ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2023 року
м. Київ
справа № 380/16375/21
адміністративне провадження № К/990/18643/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
розглянув в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління ДПС у Київській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.12.2022 (суддя Крутько О.В.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.04.2023 (судді: Обрізко І.М. (головуючий), Іщук Л.П., Шинкар Т.І.) у справі №380/16375/21 за позовом Приватного підприємства «Нафтотермінал» до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,
У С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Приватне підприємство «Нафтотермінал» (далі - позивач, Підприємство) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Київській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України (далі - відповідач, контролюючий орган) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.09.2021 №20711/0901.
2. Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
Контролюючим органом проведено фактичну перевірку Підприємства та встановлено порушення платником вимог частини першої статті 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального», що полягало у реалізації пального оптовими партіями без наявності діючої ліцензії на право оптової торгівлі пальним.
14.07.2021 ГУ ДПС у Київській області було видано розпорядження про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі №725, яким анульовано ліцензію Приватного підприємства «Нафтотермінал» на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі реєстраційний номер 990514201900127, терміном дії з 01.07.2019 до 01.07.2024.
Вказане розпорядження оскаржено платником до Львівського окружного адміністративного суду та ухвалою від 26.07.2021 відкрито провадження у справі №380/12161/21, також ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 задоволено заяву Приватного підприємства «Нафтотермінал» та вжито заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії Розпорядження Головного управління ДПС у Київській області про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі від 14.07.2021 №725 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 380/12161/21.
З урахуванням вказаного позивач наголошує, що на момент фактичної перевірки законність розпорядження про анулювання ліцензії оскаржувалось у суді з мотивів його очевидної протиправності, тому у відповідача не було підстав стверджувати, що реалізація нафтопродуктів з 22.07.2021 на акцизному складі здійснювалась без наявної діючої ліцензії.
Крім того, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2021 у справі №380/12161/21, залишеним без змін постаново Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.04.2022, визнано протиправним та скасовано розпорядження Головного управління ДПС у Київській області про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі від 14.07.2021 №725.
Таким чином, оскільки анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі згідно розпорядження Головного управління ДПС у Київській області від 14.07.2021 №725 проведено незаконно, тому висновки викладені в акті фактичної перевірки від 10.08.2021 є безпідставними, а прийняте податкове повідомлення-рішення №20711/0901 від 10.09.2021 підлягає скасуванню.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06.12.2022, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.04.2023, позов задоволено, оскаржуване податкове повідомлення - рішення визнано протиправним та скасовано.
4. Суди попередніх інстанцій з посиланням на частину четверту статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України та наявність судового рішення у справі №380/12161/21, що набрало законної сили та яким визнано протиправним та скасовано розпорядження Головного управління ДПС у Київській області про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі від 14.07.2021 №725, дійшли висновку про відсутність підстав вважати, що Підприємством порушено вимоги законодавства щодо реалізації оптових партій пального без наявності ліцензії на право оптової торгівлі пальним.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погодившись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, контролюючий орган подав касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.12.2022, постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.04.2023 та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог Підприємства.
6. Касаційний розгляд справи проведено в попередньому судовому засіданні відповідно до статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що видами діяльності Приватного підприємства «Нафтотермінал», є зокрема, складське господарство (основний) (52.10), оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (46.71).
З метою здійснення діяльності з оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі за адресою: 08662, Київська область, Васильківський район, смт.Гребінки, вул.Індустріальна, 3, на підставі поданої заяви та долучених до неї документів, Державною фіскальною службою видано ПП «Нафтотермінал» ліцензію на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер 990514201900127, терміном дії з 11.07.2019 до 01.07.2024.
14.07.2021 Головним управлінням ДПС у Київській області прийнято розпорядження про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі №725, яким анульовано ліцензію реєстраційний номер 990514201900127, терміном дії з 11.07.2019 до 01.07.2024, видану Приватному підприємству «Нафтотермінал». Вказане розпорядження отримано позивачем 22.07.2021.
На підставі підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, згідно з наказом ГУ ДПС у Київській області від 02.08.2021 № 1589-п та направленнями від 10.08.2021 №№ 5529/10-36-09-00, 5530/10-36-09-00 посадовими особами контролюючого органу 10.08.2021 проведена фактична перевірка складу пального Підприємства за адресою: Васильківський район, смт. Гребінки, вул. Індустріальна, 3 за результатами якої складено акт №13262/10-36-09-00-10/37278275 від 11.08.2021.
Перевіркою встановлено, що Підприємством з 22.07.2021 по 25.07.2021 з акцизного складу (уніфікований номер 100534) за зазначеною вище адресою здійснювалась реалізація оптових партій пального без наявності ліцензії на право оптової торгівлі пальним, чим порушено вимоги частини першої статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» (далі - Закон)
На підставі акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення за №20711/0901 від 10.09.2021, яким за порушення частини першої статті 15 Закону та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, абзацу 9 частини другої статті 17 Закону застосовано до Підприємства штраф у розмірі 500 000 грн.
Також судами встановлено, що позивач не погодившись з розпорядженням від 14.07.2021 №725 на підставі якого анульовано видану йому ліцензію на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер 990514201900127, терміном дії з 11.07.2019 до 01.07.2024, оскаржив таке в судовому порядку.
