ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2025 року

м. Київ

справа № 480/1662/23

адміністративне провадження № К/990/43720/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Мартинюк Н.М.,

суддів - Жука А.В., Мельник-Томенко Ж.М.,

розглянув у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу №480/1662/23

за позовом ОСОБА_1

до 5-го прикордонного загону Державної прикордонної служби України

про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії

за касаційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Пулинця Богдана Анатолійовича

на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 5 листопада 2024 року (головуючий суддя: Катунов В.В., судді: Ральченко І.М., Чалий І.С.).

УСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до 5-го прикордонного загону Державної прикордонної служби України, в якій просив:

- визнати протиправним не нарахування та не виплату ОСОБА_1 5-тим прикордонним загоном Державної прикордонної служби України, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", додаткову винагороду в розмірі: 70 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць у період з 1 вересня 2022 року до 31 грудня 2022 року;

- зобов`язати 5-тий прикордонний загін Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", додаткову винагороду в розмірі: 70 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць за період з 1 вересня 2022 року до 31 грудня 2022 року.

2. В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначав, що він проходить військову службу у 5-му прикордонному загоні. Вказував, що відповідно до наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України «Про склад органів та підрозділів які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій» у період з 1 вересня 2022 року до 31 грудня 2022 року 5-тий прикордонний загін Державної прикордонної служби України визнаний таким, який брав участь у бойових діях в районі ведення бойових дій.

3.Стверджує, що начальник 5-го прикордонного загону з вересня до грудня 2022 року подавав відповідні рапорти про встановлення додаткової винагороди за безпосередню участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримані збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, зокрема щодо ОСОБА_1 .

4. Натомість, з 1 вересня 2022 року до 31 грудня 2022 року позивачу щомісячно виплачувалось не 100 000 грн пропорційно в розрахунку на місяць, а лише по 30 000 грн.

На цій основі ОСОБА_1 вважає, що йому протиправно відмовлено у доплаті грошової винагороди з 1 вересня 2022 року до 31 грудня 2022 року у розмірі: 70 000 грн, а тому звернувся до суду.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

5. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2023 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним не нарахування та не виплату ОСОБА_1 5-тим прикордонним загоном Державної прикордонної служби України, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", додаткову винагороду в розмірі: 70 000 грн пропорційно в розрахунку на місяць у період з 1 вересня 2022 року до 31 грудня 2022 року.

Зобов`язано 5-тий прикордонний загін Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду встановлену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період із 1 вересня 2022 року до 31 грудня 2022 року в розрахунку до 70 000 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах та з врахуванням проведених виплат за цей період.

6. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на отримання збільшеної до 100 тис грн додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року (далі- «Постанова № 168»), оскільки під час дії воєнного стану перебував на території ведення бойових дій та брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, що підтверджується наявними у справі рапортами й списками персоналу 4-го відділу прикордонної служби (тип С ) прикордонної комендатури швидкого реагування.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

7. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 5 листопада 2024 року задоволено апеляційну скаргу 5-го прикордонного загону Державної прикордонної служби України, скасовано рішення суду першої інстанції та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позову.

8. Відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції мотивував своє рішення відсутністю доказів безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, що давало би йому право на отримання додаткової винагороди до 100 тис грн відповідно до пункту 1 постанови №168.

9.Суд апеляційної інстанції також зауважив, що сам по собі факт участі позивача у заходах, визначених бойовими розпорядженнями начальника 5-го прикордонного загону від 1 серпня 2022 року № 311 (гриф), від 27 вересня 2022 року № 313 (гриф), на підставі яких складено рапорти начальника 4-го відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування не є безумовною підставою для отримання збільшеної до 100 000 грн додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови №168.

10.Натомість, право на таку винагороду у військовослужбовців Державної прикордонної служби України виникає виключно за умов документального підтвердження виконання у відповідні дні військовослужбовцем бойових завдань, визначених пунктом 2 Наказу № 392-АГ від 30 липня 2022 року та № 628-АГ від 9 грудня 2022 року.

11.Підкреслив, що для підтвердження такої участі вимагається сукупність інформації, викладеної у бойових наказах (бойових розпорядженнях), журналах бойових дій, журналах ведення оперативної обстановки, бойового донесення або постової відомості, рапортах (донесеннях) начальника (командира) відповідного підрозділу.

Короткий зміст касаційної скарги і відзиву

12. Представник ОСОБА_1 - адвокат Пулинець Б.А. просить Верховний Суд скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

13. В обґрунтування підстав касаційного оскарження представник позивача послався на пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - "КАС України").

