ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2023 року

м. Київ

справа № 420/4487/19

адміністративне провадження № К/990/5429/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Мельник-Томенко Ж.М.,

суддів - Жука А.В.,

Мартинюк Н.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.08.2022 (головуючий суддя - Н.В. Бжассо)

та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2022 (головуючий суддя - О.В. Єщенко, судді - А.В. Крусян, О.В. Яковлєв)

у справі № 420/4487/19

за позовом ОСОБА_1

до Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія»,

Національного університету «Одеська морська академія»

про визнання протиправним та скасування пункту наказу,

встановив:

Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія», Національного університету «Одеська морська академія», в якому просив визнати протиправним та скасувати пункт 5 наказу начальника Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (по стройовій частині) від 26.06.2019 № 132.

2. В обґрунтування позовних вимог вказує, що позивач проходив військову службу за контрактом у Збройних Силах України відповідно до закону з 15.01.2015. Відповідно до наказу від 22.03.2019 позивача звільнено з військової служби у запас за підпунктом «б» (за станом здоров`я) відповідно до пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу». Пунктом 5 оскаржуваного наказу позивача з 26.06.2019 виключено із списків особового складу Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» та всіх видів забезпечення. На переконання позивача, виключення його зі списків особового складу відбулось з порушенням вимог пункту 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008, оскільки позивач не був забезпечений у повному обсязі грошовим забезпеченням, а видання оспорюваного наказу відбулось поза межами компетенції Інституту Військово-морських Сил Національного університету «Одеська морська академія»

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

3. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.08.2022, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2022, відмовлено у задоволенні адміністративного позову.

4. При ухваленні рішень суди попередніх інстанцій виходили з того, що неможливість виключення військовослужбовця без його згоди зі списків особового складу військової частини може мати місце у тому випадку, якщо військовою частиною не проведено з військовослужбовцем розрахунок, тобто не виплачено усі вже встановлені платежі, а не до моменту вирішення з військовослужбовцем спору щодо інших сум, які, на його думку, мають бути йому виплачені, проте не встановлені військовою частиною. Встановивши під час розгляду справи проведення відповідачем з позивачем розрахунку та здійснення виплати усіх платежів, передбачених оспорюваним наказом, до виключення військовослужбовця зі списків особового складу, незгода позивача із вказаним розрахунком та бажання отримати грошове забезпечення, яке не передбачено цим наказом, не є підставою для невиключення військовослужбовця зі списків особового складу, а тому суди дійшли висновку, що видання оспорюваного наказу відбулось у межах компетенції начальника Інституту та з дотриманням вимог законодавства.

Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги

5. Не погодившись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить рішення судів попередніх інстанцій скасувати повністю, ухвалити нове рішення.

6. Підстави, на яких подається касаційна скарга, позивач вказує пункти 1, 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

7. Обґрунтовуючи посилання на пункт 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, заявник вказує про неправильне застосування судами положень пункту 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008, без урахування висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 10.05.2019 у справі № 814/1113/16, від 05.12.2019 у справі № 420/6263/18, від 28.07.2020 у справі № 495/707/14-а, від 04.11.2020 у справі № 808/1854/16 у подібних правовідносинах.

8. На переконання позивача, тлумачення судами пункту 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008, призвело до безпідставного звуження правової норми, що призвело до порушення права позивача на повне грошове і матеріальне забезпечення у спосіб повного розрахунку і повної виплати на день виключення зі списків особового складу у зв`язку із звільненням з військової служби.

9. Обґрунтовуючи посилання на пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, заявник вказує про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права про участь структурного підрозділу юридичної особи у складі учасників адміністративної справи та/або залучення судом структурного підрозділу юридичної особи як другого відповідача в адміністративному судочинстві шляхом застосування частини четвертої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України. Заявник вважає, що залучення судом першої інстанції Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» як другого відповідача до участі у справі відбулось з порушенням процесуальних вимог частин першої та третьої статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позиція інших учасників справи

10. У відзиві на касаційну скаргу Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» з доводами та вимогами скаржника не погоджується, просить у задоволенні касаційної скарги відмовити у повному обсязі.

Рух касаційної скарги

11. Ухвалою Верховного Суду від 02.03.2023 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 .

12. Ухвалою Верховного Суду від 20.09.2023 адміністративну справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.

Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи

13. Наказом Міністра оборони України від 12.01.2015 № 12 відповідно до статей 20, 23 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» визначено укласти з полковником запасу ОСОБА_1 контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України строком до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, прийняти його на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу та призначити начальником науково-інформаційного відділу Науково-дослідного центру Збройних Сил України «Державний океанаріум».

