ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2023 року

м. Київ

справа № 817/2356/16

адміністративне провадження № К/9901/30640/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді Кравчука В.М., суддів Коваленко Н.В., Стародуба О.П.,

розглянув у попередньому судовому засіданні

касаційну скаргу Державного підприємства "Соснівське лісове господарство"

на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 15.08.2017 (суддя Недашківська К.М.) та постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2018 (колегія суддів у складі Моніча Б.С., Капустинського М.М., Охрімчук І.Г.)

у справі №817/2356/16

за позовом Заступника керівника Сарненської місцевої прокуратури

до Державного підприємства "Соснівське лісове господарство"

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:

на стороні позивача - Державна екологічна інспекція в Рівненській області,

на стороні відповідача - Державне агентство лісових ресурсів України, Українське державне проектне лісовпорядне виробниче об`єднання ВО "Укрдержліспроект",

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.

І. РУХ СПРАВИ

1. У грудні 2016 року заступник керівника Сарненської місцевої прокуратури Рівненської області звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просив:

- визнати протиправними дії Державного підприємства «Соснівське лісове господарство» щодо видачі лісорубних квитків: від 28.01.2016 №41 серії 02 ЛКБ №457235, від 15.02.2016 №70 серії 02 ЛКБ № 457264, від 18.07.2016 №177 серії 02 ЛКБ № 457177, від 27.09.2016 №205 серії 02 ЛКБ № 457205, від 04.02.2016 №56 серії 02 ЛКБ № 457250, в частині проведення рубок у кварталі 55 (виділи 10, 15 Більчаківського лісництва); у кварталі 53 (виділи 5, 25, 26, 27, 36), у кварталі 43 (виділи 7, 9, 12, 13 Щекичинського лісництва); у кварталі 43 (виділ 2 Стрийського лісництва);

- зобов`язати Державне підприємство «Соснівське лісове господарство» анулювати вищезазначені лісорубні квитки.

2. Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 15.08.2017, залишеною без змін постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2018, позов задоволено частково:

- визнано протиправними дії Державного підприємства «Соснівське лісове господарство» щодо видачі лісорубних квитків: від 28.01.2016 №41 серії 02 ЛКБ №457235, від 15.02.2016 №70 серії 02 ЛКБ № 457264, від 18.07.2016 №177 серії 02 ЛКБ № 457177, від 27.09.2016 №205 серії 02 ЛКБ № 457205, від 04.02.2016 №56 серії 02 ЛКБ № 457250, в частині проведення рубок у кварталі 55 (виділи 10, 15 Більчаківського лісництва); у кварталі 53 (виділи 5, 25, 26, 27, 36), у кварталі 43 (виділи 7, 9, 12, 13 Щекичинського лісництва); у кварталі 43 (виділ 2 Стрийського лісництва);

- у задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

3. Не погодившись із такими судовими рішеннями, ДП «Соснівське лісове господарство» подало касаційну скаргу, в якій просило скасувати попередні судові рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

4. Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 12.03.2018 відкрив касаційне провадження, а ухвалою від 01.11.2018 передав цю справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі ч. 5 ст. 346 КАС України.

5. Ухвалу було мотивовано тим, що спірні правовідносини в цій справі містять виключну правову проблему та є необхідність формування єдиної правозастосовчої практики за цією категорією справ, оскільки спори з подібними правовідносинами розглядаються і Касаційним адміністративним судом у складі Верховного суду (постанова від 30.01.2018 у справі № 807/1892/13-а) і Касаційним господарським судом у складі Верховного суду (постанова від 14.06.2018 у справі №903/504/16), тобто судами касаційної інстанції різної юрисдикції.

6. Ухвалою від 25.02.2019 Велика Палата Верховного Суду повернула справу до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у зв`язку з відсутністю виключної правової проблеми, а правовідносини у цій справі, що виникли на стадії касаційного розгляду, можуть бути вирішені Касаційним адміністративним судом як належним судом.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що на підставі наказу від 30.09.2016 №177 та направлення від 30.09.2016 № 254 фахівцями Державної екологічної інспекції у Рівненській області проведено планову перевірку ДП "Соснівське лісове господарство", за результатами якої складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 25.10.2016 (далі - Акт планової перевірки).

