ПОСТАНОВА

Іменем України

25 лютого 2020 року

Київ

справа №362/6174/16-а

адміністративне провадження №К/9901/16541/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Шишова О.О.,

суддів: Дашутіна І.В., Яковенка М.М.,

розглянув у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції справу

за позовом Колективного підприємства «Гребінківський комбінат комунальних послуг» до Гребінківської селищної ради Васильківського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою Гребінківської селищної ради Васильківського району Київської області на постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 03.04.2017, прийняту у складі головуючого судді Грибанової Ю.Л., та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2017, постановлену у складі колегії суддів: Федотова І.В. (головуючий), Сорочка Є.О., Оксененка О.М.

І. Суть спору

1. У грудні 2016 року Колективне підприємство (далі - КП) «Гребінківський комбінат комунальних послуг» звернулося до Васильківського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом до Гребінківської селищної ради Васильківського району Київської області (далі - Гребінківська селищна рада), в якому просило суд визнати протиправним та скасувати рішення Гребінківської селищної ради Васильківського району Київської області від 17.11.2016 № 171-VIII-VII.

2. Обґрунтовуючи позовні вимоги КП «Гребінківський комбінат комунальних послуг» зазначив, що оскаржуваним рішенням Гребінківська селищна рада вказує позивачу на порушення вимог чинного законодавства в питанні надання послуг щодо утилізації твердих побутових відходів та зобов`язує провести перерахунок за період з 03.09.2016 по дату затвердження нового розміру тарифу відповідно до чинного законодавства по наданим послугам за утилізацію твердих побутових відходів на селищному звалищі та до прийняття рішення про зміну тарифу на утилізацію твердих побутових відходів на селищному сміттєзвалищі проводити розрахунки по утилізації твердих побутових відходів відповідно до рішення селищної ради VІ скликання від 15.11.2011 № 120-ІX-VІ «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги для КП «Гребінківський ККП».

3. Позивач уважає оскаржуване рішення незаконним, так як він не є державним підприємством, здійснює свою діяльність на принципах повного госпрозрахунку, самоокупності і самофінансування; він є власником полігону ТПВ, сміттєзвалище знаходиться за межами селища, послуги з розміщення та захоронення ТПВ надає не селищній раді, а КП «Гребінківське житлово комунальне господарство» на підставі договору про надання послуг з розміщення та захоронення твердих побутових відходів від 27.11.2015, яким передбачено право виконавця змінювати тариф, повідомивши про це замовника письмово не пізніше, ніж за 10 днів до такої зміни, прийняте відповідачем оскаржуване рішення є втручанням в господарську діяльність позивача, послуги перероблення та захоронення побутових відходів виведені з правового регулювання виконавчих органів місцевого самоврядування.

ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи

4. Судами попередніх інстанцій установлено, що КП «Гребінківський комбінат комунальних послуг» є юридичною особою, предметом діяльності підприємства є, в тому числі, приймання і переробка побутових відходів на сміттєзвалищі ( а.с.28-35).

5. 27.11.2015 між Колективним підприємством ««Гребінківський комбінат комунальних послуг» - скорочена назва КП ГККП (виконавець) та Комунальним підприємством «Гребінківське житлово комунальне господарство» (замовник) укладений договір № 59/П/18 про надання послуг з розміщення та захоронення твердих побутових відходів (ТВП), за умовами якого виконавець надає послуги з розміщення та захоронення ТПВ, а замовник оплачує послуги на умовах визначених цим договором.

6. Пунктом 2.9 вказаного Договору встановлено тарифи (ціну) на послуги з розміщення та захоронення ТПВ для бюджетних неприбуткових установ та організацій, для всіх інших підприємств і організацій та для населення.

7. За умовами пункту 2.11 договору сторони погодили, що тариф прийому та захоронення відходів, який зазначено в пункті 2.9. договору може бути змінено, при цьому Виконавець має повідомити Замовника письмово за його юридичною адресою не пізніше ніж за 10 днів до такої зміни.

8. У подальшому, на виконання вимог пункту 2.11 Договору Виконавець звернувся до керівника КП «Гребінківське житлово-комунальне підприємство» з листом від 22.08.2016 № 43, в якому, повідомляв про встановлення нових тарифів, які мали вступити в дію з 03.09.2016 (а.с.16), посилаючись на те, що тарифи тривалий час не переглядалися, хоч зросли ціни на пальне, мастильні матеріали, запасні частини, енергоносії, тому КП «ГККП» змушене запровадити нові тарифи на послуги з розміщення та захоронення твердих побутових відходів.