14. Скаржник стверджує, що порядок та умови виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби, розроблений на виконання пункту 2-1 Постанови № 168 та затверджений наказом Міністра внутрішніх справ України від 26 січня 2023 року № 36, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 січня 2023 року за № 196/39252, діє лише з 1 лютого 2023 року, а отже не застосовується до спірних правовідносин за період з 1 вересня 2022 року до 31 грудня 2022 року.

Отож, за висновком скаржника, у зв`язку з відсутністю протягом спірного періоду (з 1 вересня 2022 року до 31 грудня 2022 року) порядку та умов виплати додаткової винагороди, установленої пунктом 1 Постанови № 168, єдиним чинним нормативно-правовим актом, яким визначалися підстави, порядок та умови виплати відповідачем означеної додаткової винагороди була сама Постанова № 168.

15. Виходячи з аналізу норм пункту 1 Постанови № 168, ОСОБА_1 уважає, що він набув право на виплату додаткової винагороди збільшеної до 100000 грн, тому як безпосередньо несе службу в прикордонній комендатурі швидкого реагування, яка розташована в селі Гриценкове і згідно довідки від 31 жовтня 2022 року № 345/1 входить до складу Миколаївської сільської ради Сумського району, яка своєю чергою відповідно до наказу Мінреінтеграції від 25 квітня 2022 року № 75 відноситься до району ведення воєнних (бойових) дій.

У період з 1 вересня 2022 року до 31 грудня 2022 року 5-тий прикордонний загін Держприкордонслужби визнаний таким, що брав участь у бойових діях в районі ведення бойових дій.

Подані рапорти про встановлення додаткової винагороди за безпосередню участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримані збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів щодо ОСОБА_1 із зазначенням періодів участі в бойових діях.

16.Також, касаційна скарга, як указує скаржник, стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики щодо реалізації права військовослужбовців Держприкордонслужби на збільшену додаткову винагороду на період дії воєнного стану, передбачену Постановою №168.

17. Ухвалою від 26 листопада 2024 року Верховний Суд відкрив касаційне провадження на підставі пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС України.

18. 5-тий прикордонний загін Державної прикордонної служби України відзив на касаційну скаргу не подав, копія ухвали про відкриття провадження у справі була доставлена до його електронного кабінету 26 листопада 2024 року.

II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

19. ОСОБА_1 проходить військову службу у 5-му прикордонному загоні Державної прикордонної служби України на посаді інспектора прикордонної служби 3 категорії - інструктора 1 мобільної групи відділення інспекторів прикордонної служби 2 прикордонної застави 12 відділу прикордонної служби прикордонної комендатури швидкого реагування.

20.Відповідно до розрахункових листів за період з вересня до грудня 2022 року ОСОБА_1 не виплачувалася додаткова винагорода, яка визначена Постановою № 168 в розмірі: 100 000 грн з розрахунку на місяць, а лише 30 000 грн.

21. Рапортами від 22 листопада 2022 року, від 30 листопада 2022 року, від 21 грудня 2022 року, начальник 4-го відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування ОСОБА_2 клопотав перед начальником протитанкової застави прикордонної комендатури швидкого реагування майором ОСОБА_3 щодо виплати винагороди для сержанта ОСОБА_1 у розмірі: 70000 грн пропорційно із розрахунку на місяць.

22. Підставами для цього слугували - наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України 28 лютого 2022 року № 168», бойові розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 4 липня 2022 року № 116/ОТУ ІНФОРМАЦІЯ_1 /2015 (гриф), від 25 липня 2022 року № 116/ОТУ ІНФОРМАЦІЯ_1 /2620 (гриф), від 27 вересня 2022 року № 116/ОТУ Суми/4625 (гриф), бойові розпорядження начальника 5 ПРИКЗ від 1 серпня 2022 року № 311 (гриф), від 27 вересня2022 року № 313 (гриф), бойове розпорядження командира НОМЕР_6 обр Тро від 1 липня 2022 року № 273 дск, від 5 липня 2022 року № 301 дск.

23. У цьому зв`язку позивач вважає, що йому протиправно не виплачувалась додаткова винагорода з вересня до грудня 2022 року у розмірі: 70 000 грн на місяць.

ІІІ. ОЦІНКА СУДУ

24. За змістом частини першої статті 6, частини першої статті 14 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" від 3 квітня 2003 року №661-IV Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.

25. Згідно зі статтею 16 цього Закону умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.

26. Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-XII, дія якого, в силу приписів пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, поширюється в тому числі на військовослужбовців правоохоронних органів спеціального призначення, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

27. У частині другій статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

28. Згідно з абзацами першим і другим частини четвертої статті 9 цього Закону грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

29. На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 "Про введення воєнного стану в Україні" та №69 "Про загальну мобілізацію" Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану".

30. У пункті 1 цієї постанови Уряд установив, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі: 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

31. Постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2022 року №793 в абзаці першому пункту 1 постанови №168 слова і цифри "додаткова винагорода в розмірі: 30000 гривень щомісячно" замінено словами і цифрами "додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць".

32. У решті зміст пункту 1 цієї постанови в частині, що стосується виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби, на час виникнення спірних правовідносин (з 28 вересня 2022 року до 20 січня 2023 року) не змінювався.

33. Разом з цим, у постанові від 6 квітня 2023 року у зразковій справі №260/3564/22, яка набрала законної сили, Верховний Суд дійшов висновку, що зміст внесених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2022 року №793 змін до постанови №168 у частині визначення розміру додаткової винагороди "до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць" замість " 30000 гривень щомісячно" не свідчить про те, що такі зміни вплинули на розмір додаткової винагороди, адже за загальним правилом заробітна плата (грошове забезпечення) виплачується щомісячно за фактично відпрацьований час, тому визначена Урядом "пропорційність" із прив`язкою до місячного періоду фактично передбачає виплату додаткової винагороди в розмірі: 30000 гривень на місяць за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця.

34. Аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що встановлена постановою Кабінету Міністрів України №168 додаткова винагорода в розмірі: 30000 грн на місяць є складовою грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби, що виплачується їм на період дії воєнного стану та підлягає збільшенню до 100000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу їх безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

35. Водночас реалізація зазначених приписів постанови Кабінету Міністрів України №168 вимагала визначення порядку й умов виплати додаткової винагороди з метою встановлення переліку бойових дій та заходів, передбачених абзацом першим пункту 1 цієї постанови, а також визначення документів, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовця у таких діях і заходах, враховуючи, що Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2018 року №558, не врегульовувала цих питань.

36. Про необхідність визначення керівниками відповідних міністерств та державних органів порядку і умов виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №168, вказано і в пункті 2-1 цієї постанови, доповненому згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2022 року №793.

37. 30 липня 2022 року Адміністрація Держприкордонслужби, посилаючись на пункт 2-1 постанови №168, видала наказ №392-/0/81-22-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168", який був уведений в дію з 1 серпня 2022 року.

38. Пункт 2 цього наказу визначав вичерпний перелік бойових дій і заходів, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168, виконання яких у відповідні дні давало військовослужбовцю Держприкордонслужби право на збільшення додаткової винагороди до 100000 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу його безпосередньої участі:

1) бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;

2) бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;

3) бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

4) польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;

5) бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;

6) бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об`єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об`єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об`єктам під час вогневого ураження;

7) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави;

8) бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.

39. У пункті 4 наказу №392-/0/81-22-АГ встановлено, що підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:

1) бойового наказу (бойового розпорядження);

2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об`єкта, на який було здійснено збройний напад;

3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

40. Відповідно до пункту 11 наказу №392-/0/81-22-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України (абзац перший пункту 11 наказу).

Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупування військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу (абзац другий пункту 11 наказу).

41. Згідно з пунктом 12 наказу №392-/0/81-22-АГ виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів).

До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов`язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4-6 цього наказу.

42. З 1 грудня 2022 року був уведений в дію наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 9 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168".

43. Цей наказ дещо змінив перелік бойових дій і заходів, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168, проте залишився незмінним перелік документів для підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців, у тому числі відряджених, у таких бойових діях або заходах.

44. Згідно з пунктом 3 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 9 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ документами, що підтверджують безпосередньою участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:

1) бойовий наказ (бойове розпорядження);

2) журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал), журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об`єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них;

3) рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.

45. На тлі доводів касаційної скарги та обставин справи колегія суддів враховує, що Верховний Суд у постанові від 21 грудня 2023 року у справі №200/193/23 сформував висновок щодо питання застосування наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392-/0/81-22-АГ, від 9 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ у контексті визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбаченої постановою №168.

46.Спірні правовідносини у цій справі виникли у зв`язку із невиплатою позивачу 70 000 грн додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, в розрахунку на місяць пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за періоди з 1 вересня 2022 року до 31 грудня року.