8. Під час перевірки виявлено та зафіксовано в Акті планової перевірки такі порушення:

- Щекичинське лісництво. У кварталі 53, виділ 2, 25-27, 36 Щекичинського лісництва на площі 0,6 га проведена рубка під назвою "Розширення ЛГ доріг" (ремонт лісових шляхів).

Матеріалами лісовпорядкування рубку під назвою "Розширення ЛГ доріг" (ремонт лісових шляхів) в кварталі 53 виділи 5, 25-27, 36 Щекичинського лісництва, обсягів робіт, а також порядку і способів їх проведення не визначено.

Поряд з тим, ДП "Соснівське лісове господарство" на проведення рубки під назвою "Розширення ЛГ доріг" (ремонт лісових шляхів) в кварталі 53, виділ 2, 25-27, 36 Щекичинського лісництва видано спеціальний дозвіл - лісорубний квиток від 18.07.2016 серії 02 ЛКБ №457177 та вказано систему рубок "Інші заходи, пов`язані з веденням лісового господарства". Як підставу для видачі спеціального дозволу - лісорубного квитка вказано "Виробничо-фінансовий план на 2016 рік".

Проведення рубки під назвою "Розширення ЛГ доріг" (ремонт лісових шляхів) в кварталі 53, виділ 2, 25-27, 36 Щекичинського лісництва на площі 0,6 га суперечить вимогам ст.19 Лісового кодексу України та пунктів 2, 47 Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №724.

Проведеними обмірами у кварталі 53 виділ 2, 25-27, 36 зафіксовано порубку 94-х дерев різних порід, з них: сосни сироростучої у загальній кількості - 19 штук; дуба сироростучого - 2 штуки; дуба сухостійного - 48 штук, берези сухостійної - 7 штук, осики сухостійної - 8 штук.

Заміри зрізаних дерев в корі біля шийки кореня проведені металевою рулеткою №01033.

- Більчаківське лісництво. У кварталі 55 виділ 10 Більчаківського лісництва на площі 0,1 га проведена рубка під назвою "Розширення ЛГ доріг" (ремонт лісових шляхів).

Матеріалами лісовпорядкування рубку під назвою "Розширення ЛГ доріг" (ремонт лісових шляхів) в кварталі 55 виділ 10 Більчаківського лісництва, обсягів робіт, а також порядку і способів їх проведення, не визначено.

Поряд з тим, ДП "Соснівське лісове господарство" на проведення рубки під назвою "Розширення ЛГ доріг" (ремонт лісових шляхів) в кварталі 55, виділ 10 Більчаківського лісництва видано спеціальний дозвіл - лісорубний квиток від 28.01.2016 серії 02 ЛКБ №457235 та вказано систему рубок "Інші заходи з формування та оздоровлення лісів". Як підставу для видачі спеціального дозволу - лісорубного квитка вказано "Виробничо-фінансовий план на 2016 рік".

Проведення рубки під назвою "Розширення ЛГ доріг" (ремонт лісових шляхів) в кварталі 55, виділ 10 Більчаківського лісництва на площі 0,1 га суперечить вимогам статті 19 Лісового кодексу України та пунктів 2, 47 Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №724.

Таку ж рубку проведено в кварталі 55 виділ 15 Більчаківського лісництва на площі 0,1.

Матеріалами лісовпорядкування рубку під назвою "Розширення ЛГ доріг" (ремонт лісових шляхів) в кварталі 55 виділ 15 Більчаківського лісництва, обсягів робіт, а також порядку і способів їх проведення, не визначено.

Поряд з тим, ДП "Соснівське лісове господарство" на проведення рубки під назвою "Розширення ЛГ доріг" (ремонт лісових шляхів) в кварталі 55, виділ 15 Більчаківського лісництва видано спеціальний дозвіл - лісорубний квиток від 15.02.2016 серії 02 ЛКБ №457264, та вказано систему рубок "Інші заходи, пов`язані з веденням лісового господарства". Як підставу для видачі спеціального дозволу - лісорубного квитка вказано "Виробничо-фінансовий план на 2016 рік".