9. Гребінківська селищна рада 17.11.2016 прийняла оскаржуване рішення №171-VIII-VII «Про розгляд листа адміністрації КП «Гребінківське ЖКГ», згідно якого вказала адміністрації КП «Гребінківський ККП» на порушення вимог чинного законодавство в питанні надання послуг щодо утилізації ТПВ на селищному сміттєзвалищі; зобов`язала адміністрацію КП «Гребінківський ККП» провести перерахунок за період з 03.09.2016 по дату затвердження нового розміру тарифу відповідно до чинного законодавства по наданим послугам адміністрації КП «Гребінківське ЖКГ» за утилізацію ТПВ на селищному сміттєзвалищі; зобов`язала адміністрацію КП «Гребінківський ККП» до прийняття рішення про зміну тарифу на утилізацію ТПВ на селищному сміттєзвалищі проводити розрахунки по утилізації ТПВ відповідно до рішення Гребінківської селищної ради VІ скликання від 15.11.2011 № 120-ІХ-VІ по питанню «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги для КП «Гребінківський ККП», рекомендувала КП розробити економічно обґрунтований тариф на послуги з утилізації твердих побутових відходів відповідно чинного законодавства та подати на затвердження.

10. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся з цим позовом до суду ща захистом своїх прав.

ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення

11. Васильківський міськрайонний суд Київської області постановою від 03.04.2017, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2017 позовні вимоги задовольнив.

12. Ухвалюючи таке рішення суди виходили із відсутності у відповідача повноважень на встановлення та затвердження тарифів із розміщення та захоронення твердих побутових відходів.

IV. Касаційне оскарження

13. У касаційні скарзі Гребінківська селищна рада, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а також невірної правової оцінки обставин у справі, просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

14. У доводах касаційної скарги відповідач, зокрема, зазначає, що операції з поводження з побутовими відходами включають в себе збирання, зберігання, перевезення, переробляння, утилізацію, знешкодження та захоронення, що у сукупності становлять послуги з вивезення побутових відходів. На думку відповідача тарифи на кожну з цих послуг повинні бути затверджені селищною радою відповідно до вимог Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, що затверджений Постановою Кабінету міністрів України від 26.07.2006 № 1010.

15. У запереченнях на касаційну скаргу представник КП «Гребінківський комбінат комунальних послуг» указує, що оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій винесені законно та обґрунтовано, на підставі всебічного та повного дослідження матеріалів та обставин справи, доводи ж касаційних скарг висновків цих судів не спростовують.

V. Релевантні джерела права й акти їх застосування

16. Положеннями статті 19 Конституції України та частини третьої статті 24 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

17. Відповідно до підпункту «а» пункту 1 статті 28 Закону № 280/97-ВР (в редакції, що діяла на момент встановлення позивачем нових тарифів від 02.20.2012 № 5400-VI) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження, а саме, встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

18. Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов`язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини на території України визначається Законом України від 05.03.1998 № 187/98-ВР «Про відходи» (далі - Закон № 187/98-ВР).

19. Відповідно до статті 1 Закону № 187/98-ВР поводження з відходами - дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення.

20. З визначення основних термінів, що встановлені частиною першою статті 1 означеного Закону убачається, що збирання відходів - діяльність, пов`язана з вилученням, накопиченням і розміщенням відходів у спеціально відведених місцях чи об`єктах, включаючи сортування відходів з метою подальшої утилізації чи видалення;

20.1. перевезення відходів - транспортування відходів від місць їх утворення або зберігання до місць чи об`єктів оброблення, утилізації чи видалення;

20.2. утилізація відходів - це використання відходів як вторинних матеріальних чи енергетичних ресурсів;

20.3. видалення відходів - здійснення операцій з відходами, що не призводять до їх утилізації;

20.4. захоронення відходів - остаточне розміщення відходів при їх видаленні у спеціально відведених місцях чи на об`єктах таким чином, щоб довгостроковий шкідливий вплив відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини не перевищував установлених нормативів;

20.5. розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об`єктах;

20.6. послуги з вивезення побутових відходів - збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органом місцевого самоврядування;

20.7. послуги із захоронення побутових відходів - послуги з остаточного розміщення побутових відходів після їх перероблення (оброблення) у спеціально відведених місцях чи на об`єктах таким чином, щоб довгостроковий шкідливий вплив відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини не перевищував установлених нормативів.

21. Статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо - та електропостачанням, опаленням, а також вивезенням побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.

VI. Оцінка Верховного Суду

22. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з такого.

23. Предметом спору у цій справі є правомірність рішення Гребінківської селищної ради Васильківського району Київської області від 17.11.2016 № 171-VIII-VII про розгляд листа адміністрації КП «Гребінківське ЖКГ».

24. Як установлено судами попередніх інстанцій 27.11.2015 між Колективним підприємством «Гребінківський комбінат комунальних послуг» (виконавець) та Комунальним підприємством «Гребінківське житлово комунальне господарство» (замовник) укладений договір № 59/П/18 про надання послуг з розміщення та захоронення твердих побутових відходів (ТВП), за умовами якого виконавець надає послуги з розміщення та захоронення ТПВ, а замовник оплачує послуги на умовах визначених цим договором (а.с. 36-39).

25. Пунктом 2.9 вказаного Договору встановлено тарифи (ціну) на послуги з розміщення та захоронення ТПВ для бюджетних неприбуткових установ та організацій, для всіх інших підприємств і організацій та для населення.

26. За умовами пункту 2.11 договору сторони погодили, що тариф прийому та захоронення відходів, який зазначено в пункті 2.9. договору може бути змінено, при цьому Виконавець має повідомити Замовника письмово за його юридичною адресою не пізніше ніж за 10 днів до такої зміни.