14. Між Міністерством оборони України та громадянином України (військовослужбовцем) ОСОБА_1 12.01.2015 укладено Контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.

15. Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 15.01.2015 № 6 полковника ОСОБА_1 , призначеного наказом Міністра оборони України від 12.01.2015 № 12 на посаду начальника науково-інформаційного відділу Науково-дослідного центру Збройних Сил України «Державний океанаріум», з 15.01.2015 зараховано до списків особового складу, на всі види забезпечення і визначено таким, що з 15.01.2015 справи і посаду прийняв та приступив до виконання службових обов`язків за посадою.

16. Наказом першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 08.04.2016 № 98, відповідно до пункту 117 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, полковника ОСОБА_1 , який перебуває у розпорядженні командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України, колишнього начальника науково-інформаційного відділу науково-інформаційного відділу Науково-дослідного центру Збройних Сил України «Державний океанаріум», призначено начальником науково-організаційного відділення Науково-дослідного центру Збройних Сил України «Державний океанаріум».

17. Пунктом 5 наказу начальника Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (по стройовій частині) від 26.06.2019 № 132, полковника ОСОБА_1 , який перебуває у розпорядженні командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України, колишнього начальника науково-організаційного відділення науково-дослідного центру Збройних Сил України «Державний океанаріум», звільненого наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 22.03.2019 № 121 у запас за підпунктом «б» пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», з урахуванням вимог частини восьмої цієї ж статті, з правом носіння військової форми одягу, з 26.06.2019 виключено зі списків особового складу Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» та всіх видів забезпечення і направлено для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1.

18. Вказаним пунктом наказу визначено виплатити позивачу:

щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби в розмірі 35% посадового окладу;

надбавку за особливості проходження військової служби у розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років за період з 01.06.2019 по 26.06.2019;

одноразову грошову допомогу по звільненню відповідно до наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260 в сумі 51 949, 08 грн.;

грошову компенсацію замість речового майна, що підлягає видачі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 № 178 в сумі 31 071, 32 грн.

19. Також, у вказаному пункті наказу передбачено використання позивачем щорічної чергової відпустки за 2019 рік, одержання ним грошової допомоги на оздоровлення за 2019 рік та матеріальної допомоги за 2019 рік відповідно до наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260.

20. 09.04.2019 позивач на ім`я начальника Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» та Командувачу Військово-Морських Сил Збройних Сил України подав заяву, в якій, з посиланням на порушення Командуванням Військово-Морських Сил Збройних Сил України, Інститутом Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія», військовою частиною НОМЕР_1 порядку проходження військової служби і порушення прав та законних інтересів військовослужбовця, зазначив про незгоду на виключення зі списків військової частини НОМЕР_1 до проведення із ним усіх необхідних розрахунків та просив дотримуватись вимог пункту 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.

21. У відповідь, листами від 19.04.2019 № 460/813, від 24.04.2019 № 154/11/1582 Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» та Командувач Військово-Морських Сил Збройних Сил України повідомили позивачу про врахування його вимог під час виключення зі списків особового складу до проведення з ним повного розрахунку та обов`язкове дотримання вимог статті 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України під час виключення військовослужбовця зі списків особового складу.

22. Також, 24.06.2019 позивач подав Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» запит на інформацію за № 5/6, в якому просив надати інформацію про грошове забезпечення, компенсації, індексації, одноразові грошові допомоги тощо, які належить нарахувати і виплатити у зв`язку із звільненням з військової служби з повідомленням про такі дані, що належать до періоду, за який проводиться забезпечення:

загальна сума грошового забезпечення, компенсацій, індексації, одноразової грошової допомоги з розшифровкою та видами виплат;

розміри і підстави відрахувань із загальної суми грошового забезпечення, компенсацій, індексації, одноразової грошової допомоги;

сума грошового забезпечення, компенсацій, індексації, одноразової грошової допомоги, що належать до виплати.

23. На вказаний запит Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» у листі від 01.07.2019 № 460/1385 повідомив, що при звільненні позивача з військової служби у червні 2019 року останньому виплачено кошти у наступному порядку та розмірі:

нарахування: місячне грошове забезпечення з 01.06.2019 по 26.06.2019 - 22 511, 26 грн.; індексація грошових доходів з 01.06.2019 по 26.06.2019 - 116, 54 грн.; вихідна допомога при звільненні - 51 949, 08 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2019 рік - 5000 грн., всього нараховано: 79 576, 88 грн.

