ф

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2024 року

м. Київ

справа № 815/663/16

адміністративне провадження № К/9901/40857/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

Судді-доповідача - Васильєвої І.А.,

суддів: Юрченко В.П., Бившева Л.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження

касаційну скаргу Іллічівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області (правонаступник, Чорноморська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Одеській області)

на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25.04.2016 року (Суддя: Харченко Ю.В.),

та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.02.2017 року (Судді: Милосердний М.М., Лук`янчук О.В., Ступакова І.В.),

у справі № 815/663/16

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросіндікат»

до Іллічівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області

про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

В лютому 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Агросіндікат» (далі - позивач, ТОВ «Агросіндікат») звернулось до Одеського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Іллічівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області (далі - відповідач, Іллічівська ОДПІ), в якому просило суд визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.02.2016 року №0000172201, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 365 400 грн (т. 1 а.с. 3-6).

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25.04.2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.02.2017 року, адміністративний позов задоволено, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 05.02.2016 року №0000172201 (т. 1 а.с. 190-195, 240-241).

Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в обґрунтування доводів якої посилався на правомірності застосування до позивача штрафних санкцій на підставі п. 123.1 статті 123 ПК України, внаслідок зафіксованих актом перевірки порушень позивачем вимог п.п.39.4.2 п.34.4 ст.39 ПК України (в ред. до 01.01.2015 року) щодо не включення до поданого 27.01.2015 року контролюючому органу звіту інформації про здійснені контрольовані операції між ТОВ «Агросіндікат» та компанією PHOENIX COMMODITIES DMCC (Об`єднані Арабські Емірати), у 2014 році. Враховуючи викладене, скаржник просив суд задовольнити касаційну скаргу, скасувати рішення судів попередніх інстанцій та відмовити в задоволенні позову (т. 2 а.с. 3-5).

У зв`язку із початком роботи Верховного Суду, на виконання підпункту 4 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України справу передано на розгляд до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

Відповідно до частини першої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин перевіряє правильність застосування судом апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.

Дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, у період з 23.12.2015 р. по 25.12.2015 р. відповідачем згідно з п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.15 п.78.1 ст.78, п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України, проведено позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Агросіндікат" з питань своєчасності подання та достовірності даних звіту про контрольовані операції за 2014 звітний рік, за результатами якої 29.12.2015 року складено акт перевірки №2167/15-03-22-01-0302/36769908 з висновками про порушення позивачем вимог п.п.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України (в ред. до 01.01.2015 року), у зв`язку з не включенням до податкового звіту інформацію про здійснені контрольовані операції між ТОВ «Агросіндікат» та компанією PHOENIX COMMODITIES DMCC (Об`єднані Арабські Емірати), які здійснені у 2014 році (т. 1 а.с. 32-37).

На підставі висновків акта перевірки відповідачем 05.02.2016 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0000172201, яким з огляду на порушення позивачем вимог пп. 39.4.2 п. 39.4 статті 39 ПК України, відповідно до абз. 2 п. 120.3 ст. 120 ПК України застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 365 400 грн (т. 1 а.с. 53).

Задовольняючи адміністративний позов, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, про неправомірність застосування до позивача штрафних санкцій, з огляду на подання позивачем до ДПІ у м.Іллічівську ГУ ДФС в Одеській області на виконання вимог пп. 39.4.2 п. 39.4 статті 39 ПК України звіту про контрольовані операції за 2014 р., в якому, з урахуванням уточнюючого звіту про контрольовані операції за 2014 р. (від 26.11.2015 року), позивачем самостійно визначено загальну суму контрольованих операцій з контрагентом - PHOENIX COMMODITIES DMCC у загальному розмірі 230 890 556 грн (згідно контракту від 10.01.2014 року № 10/01).

Колегія суддів погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, а також зафіксовано актом перевірки №2167/15-03-22-01-0302/36769908 від 29.12.2015 р. та не є спірним між сторонами, протягом 2014 р. ТОВ «Агросіндікат» згідно контракту №10/01 від 10.01.2014 р. здійснено господарські операції із експорту насіння ріпаку (гороху, бобів, сорго, пшениці, та ін.) компанії - нерезиденту PHOENIX COMMODITIES DMCC (Об`єднані Арабські Емірати) на загальну суму 230 890 556 грн. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013р. № 1042-р затверджено Перелік держав (територій), у яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні, до якого, у тому числі, увійшли Об`єднані Арабські Емірати. Отже фінансово-господарські операції, в межах виконання умов, укладеного між ТОВ «Агросіндікат» та PHOENIX COMMODITIES DMCC (Об`єднані Арабські Емірати) контракту №10/01 від 10.01.2014 р., є контрольованими операціями (пп.39.2.1, 39.2.1.4 п.п.39.2.1 п.39.2 ст.39 Податкового кодексу України).