Проведення рубки під назвою "Розширення ЛГ доріг" (ремонт лісових шляхів) в кварталі 55, виділ 15 Більчаківського лісництва суперечить вимогам статті 19 Лісового кодексу України та пунктів 2, 47 Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №724.

Проведеними обмінами у кварталі 55 виділ 10, 15 зафіксовано рубку 286-ти дерев сосни.

9. Акт планової перевірки оформлено із поясненнями та запереченнями з боку ДП "Соснівське лісове господарство".

10. Листом від 28.10.2016 Державна екологічна інспекція у Рівненській області надіслала на адресу начальника Березнівського відділу Сарненської місцевої прокуратури копії матеріалів планової перевірки ДП "Соснівське лісове господарство".

11. Начальником Державної екологічної інспекції у Рівненській області винесено наказ "Про проведення позапланової перевірки" від 07.11.2016 №200, в якому зазначено, що контролюючим органом отримано ухвалу слідчого судді Березнівського районного суду Рівненської області Мельничука Н.В. (номер провадження 1-кс/555/212/16) від 26.10.2016 про проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства про використання та охорону земель та законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів у ДП "Соснівське лісове господарство".

12. Цим наказом зобов`язано Відділ екологічного контролю земельних ресурсів, за поводженням з відходами та небезпечними хімічними речовинами та Відділ екологічного контролю природно-заповідного фонду, рослинного і тваринного світу, провести позапланову перевірку ДП "Соснівське лісове господарство" в термін з 08.11.2016 по 21.11.2016.

13. Державною екологічною інспекцією у Рівненській області оформлено направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП "Соснівське лісове господарство" від 07.11.2016 №271, в якому зазначено: підстава для здійснення перевірки - ухвала слідчого судді Березнівського районного суду Рівненської області Мельничука Н.В. від 26.10.2016; предмет перевірки: дотримання вимог законодавства про використання та охорону земель та законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.

14. За результатами проведення позапланової перевірки, Державною екологічною інспекцією у Рівненській області сформовано Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів (далі - Акт позапланової перевірки).

15. Під час перевірки виявлено та зафіксовано в Акті позапланової перевірки:

- Щекичинське лісництво. В кварталі 43 виділ 7, 9, 12, 13 Щекичинського лісництва на площі 0,2 га проведена рубка під назвою "Розширення ЛГ доріг" (ремонт лісових шляхів).

Матеріалами лісовпорядкування рубку під назвою "Розширення ЛГ доріг" (ремонт лісових шляхів) в кварталі 43 виділ 7, 9, 12, 13 Щекичинського лісництва, обсягів робіт, а також порядку і способів їх проведення не визначено.

Поряд з тим, ДП "Соснівське лісове господарство" на проведення рубки під назвою "Розширення ЛГ доріг" (ремонт лісових шляхів) в кварталі 43, виділ 7, 9, 12, 13 Щекичинського лісництва видано спеціальний дозвіл - лісорубний квиток від 27.09.2016 серії 02 ЛКБ №457205, та вказано систему рубок "Інші заходи, пов`язані з веденням лісового господарства". Як підставу для видачі спеціального дозволу - лісорубного квитка вказано "Виробничо-фінансовий план на 2016 рік".

Проведення рубки під назвою "Розширення ЛГ доріг" (ремонт лісових шляхів) в кварталі 43, виділ 7, 9, 12, 13 Щекичинського лісництва на площі 0,2 га суперечить вимогам статті 19 Лісового кодексу України та пунктів 2, 47 Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №724.

Рубка дерев закінчена.

Проведеними обмірами у кварталі 43 виділ 7, 9, 12, 13 зафіксовано порубку 76-ти дерев різних порід, з них: сосни сироростучої у загальній кількості - 63 штуки; сосни сухостійної - 13 штук.

Заміри зрізаних дерев в корі біля шийки кореня проведені металевою рулеткою №01033.

- Стрийське лісництво. В кварталі 43 виділ 2 Стрийського лісництва на площі 0,1 га проведена рубка під назвою "Розширення ЛГ доріг" (ремонт лісових шляхів).

Матеріалами лісовпорядкування рубку під назвою "Розширення ЛГ доріг" (ремонт лісових шляхів) в кварталі 43 виділ 2 Стрийського лісництва, обсягів робіт, а також порядку і способів їх проведення не визначено.

