ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2022 року

м. Київ

справа №420/11396/21

провадження № К/990/23512/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Смоковича М. І.,

суддів: Жука А. В., Загороднюка А. Г.

розглянув у порядку письмового провадження в касаційній інстанції справу

за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Ізмаїльської міської ради Одеської області, Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області, за участю третьої особи - ОСОБА_3 , про визнання недійсними результатів проведення конкурсу, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2022 року, прийняту у складі колегії суддів: головуючого - Танасогло Т. М., суддів: Градовського Ю. М., Шеметенко Л. П.

І. Суть спору

1. У липні 2021 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду з адміністративним позовом до Ізмаїльської міської ради Одеської області (далі - Ізмаїльська міська рада), Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області (далі - Виконком Ізмаїльської міської ради), за участю третьої особи - ОСОБА_3 , в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просили визнати недійсними результати проведеного конкурсною комісією конкурсу згідно з протоколом № 24 від 21 травня 2021 року на заміщення посади директора Спеціалізованої загальноосвітньої школи № 1 ім. О.В. Суворова І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням англійської мови міста Ізмаїл від 19, 20 травня 2021 року, по якому визнана переможцем ОСОБА_3 .

2. В обґрунтування позовних вимог зазначають, що у квітні 2021 року оголошено конкурс на заміщення посади директора Спеціалізованої загальноосвітньої школи № 1 ім. О.В. Суворова І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням англійської мови міста Ізмаїл (далі - СЗШ № 1).

За пропозицією Відділу освіти від СЗШ № 1 згідно з рішенням загальних зборів вчителів СЗШ № 1 до складу конкурсної комісії увійшов ОСОБА_2 .

Своєю чергою, з метою участі у конкурсі на заміщення посади директора ОСОБА_1 , яка працювала завучем СЗШ № 1, остання подала на початку травня 2021 року відповідні документи.

21 травня 2021 року конкурсною комісією оголошено переможцем вищевказаного конкурсу - ОСОБА_3 .

Вважаючи, що під час проведення конкурсу на заміщення посади директора вищевказаної школи були допущені численні порушення законодавства, які вплинули на прийняте рішення про переможця цього конкурсу, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду з вимогою визнати недійсними результати проведеного конкурсу.

ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи

3. 26 березня 2021 рішенням Ізмаїльської міської ради № 651-VIII затверджено Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної форми власності територіальної громади міста Ізмаїл Ізмаїльського району Одеської області.

4. 13 квітня 2021 року Виконкомом Ізмаїльської міської ради прийнято рішення № 296 про проведення конкурсу на посаду директора СЗШ № 1. Також зазначеним рішенням затверджено склад конкурсної комісії на посаду директора СЗШ № 1.

5. 15 квітня 2021 року вищевказане рішення Виконкому Ізмаїльської міської ради опубліковано на офіційному сайті відділу освіти Ізмаїльської міської ради - izmail-osvita.gov.ua та 15 квітня 2021 року на офіційному сайті Ізмаїльської міської ради - izmail-rada.gov.ua за місяць до проведення конкурсу, дата проведення якого 19 - 20 травня 2021 року.

6. 17 квітня 2021 року на електронну адресу СЗШ № 1 направлено рішення про проведення конкурсу з проханням розмістити його на офіційному вебсайті школи.

7. Разом з цим 17 квітня 2021 року оголошення опубліковано в пресі, а саме у друкованому виданні «Курьер недели».

8. З метою участі у конкурсі подано документи трьома кандидатами, а саме ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_4 .

9. 19 травня 2021 року у перший день конкурсу учасники конкурсу проходили письмову перевірку на знання законодавства України у сфері загальної середньої освіти та перевірку професійних компетентностей, що відбувалася шляхом письмового вирішення ситуаційного завдання.

10. За результатами першого етапу конкурсу члени конкурсної комісії після перевірки виконаних конкурсантами робіт виставили оцінки (а.с. 113 - 115).

11. 20 травня 2021 року у другий день конкурсу кандидати проводили публічну та відкриту презентацію перспективного плану розвитку закладу освіти, а також надавали відповіді на запитання членів конкурсної комісії щодо проведеної презентації. Проводилася відеофіксація вказаного заходу.

