ПОСТАНОВА
Іменем України
22 квітня 2020 року
Київ
справа №820/980/17
касаційне провадження №К/9901/35738/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Хохуляка В.В.
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Кредитної спілки «Соколов» на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2017 (суддя - Мельников Р.В.) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2017 (головуюча суддя - Шевцова Н.В., судді: Макаренко Я.М., Мінаєва О.М.) у справі № 820/980/17 за позовом Кредитної спілки «Соколов» до Східної об`єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Кредитна спілка «Соколов» звернулася до адміністративного суду з позовом до Східної об`єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просила: визнати протиправним та скасувати рішення від 21.02.2017 № 1720374600049 про виключення Кредитної спілки «Соколов» з Реєстру неприбуткових установ та організацій; зобов`язати прийняти рішення про включення Кредитної спілки «Соколов» до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Харківський окружний адміністративний суд постановою від 12.06.2017 позовні вимоги залишив без задоволення.
Харківський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 08.11.2017 залишив постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2017 без змін.
Кредитна спілка «Соколов» звернулася до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, в якій просила скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2017, ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.
В обґрунтування своїх вимог посилається на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, а саме: підпункту 14.1.121, пункту 14.1 статті 14, підпункту 133.4.6 пункту 133.4 статті 133, пункту 34 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), статті 1 Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 № 2908-III, статей 84 85 Цивільного кодексу України, пункту 26 частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 14.10.2014 № 1702-VII, частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на момент вирішення справи в судах попередніх інстанцій).
Зокрема, вказує на те, що установчі документи позивача, зокрема пункт 22 Статуту, повністю відповідають вимогам підпункту 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, оскільки свідчать про здійснення Кредитною спілкою «Соколов» діяльності не з метою отримання прибутку, а задля задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та надання фінансових послуг за рахунок об`єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Також позивач зазначає, що у контролюючого органу були відсутні підстави для виключення Кредитної спілки «Соколов» з Реєстру неприбуткових установ та організацій до 01.07.2017.
Переглядаючи оскаржені судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи на підставі встановлених фактичних обставин у справі правильність застосування судами норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено такі обставини.
Кредитна спілка «Соколов» зареєстрована 30.03.2004 як юридична особа та на підставі рішення податкового органу від 23.06.2004 внесена до Реєстру неприбуткових організацій та установ за ознакою неприбутковості 0010 - «кредитні спілки».
Відповідно до підпункту 1.1 Статуту (у новій редакції, затвердженій рішенням Загальних зборів від 03.10.2016) позивача Кредитна спілка «Соколов» заснована і діє згідно з рішенням Установчих Загальних Зборів (протокол від 12.10.2003 № 1) на підставі Законів України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послу», «Про кредитні спілки», «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», інших законів України та виданих відповідно до них нормативно-правових актів.
Кредитна спілка «Соколов» 10.10.2016 надіслала на адресу Східної об`єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області реєстраційну заяву за формою 1-РН щодо реєстрації у новому Реєстрі неприбуткових установ та організацій.
За результатами розгляду такої заяви Східна об`єднана державна податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області листом від 18.01.2017 №475/10/20381204-16 повідомила Кредитну спілку «Соколов», що кредитні спілки не можуть бути визнані неприбутковими організаціями у розумінні Податкового кодексу України та не підлягають включенню до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій; кредитні спілки як фінансові установи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, є платниками податку на прибуток та зобов`язані нараховувати та сплачувати податок на прибуток у порядку, встановленому розділом ІІІ Податкового кодексу України.
Кредитна спілка «Соколов» листом від 13.02.2017 № 1648 звернулася до відповідача з вимогою, зокрема надати рішення за наслідками розгляду реєстраційної заяви Кредитної спілки «Соколов» за формою - 1РН у порядку, встановленому Порядком ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організації до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 № 440.
01.03.2017 Кредитною спілкою «Соколов» отримано рішення Східної об`єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області від 21.02.2017 № 1720374600049 про виключення Кредитної спілки «Соколов» з Реєстру неприбуткових установ та організацій, в якому датою скасування ознаки неприбутковості визначено 21.02.2017.
Правовою підставою для прийняття вказаного рішення слугували положення підпункту 133.4.5 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, а фактичною - невідповідність позивача ознакам неприбуткової організації згідно з положеннями Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 14.10.2014 № 1702-VII.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив невідповідності позивача ознакам неприбуткової організації з посиланням на те, що Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» конкретизовано критерії відповідності юридичної особи вимогам неприбуткових організацій шляхом надання визначення та чіткої вказівки на те, що неприбутковою організацією є юридична особа, яка, зокрема, не є фінансовою установою. Таким чином, суди вказали на те, що Кредитна спілка «Соколов» не є утвореною та зареєстрованою в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації, у розумінні положень підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України.