Поряд з тим, ДП "Соснівське лісове господарство" на проведення рубки під назвою "Розширення ЛГ доріг" (ремонт лісових шляхів) в кварталі 43 виділ 2 Стрийського лісництва видано спеціальний дозвіл - лісорубний квиток від 04.02.2016 серії 02 ЛКБ №457250, та вказано систему рубок "Інші заходи з формування та оздоровлення лісів". Як підставу для видачі спеціального дозволу - лісорубного квитка вказано "Виробничо-фінансовий план на 2016 рік".

Проведення рубки під назвою "Розширення ЛГ доріг" (ремонт лісових шляхів) в кварталі 43 виділ 2 Стрийського лісництва на площі 0,1 га суперечить вимогам статті 19 Лісового кодексу України та пунктів 2, 47 Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №724.

Рубка дерев закінчена.

Проведеними обмірами у кварталі 43 виділ 2 Стрийського лісництва зафіксовано порубку 29-ти дерев різних порід, з них: сосни сироростучої у загальній кількості - 28 штук; осики сироростучої - 1 штука.

Заміри зрізаних дерев в корі біля шийки кореня проведені металевою рулеткою №01033.

16. Акт позапланової перевірки був надісланий Державною екологічною інспекцією у Рівненській області на адресу начальника Березнівського відділу Сарненської місцевої прокуратури листом від 23.11.2016.

17. Березнівським відділом Сарненської місцевої прокуратури здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням кримінального провадження №42016181200000126 від 09.08.2016 за фактом незаконних рубок лісу, привласнення та розтрати матеріальних цінностей посадовими особами ДП "Соснівське лісове господарство", за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

18. В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що під час проведення Державною екологічною інспекцією в Рівненській області планової та позапланової перевірок ДП «Соснівське лісове господарство» виявлено низку порушень щодо проведення рубки лісу на підставі виданих лісорубних квитків. Такі порушення полягали в тому, що такого виду рубок, які зазначені у лісорубних квитках, не передбачено лісовпорядною документацією.

19. Відповідач пояснив, що лісорубні квитки, видані ДП «Соснівське лісове господарство», є правомірними та такими, що відповідають вимогам лісовпорядної документації - Проекту, відомостям запроектованих заходів ДП «Соснівське лісове господарство» Рівненської області, відомостям інших рубок формування і оздоровлення лісів Стрийське лісництво, відомостям інших рубок формування і оздоровлення лісів Більчаківське лісництво, відомостям інших рубок формування і оздоровлення лісів Щекичинське лісництво, відомостям запроектованих заходів Більчаківського лісництва, відомостям запроектованих заходів Щекичинського лісництва, відомостям запроектованих заходів Стрийського лісництва.

Представник відповідача просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.

IV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

20. Задовольняючи позовні вимоги в частині, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що доказами підтверджується порушення посадовими особами ДП "Соснівське лісове господарство" вимог пунктів 2, 3 ч. 2 ст. 19 Лісового кодексу України та Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Правил поліпшення якісного складу лісів" №724 від 12.05.2007.

V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

21. У касаційній скарзі відповідач посилається на те, що суди першої та апеляційної інстанції ухвалили незаконне та необґрунтоване рішення, з огляду на таке:

А) скаржник покликається на відновлення дії Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, які затверджені наказом Державного комітету лісового господарства України від 22.11.2010 №403;

Б) суди не дослідили чи був чинний у 2016 році наказ Державного агентства лісових ресурсів України від 21.01.2013 №9 та чи підлягав державній реєстрації наказ Державного комітету лісового господарства України від 22.11.2010 №403, а тому дійшли хибного висновку про нечинність наказу №403;

В) суди попередніх інстанцій протиправно не взяли до уваги під час винесення рішення свідчення допитуваного свідка таксатора ВО «Укрдержліспроект» ОСОБА_1 , відповідно до яких зазначені у відомостях запроектованих заходів рубки відповідають Проекту організації та розвитку лісового господарства, а лісорубні квитки видані на основі такої документації;