Контролюючим органом в акті перевірки встановлено порушення позивачем вимог п.п.39.4.2 п.34.4 ст.39 ПК України (в ред. до 01.01.2015 року) щодо не включення до поданого позивачем 27.01.2015 року звіту інформації про здійснені контрольовані операції між ТОВ «Агросіндікат» та компанією PHOENIX COMMODITIES DMCC (Об`єднані Арабські Емірати), у 2014 році. Таких висновків відповідач дійшов з огляду на подання позивачем 27.01.2015 року звіту про контрольовані операції за 2014 рік з нульовими показниками, а саме: в розділі «загальні відомості про контрольовані операції»; підрозділах: «повне найменування особи-сторони контрольованої операції», «код, статус особи» «загальна сума операцій з контрагентом». Також, за висновком контролюючого органу, був відсутній додаток «І», вказаний в звіті про контрольовані операції за 2014 рік. При цьому контролюючим органом в акті перевірки зафіксовано подання позивачем уточнюючих розрахунків до раніше поданого звіту від 12.06.2015 року, зокрема, від 12.09.2015р, від 15.11.2015 року та від 26.11.2015 р, у якому зазначені всі реквізити та визначено загальну суму контрольованих операцій з контрагентом - PHOENIX COMMODITIES DMCC у розмірі 230 890 556 грн (т. 1 а.с. 32-37).

Враховуючи порушення позивачем вимог пп. 39.4.2 п. 39.4 статті 39 ПК України, відповідачем, відповідно до абз. 2 п. 120.3 ст. 120 ПК України до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 365 400 грн (т. 1 а.с. 53, 54).

Так, порядок складання та подання документації для податкового контролю передбачено п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України, відповідно до п.п.39.4.1 якого для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік.

Згідно з п.п.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України платники податків (крім Національного банку України), які протягом звітного періоду здійснювали контрольовані операції, зобов`язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, до 1 травня року, наступного за звітним, засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Форма звіту (уточнюючого звіту) про контрольовані операції встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Наказом Міністерства доходів і зборів України від 11.11.2013 р. № 669, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013р. за № 2190/24722 затверджено Порядок складання Звіту про контрольовані операції, відповідно до п.п.1.1-1.3 якого Звіт про контрольовані операції складається платниками податків, які відповідно до підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 розділу I Податкового кодексу України зобов`язані подавати Звіт до Міністерства доходів і зборів України.

Звіт подається до 1 травня року, наступного за звітним, засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

У разі якщо платником податків виявлено, що у раніше поданому Звіті інформація надана не в повному обсязі, містить помилки, недоліки, такий платник податків має право подати уточнюючий Звіт.

У відповідності до п. 120.3 ст. 120 ПК України (в редакції Закону України від 15.07.2015 №609-VІІІ) неподання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення або невключення до такого звіту інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу у розмірі:

300 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання (несвоєчасного подання) звіту про контрольовані операції;

1 відсоток суми контрольованих операцій, незадекларованих у поданому звіті про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі незадекларовані контрольовані операції;

3 відсотки суми контрольованих операцій, щодо яких не була подана документація, визначена підпунктом 39.4.6 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі контрольовані операції, здійснені у відповідному звітному році.

Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податку від обов`язку подання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, згідно звіту про контрольовані операції за 2014 рік від 27.01.2015 р., поданого Товариством з обмеженою відповідальністю «Агросіндікат» до ДПІ у м.Іллічівську ГУ ДФС в Одеській області, загальна сума контрольованих операцій з контрагентом - PHOENIX COMMODITIES DMCC, позивачем самостійно визначена у розмірі 232 791 267 грн (т. 1 а.с. 56). Вказаний звіт прийнятий відповідачем 27.01.2015 року, що підтверджується квитанцією № 2 (т. 1 а.с. 58).

