ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2025 року

м. Київ

справа № 560/8226/24

адміністративне провадження № К/990/45043/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Бучик А.Ю.,

суддів: Коваленко Н.В., Рибачука А.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.06.2024 (суддя Михайлов О.О.) та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2024 (колегія суддів: Залімський І. Г., Сушко О.О., Мацький Є.М.) у справі №560/8226/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - ГУПФУ в Хмельницькій області) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ГУПФУ в Хмельницькій області, в якій просив:

- визнати протиправними дії ГУПФУ в Хмельницькій області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації пенсії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 (Постанова № 118), постановою Кабінету Міністрів України № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 (Постанова № 168), постановою Кабінету Міністрів України № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (Постанова № 185), після виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.12.2022 у справі № 560/11605/22, від 06.11.2023 у справі № 560/11596/23, від 29.03.2024 у справі № 560/2286/24.

- зобов`язати ГУПФУ в Хмельницькій області провести нарахування та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 , встановленої Постановою № 118, Постановою № 168, Постановою № 185, з урахуванням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.12.2022 у справі № 560/11605/22 та від 06.11.2023 у справі № 560/11596/23, від 29.03.2024 у справі № 560/2286/24, з 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 відповідно, та здійснити виплату, з урахуванням виплачених сум.

2. Хмельницький окружний адміністративний суд рішенням від 27.06.2024 у задоволенні позову відмовив.

3. Сьомий апеляційний адміністративний суд постановою від 19.11.2024 залишив рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.06.2024 без змін.

4. Не погоджуючись з судовими рішеннями, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати, ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

5. Верховний Суд ухвалою від 10.12.2024 відкрив касаційне провадження на підставі пункту 1 частини п`ятої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та підпункту "а" пункту 2 частини п`ятої статті 328 КАС України.

6. Відзив на касаційну скаргу не надходив.

7. У зв`язку з відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, справа розглядається в порядку письмового провадження.

8. Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

9. Суди встановили, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ в Хмельницькій області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (Закон № 2262-ХІІ).

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.12.2022 у справі № 560/11605/22 зобов`язано ГУПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2020 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 04.10.2022 №256 про грошове забезпечення станом на 29.01.2020, та з 01.02.2021 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 04.10.2022 №257 про грошове забезпечення станом на 01.01.2021, з врахуванням виплачених сум.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.11.2023 у справі № 560/11596/23, яке набрало законної сили 15.01.2024, зобов`язано ГУПФУ в Хмельницькій області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі відомостей довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області 27.04.2023 №189 про розмір грошового забезпечення, станом на 01.02.2023, з урахуванням фактично виплачених сум.

Згідно з розрахунками, які містяться в матеріалах справи, пенсія позивачу з 01.03.2022, 01.03.2023 та з 01.03.2024 виплачувалась з урахуванням індексацій за 2022, 2023 та 2024 роки.

У травні 2024 року ГУПФУ в Хмельницькій області на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.11.2023 у справі № 560/11596/23 провело перерахунок пенсії, розмір якої станом на 01.06.2024 складає: основний розмір пенсії - 8588,91 грн; індексація базового ОСНП 2024 (8588,91*0,0796) - 683,68 грн; щомісячна доплата відповідно до Постанови №713 - 2000 грн; доплати за статус учасника бойових дій - 590,25 грн та 40,00 грн; підсумок пенсії (з надбавками): 11 902,84 грн.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 27.05.2024 №10184-8129/К-03/8-2200/24 повідомило позивача про перерахунок пенсії, зокрема, згідно з яким з 30.10.2024 індексація пенсії за 2022 та 2023 роки у позивача відсутня, а з 01.03.2024 нараховується індексація пенсії за 2024 рік.

Позивач вважає, що відповідач з 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 протиправно позбавив його права на отримання щомісячної доплати до пенсії належної індексації пенсії згідно Постанов №118, №168 та №185, а тому звернувся до суду.

ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

10. Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що ГУПФУ в Хмельницькій області правомірно переглянуло розмір пенсії позивача та привело його до передбаченого пенсійним законодавством розміру, оскільки позивачу проводився перерахунок пенсії на підставі рішень судів з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», тому відсутнє право на індексацію пенсії за 2022, 2023 роки.

З 01.03.2024 нарахування пенсії позивачу проведено з урахуванням коефіцієнта збільшення розміру пенсії, передбаченого Постановою №185.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

11. На обґрунтування касаційної скарги позивач вказує, що перерахунок пенсії на підставі рішень суду не є перерахунком пенсії у зв`язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а пов`язаний зі змінами прожиткового мінімуму, отже, підвищення пенсії, передбачене пунктом 2 Постанови № 118 та пунктом 2 Постанови № 168, тобто індексація, враховується під час подальших перерахунків пенсії позивача відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII. З огляду на викладене припинення виплати позивачу з 1 травня 2024 року індексації пенсії, передбаченої Постановами № 118 та № 168, є протиправним.

