ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2023 року

м. Київ

справа № 813/2671/16

адміністративне провадження № К/9901/8486/18

Верховний Суду складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

Стародуб О.П.(головуючий), Єзеров А.А., Кравчук В.М.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.09.2017 (суддя - Хома О.П.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2017 (судді - Ільчишин Н.В., Пліш М.А., Шинкар Т.І.)

у справі за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства "Галичина" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

У серпні 2016 року Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом, в якому просила припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4597 від 10.11.2014, виданого ПАТ «Галичина».

ВСТАНОВЛЕНІ СУДАМИ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Держгеонадра України надано ПрАТ «Галичина» спеціальний дозвіл на користування надрами №4597 від 10.11.2014 з метою геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислової розробки питних підземних вод (ділянка Радехів-Галичанського родовища, свердловини №№2007, 2107, що знаходяться у Радехівському районі Львівської області).

Невід`ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами №4597 від 10.11.2014 є Угода №4597 від 10.11.2014 про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки питних підземних вод ділянки надр водозабору підприємства (свердловини №№2007,2107).

Наказом Держгеонадра України від 17.11.2015 №372 затверджено план проведення перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2015 року. ПрАТ «Галичина» увійшло до переліку надрокористувачів, які включено до перевірки.

Держгеонадра України на адресу ПрАТ «Галичина» направлено рекомендованим листом повідомлення від 18.11.2015 №15043/13/14-15 про проведення планової перевірки.

08.12.2015 начальником Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України видано направлення №437-14/02 на проведення у строк з 21 по 25 грудня 2015 року планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ПрАТ «Галичина».

За результатами проведеної перевірки складено акт від 25.12.2015 №02-01/06/2015-41/п-122, яким встановлено порушення дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення.

На підставі акту перевірки від 25.12.2015 №02-01/06/2015-41/п-122 складено припис від 25.12.2015 №446-14/02 про усунення порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та встановлено строк до 05.01.2016.

Фактично суть порушення ПрАТ «Галичина» умов, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами № 4597 від 10.11.2014 та угодою про умови користування надрами №4597 від 10.11.2014, полягає у відсутності проекту дослідно-промислової розробки, затвердженого, погодженого та який пройшов експертизу в установленому порядку, а також проектно-кошторисної документації попередньої та детальної розвідки.

Наказом Держгеонадра України від 18.02.2016 №65 «Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від 10.11.2014 №4597 та надано ПрАТ «Галичина» 30 календарних днів для усунення порушень.

Листом від 26.02.2016 №2855/13/14-16 Держгеонадра України повідомило ПрАТ «Галичина» про зупинення дії спеціального дозволу на підставі наказу від 18.02.2016 №65.

18.03.2016 за №177-16/02 Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України внесено подання на анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4597 від 10.11.2014.

Листом від 28.04.2016 за №8008/13/14-16 позивачем запропоновано ПрАТ «Галичина» в 15-денний строк надати до Держгеонадр України власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування спеціальним дозволом на користування надрами №4597 від 10.11.2014 у зв`язку з неусуненням причин зупинення його дії, який було отримано відповідачем 05.05.2016.

ПрАТ «Галичина» надано відповідь від 11.05.2016 №659 про те, що товариство не погоджується на припинення права користування надрами спеціального дозволу на користування надрами №4597 від 10.11.2014.

27.07.2016 (вих.№04-1356) Держгеонадра України звернулося до суду з цим позовом.

В обґрунтування позовних вимог покликалось на не виконання надрокористувачем обов`язку вчасного усунення виявлених в ході проведеної перевірки порушень.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ

Постановою Львівського окружного адмініцстративного суду від 27.09.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2017, у задоволенні позову відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що в ході розгляду справи відповідачем доведено належними та допустимими доказами повне усунення порушень умов, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами №4597 від 10.11.2014 та угодою про умови користування надрами №4597 від 10.11.2014, що свідчить про виконання припису Держгеонадр України від 25.12.2015 №446-14/02. Виконання відповідачем вимог припису позивачем не заперечується.

При цьому, позивачем не надано суду будь-яких зауважень чи заперечень щодо змісту та суті наданих відповідачем документів, повноти та якості проведених відповідачем робіт на усунення порушень умов, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами №4597 від 10.11.2014 та угодою про умови користування надрами №4597 від 10.11.2014. Не зазначено й про наявність будь-яких порушень законодавства щодо користування надрами з боку відповідача, які не були усунуті станом на час розгляду справи.

Крім того, суди виходили з того, що листом від 18.01.2017 №945/13/10-17 Держгеонадра України погодило Проект на проведення геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислову розробку ділянки підземних вод Радехів-Галичанського родовища, (водозабір ПрАТ «Галичина», свердловини №№2007, 2107, Радехівського району Львівської області), чим підтвердило право відповідача на користування надрами.