З 1 січня 2015 року Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII Податковий кодекс України викладено у новій редакції та змінено порядок оподаткування податком на прибуток підприємств, у тому числі неприбуткових підприємств, установ та організацій.
Кредитні спілки не були включені до визначеного статтею 133 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла з 01.01.2015 до 13.08.2015) переліку установ та організацій, які не є платниками податку на прибуток після їх внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII (набрав чинності 13.08.2015) розширено перелік суб`єктів господарювання - неприбуткових підприємств, установ та організацій, які не є платниками податку на прибуток підприємств, а також змінено порядок їх оподаткування податком на прибуток.
За змістом підпункту 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII) неприбуткові підприємства, установи та організації - неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу.
Підпунктом 133.1.1 пункту 133.1 статті 133 Податкового кодексу України (в редакції зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII) встановлено, що платниками податку на прибуток підприємств - резидентами є суб`єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 цієї статті.
Відповідно до пункту 133.4 Податкового кодексу України не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.
Підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України (в редакції зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 № 1797-VIII, що набрали чинності з 01.01.2017) визначено, що неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об`єднання та асоціації об`єднань співвласників багатоквартирних будинків;
внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Відповідно до підпункту 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України (в редакції зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII) доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Згідно із підпунктом 133.4.5 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України (в редакції зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII) порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України.
За змістом підпункту 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України (в редакції зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII) до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені: громадські об`єднання, спілки, асоціації та інші об`єднання юридичних осіб, інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.
Також Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII підрозділ 4 «Особливості справляння податку на прибуток підприємств» розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктами 34 та 35, відповідно до яких установлено, що до затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - новий Реєстр неприбуткових установ та організацій) діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 № 37.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», не підлягають виключенню з цього Реєстру до 1 січня 2017 року (згідно зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 № 1797-VIII, цей строк продовжено до 01 липня 2017 року).
Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, включаються контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій. За бажанням неприбуткової організації вона може подати до контролюючого органу копії установчих документів.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов`язані до 1 січня 2017 року (згідно зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 № 1797-VIII, цей строк продовжено до 01 липня 2017 року) привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, після 1 січня 2017 року (згідно зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 № 1797-VIII, цей строк продовжено до 01 липня 2017 року) виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 № 440.
Положеннями пункту 6 вказаного Порядку визначено, що для включення до Реєстру неприбуткова організація повинна подати до контролюючого органу реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 і засвідчені підписом керівника або представника такої організації та скріплені печаткою (за наявності) копії установчих документів неприбуткової організації (крім тих, що оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі - Закон), а житлово-будівельні кооперативи також засвідчені підписом керівника або представника такого кооперативу та скріплені печаткою (за наявності) копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом.
Пунктом 7 вказаного Порядку визначено вимоги, на відповідність яким контролюючий орган перевіряє організації при включенні їх до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Такі вимоги узгоджуються з вимогами, передбаченими підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України.
Системний аналіз визначених положень дає підстави для висновку про те, що неприбуткові підприємства, установи та організації, які станом на 13.08.2015 - день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII були внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій не підлягали виключенню з нього до 01.07.2017; ті, які на цей же час були внесені до Реєстру й відповідали вимогам пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, - включались контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій, а ті, які були внесені до Реєстру, але не відповідали вимогам пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, - з метою включення до нового Реєстру зобов`язані були до 01.07.2017 привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу й лише у випадку невчинення таких дій вони з 01.07.2017 підлягали виключенню контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, оскаржуваним рішенням Східної об`єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області від 21.02.2017 № 1720374600049 Кредитну спілку «Соколов» виключено з Реєстру неприбуткових установ та організацій з 21.02.2017.
Суд касаційної інстанції вважає, що таке рішення є передчасним, оскільки суперечить встановленій пунктом 34 підрозділу 4 «Особливості справляння податку на прибуток підприємств» розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України забороні на виключення до 01 липня 2017 року з Реєстру неприбуткових установ та організацій тих організацій, які були внесені до такого Реєстру на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII (13.08.2015).
З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення позову в частині вимог щодо оскарження рішення відповідача від 21.02.2017 № 1720374600049 не ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права.
