ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2025 року
м. Київ
справа №420/14809/22
адміністративне провадження № К/990/28016/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
cудді-доповідача - Радишевської О.Р.,
суддів - Єресько Л.О., Соколова В.М.,
розглянув як суд касаційної інстанції в попередньому судовому засіданні адміністративну справу № 420/14809/22,
за позовом ОСОБА_1 до секретаря Одеської міської ради VIII скликання Коваля Ігоря Миколайовича, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, про визнання бездіяльності протиправною, провадження в якій відкрито,
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 25.05.2023, ухвалену у складі: судді-доповідача Яковлєва О.В., суддів Єщенка О.В., Крусяна А.В.,
УСТАНОВИВ:
І. Суть спору
1. ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до секретаря Одеської міської ради VIII скликання ОСОБА_2 (далі - відповідач), у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо повідомлення про дату і час проведення XIV сесії Одеської міської ради 29.06.2022;
- визнати протиправною бездіяльність щодо повідомлення про дату і час проведення XV сесії Одеської міської ради 28.09.2022.
2. На обґрунтування позову позивач зазначив, що він є депутатом Одеської міської ради, водночас відповідач, на якого Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» покладений обов`язок організації сесій Одеської міської ради, не вчинив дій щодо повідомлення позивача про сесії Одеської міської ради 29.06.2022 та 28.09.2022, чим порушив право позивача на участь у роботі ради.
ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи
3. ОСОБА_1 обраний депутатом Одеської міської ради VIII скликання від Одеської обласної організації політичної партії «Партія Шарія».
4. На адресу Одеської міської ради 22.01.2022 надійшов лист Одеської міської територіальної виборчої комісії № 1081, в якому остання повідомила, що 21.01.2022 головою місцевого осередку політичної партії «Партія Шарія» до виборчої комісії надано повідомлення від 29.11.2021 і витяг з протоколу № 18 конференції Одеської обласної організації політичної партії «Партія Шарія», звернення VIII з`їзду політичної партії «Партія Шарія» від 01.12.2021 № 1/01-12/21 із рішеннями № 1/VIII та № 2/VIII позачергового з`їзду партії «Партія Шарія» про відкликання депутатів Одеської міської ради Одеського району Одеської області ОСОБА_1 і ОСОБА_3 .
5. З моменту отримання вказаного листа секретар Одеської міської ради перестав інформувати ОСОБА_1 про наступні сесії та інші питання, оскільки вважав, що ОСОБА_1 не є чинним депутатом.
6. Листом від 23.09.2022 секретар Одеської міської ради повідомив позивача про те, що за інформацією міської територіальної виборчої комісії повноваження депутата припинено на підставі рішення керівного органу політичної партії «Партія Шарія» від 01.12.2021.
7. На звернення позивача, Одеська міська територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області листом від 09.09.2022 повідомила, що питання щодо припинення депутатських повноважень ОСОБА_1 не розглядалися виборчою комісією, а також що повноваження ОСОБА_1 як депутата Одеської міської ради не припинялися.
8. Уважаючи, що секретар Одеської міської ради протиправно не інформував його як депутата про сесії Одеської міської ради, позивач звернувся до суду.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
9. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.02.2023 позов задоволено:
- визнано протиправною бездіяльність секретаря Одеської міської ради VII скликання ОСОБА_2 щодо неповідомлення депутата Одеської міської ради VIII скликання ОСОБА_1 про дату і час проведення XIV сесії Одеської міської ради 29.06.2022;
- визнано протиправною бездіяльність секретаря Одеської міської ради VIII скликання ОСОБА_2 щодо неповідомлення депутата Одеської міської ради VIII скликання ОСОБА_1 про дату і час проведення XV сесії Одеської міської ради 28.09.2022.
10. Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що в матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували факт дострокового припинення повноважень ОСОБА_1 як депутата Одеської міської ради, у зв`язку з чим відповідач не міг не інформувати позивача про сесії Одеської міської ради.
11. Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 25.05.2023 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.02.2023 скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.
12. Ухвалюючи протилежне рішення, суд апеляційної інстанції виходив із того, що відповідач обґрунтовано вважав, що повноваження ОСОБА_1 як депутата Одеської міської ради VIII скликання припинено.
