ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2025 року

м. Київ

справа № 560/6501/23

адміністративне провадження № К/990/8616/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,

розглянув у попередньому судовому засіданні

касаційну скаргу Міністерства юстиції України

на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 серпня 2023 року (суддя Козачок І.С.) та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2023 року (колегія у складі суддів Мацького Є.М., Сушка О.О. Залімського І. Г.)

у справі № 560/6501/23

за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2

до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство юстиції України,

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

І. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. У квітні 2023 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (далі - відповідач), в якому просила визнати протиправними дії та зобов`язати призначити й виплатити одноразову грошову допомогу згідно з п. 1 п. 1 ст. 97 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII).

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 24.10.2018 внаслідок дорожньо-транспортної пригоди старший оперуповноважений оперативного відділу державної установи "Шепетівська виправна колонія № 98" майор внутрішньої служби ОСОБА_3 отримав важкі тілесні ушкодження, несумісні з життям, внаслідок яких помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у приміщенні КНП "Хмельницька обласна лікарня".

3. Дорожньо-транспортна пригода була кваліфікована як така, що сталась внаслідок порушення ОСОБА_4 вимог п. п. 10.1, 11.16 Правил дорожнього руху України затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306. Було встановлено, що ці порушення перебувають у прямому причинному зв`язку із виникненням дорожньо-транспортної пригоди та її наслідками.

4. Постановою військово-лікарської комісії Держаної установи "ТМО МВС України по Хмельницькій області" від 09.07.2019 №25 встановлено, що загибель ОСОБА_3 пов`язана з виконанням ним службових обов`язків.

5. 19.07.2021 відповідно до наказу начальника Управління вирішено виплатити одноразову грошову допомогу у зв`язку із смертю ОСОБА_3 під час проходження служби відповідно до п. 2 п.п. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" дружині ОСОБА_1 та неповнолітньому сину ОСОБА_2 в сумі 283750 грн; батькам ОСОБА_5 - НОМЕР_1 грн; ОСОБА_6 - 141875 грн.

6. Згодом вироком Хмельницького міськрайонного суду від 13.10.2022 у справі №686/5524/21, що набрав законної сили 14.07.2022, було встановлено, що смерть ОСОБА_3 настала внаслідок протиправних дій третіх осіб.

7. Позивачка звернулась до відповідача з заявою про перегляд рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги та проведення виплати на підставі п.п. 1 п. 1 ст. 97 та пп. 1 п. 1 ст. 99 Закону України "Про Національну поліцію".

8. 31.03.2023 відповідач повідомив, що Комісією на підставі п. 2 ч. 1 ст. 99 Закону України "Про Національну поліцію" уже було прийняте рішення про призначення вищевказаної допомоги та здійснено виплату, тому право на отримання допомоги реалізоване у повному обсязі.

9. Вважаючи протиправним таке рішення, позивачка звернулася до суду.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

10. Позивачка покликалася на те, що загибель ОСОБА_3 настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, що встановлено вироком суду, який набрав законної сили 14.07.2022, а тому одноразова грошова допомога повинна бути призначена на підставі підпункту 1 п. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію».

11. У відзиві відповідач просив залишити без задоволення позовну заяву. Покликався на те, що смерть ОСОБА_3 настала 30.11.2018 у реанімаційному відділенні лікарні внаслідок тяжких тілесних ушкоджень, отриманих під час аварії, тобто більш ніж через місяць після дорожньо-транспортної пригоди, яка сталась 24.10.2018.

Постановою від 09.07.2019 №25 медичної комісії ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області", на яку посилається позивач, встановлено причинний зв`язок між смертю ОСОБА_3 та виконанням ним службових обов`язків, а не загибеллю ОСОБА_3 та виконанням ним службових обов`язків. Зважаючи на це, вважає, що членами сім`ї померлого право на отримання допомоги реалізовано у повному обсязі.

ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

12. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.08.2023 позов задоволено частково:

- визнано протиправними дії Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо повернення без розгляду матеріалів про перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю ОСОБА_3 ;

- зобов`язано Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перегляд рішення щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку зі смертю ОСОБА_3 , переглянути та перерахувати розмір одноразової грошової допомоги згідно з п. п. 1 п. 1 ст. 97 Закону України "Про національну поліцію", та провести виплату відповідної різниці грошових сум з урахуванням раніше виплачених коштів;

- у задоволенні решти вимог позову - відмовлено.

13. Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09.10.2023, за апеляційною скаргою Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.08.2023 залишено без змін.

14. Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2023, за апеляційною скаргою Міністерства юстиції України, рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.08.2023 залишено без змін.

15. Суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що одноразова грошова допомога повинна бути призначена/перерахована і виплачена на підставі п. п. 1 п. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію", оскільки мав місце випадок смерті поліцейського внаслідок поранення, отриманого внаслідок протиправних дій третьої особи, що встановлено вироком суду.

16. У той же час, суд не вважав протиправними попередні дії відповідача щодо виплати допомоги позивачу та іншим членам сім`ї загиблого відповідно до п. п. 2 п. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію", оскільки на час такої виплати був відсутній вирок суду, що набрав законної сили, яким встановлено, що смерть потерпілого прямо обумовлена протиправністю дій третьої особи.

