Главная / Законодательство / Стаття 35. Внески членів кредитної спілки

Стаття 35. Внески членів кредитної спілки

1. Члени кредитної спілки здійснюють такі внески:

1) вступний внесок;

2) обов’язковий пайовий внесок;

3) додаткові пайові внески;

4) інші цільові внески, передбачені статутом кредитної спілки.

2. Порядок залучення пайових внесків та інших внесків встановлюється цим Законом та статутом кредитної спілки.

Пайові внески здійснюються виключно у грошовій формі.

3. Розмір обов’язкового пайового внеску, що сплачується особою при вступі до кредитної спілки або у разі прийняття загальними зборами членів кредитної спілки рішення про збільшення пайового капіталу кредитної спілки, порядок та строки сплати членами кредитної спілки обов’язкового пайового внеску чи додаткових коштів для збільшення розміру обов’язкового пайового внеску визначаються рішенням установчих або загальних зборів членів кредитної спілки.

Для об’єднаної кредитної спілки розмір обов’язкового пайового внеску може встановлюватися у відсотках від активів кредитної спілки, яка є її членом.

Порядок прийому (залучення), розмір та граничний строк здійснення обов’язкового пайового внеску, порядок та розміри нарахування і виплати частини прибутку на обов’язковий пайовий внесок встановлюються статутом кредитної спілки та/або рішенням загальних зборів членів кредитної спілки.

Розміри вступного та обов’язкового пайового внесків є однаковими для всіх членів кредитної спілки - фізичних осіб та однаковими для всіх членів кредитної спілки - юридичних осіб та встановлюються у порядку, визначеному статутом кредитної спілки, як фіксована сума.

Кредитна спілка зобов’язана розмістити на своєму веб-сайті інформацію про розмір обов’язкового пайового внеску, суми додаткових коштів для збільшення розміру обов’язкового пайового внеску (у разі прийняття загальними зборами членів кредитної спілки рішення про їх сплату), порядок та строки їх сплати членами кредитної спілки.

4. Кредитна спілка має право приймати додаткові пайові внески від своїх членів лише у разі, якщо можливість сплати таких внесків та їх вид (види) передбачені статутом кредитної спілки.

Статутом кредитної спілки можуть бути передбачені такі види додаткових пайових внесків:

додатковий пайовий внесок, що приймається на умовах повернення внеску на першу вимогу члена кредитної спілки (далі - додатковий пайовий внесок на вимогу);

додатковий пайовий внесок, що приймається на умовах повернення внеску із спливом встановленого статутом кредитної спілки строку (далі - строковий додатковий пайовий внесок).

Додаткові пайові внески включаються до зобов’язань кредитної спілки. Регулятор має право встановлювати обмеження частки додаткових пайових внесків у зобов’язаннях кредитної спілки.

Строковий додатковий пайовий внесок, що внесений на строк не менше п’яти років, включається до регулятивного капіталу кредитної спілки у порядку, встановленому нормативно-правовими актами Регулятора.

Порядок прийому (залучення) та повернення додаткових пайових внесків, порядок та розміри нарахування і виплати доходу на додаткові пайові внески встановлюються цим Законом, статутом кредитної спілки та рішенням загальних зборів членів кредитної спілки.

5. Пайові внески не є вкладами (депозитами).

Вклад (депозит) не може бути переведений у пайовий внесок. Пайовий внесок та інші внески члена кредитної спілки не можуть бути переведені у вклад (депозит).

Обов’язковий пайовий внесок не може бути переведений у додатковий пайовий внесок.

Строковий додатковий пайовий внесок не може бути переведений у додатковий пайовий внесок на вимогу.

Внески членів кредитної спілки, крім вступного внеску, обов’язкового пайового внеску (з урахуванням його збільшення відповідно до цього Закону), строкового додаткового пайового внеску, включеного до регулятивного капіталу кредитної спілки на умовах, визначених абзацом шостим частини четвертої цієї статті, та вклади (депозити) за заявою члена кредитної спілки можуть бути спрямовані на погашення кредиту та/або процентів за його користування, а також до резервного капіталу кредитної спілки з урахуванням строковості таких внесків.

Забороняється в інший спосіб, ніж передбачено абзацом п’ятим цієї частини та абзацом третім частини другої статті 16 цього Закону, змінювати призначення коштів, сплачених членом кредитної спілки як внесок відповідно до частини першої цієї статті.