12. За результатами другого етапу конкурсу члени конкурсної комісії виставили оцінки кандидатам (а.с. 116).

13. Відповідно до протоколу № 24 засідання конкурсної комісії щодо конкурсу на посаду керівника СЗШ № 1 від 21 травня 2021 року визначено переможця конкурсу - ОСОБА_3 (а.с. 117-118).

14. Наказом Відділу освіти Ізмаїльської міської ради від 26 травня 2021 року № 111-к за результатами конкурсного відбору ОСОБА_3 призначено на посаду директора СЗШ № 1 за строковим трудовим договором на два роки з 14 червня 2021 року по 13 червня 2023 року. (а.с. 222).

15. Згідно з наказом Відділу освіти Ізмаїльської міської ради від 08 червня 2021 року № 120-к внесено зміни до наказу Відділу освіти Ізмаїльської міської ради від 26 травня 2021 року № 111-к щодо строку трудового договору, а саме з 12 липня 2021 року по 11 липня 2023 року (а.с. 223).

ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення

16. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21 січня 2022 року, позов ОСОБА_1 до Виконкому Ізмаїльської міської ради задоволено частково.

16.1. Визнано протиправним та скасовано рішення конкурсної комісії щодо конкурсу на посаду керівника СЗШ № 1, оформлене протоколом № 24 від 21 травня 2021 року.

16.2. У задоволенні решти позову ОСОБА_1 до Виконкому Ізмаїльської міської ради - відмовлено.

16.3. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Ізмаїльської міської ради - відмовлено повністю.

16.4. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Виконкому Ізмаїльської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 454,00 грн.

16.5. У задоволенні позову ОСОБА_2 до Ізмаїльської міської ради, Виконкому Ізмаїльської міської ради - відмовлено повністю.

17. Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що конкурсна комісія була сформована з порушенням принципу паритетності, тобто рівної кількості представників кожної із сторін, визначених Законом України «Про загальну середню освіту», і результати конкурсу були оголошені без проведення у встановленому законом порядку засідання комісії та без обговорення і голосування за переможця конкурсу. Таким чином суд першої інстанції, враховуючи порушення під час проведення конкурсу таких принципів роботи комісії, як неупередженість, об`єктивність, незалежність, недискримінація, відкритість, прозорість, доброчесність, які задекларовані в абзаці 16 частини четвертої статті 39 Закону України «Про загальну середню освіту» та у пункті 5 Типового положення, дійшов висновку, що оскаржуване рішення конкурсної комісії є протиправним.

18. Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2022 року рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 січня 2022 року скасовано в частині задоволених позовних вимог ОСОБА_1 до Виконкому Ізмаїльської міської ради та ухвалено у цій частині нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Виконкому - відмовлено.

18.1. В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 січня 2022 року - залишено без змін.

19. П`ятий апеляційний адміністративний суд, скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про відмову в позові, прийшов до висновку про рішення правомірність рішення конкурсної комісії щодо конкурсу на посаду керівника СЗШ № 1, оформлене протоколом № 24 від 21 травня 2021 року, з огляду на затвердження персонального складу конкурсної комісії відповідно до рішення Виконкому Ізмаїльської міської ради від 13 квітня 2021 року № 296. При цьому будь-яких зауважень чи заперечень стосовно затверджуваних умов конкурсу або затвердженого складу членів конкурсної комісії ОСОБА_1 не висловлювала та не зверталась з цього приводу до Відділу освіти Ізмаїльської міської ради, а відтак суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що станом на час проведення конкурсу ОСОБА_1 погодилась з його умовами та затвердженим складом конкурсної комісії.

Також суд апеляційної інстанції вказав, що позивач була допущена до конкурсу, жодних перешкод участі в конкурсі на заміщення вакантної посади директора не було. Відповідно до змісту протоколу № 24 від 21 травня 2021 року на порядок денний засідання конкурсної комісії було винесено питання визначення переможця конкурсу, якою за результатами голосування було обрано ОСОБА_3 (голосували «за» - 5 осіб, «проти» - 0, 1 - не з`явився (а.с. 117-118). Вказаний протокол конкурсної комісії підписано всіма присутніми членами комісії: ОСОБА_5 (голова конкурсної комісії) та члени комісії: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_13, ОСОБА_12 (свідок у даній справі) та секретар комісії ОСОБА_14. Не з`явились - ОСОБА_8 та ОСОБА_9 знаходились у відпустці.