V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

17. Міністерство юстиції України (далі - Мін`юст) у касаційній скарзі просить скасувати рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.08.2023 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2023, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

18. Як на підставу касаційного оскарження скаржник покликається на відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування п. 1, 2 ч. 1 ст. 97, п. 1, 2 ч. 1 ст. 99 Закону № 580-VIII стосовно можливості повторного призначення та виплати особі одноразової грошової допомоги у збільшеному розмірі у зв`язку зі зміною підстав призначення та виплати такої допомоги.

19. Ухвалою Верховного Суду від 25.03.2024 відкрито касаційне провадження з підстав, передбачених у п. 3 ч. 4 ст. 328 КАС України, пп. «а» п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

20. Представник позивачів у відзиві просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.

VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

21. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов такого висновку.

22. Згідно ст. 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.

23. У касаційній скарзі скаржник зазначає про відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування п. 1, п.2 ч. 1 ст. 97, п. 1, п. 2 ч. 1 ст. 99 Закону № 580-VIII стосовно можливості повторного призначення та виплати особі одноразової грошової допомоги у збільшеному розмірі у зв`язку зі зміною підстав призначення та виплати такої допомоги.

24. Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII).

25. Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюються Міністерством внутрішніх справ України (частина 2 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію").

26. Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських центрального органу управління поліції, територіальних органів поліції, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України, поліцейських в т. ч. слухачів та курсантів вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, поліцейських, відряджених до інших органів державної влади, установ, організацій визначено Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 21.09.17 №788).

27. Згідно з ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:

1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;

2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;

3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;

6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.

28. Відповідно до пунктів 1, 2 ч. 1 статті 99 Закону України "Про Національну поліцію" розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату:

1) загибелі (смерті) поліцейського (пункт 1) - 750 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

2) смерті поліцейського (пункт 2) - 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

29. Відповідно до частини п. 1 ч. 3 статті 100 Закону України "Про Національну поліцію" виплата одноразової грошової допомоги особам, які мають право на її отримання в разі загибелі (смерті) працівника поліції, якщо поліцейський на день загибелі (смерті) займав посаду в державному органі, установі, організації або у вищому навчальному закладі, які виконують роботи в інтересах держави та її безпеки, із залишенням його на службі в поліції, здійснюється в порядку, визначеному цією статтею.

30. Відповідно до частини ч. 4 ст. 100 цього ж Закону одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у частині другій цієї статті, призначається і виплачується за останнім місцем проходження служби поліцейським.

31. Таким чином, ч. 1 ст. 97 Закону №580-VIII розмежовує випадки виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) поліцейського, а саме:

- загибель (смерть) унаслідок протиправних дій третіх осіб або при діях, спрямованих на рятування життя людей, усунення загрози їхньому життю, участь у антитерористичній операції, захисті суверенітету, територіальної цілісності країни;

- смерть під час проходження служби в поліції. Це більш широкий випадок, коли смерть сталася під час служби, однак не пов`язана з діями третіх осіб чи військовими операціями.

32. Ця стаття пов`язана з ч. 1 ст. 99 Закону №580-VIII, яка визначає, що одноразова грошова допомога надається за одним фактом загибелі (смерті) поліцейського, проте розмір може відрізнятися залежно від обставин.

33. Як вбачається з матеріалів справи, 19.07.2021 відповідно до наказу начальника Управління вирішено виплатити одноразову грошову допомогу у зв`язку із смертю ОСОБА_3 під час проходження служби відповідно до п. 2 п.п. 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" дружині ОСОБА_1 та неповнолітньому сину ОСОБА_2 в сумі 283 750 грн; батькам ОСОБА_5 в сумі 141 875 грн; ОСОБА_6 в сумі 141 875 грн.

34. Згодом вироком Хмельницького міськрайонного суду від 13.10.2022 у справі №686/5524/21, що набрав законної сили 14.07.2022, було встановлено, що смерть ОСОБА_3 настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, тобто мала місце подія, яка передбачена у п. 1 ч. 1 ст. 97 Закону № 580-VIII.

35. За таким пунктом (зокрема, «унаслідок протиправних дій третіх осіб») розмір ОГД є вищим.

36. Одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) поліцейського - це виплата, яка надається один раз за факт конкретної смерті та виплачується визначеному законом колу осіб. Тобто для одного і того ж випадку загибелі (смерті) поліцейського вона загалом не може призначатися повторно.

37. Проте, якщо підстава виплати цієї допомоги змінилася після призначення та виплати (наприклад, офіційна класифікація обставин смерті змінилася з однієї категорії на іншу або було встановлено додаткові/інші юридичні підстави), то необхідно вирішувати питання щодо дорахування (перерахунок), аби привести розмір допомоги до відповідного (тобто, різниця між меншою сумою та більшою, а не здійснювати повторне нарахування ОГД.

38. Враховуючи зазначене вище, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо можливості перерахунку розміру одноразової грошової допомоги відповідно до п.п. 1 п. 1 ст. 97 Закону України "Про національну поліцію", та проведення виплати відповідної різниці грошових сум, з урахуванням раніше виплачених коштів.

39. Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

40. Оскільки Верховний Суд залишає без змін рішення судів попередніх інстанцій, то відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати не підлягають новому розподілу.

Керуючись статтями 341 343 349 350 355 356 359 КАС України, Верховний Суд

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Міністерства юстиції України залишити без задоволення.

Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 серпня 2023 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2023 року по справі №560/6501/23 залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та її не може бути оскаржено.

Суддя В.М. Кравчук

Суддя А.А. Єзеров

Суддя О.П. Стародуб