ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2025 року

м. Київ

справа № 360/367/24

провадження № К/990/46380/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів Бучик А.Ю., Рибачука А.І., розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Першого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Компанієць І.Д., Блохіна А.А., Сіваченка І.В. від 04 листопада 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо здійснення розрахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі меншому, ніж визначено статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» шляхом встановлення обмеження розміру індексації пенсії з 01 березня 2023 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду в Луганській області здійснити розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з врахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», здійснивши відповідний перерахунок пенсії з дати невірного розрахунку пенсії, тобто з 01 березня 2023 року з виплатою заборгованості за цей період з врахуванням фактично сплачених сум.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2022 року позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 25 лютого 2023 року № 909160165154 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 28 лютого 2024 року № 909160165154 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 (далі - Постанова № 168) без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500,00 грн та без обмеження пенсії мінімальним розміром, передбаченим статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням виплачених сум та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2024 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185 (далі - Постанова № 185) без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500,00 грн та без обмеження пенсії мінімальним розміром, передбаченим статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням виплачених сум та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Кабінет Міністрів України визначає виключно порядок індексації пенсії, а визначення розміру індексації пенсії та інших доходів громадян України проводиться виключно законами України.

4. Мінімальний розмір пенсії у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1.

5. Середньомісячний заробіток позивача для обчислення пенсії з 01 березня 2023 року становить 19986,84 грн, сума пенсії відповідно до по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 19986.84 грн) - 15989,47 грн. При цьому, пенсія ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року становить 14857,94 грн, що підтверджується протокольним рішенням про перерахунок пенсії від 25 лютого 2024 року № 909160165154.

6. Згідно протокольного рішення про перерахунок пенсії від 28 лютого 2024 року № 909160165154 становить 21577,79 грн, сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 21577,79 грн) - 17262,23 грн. Розмір пенсії позивача з 01 березня 2024 року становить 16130,70 грн.

7. Обмеження розміру пенсії позивача суперечить гарантованому розміру Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», адже приписами статті 8 вказаного Закону чітко встановлено, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря.

8. Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 04 листопада 2024 року рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2024 року скасовано, та ухвалено нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено.

9. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції, виходив із того, що положеннями Постанови № 168 та Постанови № 185 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн. Тобто якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн.

10. Підвищення розміру пенсії позивача у 2023 році шляхом її індексації із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,197 із обмеженням верхньої межі індексації розміром 1500,00 грн, із одночасним збереженням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 Постанови № 168 відповідає частині другій статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки у своїй сукупності він не є меншим за мінімальний розмір збільшення, визначеного абзацом другим частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

11. Оскільки відповідачем з 01 березня 2023 року нараховано позивачу індексацію у розмірі 1500,00 грн, що відповідає вимогам Постанови № 168, тому суб`єктом владних повноважень в межах спірних правовідносин не було вчинено протиправних дій, а тому його поведінка не призвела до порушення прав та законних інтересів позивача.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

12. Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 04 листопад 2024 року, та залишити в силі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2024 року.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

13. Судами попередніх інстанцій установлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 25 листопада 2002 року.

14. Розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 28 лютого 2023 року складав 13357,94 грн.

15. Відповідно до Постанови № 168 ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року проведено перерахунок пенсії.

16. Згідно протокольного рішення від 25 лютого 2023 року № 909160165154 про перерахунок пенсії, при розрахунку пенсії ОСОБА_1 за віком, було враховано наступні її складові: розмір пенсії за віком - 11942, 14 грн (19986,84 грн Х 0,59750); доплата за понаднормовий стаж (за 34 роки) - 711,62 грн; загальний розмір пенсії - 12653,76 грн; доплата до пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 3335,71 грн; сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 15989,47 грн (80% від 19986,84 грн); місяць підвищення розміру пенсії 01 березня 2023 року; обмеження в індексації з 01 березня 2023 року - 1131,53 грн; розмір пенсії з надбавками - 14857,94 грн.