47.Суд апеляційної інстанції своє рішення про відмову у задоволенні позовних вимог мотивував тим, що сам по собі факт участі позивача у заходах, визначених бойовими розпорядженнями начальника 5-го прикордонного загону від 1 серпня 2022 року № 311 (гриф), від 27 вересня 2022 року № 313 (гриф), на підставі яких складено рапорти начальника 4-го відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування не є безумовною підставою для отримання збільшеної до 100 000 грн додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови №168 і право на таку винагороду у військовослужбовців Державної прикордонної служби України виникає виключно за умов документального підтвердження виконання у відповідні дні військовослужбовцем бойових завдань, визначених пунктом 2 Наказу № 392-АГ від 30 липня 2022 року та № 628-АГ від 9 грудня 2022 року

48. Верховний Суд уважає такий висновок помилковим з огляду на таке.

49. Згідно з обставинами цієї справи позивач є військовослужбовцем 5-го прикордонного загону Державної прикордонної служби України.

50. Рапортами від 22 листопада 2022 року, від 30 листопада 2022 року, від 21 грудня 2022 року, начальник 4-го відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування ОСОБА_2 клопотав перед начальником протитанкової застави прикордонної комендатури швидкого реагування майором ОСОБА_3 щодо виплати винагороди для сержанта ОСОБА_1 у розмірі: 70000 грн пропорційно із розрахунку на місяць.

51. Підставами для цього слугували - наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України 28 лютого 2022 року № 168», бойові розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 4 липня 2022 року № 116/ОТУ ІНФОРМАЦІЯ_1 /2015 (гриф), від 25 липня 2022 року № 116/ОТУ Суми/2620 (гриф), від 27 вересня 2022 року № 116/ОТУ Суми/4625 (гриф), бойові розпорядження начальника 5 ПРИКЗ від 1 серпня 2022 року № 311 (гриф), від 27 вересня2022 року № 313 (гриф), бойове розпорядження командира НОМЕР_6 обр Тро від 1 липня 2022 року № 273 дск, від 5 липня 2022 року № 301 дск.

52. Окрім того, у період з 1 вересня 2022 року до 31 грудня 2022 року село Гриценкове Миколаївської сільської ради Сумського району входило до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій на підставі наказу Мінреінтеграції № 75 від 25 квітня 2022 року «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районах проведення воєнних (бойових дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточення (блокуванні)».

53. Водночас згідно з пунктом 4 наказу №392-/0/81-22-АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах здійснюється на підставі комплексу інформації, наявної у відповідних документах, а відповідно до пункту 3 наказу №628/0/81-22-АГ перелік підтверджуючих документів допускає альтернативність і не зведений винятково до їхньої сукупності.

54. За таких обставин і правового регулювання Верховний Суд уважає, що суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що вказані рапорти з додатками та списками оформлені стосовно позивача підтверджують його право на виплату додаткової винагороди у збільшеному розмірі за вказані у них періоди, тому як позивач не може бути позбавлений права на отримання додаткової винагороди у збільшеному розмірі, у зв`язку з невиконанням військовою частиною формальних процедур реалізації такого права, оскільки в іншому випадку на позивача буде покладено тягар негативних наслідків за недотримання військовою частиною встановленого Державною прикордонної службою України порядку.

55.З огляду на викладене, Верховний Суд дійшов висновку про правильне застосування судом першої інстанції норм права щодо безпосередньої участі позивача у спірний період у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, що дає підстави для виплати йому за цей період додаткової винагороди у збільшеному розмірі.

56.Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість цього позову та наявність підстав для його задоволення. Водночас помилковим є протилежний висновок суду апеляційної інстанції.

57.З урахуванням вказаного Верховний Суд зазначає про те, що суд апеляційної інстанції помилково скасував законне рішення суду першої інстанції, який дійшов правильного висновку по суті спору в цій справі.

58.Згідно зі статтею 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

59.На цій основі Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення касаційної скарги та скасування постанови суду апеляційної інстанції із залишенням в силі рішення суду першої інстанції про задоволення позову.

60.З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати не розподіляються.

Керуючись статтями 341 345 349 352 355 356 359 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Пулинця Богдана Анатолійовича задовольнити.

Постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 5 листопада 2024 року скасувати, а рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2023 року залишити в силі.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не оскаржується.

……………………………….

……………………………….

……………………………..

Н.М. Мартинюк

А.В. Жук

Ж.М. Мельник-Томенко,

Судді Верховного Суду