В подальшому, на виконання вимог п.1.3 Поряду складання Звіту про контрольовані операції, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 11.11.2013р. №669, у зв`язку із самостійним виявленням помилок, зазначених у Звіті про контрольовані операції за 2014 р. від 27.01.2015 р., позивачем подавались уточнюючі звіти, зокрема:

- від 12.06.2015 року (у якому загальну суму контрольованих операцій з контрагентами - PHOENIX COMMODITIES DMCC, та SUNRISE COMMODITIES LIMITED, товариством самостійно визначено у загальному розмірі 380 206 633 грн);

- від 12.09.2015р. (у якому загальну суму контрольованих операцій з контрагентами - PHOENIX COMMODITIES DMCC, та SUNRISE COMMODITIES LTD, позивачем самостійно визначено у загальному розмірі 371229556 грн.;

- від 15.11.2015р. (у якому загальну суму контрольованих операцій з контрагентами - PHOENIX COMMODITIES DMCC, та SUNRISE COMMODITIES LTD, позивачем самостійно визначено у загальному розмірі 371872148 грн);

- від 26.11.2015 р (у якому загальну суму контрольованих операцій з контрагентом - PHOENIX COMMODITIES DMCC, позивачем самостійно визначено у загальному розмірі 230 890 556 грн, зазначені «загальні відомості про контрольовані операції»; «повне найменування особи-сторони контрольованої операції», «код, статус особи») (т. 1 а.с. 74). До того ж, Товариством з обмеженою відповідальністю «Агросіндікат» до уточнюючих Звітів про контрольовані операції за 2014р., додані відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях (т.1 а.с. 75-89).

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що позивачем у повному обсязі виконано приписи чинного, на час виникнення спірних правовідносин, податкового законодавства, та надано до контролюючого органу звіт про контрольовані операції за 2014 р., у якому, з урахуванням уточнюючого звіту про контрольовані операції за 2014 р., самостійно визначено загальну суму контрольованих операцій з контрагентом - PHOENIX COMMODITIES DMCC у загальному розмірі 230890556 грн.

При цьому колегія суддів касаційної інстанції звертає увагу, що висновки відповідача в акті перевірки про подання позивачем 27.01.2015 року звіту про контрольовані операції за 2014 рік з нульовими показниками, зокрема в підрозділах: «повне найменування особи-сторони контрольованої операції», а також «загальна сума операцій з контрагентом», спростовуються наявним в матеріалах справи звітом про контрольовані операції за 2014 рік від 27.01.2015 року, який містить заповнені дані в цих підрозділах (PHOENIX COMMODITIES DMCC, загальна сума операцій з контрагентом - 232 791 267 грн) (т. 1 а.с. 56).

В доводах касаційної скарги, скаржник посилається на правомірність застосування до позивача штрафних санкцій на підставі п. 123.1 статті 123 ПК України, внаслідок порушення позивачем вимог п.п.39.4.2 п.34.4 ст.39 ПК України.

Однак, такі доводи скаржника суд відхиляє, оскільки штрафні санкції до позивача застосовані оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням не на підставі п. 123.1 ст. 123 ПК України, а відповідно до абз. 2 п. 120.3 ст. 120 ПК України.

Враховуючи викладене, оскільки звіт від 27.01.2015 року про контрольовані операції із PHOENIX COMMODITIES DMCC поданий позивачем у строк, передбачений підпунктом 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 ПК України, а внесені згідно уточнюючого звіту від 26.11.2015 року зміни, були направлені на самостійне виправлення допущених помилок в раніше поданому звіті, притягнення, позивача до відповідальності відповідно до абз. 2 п. 120.3 ст. 120 ПК України є безпідставним.

Отже, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про необгрунтованість доводів відповідача, що податковим законодавством не передбачено можливість, та порядок подання уточнюючого Звіту про контрольовані операції, оскільки відповідно до п.1.3 Поряду складання Звіту про контрольовані операції, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 11.11.2013р. №669, у разі якщо платником податків виявлено, що у раніше поданому Звіті інформація надана не в повному обсязі, містить помилки, недоліки, такий платник податків має право подати уточнюючий Звіт.

Доводи касаційної скарги не спростовують правильність висновків судів попередніх інстанцій і не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваних рішень, суди попередніх інстанцій допустили неправильне застосування норм матеріального права або порушили норми процесуального права.

Касаційний перегляд справи здійснено в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" від 15.01.2020 №460-ІХ (відповідно до пункту 2 розділу ІІ цього Закону), та в межах доводів та вимог касаційної скарги відповідно до частини першої статті 341 КАС України.

Згідно частини 1 статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 243 246 250 341 345 349 350 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Іллічівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області (правонаступник, Чорноморська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Одеській області) залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25.04.2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.02.2017 року у справі № 815/663/16 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І.А. ВасильєваСудді: В.П. Юрченко Л.І. Бившева