ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2023 року
м. Київ
справа № 761/44115/17
адміністративне провадження № К/9901/11220/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.
розглянув у письмовому провадженні
касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.03.2019 (колегія у складі суддів Мельничука В.П., Ісаєнко Ю.А., Лічевецького І.О.)
у справі № 761/44115/17
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України м. Києва, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області
про визнання бездіяльності та зобов`язання здійснити дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. У грудні 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України м. Києва (далі - відповідач 1), Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області (далі - відповідач 2), в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність та відмову ГУ МВС України в Луганській області в особі Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області щодо не виготовлення та не направлення до ГУ ПФ України в м. Києві нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016;
- зобов`язати ГУ МВС України в Луганській області в особі Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області виготовити та направити до ГУ ПФ України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, та включити в довідку відомості про отримання одноразової грошової допомоги при звільненні і матеріальної допомоги в перерахованому розмірі з врахуванням змінених розмірів грошового забезпечення, в таких розмірах: посадовий оклад - 2500 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1800, 00 грн; надбавка за вислугу років (30 %) - 1290,00 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань (90%) - 5031,00 грн; премія (10%) - 1062,10 грн; одноразова грошова допомога при звільненні - 81 781, 70 грн; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 11 683, 10 грн;
- визнати протиправну бездіяльність ГУ ПФ України в м. Києві в особі комісії з припинення ГУ ПФ України в м. Києві щодо нездійснення перерахунку пенсії по інвалідності у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення (заробітку) з розрахунку змінених розмірів грошового забезпечення для поліцейських;
- зобов`язати ГУ ПФ України в м. Києві в особі комісії з припинення ГУ ПФУ України в м.Києві здійснити перерахунок пенсії по інвалідності на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії починаючи з 01.01.2016;
- виплати одноразово недоотриману пенсію, виплатити індексацію, компенсаційні втрати.
2. Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 10.05.2018 позов задоволено частково:
- визнано протиправною бездіяльність та відмову Головного управління МВС України у Луганській області в особі Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фону України в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 з повною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23.12.2015 та ч. 3 ст. 43, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення на день звільнення із служби з врахуванням змінених розмірів грошового забезпечення, та включивши в довідку відомості про отримання одноразової грошової допомоги при звільненні і матеріальної допомоги в перерахованому розмірі з врахуванням змінених розмірів грошового забезпечення;
- зобов`язано ГУ МВС України в Луганській області в особі Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 з повною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 та ч. 3 ст. 43, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення на день звільнення із служби з врахуванням змінених розмірів грошового забезпечення, та включивши в довідку відомості про отримання одноразової грошової допомоги при звільненні і матеріальної допомоги в перерахованому розмірі з врахуванням змінених розмірів грошового забезпечення;
- в задоволені решти позовних вимог відмовлено.
3. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2019 рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 10.05.2018 в частині задоволення позовних вимог скасовано та ухвалено в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
4. У касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та змінити рішення суду першої інстанції, виклавши абзац третій резолютивної частини в наступній редакції:
«Зобов`язати Головне управління МВС України у Луганській області в особі Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 з повною реальною інформацією згідно постанови КМ України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до чинного законодавства із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення на день звільнення зі служби з врахуванням змінених розмірів грошового забезпечення, в таких розмірах: посадовий оклад старшого слідчого СВ Ленінського РВ УМВС в Луганській області/старшій слідчій УП ГУ НП області - 2500,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням капітан міліції/капітан поліції - 1800,00 грн; надбавка за стаж служби (30%) - 1290,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (90%) - 5031,00 грн; премія у розмірі 10,6% - 1125,83 гривень.»
5. Ухвалою Верховного Суду від 25.04.2019 відкрито касаційне провадження.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 02.07.2010 наказом начальника УМВС України в Луганській області № 292 ОСОБА_1 був звільнений з ОВС на підставі п. 64 «Б» Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС, через хворобу.
7. На момент звільнення зі служби позивач мав спеціальне звання капітан міліції та перебував на посаді старшого слідчого СВ Ленінського РВ ЛМУ УМВС України в Луганській області з вислугою на день звільнення у календарному обчислені 14 років 10 місяців 20 днів.
8. З 03.07.2010 позивачу призначено пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є пенсіонером МВС України.
9. 04.08.2010 Луганською обласною медико-соціальною експертною комісією № 4 позивачу встановлено І групу інвалідності з втратою 100% працездатності, у зв`язку з захворюванням, пов`язаним з проходженням служби ОВС України, а 04.05.2016 Центральною медико-соціальною експертною комісією м. Київ № 2 позивачу продовжено І групу інвалідності.
