ПОСТАНОВА

Іменем України

30 січня 2020 року

Київ

справа №1240/2641/18

адміністративне провадження №К/9901/17161/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Білоуса О.В.,

суддів - Блажівської Н.Є., Желтобрюх І.Л.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління ДФС у Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2018 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2019 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «Євротрубпласт» до Головного управління ДФС у Луганській області, Луганської митниці ДФС про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ТОВ «Торгівельний дім «Євротрубпласт» (далі - Товариство) звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Луганській області, Луганської митниці ДФС про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог Товариство зазначало, що з дотриманням строку, встановленого статтею 43 ПК України (1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми) подало заяву про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань, проте відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у ненаданні до УДКСУ у м. Луганську висновку про повернення на поточний рахунок позивача сум надмірно сплачених грошових зобов`язань, зокрема: надмірно сплаченого ПДВ з товарів, ввезених на територію України, в розмірі 336921,97 грн; надмірно сплаченого мита на товари, що ввозяться на територію України, в розмірі 23789,88 грн; надмірно сплаченого додаткового імпортного збору на товари, що ввозяться на територію України, в розмірі 50 799,78 грн, з державного бюджету України.

Вважаючи бездіяльність відповідачів протиправною, позивач просив суд:

визнати протиправною бездіяльність ГУ ДФС у Луганській області, яка полягає у ненаданні до Управління Державної казначейської служби України у м. Луганську Луганської області висновку про повернення надмірно сплачених грошових зобов`язань: податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України, в розмірі 336921,97 грн; мита на товари, що ввозяться на територію України, в розмірі 23789,88 грн; додаткового імпортного збору на товари, що ввозяться на територію України, в розмірі 50799,78 грн;

зобов`язати ГУ ДФС у Луганській області підготувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м. Луганську Луганської області «Висновок про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені» на поточний рахунок ТОВ «ТД «Євротрубпласт» з Державного бюджету України надмірно сплачених: податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України, в розмірі 336921,97 грн; мита на товари, що ввозяться на територію України, в розмірі 23789,88 грн; додаткового імпортного збору на товари, що ввозяться на територію України, в розмірі 50799,78 грн.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2019 року, позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність ГУ ДФС у Луганській області щодо ненадання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань з: податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України, в розмірі 336 921,97 грн; мита на товари, що ввозяться на територію України, в розмірі 23 789,88 грн; додаткового імпортного збору на товари, що ввозяться на територію України, в розмірі 50 799,78 грн, на підставі заяви від 06 червня 2018 року за вих. № 504/2018. Зобов`язано ГУ ДФС у Луганській області подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про перерахування на поточний рахунок ТОВ «Торгівельний дім «Євротрубпласт» (код ЄДРПОУ 33090871, місцезнаходження: 93009, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Трудова, буд. 1, п/р НОМЕР_1 у АТ "ОТП Банк", МФО 300528, надміру сплачених грошових коштів з: податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України, в розмірі 336 921,97 грн; мита на товари, що ввозяться на територію України, в розмірі 23 789,88 грн; додаткового імпортного збору на товари, що ввозяться на територію України, в розмірі 50 799,78 грн.

Не погоджуючись із зазначеними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ГУ ДФС у Луганській області подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати, а в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що за наслідками перевірки, оформленої актом від 13 липня 2017 року №187/12-32-14-08/33090871, ГУ ДФС у Луганській області прийнято податкові повідомлення - рішення:

- від 11 серпня 2017 року №0000931408, яким за порушення статті 49, пункту 2 частини другої статті 52, частини четвертої, п`ятої, пунктів 3 та 5 частини десятої, частини одинадцятої статті 58 МК України, пункту 4 Порядку включення сум роялті та інших ліцензійних платежів до ціни, що фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, під час визначення їх митної вартості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 446, збільшено суму грошового зобов`язання за платежем «мито на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами господарювання» код платежу 15010100 на суму 17 604,48 грн, в тому числі за податковими зобов`язаннями 14083,58 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями 3 520,90 грн;