17. Оскільки за результатом проведеного перерахунку підвищення розміру пенсії з 01 березня 2023 року складає 2631,53 грн (15989,47 грн (розмір пенсії з 01 березня 2023 року) - 13357,94 грн (розмір пенсії станом на 28 лютого 2023 року), що є більше ніж 1500,00 грн на 1131,53 грн, при обчисленні розміру пенсії, відповідно до вимог абзацу 2 пункту 10 Постанови № 168 встановлено обмеження індексації.

18. Відповідно до Постанови № 185 з 01 березня 2024 року відповідачем було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Згідно протокольного рішення про перерахунок пенсії від 28 лютого 2024 року № 909160165154. Розмір пенсії позивача з 01 березня 2024 року обчислений виходячи з наступних складових: розмір пенсії за віком 12892,73 грн (21577,79 грн Х 0,59750); доплата за понаднормовий стаж (за 34 років) - 802,74 грн; загальний розмір пенсії - 13695,47 грн; доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 3566,76 грн; сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 7262,23 грн (80% від 21577,79 грн); місяць підвищення розміру пенсії 01 березня 2024 року; обмеження в індексації з 01 березня 2023 року - 1131,53 грн; розмір пенсії з надбавками - 16130,70 грн.

19. Розрахунок середнього заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2024 року проведено з урахуванням вимог частини другої статті 40, частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», який складає 21577,79 грн.

20. Мінімальний розмір пенсії ОСОБА_1 , обчислено з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - 17262,23 грн (21577,79 грн х 80%).

21. Враховуючи норми абзацу 2 пункту 10 Постанови № 168 та абзацу 2 пункту 3 Постанови № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цих постанов не може перевищувати 1500,00 грн.

22. Вважаючи невірним розрахунок пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

23. Касаційна скарга обґрунтована тим, що наразі відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 № 168 у взаємозв`язку зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацом 3 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

24. Скаржник звертає увагу, що суд апеляційної інстанції помилково застосував правовий висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 07 червня 2024 року у справі № 420/25804/23. На думку заявника, правовідносини, які були предметом розгляду у зазначеній справі, стосувалися обмеження розміру індексації пенсії за загальними підставами, тоді як предметом спору у цій справі є правомірність обмеження гарантованого мінімального розміру пенсії, встановленого законом, на підставі підзаконного нормативного акта.

25. Таким чином, висновки викладені Верховним Судом у постанові від 07 червня 2024 року у справі № 420/25804/23, не стосуються питання застосування пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» у взаємозв`язку зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацом 3 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а тому зазначені висновки не можуть бути застосовані у межах цієї справи.

26. Відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 04 листопада 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області не подано.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

27. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

28. Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

29. Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

30. Згідно із статтею 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

31. Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

32. Сторонами не заперечується, що позивач, який відноситься до кола осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», отримує пенсію за віком.

33. Так, відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків їх заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

34. Аналогічні гарантії закріплені у статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, яка визначає розмір пенсії за віком.

35. Аналіз норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування свідчить про те, що мінімальний розмір пенсії обрахований з розрахунку 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах, зокрема, не менш як 15 років для чоловіків, за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування порядку відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря або три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

36. Колегія суддів враховує, що статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені зазначеним Законом.

37. Отже, враховуючи положення статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», колегія суддів констатує, що позивач має право на пенсію за віком, яка має становити суму не менше 80 відсотків його заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

38. В цій справі спірними є дії відповідача щодо обрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 під час здійснення індексації його пенсії у 2023- 2024 роках.

39. Так, відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

40. Верховний Суд у своїй постанові від 28 січня 2025 року у справі № 400/4663/24 сформував правовий висновок відповідно до якого під час перерахунку пенсії, який здійснюється з метою забезпечення її індексації, положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 (далі - Порядок № 124) підлягають застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у зв`язку з чим під час такого перерахунку використовуватись має той показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення такої пенсії в момент її призначення, у зв`язку з чим, індексація пенсій, зокрема у 2023- 2024 роках повинна проводитись відповідно до постанови № 168, постанови № 185, Порядку № 124, та з урахуванням приписів частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,197, 1,0796, відповідно.