Г) відповідач покликається на розділ Проекту організації та розвитку лісового господарства ДП "Соснівське лісове господарство" як Рубки формування і оздоровлення лісів - Інші рубки формування і оздоровлення лісів (с. 208 Проекту), як на підставу для обґрунтування своїх дій. На підставі Проекту організації та розвитку лісового господарства ДП "Соснівське лісове господарство" була сформована інша лісовпорядна документація, зокрема: Відомості запроектованих заходів ДП "Соснівське лісове господарство" Рівненської області (т. 1 а.с. 63), Відомість інших рубок формування і оздоровлення лісів Стрийське лісництво (т. 1 а.с. 67), Відомість інших рубок формування і оздоровлення лісів Більчаківське лісництво (т. 1 а.с. 69), Відомість інших рубок формування і оздоровлення лісів Щекичинське лісництво (т.1 а.с. 70), Відомості запроектованих заходів Більчаківського лісництва (а.с. 73), Відомості запроектованих заходів Щекичинського лісництва (т. 1 а.с. 76), Відомості запроектованих заходів Стрийського лісництва (т. 1 а.с. 81);

Ґ) суди попередніх інстанцій дійшли неправомірного висновку щодо застосування ч. 4 ст. 70 Лісового кодексу України, що словом «тощо» розширює тлумачення норми та дозволяє здійснювати заготівлю деревини не лише під час заходів, пов`язаних або не пов`язаних з використанням лісових ресурсів, але й під час проведення інших заходів;

Д) суди першої та апеляційної інстанції дійшли невірного висновку щодо наявності складу правопорушення, яке полягає у тому, що під час рубок, направлених на ремонт доріг, було вирубано дерева, що не відносяться до хвойних, адже самі лісові насадження, в яких проведено оскаржувані рубки, відносяться до хвойних.

22. У відзиві позивач покликався на правомірність рішень судів першої та апеляційної інстанцій з огляду на те, що:

А) відповідач не довів відповідність оскаржуваних лісорубних квитків матеріалам лісовпорядкування, адже лісовпорядна документація не визначає обсяги, порядок і спосіб проведення робіт;

Б) позивач покликається на нерелевантність доводів відповідача про чинність наказу №403, а також на те, що Методичні вказівки заготівлі деревини в лісах Держкомлісгоспу не є нормативним актом;

В) свідчення свідка таксатора ВО «Укрдержліспроект» ОСОБА_1 взято до уваги судами попередніх інстанцій, про що є відповідне посилання в рішенні.

VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

23. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги, відзиву на неї та дійшов такого висновку.

24. Відповідно до ст. 16 Лісового кодексу України право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами.

25. Згідно з ч.1 ст. 17 Лісового кодексу України у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

26. За ч. 1 ст. 19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі мають право самостійно господарювати в лісах; виключне право на заготівлю деревини; право власності на заготовлену ними продукцію та доходи від її реалізації; право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законодавством; право здійснювати відповідно до законодавства будівництво доріг, спорудження жилих будинків, виробничих та інших будівель і споруд, необхідних для ведення лісового господарства.

27. Згідно з п.п. 2- 3 ч. 2 ст. 19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов`язані, зокрема, дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.

28. Відповідно до ст. 45 Лісового кодексу України лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.

29. Частиною 1 ст. 47 Лісового кодексу України передбачено, що лісовпорядкування є обов`язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства.

30. Згідно зі ст. 48 Лісового кодексу України у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об`єкта лісовпорядкування. Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування. У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрями організації і розвитку лісового господарства об`єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону. Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища. Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов`язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.

31. Положеннями ч.ч. 1, 3 та 6 ст. 69 Лісового кодексу України встановлено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.

32. Відповідно до ч. 4 ст. 70 Лісового кодексу України встановлено, що деревина заготовлюється також під час здійснення лісогосподарських заходів, не пов`язаних з використанням лісових ресурсів (поліпшення якісного складу лісів), та під час проведення інших заходів (розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв`язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів тощо).

33. Основні вимоги до здійснення лісогосподарських заходів, спрямованих на підвищення стійкості та продуктивності деревостанів, збереження біорізноманіття лісів, їх оздоровлення і посилення захисних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших функцій шляхом проведення рубок формування і оздоровлення лісів визначені у Правилах поліпшення якісного складу лісів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №724 (далі - Правила №724, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

34. Згідно з п. 2 Правил №724 під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів застосовуються такі рубки: догляду, санітарні, лісовідновні, переформування, пов`язані з реконструкцією, ландшафтні.