13. Як установив суд апеляційної інстанції, рішенням позачергового VІІІ з`їзду політичної партії «Партія Шарія» від 01.12.2021 вирішено відкликати за народною ініціативою депутата Одеської міської ради VIII скликання ОСОБА_1 , обраного від політичної партії «Партія Шарія».
14. Суд апеляційної інстанції уважав, що з моменту ухвалення вказаного рішення повноваження ОСОБА_1 як депутата Одеської міської ради VIII скликання припинилися, а тому відповідач не був зобов`язаний повідомляти його про сесії Одеської міської ради 29.06.2022 і 28.09.2022.
IV. Провадження в суді касаційної інстанції
15. До Суду 14.08.2023 від позивача надійшла касаційна скарга, у якій скаржник просив скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
16. Ухвалою Верховного Суду від 28.09.2023 відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою з підстав, передбачених пунктом 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
17. За доводами позивача, що стали підставою для відкриття касаційного провадження, у подібних правовідносинах відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування статей 37, 41 та 48 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у питанні, що стосується дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради у разі відкликання його за народною ініціативою.
18. Позивач уважає, що за змістом указаних статей процедура відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою закінчується обранням наступного за списком партії депутата і саме цим моментом Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» пов`язує дострокове припинення повноважень депутата, якого було відкликано за народною ініціативою.
19. Відповідач у відзиві на касаційну скаргу зазначив, що судом апеляційної інстанції повно та всебічно встановлено обставини, що мають значення для розгляду справи, правильно застосовано норми матеріального права до спірних правовідносин, у зв`язку з чим підстав для скасування його судового рішення немає.
V. Джерела права й акти їхнього застосування
20. Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).
21. Частиною першою статті 50 Закону № 280/97-ВР визначено, що секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.
22. Відповідно до частини третьої статті 50 Закону № 280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради, зокрема, скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради.
23. Згідно з пунктом 4 статті 23 Регламенту Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 02.12.2020 (далі - Регламент), інформаційне повідомлення про скликання сесії доводиться до відома депутатів і територіальної громади не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд.
24. Пунктом 2 статті 14 Регламенту передбачено, що секретар ради організовує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організовує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», сприяє депутатам у здійсненні їх повноважень, забезпечує зберігання офіційних документів, пов`язаних з місцевим самоврядуванням територіальної громади міста, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку, за дорученням міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій та вирішує за дорученням міського голови або міської ради інші питання, пов`язані з діяльністю ради та її органів.
25. Законом, що визначає правовий статус депутата місцевої ради, зокрема встановлює порядок відкликання депутата місцевої ради, є Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 № 93-IV (далі - Закон № 93-IV).
26. Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 93-IV право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають місцева організація політичної партії, від якої його обрано депутатом, а також громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.
27. Частиною дев`ятою статті 38 Закону № 93-IV передбачено, що рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою місцевою організацією політичної партії, від якої його обрано депутатом, приймається на зборах (конференції) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом політичної партії. Таке рішення приймається не менше ніж двома третинами голосів присутніх учасників (делегатів) зборів (конференції).
28. Згідно з частиною другою статті 39 Закону № 93-IV у триденний строк після дня проведення зборів (конференції) місцевої організації партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, така організація партії повідомляє територіальну виборчу комісію, яка встановила результати відповідних місцевих виборів, про факт проведення зборів (конференції). До повідомлення додається витяг з протоколу зборів (конференції), в якому зазначаються дата, місце проведення зборів (конференції), кількість їх учасників (делегатів), хід обговорення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, результати голосування, зміст прийнятого рішення.
29. Голова, а в разі його відсутності - заступник голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення про проведення зборів виборців чи зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, інформує депутата та місцеву раду.
30. Протокол зборів (конференції), на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцевою організацією політичної партії надсилається політичній партії для розгляду питання про відкликання депутата місцевої ради її вищим керівним органом.
31. Частиною сьомою статті 41 Закону № 93-IV передбачено, що вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою чи протокол зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї пропозиції.