- від 11 серпня 2017 року №0000941408, яким за порушення статті 49, пункту 2 частини другої статті 52, частини четвертої, п`ятої, пункту 5 частини десятої, частини одинадцятої статті 58 МК України, статей 2, 3, 4 Закону України «Про заходи щодо стабілізації платіжного балансу України відповідно до статті ХІІ Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року» зі змінами та доповненнями, збільшено суму грошового зобов`язання за платежем «додатковий імпортний збір на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами господарювання» код платежу 15011100 в розмірі 31731,06 грн, в тому числі за податковими зобов`язаннями 25384,85 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями 6 346,21 грн;

- від 11 серпня 2017 року №0000951408, яким за порушення статті 49, пункту 2 частини другої статті 52, частин четвертої, п`ятої, пункту 3, 5 частини десятої, частини одинадцятої статті 58 МК України, пункту 190.1 статті 190 ПК України, пункту 4 Порядку включення сум роялті та інших ліцензійних платежів до ціни, що фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, під час визначення їх митної вартості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року №446, збільшено суму грошового зобов`язання за платежем «податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб`єктами господарювання», код платежу 14070100, в розмірі 232 659,22 грн, в тому числі за податковими зобов`язаннями 186 127,38 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями 46531,84 грн.

Товариством повністю сплачено суму нарахованих зазначеними податковими повідомленнями - рішеннями грошових зобов`язань, що підтверджується платіжними дорученнями: від 5 вересня 2017 року №17146 на суму 232 659,22 грн за платежем податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб`єктами господарювання, згідно податкового повідомлення - рішення від 11 серпня 2017 року №0000951408, від 5 вересня 2017 року № 17147 на суму 17604,48 грн за платежем мито на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами господарювання, згідно податкового повідомлення - рішення від 11 серпня 2017 року №0000931408, від 5 вересня 2017 року №17148 на суму 31731,06 грн за платежем на додатковий імпорт на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами господарювання, згідно податкового повідомлення - рішення від 11 серпня 2017 року №0000941408, від 5 вересня 2017 року №17152 на суму 104 200,00 грн - пеня на додатковий імпортний збір на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами господарювання, згідно акта перевірки від 13 липня 2017 року №187/12-32-14-08/33090871, від 5 вересня 2017 року №17153 на суму 18300,00 грн - пеня на мито на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами господарювання, згідно акта перевірки від 13 липня 2017 року №187/12-32-14-08/33090871, від 5 вересня 2017 року №17154 на суму 7800,00 грн - пеня на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб`єктами господарювання згідно акта перевірки від 13 липня 2017 року №187/12-32-14-08/33090871, від 16 листопада 2017 року №17909 на суму 10000,00 грн на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб`єктами господарювання згідно акта перевірки від 13 липня 2017 року №187/12-32-14-08/33090871, від 16 листопада 2017 року №17910 на суму 140,00 грн - пеня на мито на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами господарювання згідно акта перевірки від 13 липня 2017 року №187/12-32-14-08/33090871, від 16 листопада 2017 року №17911 на суму 860,00 грн - пеня на додатковий імпортний збір на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами господарювання згідно акта перевірки від 13 липня 2017 року №187/12-32-14-08/33090871.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2018 року, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року, у справі №812/1771/17 за позовом ТОВ «ТД «Євротрубпласт» до ГУ ДФС у Луганській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення ГУ ДФС у Луганській області від 11 серпня 2017 року №0000931408, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем мито на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами господарювання, в частині нарахування податкового зобов`язання у сумі 12980,00 грн; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення ГУ ДФС у Луганській області від 11 серпня 2017 року №0000941408, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем додатковий імпортний збір на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами господарювання на загальну суму 31731,06 грн, в тому числі за податковими зобов`язаннями у сумі 25384,85 грн та за штрафними санкціями 6346,21 грн; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення ГУ ДФС у Луганській області від 11 серпня 2017 року №0000951408, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб`єктами господарювання, в частині нарахування податкового зобов`язання у сумі 180482,11 грн.

16 травня 2018 року за вих. №2979/10/12-32-14-08-16 ГУ ДФС у Луганській області на адресу директора Товариства направлено податкові повідомлення - рішення від 15 травня 2018 року №00000071408, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем «податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб`єктами господарювання» код платежу 14070100 на суму 7056,59 грн та від 15 травня 2018 року №00000061408, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем «мито на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами господарювання» код платежу 15010100 на суму 1 378,48 грн, з зазначенням, що ГУ ДФС у Луганській області відповідно до частини 12 статті 354 МК України та підпункту 60.1.5 пункту 60.1 та пункту 60.4 статті 60 ПК України складено ці податкові повідомлення - рішення за результатом часткового скасування акта від 13 липня 2017 року №187/12-32-14-08/33090897 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ТД «Євротрубпласт» (код 33090871) дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів за окремими митними деклараціями згідно з додатком» ухвалою №812/1771/17 Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року.