41. Отже, колегія суддів зазначає, що індексація пенсії за віком, зокрема у 2023- 2024 роках, має здійснюватися із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,197, 1,0796 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії. При цьому, особі, на яку поширюються положення статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», така пенсія після здійснення відповідного перерахунку має становити не менше як 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з якої обчислювалась пенсія, або не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

42. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач послався на те, що в результаті проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області індексації пенсії у 2023 та 2024 роках, застосувавши при цьому обмеження розміру індексації, розмір пенсії став меншим, ніж визначено статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

43. З протокольних рішень про перерахунок пенсії від 05 листопада 2022 року, від 25 лютого 2023 року та від 28 лютого 2024 року вбачається, що відповідачем проведено індексацію пенсії позивача у 2023 році шляхом множення розміру пенсії, отримуваної позивачем станом на 28 лютого 2023 року, на коефіцієнт збільшення 1,197 (13357,94 х 1,197 = 15989,47); у 2024 році шляхом множення суми пенсії, яку мав би отримувати позивач з урахуванням вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 15989,47 грн (80% від 19986,84 грн) на коефіцієнт збільшення 1,0796 (15989,47 х 1,0796 = 21577,79).

44. Тобто відповідачем проведено індексацію пенсії позивача у 2023 році із застосуванням коефіцієнту збільшення 1,197 до суми отримуваної позивачем пенсії станом на 28 лютого 2023 року; у 2024 році - із застосуванням коефіцієнту збільшення 1,0796 до суми пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у 2024 році, а не шляхом множення середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії на коефіцієнти збільшення 1,197, 1,0796.

45. Отже, судом першої інстанції, не було досліджено питання, який показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески був безпосередньо врахований для обчислення пенсії позивача, до якого мають бути застосовані відповідні коефіцієнти збільшення під час індексації пенсії, у зв`язку з чим висновки суду першої інстанції по суті позовних вимог є передчасними.

46. Разом з тим, суд апеляційної інстанції, вирішуючи цей спір, обмежився твердженням про те, що вважає обґрунтованими пояснення ГУ ПФУ про те, що індексація пенсії позивача в 2023- 2024 роках відбулась шляхом збільшення розміру пенсії на 1500,00 грн (в межах граничного розміру збільшення, визначеного Постановою № 168 та Постановою № 185).

47. Однак, колегія суддів вважає такий висновок апеляційного суду помилковим з огляду на те, що в протокольному рішенні про перерахунок пенсії позивача від 28 лютого 2024 року № 909160165154 відсутня будь-яка інформація стосовно того, що індексація пенсії позивача була здійснена із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,197 та 1,0796 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача. В зазначеному протоколі не відображено, що позивачеві встановлювались будь-які доплати до пенсії у зв`язку з її індексацією.

48. Отже, судами попередніх інстанцій не встановлено чи збільшився більш ніж на 1500,00 грн розмір пенсії позивача при проведенні індексації у 2023- 2024 роках із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,197, 1,0796 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

49. Відповідно до пункту 1 частини другої статті 353 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо суд не дослідив зібрані у справі докази.

50. Зважаючи на те, що судами попередніх інстанцій допущено порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, колегія суддів дійшла висновку, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

51. Під час нового розгляду справи суду слід взяти до уваги викладене в цій постанові, установити наведені у ній обставини, що входять до предмета доказування у цій справі, дати правильну юридичну оцінку встановленим обставинам та постановити рішення відповідно до вимог статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 341 345 349 353 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2024 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 04 листопада 2024 року скасувати.

Справу № 360/367/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та не оскаржується.

Суддя-доповідач Н.В. Коваленко

Судді А.Ю. Бучик

А.І. Рибачук