32. Відповідно до частини дев`ятої статті 41 Закону № 93-IV на підставі рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, за народною ініціативою, а у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування, - на підставі свого рішення, передбаченого частиною п`ятою цієї статті, відповідна територіальна виборча комісія зобов`язана у порядку, передбаченому Виборчим кодексом України, визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії або призначити проміжні вибори депутата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі.
33. Пунктом 1 частини першої статті 5 Закону № 93-IV передбачено, що повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.
VI. Позиція Верховного Суду
34. Спір у цій справі стосується бездіяльності відповідача, що виразилася у неповідомленні позивача як депутата про сесії Одеської міської ради 29.06.2022 і 28.09.2022.
35. Як установили суди попередніх інстанцій, відповідач, на якого законом і Регламентом Одеської міської ради покладено обов`язок організації та підготовки сесій ради, дійсно не доводив до відома позивача інформацію про час і місце проведення сесій Одеської міської ради, адже вважав, що після 01.12.2021 ОСОБА_1 втратив статус депутата Одеської міської ради на підставі рішенням позачергового VІІІ з`їзду політичної партії «Партія Шарія» від 01.12.2021, яким ОСОБА_1 було відкликано за народною ініціативою.
36. Вирішуючи спір, суди попередніх інстанцій по-різному розтлумачили положення Закону № 93-IV, якими врегульовано процедуру відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, за народною ініціативою, в частині моменту дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, якого відкликано за народною ініціативою.
37. Так, суд першої інстанції зазначив, що рішення про відкликання депутата за народною ініціативою, яке є підставою для дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, уповноважена приймати територіальна виборча комісія. У цьому контексті суд першої інстанції з`ясував, що лист Одеської міської територіальної виборчої комісії, до якого апелює відповідач, доводячи факт припинення повноважень ОСОБА_1 як депутата, не містив інформації про ухвалення виборчою комісію рішень за наслідками отримання рішення позачергового VІІІ з`їзду політичної партії «Партія Шарія» від 01.12.2021.
38. Водночас суд апеляційної інстанції вважав, що з ухваленням вищим керівним органом політичної партії рішення про відкликання депутата місцевої ради, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, його повноваження припиняються достроково й закон не вимагає ухвалення з цього приводу інших рішень, зокрема місцевою радою чи територіальною виборчою комісією.
39. Відповідаючи на питання, яке було підставою для відкриття касаційного провадження у справі, Суд зазначає, що повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
40. З аналізу частини першої статті 5 Закону № 93-IV випливає, що однією з підстав дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради є відкликання депутата за народною ініціативою у встановленому Законом № 93-IV порядку.
41. У такому разі повноваження депутата місцевої ради припиняються без прийняття рішення місцевою радою - на підставі офіційних документів, що засвідчують відповідний факт - відкликання депутата за народною ініціативою.
42. Підстави та порядок відкликання депутата місцевої ради, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, за народною ініціативою, визначено у статтях 37-39, 41 Закону № 93-IV.
43. За змістом указаних статей, для відкликання депутата місцевої ради, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, збори (конференція) місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом, вносить вищому керівному органу партії відповідну пропозицію та повідомляє територіальну виборчу комісію, яка встановила результати відповідних місцевих виборів, про факт проведення зборів (конференції).
44. Указана пропозиція розглядається вищим керівним органом партії, який відповідно до своїх статутних документів може ухвалити рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї пропозиції.
45. Рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, за народною ініціативою є для територіальної виборчої комісії обов`язковою підставою для ухвалення рішення про визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії.
46. Таким чином, з ухваленням вищим керівним органом політичної партії рішення про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою його повноваження припиняються достроково. Це рішення також є підставою для визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії.
47. Подібний висновок викладено також в постанові Верховного Суду від 14.12.2020 у справі № 823/2368/18, з тією лише відмінністю, що ініціатором відкликання депутата місцевої ради у справі № 823/2368/18 були виборці відповідного виборчого округу.
48. Хоча така процедура має свої особливості, пов`язані з необхідністю створення ініціативної групи, збирання підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, заключний етап цієї процедури є аналогічним до процедури відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, за ініціативою місцевої організації політичної партії.