6 червня 2018 року за вих. №504/2018 позивачем направлено до ГУ ДФС у Луганській області заяву про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань відповідно до статті 43 ПК України, в якій зазначено суму надміру сплачених грошових зобов`язань - 414 859,69 грн, напрямок повернення цих коштів - на поточний рахунок НОМЕР_1 у АТ «ОТП Банк», МФО 300528, та зазначено обставини виникнення переплати. До заяви було додано платіжні доручення, якими сплачено грошові зобов`язання з податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб`єктами господарювання, мита на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами господарювання, та платежу на додатковий імпортний збір на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами господарювання.

13 липня 2018 року ГУ ДФС у Луганській області направлено на адресу Товариства лист за вих. №4438/10/12-32-07-02-09, в якому з посиланням на наказ ДФС від 21 листопада 2016 року №958 «Про затвердження Переліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, закріплених за структурними підрозділами ДФС» та наказ ДФС від 19 жовтня 2016 року №875 «Про функціональні повноваження структурних підрозділів територіальних органів ДФС» зазначено, що ГУ ДФС у Луганській області листом від 25 червня 2018 року №3584/7/12-32-07-02-07 лист «Щодо повернення грошових зобов`язань» з підтвердженням сум переплат за митними платежами та підтвердженням відсутності податкового боргу направлено для розгляду до Луганської митниці ДФС.

21 червня 2018 року за вих.№516/2018 ТОВ «ТД «Євротрубпласт» направлено до Луганської митниці ДФС заяву «Про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань (сум митних платежів та пені)» на підставі статті 301 МК України та статті 43 ПК України зі змістом, аналогічним змісту заяви від 6 червня 2018 року №504/2018, та додавши до заяви платіжні доручення, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2018 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року.

5 липня 2018 року Луганською митницею ДФС надано позивачу відповідь №103/6/12-70-19, в якій, з посиланням на пункти 3, 4, 5 Порядку повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18 липня 2017 року №643 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 9 серпня 2017 року за №976/30844), зазначено, що: 1) заява ТОВ «ТД «Євротрубпласт» не відповідає вимогам пункту 3 Порядку, оскільки не містить суми коштів до повернення за видами митних, інших платежів та пені, реквізитів митної декларації (іншого документа, що її замінює) або уніфікованої митної квитанції, за якими помилково та/або надміру сплачені суми митних платежів; до заяви не додані документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених митних, інших платежів та пені та виконавчий лист суду та/або рішення суду, що набрало законної сили (за наявності), щодо повернення сум відповідних митних платежів; 2) з відповідного рахунку Луганської митниці ДФС до державного бюджету зазначені в заяві ТОВ «ТД «Євротрубпласт» суми коштів не перераховувались. Враховуючи вищезазначене, митницею не може бути розглянуте питання щодо повернення надміру сплачених до бюджету сум митних платежів.

10 липня 2018 року за №287/7/ГУ/12-70-19 Луганською митницею ДФС направлено лист до ГУ ДФС у Луганській області з зазначенням про неможливість розгляду питання щодо повернення надміру сплачених до бюджету сум митних платежів.

Довідками від 31 травня 2018 року №4926 та від 27 серпня 2018 року №9179900047 підтверджено відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів станом на дати їх видачі.

Також судами встановлено, що ГУ ДФС у Луганській області зверталося до Департаменту адміністрування митних платежів, Департаменту аудиту, Департаменту моніторингу доходів та обліково - звітних систем із запитами від 1 серпня 2018 року №3936/8/12-32-14-08-08, від 31 серпня 2018 року №3464/8/12-32-14-10-08 «Щодо повернення митних платежів», в яких просило надати роз`яснення щодо послідовності та порядку дій ТОВ «ТД «Євротрубпласт», ГУ ДФС у Луганській області та Луганської митниці ДФС щодо повернення надмірно сплачених платником податків митних платежів, нарахованих за результатами контрольно - перевірочної роботи, а саме: до якого саме органу ДФС повинен звернутися платник податків з відповідною заявою; який орган ДФС розглядає таку заяву та складає висновок про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів, пені.

