ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2025 року
м. Київ
справа № 580/4901/22
адміністративне провадження № К/990/17907/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів - Кравчука В.М., Стеценка С.Г.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - ГУ ПФУ в Черкаській області) на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2022 року у складі судді Руденко А.В. та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2023 року у складі колегії суддів: Горяйного А.М. (головуючий), суддів: Фейдюка В.В., Шелест С.Б. у справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
1. Позивач звернулася до суду з позовом, у якому просила:
1.1 визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Черкаській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії відповідно до статті 40 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2019, 2020 та 2021 роки, починаючи з 11 травня 2022 року;
1.2 зобов`язати ГУ ПФУ в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2019, 2020 та 2021 роки, починаючи з 11 травня 2022 року.
2. Черкаський окружний адміністративний суд рішенням від 30 грудня 2022 року, залишеним без змін постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2023 року, позов задовольнив.
Ухвалюючи рішення суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції виходив із того, що позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення.
3. Суди попередніх інстанцій встановили:
3.1 Позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Черкаській області, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 , виданим 18 травня 2022 року.
3.2 З 25 грудня 2014 року позивачу призначена пенсія за вислугу років як працівнику освіти на умовах Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення».
3.2 У подальшому, на підстави заяви від 11 травня 2022 року, позивачу була призначена пенсія за віком відповідно до Закону №1058-IV.
3.3 Відповідач при переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV для визначення розміру пенсії застосував показник середньої заробітної плати у розмірі 6186 грн 32 коп. Розрахунок: показник середньої заробітної плати в Україні (з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки) в розмірі 3764 грн 40 коп. збільшений на коефіцієнти 1,17 (з 1 березня 2019 року); 1,11 (з 1 травня 2020 року); 1,11 (з 1 березня 2021 року); 1,14 (з 1 березня 2022 року), що підтверджується листом ГУ ПФУ в Черкаській області від 21 вересня 2022 року.
3.4 30 серпня 2022 року позивач звернулась до відповідача із заявою щодо перерахунку та виплати пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2019-2021 роки у розмірі 10 846 грн 37 коп.
3.5 Відповідач листом №5647-5466/В-03/8-2300/22 від 26 вересня 2022 року відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2019-2021 роки з тих підстав, що позивачу пенсія не була призначена вперше, а з 11 травня 2022 року був здійснений перехід позивача на інший вид пенсії.
3.6 Уважаючи протиправною відмову у здійсненні перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2019-2021 роки, позивач звернулась до суду.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
4. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ГУ ПФУ в Черкаській області звернулося із касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.
4.1 На її обґрунтування відповідач зазначив, що оскільки позивач уже отримувала пенсію за вислугу років, йде мова не про первинне звернення за призначенням пенсії, а про перехід з одного виду пенсії на інший. При цьому реалізація права на отримання пенсії за віком залежить від волевиявлення особи, оскільки такий перехід здійснюється лише в разі звернення в пенсійний орган, з відповідною заявою. Досягнення пенсійного віку не може слугувати підставою для автоматичного призначення пенсії за віком.
5. Позивач відзив на касаційну скаргу не подала. Ухвалу про відкриття касаційного провадження від 15 червня 2023 року отримала 29 червня 20223 року.
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
6. При розгляді касаційної скарги колегією суддів враховуються приписи частин першої-другої статті 341 КАС України, згідно яких Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
7. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
8. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (стаття 44 Основного Закону).
9. Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-ІV за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
10. За приписами частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
11. Згідно пунктів 2, 16 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугою років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом №1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону №1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію (…) за вислугу років.
12. Водночас частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
13. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
14. Аналіз зазначених вище норм законодавства дає підстави вважати, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV. Однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
15. Колегія суддів звертає увагу, що ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років, відповідно до статті 55 Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
16. Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV позивач звернулася вперше у травні 2022 року.
17. Статтею 55 Закону №1788-XII визначено працівників освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення, які мають право на пенсію за вислугу років.
18. Статтею 7 Закону №1788-XII передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком та по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу особою на час звернення за пенсією чи ні. Пенсія за вислугу років призначається лише при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
19. Згідно з пунктом 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, пенсія за вислугу років призначається у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
20. Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення.
21. Наведений висновок узгоджується з правовою позицією, Великої Палати Верховного Суду у постанові від 31 жовтня 2018 року (справа №577/2576/17), Верховного Суду у постановах від 31 липня 2019 року, 16 червня 2020 року (справи №№720/208/17, 127/7522/17, відповідно).
22. Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про необґрунтованість використання відповідачем механізму переведення з одного виду пенсії на інший, а саме: з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, а тому при обчисленні пенсії необхідно було застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) за три роки, що передували року призначенню пенсії за віком, як того вимагає частина друга статті 40 Закону №1058-ІV.
23. Відповідно до частини першої статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
24. Також суд касаційної інстанції зауважує, що судами першої та апеляційної інстанцій надано оцінку всім аргументам позивача в обґрунтування його позовних вимог та апеляційної скарги, досліджені надані учасниками справи докази і на їх підставі повно і всебічно з`ясовані обставини справи.
Керуючись статтями 139 341 345 349 350 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області залишити без задоволення.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2022 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2023 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не оскаржується.
Суддя-доповідач В.М. Шарапа
Судді: В.М. Кравчук С.Г. Стеценко