ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2025 року

м. Київ

справа № 160/8059/21

провадження № К/990/16991/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Жука А.В.,

суддів: Мацедонської В.Е., Загороднюка А.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження як суд касаційної інстанції справу

за позовом Черкаської селищної ради до Міністерства оборони України, за участю третьої особи - Військової частини НОМЕР_1 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою Міністерства оборони України на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2021 року (у складі головуючого судді - Олійника В.М.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2022 року (у складі колегії суддів: головуючого судді - Бишевської Н.А. (доповідач), суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.), у справі №160/8059/21,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. 20 травня 2021 року Черкаська селищна рада (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України (далі - відповідач), в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України по не вжиттю заходів щодо відкомандирування військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 - ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради у зв`язку з затвердженням його на посаду старости Гвардійського старостинського округу;

- зобов`язати Міністерство оборони України відкомандирувати військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , старшого прапорщика ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради, де він працюватиме на постійній основі на посаді старости Гвардійського старостинського округу на строк каденції ради - 5 років.

2. Позовні вимоги обґрунтовані протиправною бездіяльністю відповідача щодо нездійснення будь-яких дій для відкомандирування прапорщика ОСОБА_1 для заняття останнім посади старости відповідного округу.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

3. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.08.2021, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03.02.2022, позов задоволено.

4. Суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що староста є виборною посадовою особою місцевого самоврядування, а у відповідності до статті 5 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII) військовослужбовці, обрані на виборні посади до місцевих рад, на яких вони працюють на постійній основі, прикомандировуються до відповідних місцевих рад із залишенням на військовій службі.

5. Суди попередніх інстанцій дійшли висновків, що позивачем здійснено всі необхідні дії для прикомандирування ОСОБА_1 для працевлаштування його на постійній основі у Черкаській селищній раді на підставі рішення Черкаської селищної ради, а відповідачем допущено протиправну бездіяльність по не вжиттю заходів щодо відкомандирування військовослужбовця Військової частини НОМЕР_1 - ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради у зв`язку з затвердженням його на посаду старости Гвардійського старостинського округу.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву (заперечень) на неї

6. Не погодившись із прийнятими у справі судовими рішеннями, Міністерство оборони України звернулося до Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій, з урахуванням уточненої касаційної скарги, просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.08.2021 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 03.02.2022 у справі №160/8059/21, та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

7. Підставою касаційного оскарження у даній справі скаржник зазначає пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України та вказує про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме як військовослужбовці, обрані на виборні посади до місцевих рад, на яких вони працюють на постійній основі, прикомандировуються до відповідних місцевих рад із залишенням на військовій службі, що передбачено у частині третій статті 5 Закону №2011-XII.

8. Скаржник зазначає, що суди попередніх інстанцій помилково застосували статтю 14-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка була виключена із закону на підставі Закону №805-ІХ від 16.07.2020 та не взяли до уваги доводи відповідача, що прапорщика ОСОБА_1 саме було затверджено на посаду, а не обрано.

9. У відзиві на касаційну скаргу позивач просить залишити без змін оскаржувані судові рішення.

ІІ. РУХ АДМІНІСТРАТИВНОЇ СПРАВИ В СУДІ КАСАЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ

10. Касаційна скарга відповідача до Верховного Суду надійшла 05.07.2022.

11. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.07.2022 визначено склад колегії суддів: головуючий суддя - Жук А.В., судді: Мацедонська В.Е., Загороднюк А.Г.

12. Ухвалою Верховного Суду від 12.09.2022 відкрито касаційне провадження за скаргою Міністерства оборони України на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.08.2021 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 03.02.2022.

13. Ухвалою Верховного Суду від 15.07.2025 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.

ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

14. Судом першої інстанції встановлено, що на першій сесії Черкаської селищної ради об`єднаної територіальної громади Новомосковського району Дніпропетровської області восьмого скликання 20 листопада 2020 року прийнято рішення №09-01/VIII «Про затвердження старости Гвардійського старостинського округу та Положення про старосту Черкаської селищної ради», яким військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 затверджено на посаду старости Гвардійського старостинського округу.

15. 23 листопада 2020 року Черкаська селищна рада листом за вих.№01-01/1176 повідомила військову частину НОМЕР_1 про прийняте рішення, направила належним чином завірену його копію та просила якнайшвидше прикомандирувати ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради, де останній буде працевлаштований на постійній основі у відповідності до чинного законодавства.

16. 17 грудня 2020 року Черкаською селищною радою за вих.№02-17/1279 направлено лист на адресу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Сухопутних військ ЗС України з проханням сприяти вирішенню питання якнайшвидшого прикомандирування ОСОБА_1 з військової частини до Черкаської селищної ради.

17. 28 грудня 2020 року за вх.№2086/02-07 на адресу Черкаської селищної ради з в/ч НОМЕР_1 надійшов лист з питанням про термін відрядження військовослужбовця ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради.