Ухвалами Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 відкрито провадження у справі №380/12161/21 за позовом Підприємства до ГУ ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування розпорядження від 14.07.2021 за №725, а також задоволено заяву Приватного підприємства «Нафтотермінал» та вжито заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії розпорядження Головного управління ДПС у Київській області про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі від 14.07.2021 №725 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 380/12161/21.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2021 у справі №380/12161/21, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.04.2022, позов Приватного підприємства «Нафтотермінал» задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано розпорядження Головного управління ДПС у Київській області про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі від 14.07.2021 №725.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
8. Підставою касаційного оскарження рішень судів першої та апеляційної інстанцій контролюючий орган зазначив неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, зокрема пункту 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норм права у подібних правовідносинах.
У доводах касаційної скарги відповідач вказує про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування частини першої статті 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» у випадку реалізації оптових партій пального без наявності ліцензії на право оптової торгівлі пальним.
Контролюючий орган вказує, що розпорядження про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним було отримано позивачем 22.07.2021, а отже з цього часу ліцензія вважається анульованою та недійсною. При цьому позивач достеменно знав про відсутність у нього ліцензії, проте свідомо реалізовував пальне оптовими партіями без наявності ліцензії, а тому висновки судів попередніх інстанцій щодо відсутності з боку позивача порушень вимог законодавства щодо реалізації оптових партій пального без наявності ліцензії, на думку контролюючого органу, є помилковими.
9. Підприємством надано відзив на касаційну скаргу, в якому позивач вказує на правильність висновків судів першої та апеляційної інстанцій про безпідставність застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій, у зв`язку з чим просить залишити касаційну скаргу контролюючого органу без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій просить залишити без змін.
ПОЗИЦІЯ СУДУ
Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої і апеляційної інстанцій
10. Надаючи оцінку доводам скаржника у касаційні скарзі колегія суддів касаційної інстанції виходить з вимог частини першої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Перевіривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції в оскаржуваних судових рішеннях норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах, Верховний Суд виходить з наступного.
11. Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України визначає Закон України 481/95-BP від 19.12.1995 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".
Згідно з вимогами частини 1 статті 15 Закону України № 481/95-BP оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.
Ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку (стаття 1 Закону України №481/95-BP).
Відповідно до вимог статті 15 Закону України №481/95-BP суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.
Ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п`ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України.
Крім того, положеннями статті 15 Закону № 481/95-ВР встановлено порядок та підстави призупинення ліцензії та її анулювання.
Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження.
Відповідно до частини п`ятдесят третьої статті 15 Закону України №481/95-BP ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв`язку.
Відповідно до приписів пункту 109.1 статті 109 Податкового кодексу України податковим правопорушенням є протиправне діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Частиною першою статті 17 Закону України №481/95-BP встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до частини другої статті 17 вищевказаного Закону до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500000 гривень.
Згідно із частиною четвертою статті 17 цього ж Закону рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
Як встановлено судами та вбачається з позовної заяви позивачем 22.07.2021 було отримано розпорядження від 14.07.2021 №725 про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, яким анульовано ліцензію реєстраційний номер 990514201900127, терміном дії з 11.07.2019 до 01.07.2024.
При цьому вказане розпорядження було оскаржено позивачем в судовому порядку.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 у справі №380/12161/21 вжито заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії розпорядження Головного управління ДПС у Київській області про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі від 14.07.2021 №725 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 380/12161/21.
В подальшому рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2021 у справі №380/12161/21, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.04.2022, позов Приватного підприємства «Нафтотермінал» задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано розпорядження Головного управління ДПС у Київській області про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі від 14.07.2021 №725.
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, судовим рішенням, яке набрало законної сили, встановлено протиправність розпорядження від 14.07.2021 №725 про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер 990514201900127, і вказана обставина доказуванню у цій справі не підлягає.
Позивач здійснював діяльність з реалізації оптових партій пального, зокрема і в спірний період, саме на підставі ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер 990514201900127, анулювання якої в судовому порядку визнано протиправним, а відтак подальші наслідки такого анулювання є незаконними, з огляду на що відсутні підстави вважати, що ПП «Нафтотермінал» порушено вимоги чинного законодавства щодо реалізації пального без наявності ліцензії.
Враховуючи фактичні обставини справи колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність порушення позивачем вимог частини першої статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального», а тому контролюючим органом протиправно застосовано до Підприємства фінансову санкцію у вигляді штрафу у розмірі 500 000 грн, згідно оскаржуваного у цій справі податкового повідомлення - рішення від 10.09.2021 №20711/0901.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
12. Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального права, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваних судових рішень, суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права, які могли б бути підставою для скасування судових рішень а тому касаційну скаргу Головного управління ДПС у Київській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.12.2022 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.04.2023 слід залишити без задоволення.
13. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 349 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення.
Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права (частина перша статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 341 343 349 350 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд,
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Головного управління ДПС у Київській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.12.2022 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.04.2023 у справі №380/16375/21 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддіІ.Я.Олендер І.А. Гончарова Р.Ф. Ханова