ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2025 року
м. Київ
справа № 400/5781/24
адміністративне провадження № К/990/41985/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., суддів Стародуба О.П. та Чиркіна С.М., розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2024 року (ухвалене суддею-доповідачем Біоносенком В.В.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2024 року (прийняту у складі колегії: головуючого судді Коваля М.П, суддів Осіпова Ю.В., Скрипченка В.О.),
У С Т А Н О В И В :
Короткий зміст позовних вимог
1. У червні 2024 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач, скаржник) звернулася до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - Управління, відповідач), в якій просила:
- визнати протиправними дії Управління щодо відмови у проведенні індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11 за 2021 рік, у розмірі 1,14 за 2022 рік, у розмірі 1,197 за 2023 рік та у розмірі 1,0796 за 2024 рік;
- - зобов`язати відповідача провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії позивача у відповідності до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796, починаючи з 01 березня 2021 року.
2. На обґрунтування позовних вимог позивачка вказала, що вона перебуває на обліку в Управлінні з 23 серпня 2016 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". З 19 червня 2019 року її переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV. Вказує, що для обчислення розміру її пенсії врахований показник середньої заробітної плати в Україні за 2017-2019 роках в розмірі 7763,17 грн. Звернувшись до відповідача із заявою, позивач просила повідомити чи проведено їй перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення, установлених постановою Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року №127 (далі - постанова КМУ № 127), постановою Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16 лютого 2022 року №118 (далі - постанова КМУ №118), постановою Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" від 24 лютого 2023 року №168 (далі - постанова КМУ №168), постановою Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" від 23 лютого 2024 року №185 (далі - постанова КМУ №185). Однак, у відповідь на зазначену заяву, відповідач надіслав листа, зі змісту якого вбачається, що ним було проведено індексацію пенсії позивачки у відповідності до постанов Уряду з урахуванням того, що для обчислення розміру пенсії позивача врахований показник середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2024 року, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2024 року, відмовлено у задоволенні позову.
4. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, враховуючи наявні у матеріалах справи розпорядження вказав, що відповідач здійснив індексацію пенсії позивача з 01 березня 2021 року, 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року та з березня 2024 року із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що підтверджується сумами підвищення пенсії відповідно до розпоряджень про перерахунок пенсії. Доводи позивача щодо невірного застосування під час проведення індексації середньої заробітної плати, яку було враховано під час призначення пенсії позивачки, а саме 2014-2016 роки, помноженої на відповідні коефіцієнти у 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 роках є помилковими, оскільки під час призначення позивачці пенсії за віком 19 червня 2019 року було враховано саме показник середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки в сумі 3764,40 грн, а не за 2017-2019 роки в розмірі 7763,17 грн.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
5. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат - Хомич Іван Олександрович звернувся з касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
6. На обґрунтування касаційної скарги скаржник зазначає, що суди першої і апеляційної інстанцій неправильно застосували положення частини другої статті 42 Закону №1058-IV, пункту 5 Порядку №124, постанови КМУ №127, постанови КМУ №118, постанови КМУ №168, постанови КМУ №185 за відсутності обґрунтованого висновку Верховного Суду.
7. На думку скаржника суди першої та апеляційної інстанцій дійшли необґрунтованого висновку про те, що показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача у розмірі 7763,17 грн, не підлягає збільшенню коефіцієнт 1,11 з 01 березня 2021 року, на коефіцієнт 1,14 з 01 березня 2022 року, на коефіцієнт 1,197 з 01 березня 2023 року та на коефіцієнт 1,0796 з 01 березня 2024 року при проведенні індексації пенсій згідно з пунктом 1 постанови КМУ №118, пунктом 1 постанови КМУ №168 та пунктом 1 постанови КМУ №185.
8. У касаційній скарзі позивач просить Верховний Суд сформувати правову позицію з питання чи підлягають перерахунку пенсії у зв`язку зі щорічною індексацією, які призначені відповідно до Закону №1058-IV у 2020-2023 роках, відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV, Порядку №124, та відповідних постанов Уряду, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, та який саме показник потрібно збільшувати при проведені перерахунку пенсії у зв`язку з щорічною індексацією: показник станом на 01 жовтня 2017 року, послідовно збільшений на відповідні коефіцієнти у 2019-2023 роках чи той показник, який використовувався при обчислені розміру пенсії при її призначені.
Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи
9. Касаційна скарга надійшла до Суду 04 листопада 2024 року.
10. Ухвалою Верховного Суду від 23 січня 2025 року відкрито касаційне провадження у справі № 400/5781/24, витребувано адміністративну справу та запропоновано учасникам справи надати відзив на касаційну скаргу.
11. Ухвалою Верховного Суду від 25 квітня 2025 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами без повідомлення та виклику учасників справи колегією у складі трьох суддів з 28 квітня 2025 року.
12. При розгляді цієї справи в касаційному порядку іншими учасниками справи клопотань заявлено не було.
Позиція інших учасників справи
13. 30 січня 2025 року від представника позивачки надійшли додаткові пояснення по справі, в яких він, вважаючи, що при призначенні позивачці пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати в Україні за 2017-2019 роки, вказує на те, що пенсії, які призначені у 2020-2023 роках згідно із Законом №1058-IV підлягають перерахунку шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії.
14. 30 січня 2025 року від Управління надійшов відзив на касаційну скаргу ОСОБА_1 , в якому зазначається про відсутність законних підстав для задоволення позовних вимог. Управління вважає, що Порядок № 124 визначає базову величину для проведення індексації - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року, тому дії Управління щодо нарахування позивачці відповідних доплат у розмірі 100 грн, 135 грн, згідно положень вищезазначених постанов Уряду, є правомірними.
Обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій
15. Суди попередніх інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановили, що ОСОБА_1 з 23 серпня 2016 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», а з 19 червня 2019 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV. При цьому для обчислення пенсії за віком було враховано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки, збільшеного на коефіцієнт підвищення відповідно до Постанови № 124 в сумі 4 404, 35 грн (3 764, 40 х 1,17).
16. У травні 2024 року представник позивачки звернувся до Управління із адвокатським запитом, в якому просив повідомити про те, чи проведено позивачці перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення, а саме з 01 березня 2021 року у розмірі 1,11, з 01 березня 2022 року у розмірі 1,14, з 01 березня 2023 року у розмірі 1,197, з 01 березня 2024 року у розмірі 1, 0796.
17. Листом № 1400-0305-8/44962 від 27 травня 2024 року Управління надало представнику позивачки роз`яснення щодо здійснення нарахування індексації та надало відповідні копії розпоряджень.
18. Як вбачається з вказаних розпоряджень, при обрахунку пенсії за віком було застосовано показник середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески (за 2014-2016 роки), що визначена в розмірі 3 764, 40 грн. Розмір пенсії склав - 2 410 ,85 грн.
З 01 березня 2021 року здійснено перерахунок пенсії внаслідок індексації, після чого розмір пенсії склав - 2 933, 86 грн..
З 01 вересня 2021 року здійснено перерахунок пенсії внаслідок індексації, після чого розмір пенсії склав - 3 101, 67 грн..
З 01 березня 2022 року здійснено перерахунок пенсії внаслідок індексації, після чого розмір пенсії склав - 3 510, 18 грн..
З 01 березня 2023 року здійснено перерахунок пенсії внаслідок індексації, після чого розмір пенсії склав - 4 165, 51 грн..
З 01 березня 2024 року здійснено перерахунок пенсії внаслідок індексації, після чого розмір пенсії склав - 4 482, 46 грн..
19. Вважаючи, що індексація її пенсії проводилася не у спосіб та не у порядку, які передбачені частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV, ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка висновків судів попередніх інстанцій і доводів учасників справи
20. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
21. Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
22. Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
23. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
24. Крім того стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме - бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
25. Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2024 року та постанова П`ятого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2024 року відповідають, а викладені у касаційній скарзі доводи є необґрунтованими з огляду на таке.
26. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 9 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
27. У зв`язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15 лютого 2022 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» № 2040-ІХ, яким частину п`яту статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» було викладено в новій редакції.
