Війна в Україні закінчиться миром, який буде більш вигідним, або Києву, або Москві. Росія може перемогти навіть без повної окупації України. І тоді на Європу чекають темні часи. Про це в авторській статті для The Guardian пише історик і політичний оглядач Тімоті Гартон Еш.
Не розглядаючи варіант із повним вигнанням росіян з України, колумніст готовий вважати перемогою ситуацію, коли Київ отримає справді надійні гарантії безпеки від Заходу та інвестиції в свою економіку. Попри те, що 3,5 мільйони українців залишаться під російською окупацією, для решти країни це буде шанс забезпечити довготривалий мир, економічне зростання та подальше реформування країни в бік західної моделі.
"Через п'ять років країна вступає до ЄС, а потім, під керівництвом нової адміністрації США, починає процес вступу до НАТО. Більша частина України стає суверенною, незалежною, вільною країною, міцно орієнтованою на Захід", – описує Тімоті Еш сценарій "української перемоги" та "історичної поразки Росії".
Але він також бачить і гірший сценарій, який більше схожий на перемогу Росії. Сценарій, в якому Київ не отримає ані надійних гарантій безпеки, ані фінансової підтримки. І він є теж реалістичним, зважаючи на хворобливу неготовність Заходу ухвалювати вольові рішення.
"Україна була б розгромлена, розділена, деморалізована і обезлюднена. Гроші не надходитимуть на відновлення країни; замість цього інша хвиля людей покине її. Політика стала б злою, з сильним антизахідним трендом. З’являться нові можливості для російської дезінформації та політичної дестабілізації. Необхідні реформи зупиняться, а отже, і просування до членства в ЄС", – описує колумніст цей сценарій.
Тімоті Еш переконаний, що за цього сценарію Росія стала б іще більш агресивною і нахабнішою у проведенні своїх гібридних атак проти Європи – від втручання у вибори до прямих диверсій.
"Було б наївно сподіватися, що дипломатія зможе досягти якогось чарівного моменту, коли путінська Росія раптом стане "задоволеною" результатом в Україні та повернеться до звичайного мирного часу. Коли планувальники НАТО кажуть, що ми повинні бути готові до можливої агресії Росії проти території НАТО до 2029 року, вони не просто розповсюджують жахливі історії, щоб збільшити військовий бюджет", – наголошує колумніст.
Оглядач також нагадує, що Китай, КНДР та інші потенційні агресори можуть розв’язати нові війни, надихнувшись успіхом Росії. А решта світу терміново почне озброюватися ядерним арсеналом, як єдиною надійною гарантією власної безпеки.
"Висновок ясний і гнітюче знайомий. Небажання європейських демократій платити високу ціну зараз означає, що пізніше світ заплатить ще вищу ціну", – резюмує колумніст
Як писав УНІАН, для України та її європейських партнерів почалися критичні кілька тижнів, які залишаються до інавгурації обраного президента США Дональда Трампа. На кону не тільки суверенітет і незалежність України, а й довгострокові інтереси самої Європи.
Також ми розповідали, що Дональд Трамп передумав скасовувати військову допомогу Україні. Принаймні певний час після його інавгурації поставки триватимуть. У цьому люди Трампа запевнили лідерів країн Європи.