ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2025 року
м. Київ
справа №240/10092/22
адміністративне провадження № К/990/165/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шарапи В.М.,
суддів - Кравчука В.М., Чиркіна С.М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - ГУ ПФУ в Житомирській області) на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2023 року у складі судді Гуріна Д.М. та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 5 грудня 2023 року у складі колегії суддів: Капустинського М.М. (головуючий), суддів: Ватаманюка Т.В., Сапальової Т.В., у справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Житомирській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
1. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому просила:
- визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Житомирській області щодо застосування при обчисленні пенсії середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020, 2021 роки;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Житомирській області , відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) провести призначення, нарахування та доплату пенсії з 19 квітня 2022 року з урахуванням для обчислення пенсії середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020, 2021 роки.
2. Житомирський окружний адміністративний суд рішенням від 3 жовтня 2023 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 5 грудня 2023 року, позов задовольнив.
2.1 Визнав неправомірними дії ГУ ПФУ в Житомирській області щодо застосування при обчисленні пенсії ОСОБА_1 середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки.
2.2 Зобов`язав ГУ ПФУ в Житомирській області відповідно до Закону №1058-IV провести призначення, нарахування та доплату різниці пенсії ОСОБА_1 з 19 квітня 2022 року з урахуванням для обчислення пенсії середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020, та 2021 роки.
3. Суди попередніх інстанцій встановили такі обставини, що мають значення для вирішення справи:
3.1 З 7 липня 2010 року ОСОБА_1 призначена пенсія за віком згідно з Законом України від 7 червня 2001 року № 2493-III "Про службу в органах місцевого самоврядування" (далі - Закон № 2493-III).
3.2 19 квітня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Житомирській області із заявою про призначення/перерахунок пенсії.
3.3 З 19 квітня 2022 року позивача було переведено з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 2493-III на пенсію за віком, обчислену за нормами Закону № 1058-IV. При перерахунку пенсії застосовано середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки в сумі 3764,40 грн, який на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124, від 1 квітня 2020 року №251, від 22 лютого 2021 року №127, від 16 лютого 2022 року №118 збільшено на коефіцієнти 1,17, 1,11, 1,11, 1,14 відповідно, що становить 6186,32 грн.
3.4 Уважаючи дії пенсійного органу протиправними, а свої права порушеними, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Короткий зміст вимог і узагальнені доводи касаційної скарги, узагальнені позиції інших учасників справи:
4. ГУ ПФУ в Житомирській області подало касаційну скаргу на зазначені судові рішення, просить їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
4.1 На обґрунтування касаційної скарги зазначає, що оскільки мало місце призначення одного і того виду пенсії (пенсії за віком), але за іншим законом, тому показник середньої заробітної плати при переведенні з пенсії за віком, призначеної за Законом № 2493-III на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV має бути незмінним, тобто таким він був на час первинного призначення пенсії за віком. Також зазначає, що аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 29 листопада 2022 року (справа №560/4589/21).
5. Позивач подала відзив на касаційну скаргу. Уважає, що рішення судів попередніх інстанцій відповідають нормам матеріального і процесуального права, тому у задоволенні касаційної скарги необхідно відмовити.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:
6. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, у межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), виходить із такого.
7. Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності;
3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
8. За приписами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
9. Згідно з частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
10. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
11. Відповідно частини восьмої статті 21 Закону № 2493-III (у редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивача) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
12. Відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
13. Згідно з пунктом 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення.
14. Аналіз зазначених вище норм законодавства дає підстави вважати, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-IV.
15. У випадку переведення на інший вид пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
16. Як установлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_1 з 7 липня 2010 року отримувала пенсію за віком, призначену відповідно до Закону № 2493-III.
17. Пенсія посадових осіб місцевого самоврядування є різновидом пенсії за віком, оскільки на її призначення мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку.
18. З 19 квітня 2022 року позивачку переведено з пенсії за віком, призначеної за нормами Закону № 2493-III на пенсію за віком, призначену за нормами Закону № 1058-IV.
19. Тобто позивачку з 19 квітня 2022 року переведено на той самий вид пенсії (за віком), хоча й за нормами іншого закону.
20. Оскільки мало місце призначення одного й того ж самого виду пенсії (пенсії за віком), але за іншим законом, колегія суддів уважає, що показник середньої заробітної плати при переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 2493-III на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час первинного призначення пенсії за віком.
21. Зазначені висновки узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду, викладеною, зокрема, у постанові від 29 листопада 2022 року (справа №560/4589/21).
22. Ураховуючи викладене, колегія суддів Верховного Суду вважає, що суди попередніх інстанцій дійшли помилкових висновків про наявність підстав для задоволення позову.
23. Згідно частини першої статті 351 КАС України, підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
24. Відповідно до частини третьої цієї статті неправильним застосуванням норм матеріального права вважається неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
25. За таких обставин, касаційна скарга підлягає задоволенню, оскаржувані судові рішення - скасуванню з ухваленням у справі нового судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 139 341 345 349 351 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити.
Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2023 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 5 грудня 2023 року, скасувати.
Ухвалити нове рішення.
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, - відмовити.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Головуючий суддя: В.М. Шарапа
Судді: В.М. Кравчук
С.М. Чиркін