утримання: утримано та компенсовано ПДФО - 14 323, 83 грн.; утримано військовий збір - 1 193, 65 грн.

перераховано на картковий рахунок: до виплати належить сума - 78 383, 23 грн.

24. На запит на інформацію від 24.06.2019 № 4/6 Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» у листі від 01.07.2019 № 460/1386/1 повідомив позивачу про нарахування і виплату індексації грошового забезпечення та її розміри за період з січня 2015 року по червень 2019 року.

25. Також, на окреме звернення від 04.06.2019 щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» у листі від 10.06.2019 № 460/1235 роз`яснив позивачу порядок призначення і виплати заявленої одноразової грошової допомоги, належність вирішення цього питання безпосередньо до компетенції Міністерства оборони України.

26. На вказану відповідь позивач 24.06.2019 повторно звернувся до Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» та Командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України із заявою щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності.

27. Посилаючись на неправомірність видання наказу в оспорюваній частині щодо виключення військовослужбовця із списків особового складу без повного і належного розрахунку, а також на видання Інститутом цього наказу у відношенні позивача за відсутності відповідних повноважень, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Релевантні джерела права й акти їх застосування (чинні на час виникнення спірних правовідносин)

28. Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу».

29. Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

30. Частиною другою статті 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» передбачено, що закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

31. Згідно з частиною сьомою статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

32. Порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов`язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов`язку в запасі визначається Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, яке затверджене Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 (далі - Положення № 1153/2008).

33. Відповідно до абзацу 1 пункту 242 Положення № 1153/2008 після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за вибраним місцем проживання. Особи, звільнені з військової служби, зобов`язані у п`ятиденний строк прибути до районних (міських) військових комісаріатів для взяття на військовий облік.

34. Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини (абзац 3 пункту 242 Положення № 1153/2008).

35. Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

36. За змістом частини першої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

37. Відповідно до частин другої, третьої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Оцінка Верховного Суду

38. Приписами частини першої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

39. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України).

40. Зі змісту ухвали від 02.03.2023 слідує, що касаційне провадження у справі відкрито, зокрема, з підстав, визначених пунктами 1, 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

41. Так, позивач вказує про неправильне застосування судами положень пункту 242 Положення № 1153/2008, без урахування висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 10.05.2019 у справі № 814/1113/16, від 05.12.2019 у справі № 420/6263/18, від 28.07.2020 у справі № 495/707/14-а, від 04.11.2020 у справі № 808/1854/16.

42. Реагуючи на доводи касаційної скарги позивача, колегія суддів враховує, що у вказаних справах Верховний Суд дійшов висновку, що виключення зі списків особового складу військовослужбовця, звільненого з військової служби, можливе лише за умови здачі посади та проведення з ним усіх необхідних розрахунків по грошовому, продовольчому та речовому забезпеченню. Виключення військовослужбовця зі списків особового складу до проведення усіх необхідних розрахунків дозволяється лише за згодою такого військовослужбовця.

43. Під час розгляду справ, на які посилається позивач, Верховним Судом було встановлено факт невиплати військовослужбовцю на день виключення зі списків особового складу грошового забезпечення, яке визначено у наказі про виключення зі списків особового складу.

44. Водночас, обставини у цій справі є відмінними від обставин справи, на які покликається позивач.

45. Так, судами встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідачем проведено з позивачем розрахунок та виплачено усі, передбачені оскаржуваним пунктом наказу, платежі до виключення позивача зі списків особового складу, а саме:

щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби в розмірі 35% посадового окладу;

надбавку за особливості проходження військової служби у розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років за період з 01.06.2019 по 26.06.2019;

одноразову грошову допомогу по звільненню відповідно до наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260 в сумі 51 949, 08 грн.;

грошову компенсацію замість речового майна, що підлягає видачі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 № 178 в сумі 31 071, 32 грн.

46. Стосовно виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» роз`яснив позивачу, що відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, вирішення цього питання належить безпосередньо до компетенції Міністерства оборони України після розгляду поданих військовослужбовцем згідно визначеного переліку документів.