З приводу заявленої позивачем вимоги про зобов`язання включити Кредитну спілку «Соколов» до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій суд касаційної інстанції зазначає таке.
У ситуації, що розглядається, судами встановлено, що Кредитною спілкою «Соколов» з метою реєстрації у новому Реєстрі неприбуткових установ та організацій подано 10.10.2016 податковому органу реєстраційну заяву за формою 1-РН з долученням до неї документів щодо приведення установчих документів у відповідність з вимогами підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 134 Податкового кодексу України.
Суд касаційної інстанції вважає, що суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про правильність позиції контролюючого органу щодо відсутності підстав для включення позивача до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій на підставі вищезазначених документів.
Так, відповідно до статті 1 Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 № 2908-III кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об`єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об`єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 7 Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 № 2908-III кредитна спілка діє на основі статуту, що не суперечить законодавству України.
Статтею 8 Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 № 2908-III визначено порядок набуття кредитною спілкою статусу фінансової установи та ліцензування окремих видів діяльності кредитної спілки.
Зокрема, встановлено, що надання кредитній спілці статусу фінансової установи здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Уповноважений орган) відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Уповноваженого органу. Надання кредитній спілці статусу фінансової установи здійснюється шляхом внесення відповідного запису до державного реєстру фінансових установ. Уповноважений орган видає кредитній спілці свідоцтво про реєстрацію фінансової установи за формою, встановленою Уповноваженим органом.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, згідно з положеннями пункту 22 Статуту Кредитної спілки «Соколов» нерозподілений дохід, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів на поповнення капіталу та резервів. Кредитній спілці забороняється розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частин серед членів кредитної спілки, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внесків) членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб.
У відповідності до частини третьої статті 21 Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 № 2908-III нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При цьому в першу чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що доходність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку доходності внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські внески, розподіляється на обов`язкові пайові членські внески.
Згідно зі статтею 23 Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 № 2908-III внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.
Кошти, що належать членам кредитної спілки, обліковуються окремо.
Кошти, що належать членам кредитної спілки, використовуються для надання кредитів членам кредитної спілки, а у разі наявності тимчасово вільних коштів членів кредитної спілки - можуть розміщуватися спілкою на депозитних рахунках в установах банків, які мають ліцензію на право роботи з вкладами громадян, і в об`єднаній кредитній спілці, а також у державні цінні папери, перелік яких встановлюється Уповноваженим органом.
При цьому, як встановлено судами попередніх інстанцій, пункт 2.1 Статуту Кредитної спілки «Соколов» передбачає, що вона створена з метою надання фінансових послуг.
Згідно з наведеними у пунктах 1 та 5 частини першої статті 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 № 2664-III термінами: фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг; фінансова послуга - це операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.
Відповідно до пункту 26 частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 14.10.2014 № 1702-VII неприбуткові організації - це юридичні особи (крім державних органів, органів державного управління та установ державної і комунальної власності), що не є фінансовими установами, створені для провадження наукової, освітньої, культурної, оздоровчої, екологічної, релігійної, благодійної, соціальної, політичної та іншої діяльності з метою задоволення потреб та інтересів громадян у межах, визначених законодавством України, без мети отримання прибутку.
За таких обставин у сукупності, суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що надані Кредитною спілкою «Соколов» відповідачу документи для включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій не підтверджують відповідність позивача вимогам підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України щодо утворення та реєстрації в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.
Згідно з частинами першою та третьою статті 351 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Відповідно до частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
З урахуванням вищенаведених приписів процесуального закону суд касаційної інстанції вважає за необхідне:
скасувати оскаржувані судові рішення в частині відмови в задоволенні позову про визнання протиправним та скасування рішення від 21.02.2017 № 1720374600049 з ухваленням в цій частині нового рішення про задоволення позову;
залишити оскаржувані судові рішення без змін в частині відмови в задоволенні позову в частині вимог про зобов`язання включити позивача до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Керуючись частиною другою розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ» від 15.01.2020 № 460-IX, статтями 341 349 350 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Кредитної спілки «Соколов» задовольнити частково.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2017 у справі № 820/980/17 в частині відмови в задоволенні позову про визнання протиправним та скасування рішення Східної об`єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області від 21.02.2017 № 1720374600049 - скасувати.
Ухвалити в цій частині нове рішення про задоволення позову.
Визнати протиправним та скасувати рішення Східної об`єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області від 21.02.2017 № 1720374600049.
У іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2017 у справі № 820/980/17 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Судді Верховного Суду: Т.М. Шипуліна
Л.І. Бившева
В.В. Хохуляк