Враховуючи викладене, суди дійшли висновку, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами наявність передбачених частиною 2 статті 26 Кодексу України про надра підстав для припинення права користування надрами на час розгляду справи судом, а саме по собі несвоєчасне виконання відповідачем припису Держгеонадр України від 25.12.2015 №446-14/02 не є передбаченою законодавством підставою для припинення права користування надрами.

УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

В обґрунтування касаційної скарги позивач покликається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, неповне з`ясування обставин справи, що мають значення для вирішення спору, що призвело до ухвалення помилкових судових рішень.

Покликається на те, що надрокористувач зобов`язаний вчасно усунути виявлені в ході проведеної перевірки порушення. Водночас виявлені Держгеонадра порушення усунуті відповідачем зі значним пропуском встановленого строку для їх усунення.

Просить рішення судів попередніх інстанцій скасувати та ухвалити нове про задоволення позову.

У відзиві на касаційну скаргу відповідач просив у її задоволенні відмовити, а рішення судів попередніх інстанцій залишити без змін.

ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Повноваження Держгеонадра України у спірних правовідносинах визначаються, зокрема Кодексом України про надра, Положенням про Державну службу геології та надр України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174 (далі - Положення №1174), Порядком №615.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення №1174.

Відповідно до підпунктів 9, 10 пункту 4 Положення №1174 Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами, зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію у разі зупинення.

Статтею 15 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.

Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу (частина перша статті 19 Кодексу України про надра).

Виключно з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у користувача надр виникають права та обов`язки, передбачені Кодексом України про надра та Порядком № 615.

Зі змісту частини другої статті 24 Кодексу України про надра слідує, що користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Відповідно до частин першої та другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр. Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктах 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому, питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Пунктом 22 Порядку №615 встановлено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів державної фіскальної служби, зокрема, у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.

Відповідно до пункту 23 Порядку №615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Згідно з положеннями частини сьомої статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуто порушення, які стали підставою для зупинення дії дозволу.

Так, підставою звернення Держгеонадра до суду з цим позовом стало неусунення відповідачем порушень, які стали підставою для зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами.

Водночас, як встановлено судами попередніх інстанцій, відповідач у ході судового розгляду справи усунув порушення умов, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами №4597 від 10.11.2014 та угодою про умови користування надрами №4597 від 10.11.2014. Зокрема, відповідачем було надано копії договору від 24.05.2016 №14 РК-16 з додатками, програми робіт (титульний аркуш), акту здачі виконаних геологорозвідувальних робіт, звіту про виконання договору від 24.05.2016 №14 РК-16 (титульний аркуш), проекту геологічного вивчення (титульний аркуш), листа Держгеонадра України від 18.01.2017 №945/13/10-17, листа Управління гірничого нагляду Державної служби України з питань праці від 27.01.2017 №976/101/10.3-ДП-17, акту здачі виконаних геологорозвідувальних робіт за травень 2017, звіту про виконання програми робіт за 2015 рік, звіту про виконання програми робіт за 2016 рік, програми робіт з проведення моніторингу та наукового супроводження надрокористування (титульний аркуш).

Усунення відповідачем порушень, які стали підставою для зупинення дії спеціального дозволу, позивачем не заперечується; про наявність будь-яких порушень законодавства щодо користування надрами з боку відповідача, які не були усунуті станом на час розгляду справи, позивачем не зазначається і судами попередніх інстанцій не встановлено.

Тобто, на час розгляду та вирішення справи по суті ПрАТ «Галичина» усунуло порушення, що стали підставою для зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами і не усунення яких стало підставою для звернення Держгеонадра до суду з цим позовом, а тому суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про відсутність, на час розгляду справи судом першої інстанції, правових підстав для припинення права користування надрами шляхом анулювання ПрАТ «Галичина» спеціального дозволу на користування надрами від 10.11.2014 №4597.

Подібних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 17.10.2018 у справі №812/1761/17, від 14.05.2020 у справі №805/1765/18-а, від 16.07.2020 у справі №0940/1973/18, від 23.12.2020 у справі №812/972/18.

Покликання позивача в обґрунтування касаційної скарги на те, що виявлені порушення усунуті відповідачем зі значним пропуском встановленого строку є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки пункт 5 частини другої статті 26 Кодексу України про надра пов?язує підставу припинення спеціального дозволу саме з наявністю порушень його вимог, а не з несвоєчасним виконанням надрокористувачем вимог про усунення таких порушень.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, а стосуються переоцінки доказів, що в силу положень частини другої статті 341 КАС України, знаходиться поза межами повноважень суду касаційної інстанції.

За правилами статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладене, касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанції у цій справі - без змін.

Керуючись статтями 345 349 350 355 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд,

постановив:

Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.09.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2017 - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

А.А. Єзеров

В.М. Кравчук