10. У зв`язку з тим, що м. Луганськ не перебуває під контролем органів української влади, та включено до переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, позивач вимушено залишив м. Луганськ та проживає у м. Києві.
11. 22.10.2014 позивача взято на облік як особу, переміщену з тимчасово окупованої території України.
12. 06.10.2017 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області із заявою від 29.09.2017 про виготовлення та надання до ГУ ПФ України в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 із повною інформацією згідно постанови КМ України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на його ім`я із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення на день звільнення із служби з врахування змінених розмірів грошового забезпечення, та включивши в довідку відомості про отримання одноразової грошової допомоги при звільненні і матеріальної допомоги в перерахованому розмірі з врахуванням змінених розмірів грошового забезпечення.
13. Листом № 138-лк від 11.10.2016 Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Луганській області відмовила позивачу у виготовлені та наданні до ГУ ПФ України в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 на ім`я ОСОБА_1 , посилаючись на те, що видача довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій державним органом, з якого особи були звільнені із служби, передбачено тільки на підставі списків, що надходять з Головних управлінь Пенсійного фонду України, однак прізвища позивача в списках, що надійшли до ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області з ГУ ПФ України в Луганській області не має, а з ГУ ПФ України в м. Києві такі списки не надходили взагалі. Тому ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Луганській області не має можливості підготувати відповідну довідку і для отримання такої довідки позивачу необхідно звернутися за місцем реєстрації до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в м. Києві.
14. 30.10.2017 позивач звернувся до ГУ ПФ України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення з розрахунку змінених розмірів грошового забезпечення для поліцейських, починаючи з 01.01.2016 та виплату недоотриманої суми пенсії, яка складається з різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії по інвалідності, індексації та компенсації за своєчасно не виплачені суми. Відповіді на заяву позивач не отримав.
15. Вважаючи такі дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
16. В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що збільшення грошового забезпечення поліцейських на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії, як колишньому працівнику міліції.
Також зазначав, що він, як пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право вчиняти дії для самостійного отримання довідки про складові грошового забезпечення або ініціювання її виготовлення та направлення уповноваженими органами до органу, що призначає пенсію, а також самостійно звертатися із заявою про перерахунок пенсії до органу, що призначає пенсію, не зважаючи на те чи отримав останній довідку від уповноваженого органу про складові грошового забезпечення чи ні.
17. Відповідач 1 відзиву на позовну заяву не надав.
18. Відповідач 2 заперечував проти задоволення позовних вимог, покликаючись на правомірність його дій, оскільки в списках щодо надання нових довідок для перерахунку пенсії, які надійшли до ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області з ГУ ПФ України в Луганській області прізвища ОСОБА_1 не було, а від ГУ ПФ України у м. Києві запита щодо надання нової довідки відносно позивача для перерахунку пенсії не надходило.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
19. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Разом з тим, на Головне управління МВС України у Луганській області, у випадку вирішення питання про призначення пенсії у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», покладено лише функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсію, необхідних для призначення пенсії документів.
Вимога позивача зобов`язати ГУ МВС України в Луганській області в особі Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області виготовити та направити до ГУ ПФ України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 підлягає задоволенню, щодо вимоги про зобов`язання ГУ ПФ України в м. Києві в особі комісії з припинення ГУ ПФ України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії починаючи з 01.01.2016, виплати одноразово недоотриману пенсію, виплатити індексацію, компенсаційні втрати є передчасною.
20. Скасовуючи рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, так як була скасована. Тому цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення.
Покликаючись на правову позицію Верховного Суду, висловлену у постанові від 12.03.2018 у справі № 802/2196/17-а, суд апеляційної інстанції зазначив, що розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Також, враховуючи позицію Великої Палати Верховного Суду, висловлену у постанові від 06.02.2019 по справі № 522/2738/17, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Сплата єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Тому відсутні підстави для включення до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, отриманих ним матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової допомоги при звільненні, виплата яких здійснювалася не щомісячно.
21. У касаційній скарзі позивач покликається на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
22. Скаржник зазначає, що у зв`язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою КМ України № 988 від 11.11.2015, та враховуючи положення ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, у колишніх працівників міліції, пенсіонерів МВС виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
З часу виникнення права на перерахунок пенсії до ГУ ПФ України м. Києва від Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області не надходила довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім`я ОСОБА_1 , як це передбачено постановою КМ України № 45 від 13.02.2008.
Суд апеляційної інстанції залишив поза увагою позовну вимогу щодо правомірності відмови відповідача 2 у виготовленні та наданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі особистого звернення позивача.