35. Пунктом 4 Правил №724 визначено, що підставою для рубок формування і оздоровлення лісів є матеріали лісовпорядкування та обстежень, які проводяться власниками лісів і постійними лісокористувачами. У разі проведення зазначених рубок у деревостанах, не запроектованих лісовпорядкуванням власники лісів і постійні лісокористувачі повідомляють про це орган виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, обласну, Київську та Севастопольську міські держадміністрації.

36. Отже, підставою для рубок формування та оздоровлення лісів є матеріали лісовпорядкування, а спеціальним дозволом для таких рубок є лісорубний квиток.

37. Аналогічних висновків дійшов і Верховний Суд у постанові від 17.08.2021 у справі №817/1855/17.

38. Судами попередніх інстанцій було встановлено, що ДП «Соснівське лісове господарство» були видані лісорубні квитки:

- №41 від 28.01.2016 серії 02 ЛКБ №457235 (власник лісів або лісокористувач - ДП «Соснівське лісове господарство»; лісництво - Більчаківське; система рубок - Інші заходи з формування і оздоровлення лісів; спосіб рубки - Розширення ЛГ доріг (Ремонт лісових шляхів); на підставі - Виробничо-фінансового плану на 2016 рік); зокрема, по кварталах 55, 53;

- №56 від 04.02.2016 серії 02 ЛКБ №457250, (власник лісів або лісокористувач - ДП «Соснівське лісове господарство»; лісництво - Стрийське; система рубок - Інші заходи пов`язані з веденням лісового господарства; спосіб рубки - Розширення ЛГ доріг (Ремонт лісових шляхів); на підставі - Виробничо-фінансового плану на 2016 рік); зокрема, по кварталу 43 (а.с. 34-38 том 1);

- №70 від 15.02.2016 року серії 02 ЛКБ №457264, (власник лісів або лісокористувач - ДП «Соснівське лісове господарство»; лісництво - Більчаківське; система рубок - Інші заходи пов`язані з веденням лісового господарства; спосіб рубки - Розширення ЛГ доріг (Ремонт лісових шляхів); на підставі - Виробничо-фінансового плану на 2016 рік); зокрема, по кварталу 55;

- №177 від 18.07.2016 серії 02 ЛКБ №457177, (власник лісів або лісокористувач - ДП «Соснівське лісове господарство»; лісництво - Щекичинське; система рубок - Інші заходи пов`язані з веденням лісового господарства; спосіб рубки - Розширення ЛГ доріг (Ремонт лісових шляхів); на підставі - Виробничо-фінансового плану на 2016 рік); зокрема, по кварталу 53;

- №205 від 27.09.2016 серії 02 ЛКБ №457205, (власник лісів або лісокористувач - ДП «Соснівське лісове господарство»; лісництво - Щекичинське; система рубок - Інші заходи пов`язані з веденням лісового господарства; спосіб рубки - Розширення ЛГ доріг (Ремонт лісових шляхів); на підставі - Виробничо-фінансового плану на 2016 рік); зокрема, по кварталах 43, 53.

39. Зі змісту вказаних лісорубних квитків вбачається, що їх видав головний лісничий ДП «Соснівське лісове господарство» ОСОБА_2 ; виписав - ОСОБА_3 .

40. Судом першої інстанції досліджено, що лісорубний квиток №41 від 28.01.2016 серії 02 ЛКБ №457235 був виданий головним лісничим ДП «Соснівське лісове господарство» ОСОБА_2 з метою проведення робіт - Розширення ЛГ доріг (ремонт лісових шляхів) із зазначенням системи рубок «Інші заходи з формування і оздоровлення лісів». Решта лісорубних квитків містять зазначення системи рубок «Інші заходи, пов`язані з веденням лісового господарства».

41. В матеріалах справи є копія Проекту організації та розвитку лісового господарства ДП «Соснівське лісове господарство» (т. 2 а.с. 16-223).