Разом з цим суд апеляційної інстанції зазначив, що позивачами не доведено та не надано доказів того, що вказаний склад конкурсної комісії безпосередньо впливав на їхні права, обмежував їх або спричиняв будь-які інші негативні наслідки.

IV. Касаційне оскарження

20. ОСОБА_1 подала касаційну скаргу на вказане судове рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його рішення та задовольнити її позовні вимоги.

Так, автор скарги зауважує на тому, що суд апеляційної інстанцій в оскаржуваному судовому рішенні не врахував висновків щодо застосування положення статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту», викладених у постанові Верховного Суду від 21 липня 2021 року у справі № 420/698/21 та від 03 лютого 2021 року у справі № 661/2918/19-ц щодо відсутності фактичного проведення засідання конкурсної комісії у подібних правовідносинах.

Стверджує, що Виконком Ізмаїльської міської ради фактично порушив принципу рівності по кількості складу представників кожної зі сторін у конкурсній комісії коли засновник СЗШ № 1 мав п`ять представників, а інститути громадського суспільства мали тільки двох представників, які під час проведення конкурсного відбору надавали діаметрально протилежні оцінки ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , що безумовно вплинуло на результати проведеного конкурсу.

21. Верховний Суд ухвалою від 19 вересня 2022 року відкрив касаційне провадження за скаргою ОСОБА_1 на постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2022 року з підстави, передбаченої пунктом 1 частини четвертої статті 328 КАС України.

22. Представник Виконкому Ізмаїльської міської ради подав відзив на касаційну скаргу, в якому, наполягаючи на безпідставності останньої, просить залишити її без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.

V. Релевантні джерела права й акти їх застосування

23. Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

24. Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

25. Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

26. Статтею 23 Закону України «Про освіту» визначено, що держава гарантує академічну, організаційну, фінансову і кадрову автономію закладів освіти. Обсяг автономії закладів освіти визначається цим Законом, спеціальними законами та установчими документами закладу освіти.

27. За змістом частини першої статті 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту» здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують: початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти; гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти; ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.

28. Положеннями статті 24 Закону України «Про освіту» обумовлено, що система управління закладами освіти визначається законом та установчими документами.

Управління закладом освіти в межах повноважень, визначених законами та установчими документами цього закладу, здійснюють: засновник (засновники); керівник закладу освіти; колегіальний орган управління закладу освіти; колегіальний орган громадського самоврядування; інші органи, передбачені спеціальними законами та/або установчими документами закладу освіти.

29. Відповідно до частини другої статті 26 Закону України «Про освіту» керівник закладу освіти призначається засновником у порядку, визначеному законами та установчими документами, з числа претендентів, які вільно володіють державною мовою і мають вищу освіту.

Додаткові кваліфікаційні вимоги до керівника та порядок його обрання (призначення) визначаються спеціальними законами та установчими документами закладу освіти.

При цьому за приписами частини першої цієї ж статті вказаного Закону керівник є представником закладу освіти у відносинах з державними органами, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами і діє без довіреності в межах повноважень, передбачених законом та установчими документами закладу освіти.

30. Частиною першою статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» передбачено, що керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог цього Закону та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою).

Керівник приватного, корпоративного закладу загальної середньої освіти обирається та призначається на посаду засновником (засновниками) відповідно до установчих документів закладу освіти.

31. В силу частини другої статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» рішення про проведення конкурсу приймається засновником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом (посадовою особою):

одночасно з прийняттям рішення про утворення нового закладу загальної середньої освіти;

не менше ніж за два місяці до завершення строкового трудового договору, укладеного з керівником закладу загальної середньої освіти;

не пізніше десяти робочих днів з дня дострокового припинення договору, укладеного з керівником відповідного закладу загальної середньої освіти, чи визнання попереднього конкурсу таким, що не відбувся.

32. Згідно з частиною четвертою статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію чисельністю від 6 до 15 осіб, до складу якої на паритетних засадах входять представники:

засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи);

відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці);

інститутів громадянського суспільства (громадських об`єднань керівників закладів освіти, професійних об`єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо).

