ПОСТАНОВА

Іменем України

18 березня 2020 року

м. Київ

справа №592/9072/17

адміністративне провадження №К/9901/741/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,

розглянув у попередньому судовому засіданні адміністративну справу

за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 12.10.2017 (суддя Котенко О.А.) та

ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2017 (колегія у складі суддів Лях О.П., Яковенка М.М., Старосуда М.І.)

у справі № 592/9072/17

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області,

про зобов`язання провести перерахунок пенсії та виплати різниці пенсії за минулий час, встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

I. РУХ СПРАВИ

1. У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, у якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до даних, зазначених в довідці від 19.05.2017 № 11/139-546/(1704) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;

- зобов`язати відповідача перерахувати пенсію ОСОБА_1 та врахувати при обчисленні пенсії грошове забезпечення згідно з довідкою УМВС України в Сумській області від 19.05.2017 № 11/139-546/(1704) та здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2016;

- відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 256 КАС України допустити негайне виконання рішення суду у повному обсязі;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача подати у двотижневий строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст. 267 КАС України);

- стягнути із відповідача на користь ОСОБА_1 судові витрати.

2. Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 12.10.2017, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2017, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії позивачеві відповідно до даних, зазначених в довідці від 19.05.2017 №11/139-546 (1704) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати пенсію позивачу з врахуванням при обчисленні пенсії грошового забезпечення згідно з довідкою УМВС України в Сумській області від 19.05.2017 №11/139-546 (1704) та здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2016.

3. У касаційній скарзі відповідач, із посиланням на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення, ухвалити нове рішення, яким повністю відмовити у задоволенні позовних вимог.

4. Ухвалою Верховного Суду від 27.12.2017 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача.

5. Відзиву на касаційну скаргу від позивача не надходило.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

6. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з 01.02.2011 позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 53 % грошового забезпечення відповідної категорії працівників органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Сумській області.

7. 25.02.2016 та 25.03.2016 позивач звертався до ГУ ПФУ в Сумській області із заявами про перерахунок пенсії відповідно до Закону № 2262-XII (із змінами в редакції від 23.12.2015 № 900-VIII) та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

8. Листами від 02.03.2016 № 129/К-11 та від 07.04.2016 № 195/К-11 Головне управління ПФУ в Сумській області відмовило позивачу у перерахунку раніше призначеної пенсії з посиланням на відсутність підстав для проведення перерахунку, адже Кабінетом Міністрів України не приймалося рішення (постанова) про перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та повідомлення від відповідного органу щодо проведення перерахунку до відповідача не надходило.

9. 20.06.2017 позивач звернувся до Управління МВС України в Сумській області з запитом про отримання інформації щодо розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2016 за посадою, яку він обіймав до призначення пенсії.

10. Листом від 30.06.2017 № 33/05/33/К-3зі-2017 Управління МВС України в Сумській області повідомило позивача, що сектором пенсійного забезпечення ГУНП в Сумській області 06.06.2017 року за № 11/149 до ГУ ПФУ в Сумській області передані довідки, в тому числі і ОСОБА_1 , про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ.

11. 04.07.2017 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з запитом на отримання інформації про перерахунок пенсії відповідно до Закону № 2262-XII в зв`язку з отриманням довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ від ГУНП в Сумській області.

12. Листом від 17.07.2017 № 343/К-11 Головне управління ПФУ в Сумській області повідомило позивача, що перерахунок раніше призначеної пенсії буде проведено після отримання відповідного фінансування з Державного бюджету України.

13. Не погоджуючись із зазначеним, вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся із позовом до суду.

IIІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

14. Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що в правовідносинах, які мають місце, підлягають застосуванню частини третя і четверта статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, в редакції змін, внесених Законом України від 23.12.2015 № 900-УШ, а саме: «…перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських».

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

15. Відповідач у касаційній скарзі наголошує, що перерахунок та виплату пенсії позивачу буде забезпечено після виплати додаткових коштів із Державного Бюджету України.

16. Вважає, що задоволення позовних вимог із 01.01.2016 виходить за межі процесуальних строків, встановлених ст. 99 КАС України.

17. Зазначає, що із нього неправомірно стягнуто судовий збір у сумі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача.

V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

18. Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права та дійшов таких висновків.

19. Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XIII (далі - Закон №2262-XII) «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.

20. Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).

21. Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

22. Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

23. Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

24. Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

25. Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

26. Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-XII уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

27. Згідно п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

28. Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

29. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

30. Таким чином, Порядком №45 передбачено, що Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

31. Верховний Суд висловлював правову позицію щодо застосування норм права у схожій справі (постанова Верховного Суду від 05.12.2019, справа № 636/2607/16-а) і не вбачає підстав для відступу від неї у цій справі.

32. Щодо відсутності належного бюджетного фінансування, то відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.

33. Верховний Суд України неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).

34. Щодо строку перерахунку пенсії. Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

35. Судом встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв`язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов`язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.

36. Що стосується стягнення судового збору із відповідача на користь ОСОБА_1 , колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

37. Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України (у редакції до 15.12.2017) якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

38. Доводи касаційної скарги щодо звільнення Пенсійного фонду України та його органів від сплати судового збору, що, на думку відповідача, унеможливлює стягнення на користь позивача судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача є безпідставними та не спростовують висновку суду.

39. Відповідно п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» (в редакції, яка діяла на момент прийняття рішення про розподіл судових витрат) від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняється, зокрема, Пенсійний фонд України та його органи.

40. Отже, відповідач у цій справі в силу закону звільняється від сплати судового збору при поданні адміністративного позову, апеляційної чи касаційної скарги тощо. Проте, звільнення від сплати судового збору Пенсійного фонду України та його органів не звільняє його від обов`язку відшкодувати судові витрати у разі, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень. Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 22.11.2018 у справі № 750/12502/16-а.

41. Відповідно до ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

42. З огляду на результат касаційного розгляду, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. 341 343 350 356 КАС України, Суд -

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - залишити без задоволення.

Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 12.10.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2017 у справі № 592/9072/17 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач В.М. Кравчук

Суддя А.А. Єзеров

Суддя О.П. Стародуб