V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

12. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, виходить з такого.

13. У справі, яка розглядається, предметом спору є питання правомірності припинення виплати індексації пенсії, проведеної на підставі Постанови № 118, Постанови № 168, Постанови № 185 після перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ, на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704.

14. Колегією суддів встановлено, що Велика Палата Верховного Суду вже розглядала спір з подібними правовідносинами як суд апеляційної інстанції у справі, розглянутій Верховним Судом як судом першої інстанції.

15. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.03.2025 у зразковій справі № 400/6254/24 дійшла висновку про те, що суд першої інстанції обґрунтовано вважав, що оскільки пенсія позивача на виконання рішення суду перераховувалася з підвищеного розміру грошового забезпечення у зв`язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про державний бюджет на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023, то підстави для її індексації в силу приписів постанов № 118 та № 168 відсутні.

16. При цьому, відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині невиплати індексації в розмірі, передбаченому Постановами № 118, № 168 у зразковій справі № 400/6254/24, Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду виходив з того, що:

з огляду на імперативні положення абзацу третього пункту 2 Постанови № 168, які вказують на те, що підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім перерахунків у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, то перерахунок пенсії у зв`язку із зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є підставою для припинення виплати індексації в розмірі, передбаченому Постановою № 168;

оскільки пенсія позивача на виконання рішення суду перераховувалася з підвищеного розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023, підстави для її індексації в силу приписів постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", та від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" відсутні.

17. За результатом розгляду справи № 400/6254/24 як зразкової Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов висновку, що перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", та від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", є правомірною підставою для невиплати індексації за 2022, 2023 роки".

18. До того ж, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.03.2025 у зразковій справі № 400/6254/24 вказала на те, що Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду правильно встановив критерії, за якими цю справу було віднесено до типових справ, а саме:

а) позивачі - пенсіонери, яким призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

б) відповідачем є суб`єкт владних повноважень, до повноважень якого належить здійснення перерахунку пенсії особам, пенсія яким призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме Головне управління Пенсійного фонду в області;

в) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку з відмовою пенсійного органу, після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду щодо перерахунку розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, нараховувати та виплачувати щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

відмовою пенсійного органу нараховувати та виплачувати індексацію згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", вмотивовану тим, що індексація не нараховується, оскільки відбувся перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб");

г) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті):

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду щодо відмови після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду щодо перерахунку розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, у нарахуванні доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду щодо відмови нараховувати та виплачувати індексацію згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", вмотивовану тим, що індексація не нараховується, оскільки відбувся перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України перерахувати та виплатити щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду перерахувати і виплатити індексацію згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", та індексацію згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".

19. Тож висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення до суду осіб, пенсія яким призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ, з позовами до Головного управління Пенсійного фонду щодо:

відмови відповідача, після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду щодо перерахунку розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, перерахувати і виплатити індексацію згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", та від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році";

зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду перерахувати і виплатити індексацію згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", та індексацію згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".

20. Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

21. З урахуванням наведеного, а також виходячи із встановлених у цій справі фактичних обставин, колегія суддів дійшла висновку про те, що справа, яка розглядається, відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 400/6254/24, а відповідно й висновку про те, що оспорювані в цій справі дії відповідача щодо зменшення позивачу з 01.06.2024 розміру пенсії у зв`язку з припиненням виплати індексації пенсії, проведеної на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", відповідають критеріям, визначеним статтею 19 Конституції України та статті 2 КАС України, у зв`язку із чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

22. Щодо проведення індексації на підставі Постанови № 185, судами попередніх інстанцій встановлено, а матеріалами справи підтверджено, що з 01.03.2024 нарахування пенсії позивачу здійснюється з урахуванням коефіцієнта збільшення розміру пенсії 1,0796, передбаченого Постановою №185, а тому позовні вимоги в цій частині є безпідставними.

23. За таких обставин, колегія суддів Верховного Суду дійшла висновку про те, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій у цій справі слід залишити без змін.

24. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

25. Зважаючи на результат касаційного перегляду, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 343 349 350 355 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.06.2024 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2024 залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.

Головуючий А.Ю. Бучик

Судді Н.В. Коваленко

А.І. Рибачук