Вимоги до членів конкурсної комісії та порядок її формування визначаються положенням про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.

Члени конкурсної комісії зобов`язані:

брати участь у роботі конкурсної комісії та голосувати з питань порядку денного;

заявляти самовідвід у разі наявності чи настання підстав, передбачених цією статтею, що унеможливлюють їх участь у складі конкурсної комісії.

Конкурсна комісія є повноважною за умови присутності на засіданні не менше двох третин її затвердженого складу.

Конкурсна комісія приймає рішення більшістю голосів від її затвердженого складу. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсної комісії.

Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується всіма присутніми членами конкурсної комісії та оприлюднюється на офіційному вебсайті засновника протягом наступного робочого дня з дня проведення засідання конкурсної комісії.

Конкурсна комісія та її члени діють на засадах неупередженості, об`єктивності, незалежності, недискримінації, відкритості, прозорості, доброчесності. Не допускаються будь-які втручання в діяльність конкурсної комісії, тиск на членів комісії та учасників конкурсу.

33. Приписами частини восьмої статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» визначено, що конкурсний відбір переможця конкурсу здійснюється за результатами: перевірки знання законодавства у сфері загальної середньої освіти, зокрема цього Закону, Закону України "Про освіту" та інших нормативно-правових актів у сфері загальної середньої освіти; перевірки професійних компетентностей шляхом письмового виконання ситуаційного завдання; публічної та відкритої презентації державною мовою перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти, а також надання відповідей на запитання членів конкурсної комісії в межах змісту конкурсного випробування.

Перелік питань для перевірки знання законодавства у сфері загальної середньої освіти затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Форма перевірки знання законодавства (письмове чи комп`ютерне тестування), зразок ситуаційного завдання та критерії їх оцінювання визначаються у положенні про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.

Засновник зобов`язаний забезпечити відеофіксацію та (за можливості) відеотрансляцію конкурсного відбору з подальшим оприлюдненням на своєму офіційному вебсайті відеозапису протягом одного робочого дня з дня його проведення.

VI. Позиція Верховного Суду

34. Аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що призначення керівників державних, комунальних закладів загальної середньої освіти, у тому числі директора СЗШ № 1 здійснюється уповноваженим виконавчим органом, яким у межах спірних правовідносин є відповідач, на конкурсній основі шляхом укладання з ними контракту. При цьому, організація і проведення конкурсу, включно із оцінкою відповідності учасників конкурсу встановленим вимогам, здійснюється конкурсною комісією в межах своїх дискреційних повноважень.

35. Варто зауважити, що проведення конкурсу завершується в день ухвалення конкурсною комісією рішення про затвердження його результатів, тобто рішення про визначення переможця конкурсу із внесенням відповідного подання керівникові органу управління, що здійснює призначення переможця конкурсу на посаду керівника закладу, або про відхилення кандидатур усіх учасників конкурсу із пропозицією про призначення повторного конкурсу.

36. Отже саме рішення конкурсної комісії, ухвалені нею у процесі проведення конкурсу (за результатами конкурсу), можуть бути оскаржені шляхом подання адміністративного позову на підставі пункту 9 частини першої статті 19 КАС України, яким передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема щодо оскарження рішень конкурсних комісій, рішення яких є обов`язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб.

37. У постанові від 15 квітня 2020 року у справі № 456/1165/18 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що питання призначення на посаду керівника державного навчального закладу є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування, а відповідне рішення конкурсної комісії про таке призначення є рішенням конкурсної комісії в розумінні пункту 9 частини першої статті 19 КАС України.

38. Так, згідно з пунктом 9 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов`язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб.

39. До таких висновків Велика Палата Верховного Суду дійшла з огляду на попередньо зазначену нею позицію у постанові від 05 червня 2019 року у справі № 817/1678/18, в якій оскаржувались рішення постійно діючої конкурсної комісії щодо: оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади головного лікаря комунального закладу; стосовно невідповідності документів кандидата для участі у конкурсі; про оголошення результатів конкурсу.