47. При цьому позивач вказує, що на день виключення його зі списків особового складу, не повністю забезпечено грошовим забезпеченням та усіх необхідних розрахунків і виплат не проведено, а саме:

- без грошового забезпечення у повному обсязі (не визначено посадовий оклад за розрядом тарифної сітки та оклад за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт, як це було передбачено примітками до додатків 1 і 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- без індексації грошового забезпечення відповідно до абзацу другого пункту 3 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» за 2016 рік, 2017 рік, січень-листопад 2018 року та як похідний перерахунок індексації грошового забезпечення з грудня 2018 року до дня виключення зі списків особового складу належною юридичною особою у спосіб встановлений законодавством;

- без грошової компенсації за невикористані дні додаткових відпусток за 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 роки із збереженням грошового і матеріального забезпечення строком 14 календарних днів на рік на які позивач має право відповідно до пункту 12 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у зв`язку зі звільненням з військової служби відповідно до абзацу третього пункту 14 статті 101 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;

- без доплати за науковий ступень доктора філософії (кандидата наук) і вчене звання доцента, відповідно до абзацу першого пункту 3 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та підпунктів 2 і 3 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- без одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 5 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у зв`язку з встановленням, як військовослужбовцю, інвалідності ІІ групи безстроково;

- без матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у 2019 році (у зв`язку зі смертю матері дружини) у розмірі місячного грошового забезпечення відповідно до підпункту 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

48. Вказані посилання позивача (щодо отримання грошового забезпечення не у повному обсязі) дають підстави вважати про неправильно обраний позивачем спосіб захисту та ймовірно наявність спору між сторонами з приводу належних позивачу виплат під час звільнення з військової служби. При цьому зазначені позивачем обставини не є підставою для невиключення позивача зі списків особового складу.

49. Тому, правильним є висновок судів попередніх інстанцій, що в розумінні пункту 242 Положення № 1153/2008 відповідач не може виключити позивача без його згоди зі списків особового складу військової частини у тому випадку, якщо не провів з ним розрахунок, тобто не виплатив усі ним же встановлені платежі, а не до моменту вирішення з позивачем спору щодо інших сум, які на думку військовослужбовця мають бути йому виплачені, проте не встановлені відповідачем.

50. Щодо доводів касаційної скарги про порушення судом першої інстанції норм процесуального права в частині залучення до участі у справі другого відповідача - Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» суд зазначає таке.

51. Відповідно до частин третьої-п`ятої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

52. З матеріалів справи встановлено, що позивач звернувся до суду з позовом до Національного університету «Одеська морська академія». Звернення позивача до суду обумовлено прийняттям Інститутом Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» пункту 5 наказу, яким позивача виключено зі списків особового складу.

53. Ухвалою суду, яка занесена до протоколу судового засідання, судом, 17.09.2019 відповідно до частини четвертої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України, до участі у справі був залучений другий відповідач - Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія», у зв`язку з, тим, що саме зазначеним органом було прийнято оскаржуваний у суді наказ.

54. На думку позивача, залучення судом першої інстанції до участі у справі Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» відбулось з порушенням норм процесуального права, оскільки Інститут є військовим навчальним підрозділом у складі Національного університету «Одеська морська академія», не є юридичною особою, не наділений цивільною процесуальною дієздатністю та не може виступати стороною у судовому процесі.

55. Так, за визначенням, що містить у пункті 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

56. Відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача (пункт 9 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).

57. Відповідно до частини першої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

58. Частиною третьою статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

59. Судами встановлено, що згідно відомостей з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» є відокремленим підрозділом Національного університету та має статус юридичної особи.

60. Наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства оборони України від 01.12.2016 № 1455/652 затверджено Положення про Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія».

61. Відповідно до пункту 2 Розділу I Інститут є військовим навчальним підрозділом Національного університету «Одеська морська академія».

62. Згідно з пунктом 2 Розділу VI Інститут веде самостійне фінансове та військове господарство, здійснює господарську діяльність відповідно до законодавства України, від свого імені укладає господарські та цивільно-правові договори (угоди), має особисті майнові та немайнові права, несе обов`язки, є позивачем та відповідачем у судах.

63. Вищевикладеним підтверджується адміністративна процесуальна дієздатність Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» та право останнього бути стороною в адміністративному процесі.

64. Враховуючи наведене, Верховний Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

65. Згідно з пунктом 1 частини першої статті 349 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення першої та (або) апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.

66. Відповідно до частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

67. Таким чином, зважаючи на приписи статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України, касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

Висновки щодо розподілу судових витрат

68. З огляду на результат касаційного розгляду судові витрати не розподіляються.

Керуючись статтями 327 341 345 349 350 355 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

постановив:

1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

2. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.08.2022 та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2022 у справі № 420/4487/19 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий Ж. М. Мельник-Томенко

Судді А. В. Жук

Н. М. Мартинюк