27. 22.08.2016 Виконавець листом № 43 звернувся до керівника КП «Гребінківське житлово-комунальне підприємство», в якому повідомляв про встановлення нових тарифів, які мали вступити в дію з 03.09.2016 (а.с.16), посилаючись на те, що тарифи тривалий час не переглядалися, хоч зросли ціни на пальне, мастильні матеріали, запасні частини, енергоносії, тому КП «ГККП» змушене запровадити нові тарифи на послуги з розміщення та захоронення твердих побутових відходів.

28. 17.11.2016 Гребінківська селищна рада прийняла рішення №171-VIII-VII «Про розгляд листа адміністрації КП «Гребінківське ЖКГ», згідно якого вказала на порушення позивачем вимог чинного законодавство в питанні надання послуг щодо утилізації ТПВ на селищному сміттєзвалищі; зобов`язала останнього провести перерахунок за період з 03.09.2016 по дату затвердження нового розміру тарифу відповідно до чинного законодавства по наданим послугам адміністрації КП «Гребінківське ЖКГ» за утилізацію ТПВ на селищному сміттєзвалищі; зобовязала адміністрацію КП «Гребінківський ККП» до прийняття рішення про зміну тарифу на утилізацію ТПВ на селищному сміттєзвалищі проводити розрахунки по утилізації ТПВ відповідно до рішення Гребінківської селищної ради VІ скликання від 15.11.2011 №120-ІХ-VІ по питанню «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги для КП «Гребінківський ККП», рекомендувала КП розробити економічно обґрунтований тариф на послуги з утилізації твердих побутових відходів відповідно чинного законодавства та подати на затвердження.

29. Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов`язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини на території України визначається Законом України «Про відходи».

30. Відповідно до статті 1 Закону № 187/98-ВР поводження з відходами - дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення.

31. З визначення основних термінів, що встановлені частиною першою статті 1 означеного Закону убачається, що збирання відходів - діяльність, пов`язана з вилученням, накопиченням і розміщенням відходів у спеціально відведених місцях чи об`єктах, включаючи сортування відходів з метою подальшої утилізації чи видалення;

31.1. перевезення відходів - транспортування відходів від місць їх утворення або зберігання до місць чи об`єктів оброблення, утилізації чи видалення;

31.2. утилізація відходів - це використання відходів як вторинних матеріальних чи енергетичних ресурсів;

31.3. видалення відходів - здійснення операцій з відходами, що не призводять до їх утилізації;

31.4. захоронення відходів - остаточне розміщення відходів при їх видаленні у спеціально відведених місцях чи на об`єктах таким чином, щоб довгостроковий шкідливий вплив відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини не перевищував установлених нормативів;

31.5. розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об`єктах;

31.6. послуги з вивезення побутових відходів - збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органом місцевого самоврядування;

31.7. послуги із захоронення побутових відходів - послуги з остаточного розміщення побутових відходів після їх перероблення (оброблення) у спеціально відведених місцях чи на об`єктах таким чином, щоб довгостроковий шкідливий вплив відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини не перевищував установлених нормативів.

32. Отже, Законом встановлено чітке розмежування послуг з вивезення побутових відходів з послугами утилізації відходів, які здійснює позивач на підставі договору про розміщення та захоронення ТПВ.

33. Статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо - та електропостачанням, опаленням, а також вивезенням побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.

34. Положеннями статті 19 Конституції України та частини третьої статті 24 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

35. Відповідно до підпункту 2 пункту «а» статті 28 Закону № 280/97-ВР (у редакції, що діяла на момент спірних правовідносин) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження, а саме, встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

36. Колегія суддів уважає, що переробка (оброблення, перероблення) відходів (також: вторинна переробка, ресайклінґ, рециклювання й утилізація відходів) - здійснення будь-яких технологічних операцій, пов`язаних зі зміною фізичних, хімічних або біологічних властивостей відходів, з метою підготовки їх до екологічно безпечного зберігання, перевезення, утилізації чи видалення. Повторне використання або повернення в обіг відходів виробництва чи сміття.

37. З аналізу наведених норм права висновується, що у Гребінківської селищної ради відсутні повноваження на встановлення та затвердження тарифів на утилізацію відходів.

38. За таких обставин та правового регулювання, Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що відповідач, приймаючи оскаржуване рішення від 17.11.2016 № 171-VІІІ-VІІ не мав повноважень на встановлення та затвердження тарифів із розміщення та захоронення твердих побутових відходів, а отже діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачений чинним законодавством.

39. Доводи касаційної скарги таких висновків не спростовують і зводяться до переоцінки встановлених судами обставин справи.

40. Таким чином, зважаючи на приписи статті 350 КАС України, касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

VII. Судові витрати

40. З огляду на результат касаційного розгляду судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 3 341 343 349 350 355 356 359 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

1. Касаційну скаргу Гребінківської селищної ради Васильківського району Київської області залишити без задоволення.

2. Постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 3 квітня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 6 червня 2017 року у справі № 362/6174/16-а залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не може бути оскаржена.

Головуючий О.О. Шишов

Судді І.В. Дашутін

М.М. Яковенко