Велика Палата Верховного Суду у вищевказаній постанові зазначила, що визначення законодавцем порядку проведення конкурсу органами місцевого самоврядування на заняття посад керівників закладів охорони здоров`я відповідного рівня має за мету, в першу чергу, дотримання публічного інтересу, а саме інтересу громади на належне управління такими закладами охорони здоров`я.

Предметом спору у вказаній справі є рішення конкурсної комісії, яке є обов`язковим для органу місцевого самоврядування, у спірних відносинах наявний публічний інтерес відповідної територіальної громади, у спільній власності якої перебуває такий заклад охорони здоров`я. Такий публічний інтерес має визначальне значення при розгляді даного спору, а подальші трудові відносини призначеного керівника комунального закладу охорони здоров`я - мають похідний, другорядний характер. Тому такий спір повинен вирішуватися за правилами адміністративного судочинства.

40. Також у постанові від 27 жовтня 2020 року у справі № 635/551/17 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що спори з приводу зайняття посади керівника державного підприємства до видання адміністративно-правового акту щодо призначення на посаду в разі, якщо призначення на таку посаду за законодавством здійснюється міністерством, іншим органом виконавчої влади, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а, по-друге, спеціальний суб`єктний склад цього спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.

При визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

41. Як уже зазначено вище, спір у цій справі спрямований на оскарження результатів проведеного конкурсною комісією конкурсу згідно з протоколом № 24 від 21 травня 2021 року на заміщення посади директора СЗШ № 1, по якому визнана переможцем ОСОБА_3 .

42. Отже з огляду на вказану правову позицію Великої Палати Верховного Суду ця справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки рішення конкурсної комісії про визнання ОСОБА_3 переможцем конкурсу на заміщення посади директора СЗШ № 1 є рішенням конкурсної комісії в розумінні пункту 9 частини першої статті 19 КАС України.

43. Як встановлено судами, 26 березня 2021 року Ізмаїльська міська рада затвердила Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної форми власності територіальної громади міста Ізмаїл Ізмаїльського району Одеської області № 651-VIII (далі - Положення № 651-VIII), відповідно до пунктів 19, 24, 26, 28 якого для проведення конкурсного відбору рішенням виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області утворюється та затверджується склад конкурсної комісії чисельністю від 6 до 15 осіб. До складу конкурсної комісії включаються:

представники Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (посадові особи органу державної влади чи депутати Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області);

представники управління Державної служби якості освіти в Одеській області;

спеціалісти відділу освіти Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області;

представники педагогічного колективу відповідного закладу загальної середньої освіти, на заміщення посади якого проводиться конкурс;

громадського об`єднання батьків учнів (вихованців) закладу освіти.

До участі у роботі комісії з правом дорадчого голосу можуть бути залучені представники громадського самоврядування відповідного закладу освіти та експерти у сфері загальної середньої освіти м. Ізмаїл.

44. Так, рішенням Виконкому Ізмаїльської міської ради від 13 квітня 2021 року № 296 затверджено персональний склад конкурсної комісії на посаду директора СЗШ № 1, який включав:

представників засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи): ОСОБА_10 - голова комісії, заступник Ізмаїльського міського голови; ОСОБА_6 - керуючий справами виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради; ОСОБА_9. - в.о. начальника юридичного управління (при проведенні конкурсу знаходилась у відпустці);

представників громадянського суспільства (громадських об`єднань керівників закладів освіти, професійних об`єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо): ОСОБА_11 - начальник відділу освіти Ізмаїльської міської ради, депутат Ізмаїльської міської ради; ОСОБА_13. - головний спеціаліст відділу освіти Ізмаїльської міської ради; ОСОБА_12 - член батьківської ради СЗШ № 1; ОСОБА_2 - вчитель інформатики СЗШ № 1,

45. Варто зазначити, що ОСОБА_1 не оскаржує рішення щодо оголошення конкурсу; щодо затвердження складу конкурсної комісії.

46. Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 була допущена до конкурсу, однак не погоджується з результатами проведеного конкурсу.

47. Автор касаційної скарги стверджує, що суд апеляційної інстанції всупереч позиції Верховного Суду у справі № 661/2918/19-ц не розглянув факт порушення паритетності при створенні конкурсної комісії.