28. Так, частиною п`ятою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону № 1058-IV.
29. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом № 1058-IV.
30. Преамбулою названого Закону закріплено, що зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону України.
31. Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
32. З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінетом Міністрів України 20 лютого 2019 року видано постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою, серед іншого, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
33. Згідно з пунктом 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв`язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
34. Пунктом 4 Порядку № 124 визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:
(ЗСЦ+ЗСЗ )х 50%
К = ------------------------ + 1%,
100%
де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:
ЗСЗ = Псзп (1): Псзп(2) х 100% - 100%,
де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
35. Постановою КМУ № 118 з 01 березня 2022 року було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
36. Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 2023 рік зупинено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». У свою чергу пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону № 1058-IV застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
37. З метою реалізації пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову № 168, пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.
38. Отже, індексація пенсій у подальшому відповідно до постанов Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168, проводиться згідно з Порядком № 124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року на відповідні коефіцієнти.
39. Таким чином, положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).
40. Відповідно до статті 7 Закону № 1058-IV загальнообов`язкове державне пенсійне страхування здійснюється, серед іншого, за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).
41. Отже, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися у відповідності з частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.
42. В іншому випадку, відповідно до частини третьої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
43. Повноваження суду не застосовувати нормативно-правовий акт у разі висновку про його суперечність Конституцій України закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту кореспондує з принципом верховенства права.
44. При цьому, дотримання принципу верховенства права можливе лише за умови застосування судами під час розгляду та вирішення справ законодавчого акта, який відповідає критерію «якості закону».
45. Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).
46. У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
47. Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом № 1058-IV, у зв`язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168.
48. Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 12 березня 2025 року у справі № 460/4783/24, від 08 квітня 2025 року у справі № 440/10346/24 та від 08 квітня 2025 року у справі № 620/10589/24.
49. Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 23 серпня 2016 року позивачка отримувала пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". З 19 червня 2019 року ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV. При обрахунку пенсії за віком, згідно копій розпоряджень, що знаходяться у матеріалах справи, Управлінням було застосовано показник середньої заробітної плати (дохід) в України, з якої сплачено страхові внески за 2014 - 2016 роки в розмірі 3764,40 грн.
З оскаржуваних судових рішень також вбачається, що з 01 березня 2021 року позивачці здійснено перерахунок пенсії внаслідок проведеної індексації, передбаченої положеннями постанови КМУ №127, після чого розмір пенсії склав - 2 933, 86 грн (пенсія збільшена в результаті проведеної індексації на 275,14 грн); з 01 березня 2022 року здійснено перерахунок пенсії внаслідок індексації, передбаченої положеннями постанови КМУ №118, після чого розмір пенсії склав - 3 510, 18 грн (пенсія збільшена в результаті проведеної індексації на 408,51 грн); з 01 березня 2023 року здійснено перерахунок пенсії внаслідок індексації, передбаченої положеннями постанови КМУ №168, після чого розмір пенсії склав - 4 165, 51 грн (пенсія збільшена в результаті проведеної індексації на 655,43 грн); з 01 березня 2024 року здійснено перерахунок пенсії внаслідок індексації, передбаченої положеннями постанови КМУ №185, після чого розмір пенсії склав - 4 482, 46 грн (пенсія збільшена в результаті проведеної індексації на 316,95 грн).
50. На підставі вищезазначеного, колегія суддів вважає обґрунтованими висновки судів попередніх інстанцій про те, що відповідач здійснив індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2021 року, 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року із застосуванням передбачених постановами Уряду коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії.
51. Крім того, Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо безпідставності доводів позивача про необхідність застосування під час індексації пенсії ОСОБА_1 показника середньої заробітної плати за 2017- 2019 роки у розмірі 7763,17 грн, який, за твердженням позивачки, був врахований під час обчислення пенсії
52. Колегія суддів звертає увагу, що таке твердження не ґрунтується на встановлених судами попередніх інстанцій фактичних обставинах справи. Суд вказує, що під час призначення позивачці пенсії за віком 19 червня 2019 року було застосовано показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачувалися страхові внески, за 2014- 2016 роки у розмірі 3764,40 грн. Відповідно, саме ця величина є базовою для проведення подальшої щорічної індексації пенсії, призначеної ОСОБА_1 .