Відповідей на зазначені запити ГУ ДФС у Луганській області не отримано.

Задовольнивши позов, суд першої інстанції з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що ГУ ДФС у Луганській області не виконало обов`язку, визначеного статтею 43 ПК України та Порядком взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року №1146, тому бездіяльність ГУ ДФС у Луганській області щодо ненадання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань з: податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України, в розмірі 336 921,97 грн; мита на товари, що ввозяться на територію України, в розмірі 23 789,88 грн; додаткового імпортного збору на товари, що ввозяться на територію України, в розмірі 50 799,78 грн, на підставі заяви ТОВ «ТД «Євротрубпласт» від 06 червня 2018 року за вих. №504/2018 є протиправною.

Колегія суддів Верховного Суду погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій з огляду на таке.

Згідно із підпунктом 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 ПК України надміру сплачені грошові зобов`язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом (підпункт 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 ПК України).

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені визначено статтею 43 ПК України, статтею 301 МК України, Порядком повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 18 липня 2017 року №643 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 9 серпня 2017 року за №976/30844; далі - Порядок №643) та Порядком взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 15 грудня 2015 року №1146 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за №1679/28124; далі - Порядок №1146).

Так, у відповідності до пунктів 43.1 та 43.2 статті 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 МК України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Згідно із підпунктом 43.3 статті 43 ПК України обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку (пункт 43.4 статті 43 ПК України).

Порядок №1146 регламентує взаємовідносини територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, з метою належного виконання положень статей 43, 102 ПК України, частини другої статтi 45 та частини другої статтi 78 Бюджетного кодексу України.

Аналогічні положення визначені пунктами 3, 5 Порядку №1146.

Згідно із пунктом 4 Порядку №1146 повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків здійснюється з бюджету, до якого такі кошти були зараховані. Якщо платіж, що повертається, був сплачений до загального (спеціального) фонду державного або відповідного місцевого бюджету, але згідно із законодавством не передбачений серед джерел формування відповідного бюджету, повернення здійснюється за рахунок податків та зборів, не віднесених до інших категорій (код класифікації доходів бюджету 19090000) або інших надходжень (код класифікації доходів бюджету 24060300) відповідного бюджету.

Пунктом 6 Порядку №1146 визначено, що у заяві платник вказує суму і вид помилково та/або надміру сплаченого платежу та визначає напрям(и) перерахування коштiв, що повертаються:

1) на поточний рахунок платника податку в установі банку;

2) на погашення грошового зобов`язання та пені (податкового боргу) з iнших платежiв, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, незалежно вiд виду бюджету;

3) готiвкою за чеком у разi вiдсутностi у платника податкiв рахунку в установі банку;

4) готівкою з рахунків банків у разі відсутності у платника податків рахунку в установі банку;

5) поштовим переказом через підприємства поштового зв`язку;

6) для подальших розрахункiв як авансові платежі (передоплата) або грошова застава:

на небюджетний рахунок з облiку коштiв забезпечення сплати майбутніх митних та інших платежів - рахунок 3734, відкритий на балансі Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві;

банкiвський балансовий рахунок 2603, відкритий для органу ДФС у відповідному уповноваженому банку (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати), доплати тощо вносилися готівкою).

Отже, з системного аналізу положень статті 43 ПК України та Порядку №1146 слідує, що умовами для повернення надміру сплачених грошових зобов`язань є: 1) подання платником заяви у довільній формі з обов`язковим зазначенням суми і виду помилково та/або надміру сплаченого платежу, напряму або напрямів перерахування коштiв, що повертаються; 2) подання такої заяви протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми; 3) відсутність податкового боргу; 4) наявність переплати з відповідного платежу.

Надаючи оцінку правомірності направлення ГУ ДФС у Луганській області заяви ТОВ «ТД «Євротрубпласт» для розгляду до Луганської митниці ДФС, та надання останньою відповіді про неможливість розгляду такої заяви саме митницею, суди попередніх інстанцій виходили з такого.

Згідно із пунктом 27 частини першої статті 4 МК України митними платежами є: а) мито; б) акцизний податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції); в) податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції).