48. Так, у справі № 661/2918/19-ц Верховний Суд у своїй постанові від 14 лютого 2022 року зазначив, що фактично порушення принципу рівності кількісного складу представників кожної із сторін у конкурсній комісії не вплинуло і не могло вплинути на результати конкурсу, оскільки усі члени комісії переможцем конкурсу визнали одну особу. Тому зменшення кількості членів комісії, які представляли засновника, до трьох чи збільшення кількості членів комісії, які представляли трудовий колектив школи, громадське об`єднання батьків учнів закладу середньої освіти, до п`яти не могли вплинути на результат голосування, тобто зазначені порушення є формальними.

49. Натомість, у справі, що розглядається, з вищезазначеного персонального складу конкурсної комісії не вбачається будь-якої невідповідності цього складу вимогам пунктів 19, 24, 26, 28 Положення № 651-VIII.

50. Крім того як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 з будь-якими зауваженнями чи запереченнями стосовно затверджених умов конкурсу або затвердженого складу членів конкурсної комісії до відділу освіти Ізмаїльської міської ради не зверталась, а відтак позивач станом на час проведення конкурсу фактично погодилась з його умовами та затвердженим складом конкурсної комісії.

51. При цьому колегія суддів звертає увагу, що позивач була допущена до конкурсу, жодних перешкод участі в конкурсі на заміщення вакантної посади директора не було.

52. Так, у перший день конкурсу 19 травня 2021 року учасники конкурсу проходили письмову перевірку на знання законодавства України у сфері загальної середньої освіти та перевірку професійних компетентностей, що відбувалася шляхом письмового вирішення ситуаційного завдання. За результатами першого етапу конкурсу члени конкурсної комісії після перевірки виконаних конкурсантами робіт виставили оцінки (том 1 а.с. 113 - 115).

53. У другий день конкурсу 20 травня 2021 року кандидати проводили публічну та відкриту презентацію перспективного плану розвитку закладу освіти, а також надавали відповіді на запитання членів конкурсної комісії щодо проведеної презентації. Проводилася відеофіксація вказаного заходу. За результатами другого етапу конкурсу члени конкурсної комісії виставили оцінки кандидатам (том 1 а.с.116).

54. 21 травня 2021 року проведено засідання конкурсної комісії щодо конкурсу на посаду керівника СЗШ № 1, результати якого оформлено протоколом № 24, з якого висновується, що під час проведення конкурсу присутніми були 5 (п`ять) з 7 (семи) членів комісії, а отже конкурсна комісія є повноважною, яка прийняла рішення більшістю голосів від її затвердженого складу.

55. За змістом вказаного протоколу на порядок денний засідання конкурсної комісії було винесено питання визначення переможця конкурсу, якою за результатами голосування було обрано ОСОБА_3 (голосували «за» - 5 осіб, «проти» - 0, не з`явився - 1 (том 1 а.с. 117 - 118).

56. При цьому протокол конкурсної комісії № 24 від 21 травня 2021 року підписано всіма присутніми членами комісії: ОСОБА_5 (голова конкурсної комісії) та члени комісії: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_13, ОСОБА_12 (свідок у даній справі) та секретар комісії ОСОБА_14. Не з`явився - ОСОБА_8 . Перебування у відпустці - ОСОБА_9 .

57. Варто зауважити, що в матеріалах справи відсутні будь-які зауваження щодо членів конкурсної комісії, порядку та процедури проведення конкурсу, а також щодо правильності оцінювання та підрахунку голосів від позивача ОСОБА_1 як учасника конкурсу під час його проведення.

58. За таких обставин та правового врегулювання, Верховний Суд погоджується з висновками суду апеляційної інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову.

59. З огляду на викладене, висновки суду апеляційної інстанції є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення відсутні.

60. Інші ж доводи касаційної скарги не спростовують висновки суду апеляційної інстанції і зводяться до переоцінки встановлених судами обставин справи.

61. Зважаючи на приписи статті 350 КАС України, касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.

VII. Судові витрати

62. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 3 341 345 349 350 355 356 359 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

2. Постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2022 року у справі № 420/11396/21 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий М. І. Смокович

Судді А. В. Жук

А. Г. Загороднюк