6. Прийом (залучення) кредитними спілками пайових внесків здійснюється без укладення договору. Здійснення таких внесків підтверджується розрахунковим документом, квитанцією, касовим чеком або іншим документом, що підтверджує факт отримання коштів, із зазначенням дати здійснення внеску.

Договір, укладений кредитною спілкою з її членом або особою, яка має намір стати членом кредитної спілки, з метою залучення пайових внесків, є нікчемним.

7. Кредитна спілка веде персоніфікований облік пайових внесків відповідно до нормативно-правових актів Регулятора.

8. У разі нездійснення членом кредитної спілки обов’язкового пайового внеску у визначені статутом кредитної спілки або рішенням загальних зборів членів кредитної спілки строки загальні збори членів кредитної спілки мають право прийняти рішення про виключення такого члена із складу кредитної спілки.

9. Обов’язковий пайовий внесок не підлягає поверненню члену кредитної спілки, крім випадку:

1) припинення особою членства у кредитній спілці, коли поверненню підлягають її пайові внески у розмірі та порядку, визначені цим Законом та статутом кредитної спілки;

2) припинення кредитної спілки шляхом ліквідації, коли розподіл майна кредитної спілки між її членами здійснюється відповідно до цього Закону.

Додаткові пайові внески на вимогу повертаються члену кредитної спілки у разі припинення членства у кредитній спілці, її ліквідації або без припинення особою членства у кредитній спілці за письмовою заявою такого члена у порядку, визначеному цим Законом та статутом кредитної спілки, за умови що у кредитній спілці відсутні невиконані вимоги за зобов’язаннями за договорами вкладів (депозитів) та іншими зобов’язаннями кредитної спілки.

Строкові додаткові пайові внески повертаються із спливом строку, на який вони були внесені, у розмірі та порядку, що визначені цим Законом та статутом кредитної спілки.

Пайові внески членів кредитної спілки, які мають прострочені зобов’язання перед кредитною спілкою, не підлягають поверненню до моменту виконання таких прострочених зобов’язань членом кредитної спілки.

10. Кредитна спілка повертає обов’язковий пайовий внесок особі, яка припинила членство у кредитній спілці, її спадкоємцям/правонаступникам або строкові додаткові пайові внески, включені до складу регулятивного капіталу, особі без припинення нею членства у кредитній спілці виключно у разі виконання на день прийняття рішення про повернення таких пайових внесків усіх таких умов:

1) кредитна спілка виконує усі пруденційні вимоги, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Регулятора;

2) повернення пайових внесків не призведе до порушення пруденційних вимог;

3) розмір власного капіталу кредитної спілки перевищує розмір її пайового капіталу;

4) дотримання вимог частини шостої статті 33 цього Закону;

5) виконання інших умов, передбачених статутом кредитної спілки.

11. Повернення обов’язкового пайового внеску та строкових додаткових пайових внесків, включених до складу регулятивного капіталу кредитної спілки, здійснюється протягом одного місяця після проведення річних загальних зборів, на яких оголошується сума таких пайових внесків, що мають бути повернені, та сума таких пайових внесків, що можуть бути повернені з урахуванням вимог, передбачених частиною десятою цієї статті.

Повернення додаткових пайових внесків, крім строкових додаткових пайових внесків, включених до складу регулятивного капіталу, здійснюється протягом одного місяця після проведення засідання ради кредитної спілки, на якому оголошується сума таких пайових внесків, що мають бути повернені, та сума таких пайових внесків, що будуть повернені з урахуванням вимог, передбачених частиною десятою цієї статті.

У разі якщо всі заявки до повернення пайових внесків не можуть бути задоволені, пайові внески повертаються особам, які припинили членство у кредитній спілці (або їх спадкоємцям/правонаступникам), додаткові пайові внески повертаються членам кредитної спілки без припинення ними членства у кредитній спілці пропорційно до суми пайових внесків, заявлених ними до повернення, а решта виплачується у подальших періодах із дотримання умов, визначених частиною десятою цієї статті.

12. Регулятор у встановленому його нормативно-правовими актами порядку має право заборонити повернення пайових внесків членам кредитної спілки та розподіл прибутку на інші цілі, ніж формування резервного капіталу кредитної спілки, якщо за результатами здійснення нагляду Регулятором встановлено, що такі виплати призведуть до порушення вимог частини шостої статті 33 цього Закону та/або пруденційних вимог.