Частиною другою статті 271 МК України визначено, що в Україні застосовуються такі види мита: 1) ввізне мито; 2) вивізне мито; 3) сезонне мито; 4) особливі види мита: спеціальне, антидемпінгове, компенсаційне, додатковий імпортний збір.

Таким чином, грошові зобов`язання, заяви про повернення яких направлено позивачем до відповідачів, є митними платежами.

Відповідно до наказу ДФС від 21 листопада 2016 року №958 «Про затвердження Переліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, закріплених за структурними підрозділами ДФС» митні платежі, що сплачуються юридичними особами, закріплені за Департаментом адміністрування митних платежів (митниць ДФС).

Згідно із наказом ДФС від 19 жовтня 2016 року №875 (у редакції наказу від 6 лютого 2017 року №57) «Про функціональні повноваження структурних підрозділів територіальних органів ДФС» функції щодо підготовки та надання територіальним органам казначейства висновків про повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань за митними платежами закріплені за митницями ДФС (№ функції 1.183.13).

Відповідно до пункту 7 Порядку №1146 після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені (крім грошових зобов`язань та пені з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.

Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.

Митниці ДФС при підготовці та наданні висновків про повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань за митними платежами керуються, передусім, статтею 301 МК України, відповідно до частини першої якої повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

Частиною третьою статті 301 МК України визначено, що помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Таким порядком є Порядок повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 18 липня 2017 року №643 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09.08.2017 за № 976/30844; далі - Порядок №643), який визначає послідовність та порядок виконання дій посадовими особами митниць Державної фіскальної служби (далі - ДФС) при поверненні суб`єктам господарювання та/або фізичним особам (далі - платники податків) коштів авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів, контроль за справлянням яких здійснюється митницями ДФС, та пені, у тому числі у випадках, зазначених у частинах дев`ятій, десятій статті 55, частині п`ятій статті 299, частинах третій, п`ятій статті 301 МК України, статті 43 ПК України, частині першій статті 9 глави V Додатка А до Конвенції про тимчасове ввезення (м. Стамбул, 1990 р.), частині третій статті 11 глави ІІ Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП 1975 року.

Пунктом 3 розділу ІІІ Порядку №643 визначено відомості, які зазначаються у заяві, та документи, які до неї додаються, обов`язково зазначаються, зокрема, сума коштів до повернення за видами митних, інших платежів та пені; реквізити митної декларації (іншого документа, що її замінює) або уніфікованої митної квитанції, за якими помилково та/або надміру сплачені суми митних платежів. До заяви додаються: документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених митних, інших платежів та пені; виконавчий лист суду та/або рішення суду, що набрало законної сили (за наявності), щодо повернення сум відповідних митних платежів; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяви щодо повернення надміру сплачених митних платежів (за наявності).

Також алгоритм дій митниці при поверненні надміру сплачених сум митних платежів включає обов`язкову перевірку підрозділом факту перерахування суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету за допомогою автоматизованої системи митного оформлення та відсутність у нього податкового боргу (пункт 5 розділу ІІІ Порядку № 643).

З урахуванням викладених вимог нормативно-правових актів, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що митниця ДФС наділена повноваженнями щодо підготовки та надання висновків про повернення сум надміру сплачених грошових зобов`язань та пені з митних та інших платежів, які сплачуються саме під час митного оформлення товарів, а в даному випадку мало місце нарахування грошових зобов`язань з митних платежів контролюючим органом (ГУ ДФС у Луганській області) за наслідками контрольно - перевірочної роботи шляхом складання податкових повідомлень - рішень.

При цьому, судами встановлено, що інтегрованими картками платника з відповідних платежів підтверджується, та зазначено ГУ ДФС у Луганській області у запитах до ДФС від 1 серпня 2018 року №3936/8/12-32-14-08-08, від 31 серпня 2018 року №3464/8/12-32-14-10-08, що ІКП були відкриті ГУ ДФС у Луганській області в ІТС «Податковий блок», і переплата з відповідних платежів обліковується в ІТС «Податковий блок», а з відповідного рахунку Луганської митниці ДФС дійсно до державного бюджету зазначені в заяві ТОВ «ТД «Євротрубпласт» суми коштів не перераховувались.