53. При цьому Суд звертає увагу, що у межах даної адміністративної справи позивач не ставить під сумнів ані правомірність визначення розміру показника середньої заробітної плати, з якого обчислювався розмір пенсії (за 2014- 2016 роки), ані саму величину цього показника - 3764,40 грн. Суди попередніх інстанцій не встановили наявності тверджень позивача про протиправність визначення розміру показника середньої заробітної плати, з якого було обчислено пенсію. В тому числі у поданій касаційній скарзі відсутні посилання на протиправність дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень саме в цій частині.
54. Відтак, Суд наголошує, що в межах розгляду цієї справи спір щодо правильності або обґрунтованості встановленої під час обчислення пенсії ОСОБА_1 величини показника середньої заробітної плати відсутній, а предметом судового розгляду є виключно питання правильності подальшого застосування цього показника під час проведення індексації призначеної пенсії.
55. Тому, з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, колегія суддів зазначає, що відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV щорічна індексація пенсії має здійснюватися шляхом збільшення того показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який був безпосередньо врахований при призначенні пенсії особі для її обчислення. Водночас пункт 5 Порядку №124 визначає для цілей індексації інший базовий показник - фіксоване значення станом на 1 жовтня 2017 року, що не узгоджується з приписами Закону. Проте відповідно до частини третьої статті 7 КАС України, у разі суперечності підзаконного акта нормі закону суд має застосовувати норму з вищою юридичною силою. У зв`язку з цим, правомірною є індексація саме з урахуванням індивідуального показника, використаного при призначенні пенсії ОСОБА_1 , а не умовного показника за 2017 рік. Водночас судами попередніх інстанцій з матеріалів справи встановлено, що для позивачки при обчисленні пенсії у 2019 році було використано показник за 2014- 2016 роки в розмірі 3764,40 грн, що підтверджено копіями розпоряджень. Отже, саме ця величина має бути основою для щорічної індексації, а доводи касаційної скарги щодо застосування показника 7763,17 грн як базового - не підтверджені матеріалами справи.
56. На цій підставі, доводи касаційної скарги про неправильне застосування судами попередніх інстанцій положень частини другої статті 42 Закону №1058-IV, пункту 5 Порядку №124, постанови КМУ №127, постанови КМУ №118, постанови КМУ №168, постанови КМУ №185 не знайшли свого підтвердження під час здійснення касаційного перегляду оскаржуваних судових рішень, оскільки суди попередніх інстанцій обґрунтовано і правильно застосували норми матеріального права, у спосіб, який відповідає правовим позиціям Верховного Суду, викладеним, зокрема, у постановах від 12 березня 2025 року у справі № 460/4783/24, від 08 квітня 2025 року у справі № 440/10346/24 та від 08 квітня 2025 року у справі № 620/10589/24.
57. Розглядаючи цю справу в касаційному порядку, Суд також враховує, що згідно з імперативними вимогами статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги; на підставі встановлених фактичних обставин справи лише перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального та дотримання норм процесуального права.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
58. Відповідно до частини першої статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
59. Враховуючи вищенаведене, Верховний Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення і погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій у справі.
60. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у цій справі є законними та обґрунтованими і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір відповідно до норм матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, в оскаржуваних судових рішеннях повно і всебічно з`ясовані обставини в адміністративній справі з наданням оцінки всім основним аргументам учасників справи, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Висновки щодо розподілу судових витрат
61. Оскільки колегія суддів залишає без змін рішення судів першої та апеляційної інстанцій, то відповідно до статті 139 КАС України судові витрати не підлягають новому розподілу.
Керуючись статтями 341 345 349 350 355 356 359 КАС України, Cуд
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2024 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2024 року залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та не може бути оскаржена.
Суддя-доповідач Я.О. Берназюк
Судді О.П. Стародуб
С.М. Чиркін