49. З урахуванням викладеного, Суд уважає висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 14.12.2020 у справі № 823/2368/18, застосовними і до обставин цієї справи.
50. Так, у вказаній постанові Верховний Суд зазначив, що кінцем процедури відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою є саме прийняття рішення керівним органом партії [про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою]. Системний аналіз наведених законодавчих положень свідчить, що повноваження депутата місцевої ради [у разі відкликання] за народною ініціативою припиняються з моменту ухвалення відповідного рішення за результатами розгляду звернення територіальної виборчої комісії про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою керівним органом партії відповідно до статуту партії про відкликання такого депутата за народною ініціативою.
51. Отже, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку, що з ухваленням вищим керівним органом політичної партії рішення про відкликання депутата місцевої ради, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, його повноваження припиняються достроково й закон не вимагає ухвалення з цього приводу інших рішень, зокрема місцевою радою чи територіальною виборчою комісією.
52. Повертаючись до обставин справи, Суд зазначає, що рішенням позачергового VІІІ з`їзду політичної партії «Партія Шарія» від 01.12.2021 вирішено відкликати за народною ініціативою депутата Одеської міської ради VIII скликання ОСОБА_1 , обраного від цієї політичної партії.
53. З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції обґрунтовано зазначив, що після 01.12.2021 повноваження ОСОБА_1 як депутата Одеської міської ради припинилися, що спростовує доводи позивача про необхідність повідомлення його про сесії Одеської міської ради 29.06.2022 і 28.09.2022.
54. Суд апеляційної інстанції також цілком обґрунтовано відхилив зауваження позивача щодо ненадання відповідачем рішенням позачергового VІІІ з`їзду політичної партії «Партія Шарія» від 01.12.2021.
55. Як правильно зазначив суд апеляційної інстанції, передбачена Законом № 93-IV процедура відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою не покладає на політичну партію або відповідну виборчу комісію обов`язку направляти депутату місцевої ради або раді рішення її керівного органу про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
56. Судом апеляційної інстанції також було з`ясовано й не заперечувалося сторонами, що оригінали рішень політичної партії «Партія Шарія» щодо відкликання позивача 06.01.2022 були вилучені в Одеської міської територіальної виборчої комісії Управлінням Служби безпеки України в Одеській області на підставі ухвали слідчого судді Приморського районного суду міста Одеси від 17.12.2021 (справа № 522/20691/20).
57. Зрештою, як установлено судом апеляційної інстанції, факт існування рішення політичної партії «Партія Шарія» про відкликання за народною ініціативою депутата Одеської міської ради ОСОБА_1 визнається сторонами у справі, що розглядається.
58. Щодо зауважень позивача про незаконність рішення про його відкликання як депутата, то Суд зазначає, що предметом цієї справи є бездіяльність відповідача, яка полягає в неналежному виконанні обов`язків, пов`язаних з організацією сесій Одеської міської ради. Перевірка правовірності будь-яких рішень або дій, ухвалених / вчинених політичною партією «Партія Шарія» у межах процедури відкликання депутата Одеської міської ради ОСОБА_1 не входить до предмету доказування у цій справі, а тому суд апеляційної інстанції правильно відхилив аргументи, які стосувалися незаконності таких рішень / дій.
59. Отже, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права судом апеляційної інстанції та погоджується з його висновками про необґрунтованість позовних вимог.
60. Положеннями частини першої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
61. Відповідно до частини другої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
62. Згідно з частиною першою статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
63. Переглянувши оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції в межах заявлених вимог касаційної скарги, Суд уважає, що висновки суду апеляційної інстанції є правильними, обґрунтованими і такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, у зв`язку з чим підстави для скасування чи зміни постанови суду апеляційної інстанції відсутні.
VII. Судові витрати
64. Ураховуючи результат касаційного розгляду судові витрати не розподіляються.
65. Керуючись статтями 3 341 343 349 350 355 356 359 КАС України, Суд
ПОСТАНОВИВ:
66. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
67. Постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 25.05.2023 залишити без змін.
68. Судові витрати не розподіляються.
69. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя-доповідач: О. Р. Радишевська
Судді: Л.О. Єресько
В.М. Соколов