Отже, доводи Луганської митниці ДФС, викладені у листі від 5 липня 2018 року №103/6/12-70-19, щодо неможливості розгляду митницею питання щодо повернення надміру сплачених до бюджету сум митних платежів, у відповідності з вимогами статті 301 МК України та Порядку №643 є обґрунтованими, в той час як саме ГУ ДФС у Луганській області повинно було розглянути по суті заяву ТОВ «ТД «Євротрубпласт» від 6 червня 2018 року №504/2018 на підставі положень статті 43 ПК України, а не направляти її для розгляду до Луганської митниці ДФС.

При цьому, пунктом 8 Порядку №1146 визначено, що у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує:

висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згiдно з додатком 1 до цього Порядку;

два примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними державному бюджету, за формою згiдно з додатком 2 до цього Порядку;

три примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, за формою згiдно з додатком 3 до цього Порядку.

Контроль за прийняттям/передаванням висновкiв органи ДФС, мiсцеві фiнансові органи, органи Казначейства здійснюють шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року №1242.

За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пiзнiше нiж за п`ять робочих днiв до закiнчення двадцятиденного строку з дня подання платником податкiв заяви передає висновки згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними державному бюджету, для виконання вiдповiдному органу Казначейства.

За платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, орган ДФС у строк не пiзнiше нiж за дев`ять робочих днiв до закiнчення двадцятиденного строку з дня подання платником податкiв заяви передає висновки згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, для погодження вiдповiдному мiсцевому фiнансовому органу.

Відповідний мiсцевий фiнансовий орган протягом двох робочих днiв погоджує отримані висновки шляхом засвідчення пiдписом керiвника мiсцевого фiнансового органу, скріпленим гербовою печаткою, і не пізніше наступного робочого дня після погодження повертає їх згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, вiдповiдному органу ДФС.

У разі повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до місцевих бюджетів населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, перелік яких затверджений Кабінетом Міністрів України, орган ДФС передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження Донецькій або Луганській обласній військово-цивільній адміністрації відповідно до пункту 24-1 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України.

Відповідний орган, визначений відповідно до пункту 24-1 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, у строк протягом двох робочих днiв погоджує отримані висновки шляхом засвідчення пiдписом керiвника відповідного органу, скріпленим гербовою печаткою, і не пізніше наступного робочого дня після погодження повертає їх згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, вiдповiдному органу ДФС.

Орган ДФС не пізніше наступного робочого дня вiд дати отримання висновку, погодженого мiсцевим фiнансовим органом або відповідним органом, визначеним відповідно до пункту 24-1 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, передає його згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.

Відповідно до пункту 43.5 статті 43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Згідно із пунктом 9 Порядку №1146 орган ДФС несе вiдповiдальнiсть згiдно iз законом за несвоєчаснiсть передачi висновку органу Казначейства для виконання.

Якщо висновок підготовлено на частину вказаної у заяві суми, то у день його направлення до органу Казначейства орган ДФС направляє платнику письмове повідомлення з пропозицією щодо проведення звірення його стану розрахунків за відповідним платежем.

Пунктом 15 Порядку №1146 визначено, що у разі якщо вказана у заяві платника сума за даними інформаційних систем в повному обсязі відсутня як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС у строки, передбачені пунктом 8 цього Порядку для формування та передачі висновку до органу Казначейства, готує та направляє платнику письмову відмову у поверненні коштів з бюджету з пропозицією щодо проведення звірення його стану розрахунків за відповідним платежем.

Згідно із пунктом 43.6 статті 43 ПК України повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

За вказаних обставин, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що ГУ ДФС у Луганській області не виконало обов`язку, визначеного статтею 43 ПК України та Порядком №1146, а тому бездіяльність щодо ненадання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань з: податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України, в розмірі 336 921,97 грн; мита на товари, що ввозяться на територію України, в розмірі 23 789,88 грн; додаткового імпортного збору на товари, що ввозяться на територію України, в розмірі 50 799,78 грн, на підставі заяви ТОВ «ТД «Євротрубпласт» від 06 червня 2018 року за вих. № 504/2018 є протиправною, і позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Доводи, які містяться в касаційній скарзі, правильність висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.

Відповідно до частини третьої статті 343 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись статтями 3 341 343 349 353 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління ДФС у Луганській області залишити без задоволення, а рішення Луганського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2018 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2019 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач О.В.Білоус

Судді Н.Є.Блажівська

І.Л.Желтобрюх