18. 29 грудня 2020 року за вих.№ 02-17/1333 Черкаською селищною радою на адресу в/ч НОМЕР_1 надіслано лист, в якому повідомлено, що у відповідності до частини першої статті 54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Таким чином, строк повноважень старости збігається зі строком каденції ради - 5 років, однак у відповідності до частини шостої статті 54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження старости можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.

19. 27 січня 2021 року за вих.№02-16/145 Черкаською селищною радою на адресу Міністерства оборони України направлено лист з проханням про відкомандирування військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради та додано завірену копію рішення Черкаської селищної ради №09-01/VIII «Про затвердження старости Гвардійського старостинського округу та Положення про старосту Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області».

20. 13 квітня 2021 року на адресу Черкаської селищної ради надійшов лист від начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 за вих.№116/9/кц/4/448 від 07.04.2021 про те, що за результатами розгляду звернення народного депутата України ОСОБА_2 щодо порушеного питання прикомандирування військовослужбовця ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області в зв`язку з затвердженням його кандидатури на посаду старости Гвардійського старостинського округу Черкаської селищної ради законодавством не передбачено.

IV. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

21. Відповідно до частини першої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

22. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 341 КАС України).

23. Перевіривши за матеріалами справи доводи касаційної скарги, які стали підставою для відкриття даного касаційного провадження та правильність застосування сулами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.

24. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

26. Відповідно до частини третьої статті 5 Закону №2011-XII (про відсутність висновку щодо застосування якої зазначає відповідач) військовослужбовці, обрані на виборні посади до місцевих рад, на яких вони працюють на постійній основі, прикомандировуються до відповідних місцевих рад із залишенням на військовій службі. Час роботи військовослужбовця на виборній посаді в місцевій раді, на якій він працює на постійній основі, зараховується до вислуги років на військовій службі. Після закінчення строку повноважень у місцевій раді військовослужбовець направляється в розпорядження військового формування, де він проходив службу до обрання, для подальшого проходження служби на попередній посаді, а за її відсутності - на іншій рівноцінній посаді.

27. Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування регулює Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон №2493-III; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин»), згідно його преамбули.

28. Відповідно до статті 1 Закону №2493-III служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

29. Частиною першою статті 2 Закону №2493-III врегульовано, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

30. Стаття 3 Закону №2493-III визначає класифікацію посад в органах місцевого самоврядування, відповідно до положень якої посадами в органах місцевого самоврядування є:

виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах;

виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою;

посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

31. Відповідно до статті 10 Закону №2493-III прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється, зокрема: на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, старости - шляхом затвердження відповідною радою.

32. Відповідно до частин першої-третьої статті 54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» (далі - Закон №280/97-ВР; в редакції, що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Староста є членом виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за посадою і працює в ньому на постійній основі. Порядок організації роботи старости визначається цим та іншими законами, а також Положенням про старосту, затвердженим сільською, селищною, міською радою.

33. Враховуючи наведене правове регулювання спірних правовідносин, посада старости є виборною за своїм статусом, а особи, затверджені на такі посади працюють на постійній основі.

34. А тому, позиція відповідача, викладена в касаційній скарзі щодо статусу посади старости, є помилковою і висновків судів попередніх інстанцій не спростовує.

35. Надаючи відповідь на доводи касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, колегія суддів Верховного Суду доходить висновків, що на старост, затверджених відповідною радою, поширюються норми частини третьої статті 5 Закону №2011-XII. А тому, військовослужбовець ОСОБА_1 підлягав прикомандируванню до Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області в зв`язку з затвердженням його кандидатури на посаду старости Гвардійського старостинського округу Черкаської селищної ради.

36. З урахуванням наведеного, суди попередніх інстанцій дійшли вірних висновків про задоволення даного адміністративного позову.

37. Посилання суду першої інстанції на окремі положення Закону №280/97-ВР, які, як зазначає відповідач, втратили чинність на момент виникнення спірних правовідносин, на правильність вирішення справи не впливає та колегією суддів відхиляється.

38. Відповідно до частин першої-четвертої статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

39. Відповідно до частини першої статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

40. Враховуючи наведене, перевіривши за матеріалами справи доводи касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, колегія суддів дійшла висновків, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

41. Колегія суддів вважає, що Судом надано відповідь на всі доводи, які можуть вплинути на правильне вирішення справи на цій стадії судового розгляду.

42. Судові витрати не розподіляються.

Керуючись статтями 242 341 345 349 350 355 356 359 КАС України, Верховний Суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення.

2. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2021 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2022 року у справі №160/8059/21 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не може бути оскаржена.

..................................

..................................

..................................

А.В. Жук

В.Е. Мацедонська

А.Г. Загороднюк

Судді Верховного Суду