42. Зокрема, відповідач на обґрунтування своїх дій посилається на такий розділ Проекту організації та розвитку лісового господарства ДП «Соснівське лісове господарство» як Рубки формування і оздоровлення лісів - Інші рубки формування і оздоровлення лісів (сторінка 208 Проекту).

43. Однак, вказаними вище матеріалами лісовпорядкування вказані у лісорубних квитках види рубок у кварталі 55 (виділи 10, 15 Більчаківського лісництва); у кварталі 53 (виділи 5, 25, 26, 27, 36), у кварталі 43 (виділи 7, 9, 12, 13 Щекичинського лісництва); у кварталі 43 (виділ 2 Стрийського лісництва), обсягу робіт, а також порядку і способів їх проведення не визначено.

44. Крім того, усі відомості запроектованих заходів містять посилання на вид робіт - Розширення (ремонт та утримання) лісогосподарських робіт, за рахунок групи порід - «хвойні», натомість перевіркою встановлено факт рубки лісів різних порід (дуб, береза, осика), а не лише хвойних.

45. Відповідно до п. 47 Правил №724 до інших заходів з формування і оздоровлення лісів належить: догляд за підростом, за підліском, за узліссям, за формою стовбура та крони дерев, прокладення квартальних просік і створення протипожежних розривів.

46. Відтак проведення інших видів рубок суперечить пунктам 2, 3, 47 Порядку №724.

47. За таких обставин, Суд погоджується із висновком суду першої та апеляційної інстанцій про те, що за наведеного відповідачем обгрунтування рубка лісів не лише хвойних порід, але й інших порід - осики, дубу, берези, суперечить вимогам закону та підзаконних нормативно-правових актів.

48. Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 16.12.2021 у справі №817/1854/17 за схожих обставин.

49. Також суд не може погодитися із покликаннями відповідача щодо відновлення дії Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, які затверджені Наказом Державного комітету лісового господарства України від 22.11.2010 №403.

50. У постанові від 28.09.2021 у справі № 817/2357/16, де поставало таке ж питання, Верховний Суд зазначив :

«Відповідно до наявного у матеріалах справи наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 25.09.2013 №272, визнано таким, що втратив чинність наказ Державного агентства лісових ресурсів України від 21.01.2013 №9 "Про затвердження Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, затверджені Наказом Державного агентства лісових ресурсів України".

Отже, Верховний Суд погоджується з висновком про те, що акт про виявлені розбіжності у матеріалах лісовпорядкування від 15.06.2016, складений згідно Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, що затверджені Наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 21.01.2013 №9, на увагу не заслуговує.

При цьому судами вірно зазначено , що доводи відповідача щодо відновлення у такому разі чинності попередніх наказів Державного комітету лісового господарства України від 22.11.2010р. №403 "Про підвищення якості відведення лісосік" та Державного агентства лісових ресурсів України від 18.07.2011 №508 "Про внесення змін до наказу Держкомлісгоспу від 22.11.2010 №403", є суперечливими, оскільки наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 25.09.2013 №272 цього не передбачено, а за загальним правилом, втрата чинності нормативним актом означає, що він припиняє свою дію з моменту винесення відповідного нормативного акта про його скасування, а не з моменту його первісного прийняття».

51. Суд не вбачає підстав для відступу від вказаної позиції, а тому відхиляє аргументи відповідача.

52. Суд вважає неприйнятними інші доводи касаційної скарги, оскільки зводяться до переоцінки обставин справи, наданих судом апеляційної інстанції, що виходить за межі перегляду судом касаційної інстанції (ст. 341 КАС України).

53. Враховуючи зазначене, Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про наявність підстав для задоволення позову.

54. Як зазначено у ч. 4 ст. 328 КАС України, підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального чи порушення норм процесуального права.

55. За правилами частини першої статті 350 КАС суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

56. За вказаних обставин, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення рішень судів першої та апеляційної інстанцій без змін.

Керуючись ст. 243 341 345 349 350 356 359 КАС України, Суд -

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну Державного підприємства "Соснівське лісове господарство" залишити без задоволення.

Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2017 року та постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2018 року у справі №817/2356/16 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не оскаржується.

Суддя В.М. Кравчук

Суддя Н.В. Коваленко

Суддя О.П. Стародуб