 2262-XII (підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000 грн чи її зменшення (в залежності від розміру збільшення пенсії після перерахунку).

43. Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до листа Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області від 15 липня 2024 року № 702-4345/7008, був призначений на посаду начальника Семенівського районного сектора Управління ДСНС України у Чернігівській області з 21 травня 2019 року. Станом на 30 вересня 2019 року розмір посадового окладу, який отримував ОСОБА_1 складав 5640 грн.

44. Також, листом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області від 18 липня 2024 року № 702-4413/7005 повідомлено, що відповідно до схем за посадою начальника районного сектору станом на 01 березня 2018 року встановлено 28 тарифний розряд, посадовий оклад за яким становить 5640 грн.

45. Таким чином, аналіз наданих у справі довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області дає підстави для висновку про тотожність розміру посадового окладу за відповідною посадою як станом на 01 березня 2018 року, так і станом на вересень 2019 року. Це, у свою чергу, є прямим доказом незмінності розміру грошового забезпечення позивача станом на 01 березня 2018 року та на момент призначення йому пенсії.

46. З огляду на викладене, Суд погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що обчислення пенсії позивача було здійснено на підставі грошового забезпечення, яке було актуальним саме на 01 березня 2018 року

47. Крім того, Суд зауважує, що судами попередніх інстанцій не встановлено факту проведення будь-яких перерахунків пенсії позивачу після її призначення, у тому числі у зв`язку із зростанням розміру посадового окладу чи зміною інших складових грошового забезпечення на підставі нормативно-правових актів, а відповідач не надав належних доказів на спростування цієї обставини.

48. Отже, з огляду на те, що пенсія позивача була призначена після 01 березня 2018 року, але її розмір обчислено з урахуванням грошового забезпечення, визначеного саме станом на 01 березня 2018 року, а також з урахуванням того, що судами не встановлено факту її подальшого перерахунку, - суд апеляційної інстанції обґрунтовано дійшов висновку про відсутність правових підстав для застосування абзацу третього пункту 1 постанови КМУ № 713 як підстави для невиплати щомісячної доплати в розмірі 2000 грн.

49. На цій підставі, враховуючи те, що абзац перший пункту 1 постанови КМУ № 713 передбачає право на щомісячну доплату не лише для осіб, пенсія яким призначена до 01 березня 2018 року, а також і для осіб, пенсія яким призначена після цієї дати, але обчислена з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року, доводи скаржника про неправильне застосування положень пункту 1 Постанови КМУ № 713 та неврахування судом апеляційної інстанції висновку Верховного Суду, викладеного у рішенні від 16 грудня 2024 року у справі № 400/6254/24 є необґрунтованими.

Верховний Суд зауважує, що правова позиція, сформульована у зразковій справі №400/6254/24, застосовна лише за наявності перерахунку пенсії після 01 березня 2018 року. Водночас у цій справі судами попередніх інстанцій достовірно встановлено, що перерахунок пенсії позивачу після її призначення не проводився, а розмір пенсії обчислено на підставі грошового забезпечення, яке залишалося незмінним із 01 березня 2018 року до дати призначення. Таким чином, на відміну від зразкової справи, де підставою для припинення доплати був факт перерахунку пенсії, у справі, що розглядається, такий факт відсутній. Отже, висновки, викладені у зразковій справі, не спростовують законності призначення доплати позивачу відповідно до абзацу другого пункту 1 Постанови КМУ №713.

50. Суд зауважує, що положення пункту 1 постанови КМУ № 713 мають застосовуватись Управлінням під час здійснення повноважень у повному обсязі, із системним урахуванням змісту всієї норми, а не вибірково. Зазначений пункт містить чітко окреслені дві категорії осіб, яким може бути встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн:

-особи, пенсія яким призначена до 01 березня 2018 року відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби);

-особи, пенсія яким призначена після 01 березня 2018 року, однак її розмір обчислено з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Таким чином, текст норми передбачає не одну, а дві окремі категорії суб`єктів, які мають право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн (за умови відсутності здійсненого перерахунку пенсії). Виключне посилання лише на дату призначення пенсії без урахування порядку її обчислення суперечить буквальному, системному та цільовому тлумаченню зазначеного пункту, а неврахування цієї конструкції призводить до неправомірного звуження змісту права особи на соціальне забезпечення, що є неприпустимим з огляду на гарантії, передбачені статтею 46 Конституції України.

51. Згідно з імперативними вимогами статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги; на підставі встановлених фактичних обставин справи лише перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального та дотримання норм процесуального права.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

52. Відповідно до частини першої статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

53. Враховуючи вищенаведене, Верховний Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення і погоджується з висновками суду апеляційної інстанції у справі.

54. Рішення суду апеляційної інстанції у цій справі є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір відповідно до норм матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, в оскаржуваному судовому рішенні повно і всебічно з`ясовані обставини в адміністративній справі з наданням оцінки всім основним аргументам учасників справи, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Висновки щодо розподілу судових витрат

55. Оскільки колегія суддів залишає без змін рішення суду апеляційної інстанції, то відповідно до статті 139 КАС України судові витрати не підлягають новому розподілу.

Керуючись статтями 341 345 349 350 355 356 359 КАС України, Cуд

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області залишити без задоволення.

Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2024 року залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.

Суддя-доповідач Я.О. Берназюк

Судді С.Г. Стеценко

Т.Г. Стрелець