Щодо переліку видів грошового забезпечення, то позивач зазначає, що мають бути враховані такі види: посадовий оклад - 2500 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1800 грн; надбавка за стаж служби в поліції - 30% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне звання - 1290 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції - 5031 грн; премія у розмірі 10,6% - 1125,83 грн.
23. Відповідачі відзивів на касаційну скаргу не надали.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
24. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов таких висновків.
25. Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
26. На виконання вимог зазначеної норми Закону № 2262-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок № 45.
27. Згідно пункту 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХII, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
28. Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом № 2262-ХII, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХII.
29. Постановою № 988 визначено розміри посадових окладів поліцейських та встановлено, що їх грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, затверджено схеми посадових окладів поліцейських та схему окладів за спеціальним званням поліцейських.
30. Відповідно до абзацу другого пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 2 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
31. Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-ХII.
32. Законом № 900-VII статтю 63 Закону № 2262-ХII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
33. При цьому, статтею 63 Закону № 2262-ХII із змінами, внесеними Законом №900-VII, серед іншого, передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
34. Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
35. Проаналізувавши вищезазначені правові норми, колегія суддів зазначає, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.
36. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 04.03.2020 у справі № 821/508/17, від 08.04.2020 у справі №712/12621/17, від 11.06.2020 у справі №821/227/17.
37. Отже, позивач має безумовне право на здійснення перерахунку пенсії на підставі статті 63 Закону № 2262-XII у зв`язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою №988, оскільки враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
38. Водночас, колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на те, що здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена Порядком № 45 та Порядком №3-1 процедура.
39. У постановах від 23.10.2018 у справі № 742/3316/16-а, від 05.12.2019 у справі №742/3227/16-а та від 23.01.2020 у справі № 809/535/16 Верховний Суд зазначав:
«Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затверджений Постановою Правління ПФУ від 30 січня 2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення ».
40. Суд не знаходить підстав для відступу від цього правового висновку у справі, що розглядається.
41. Отже, оскільки чинним законодавством встановлено право позивача самостійно отримати від відповідача 2 довідку про складові грошового забезпечення, у разі виникнення права на перерахунок пенсії, то відмова відповідача 2 видати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є протиправною, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у цій частині.
42. Отже, враховуючи вищезазначене, висновки суду апеляційної інстанції є помилковими, тоді, як висновки суду першої інстанції є законними та обґрунтованими.
43. Водночас колегія суддів звертає увагу на те, що вимоги позивача про зобов`язання відповідача під час виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення включити в довідку відомості про отримання одноразової грошової допомоги при звільненні і матеріальної допомоги в перерахованому розмірі з врахуванням змінених розмір в грошового забезпечення, а таких розмірах: посадовий оклад - 2500 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1800 грн; надбавка за вислугу років (30 %) - 1290 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань (90%) - 5031 грн; премія (10%) - 1062 грн; одноразова грошова допомога при звільненні - 81781 грн; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 11683,1 грн, є передчасними, оскільки відсутні підстави вважати, що відповідач при виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до ГУ ПФ України в м. Києві для подальшого перерахунку пенсії, порушить права позивача в цій частині та не вкаже у довідці складові грошового забезпечення, які просить включити позивач. Задоволення позову в такий спосіб буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.
44. Щодо доводів скаржника про необхідність зміни рішення суду першої інстанції, виклавши абзац третій резолютивної частини в наступній редакції:
«Зобов`язати Головне управління МВС України у Луганській області в особі Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 з повною реальною інформацією згідно постанови КМ України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до чинного законодавства із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення на день звільнення зі служби з врахуванням змінених розмірів грошового забезпечення, в таких розмірах: посадовий оклад старшого слідчого СВ Ленінського РВ УМВС в Луганській області/старшій слідчій УП ГУ НП області - 2500,00грн; оклад за військовим (спеціальним) званням капітан міліції/капітан поліції - 1800,00 грн; надбавка за стаж служби (30%) - 1290,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (90%) - 5031,00 грн; премія у розмірі 10,6% - 1125,83 гривень», то позивач фактично змінив позовні вимоги.
Проте, відповідно до ст. 47 КАС України, позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
45. Відповідно до статті 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
46. У зв`язку із чим, Суд приходить до висновку, що рішенням суду апеляційної інстанції скасоване рішення суду першої інстанції, яке відповідає закону, тому постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.03.2019 необхідно скасувати, а рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 10.05.2018 - залишити в силі.
47. Судові витрати у справі відсутні, оскільки позивач є інвалідом І групи.
Керуючись статтями 341 345 349 352 356 359 КАС України, Верховний Суд-
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2019 року скасувати.
Рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 10 травня 2018 року у справі №761/44115/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не оскаржується.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя О.П. Стародуб