ф
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 квітня 2020 року
Київ
справа №822/2243/17
адміністративне провадження №К/9901/56388/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Юрченко В.П.,
суддів: Васильєвої І.А., Пасічник С.С.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Консорціуму "Військово-будівельна індустрія" на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22.06.2018 (головуючий суддя Залімський І.Г., судді: Смілянець Е.С., Сушко О.О.) у справі № 822/2243/17 за позовом Консорціуму "Військово-будівельна індустрія" до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Консорціум "Військово-будівельна індустрія" звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому, в якому просить зобов`язати Державну податкову інспекцію у м. Хмельницькому вчинити дії щодо проведення списання безнадійного податкового боргу філії Консорціуму "Військово-будівельна індустрія" "Хмельницька автомобільна база №82" по податку на додану вартість у сумі 60 288,27 грн, по земельному податку у сумі 493 456,83 грн, по податку з юридичних осіб - власників транспортних засобів у сумі 166 498,99 грн, по сплаті податку на доходи фізичних осіб у сумі 7 978,66 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що податковий борг є безнадійним та підлягає списанню відповідно до вимог податкового законодавства України, так як стосовно нього минув строк давності, що становить понад 1095 днів.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.11.2017 позов задоволено: зобов`язано Державну податкову інспекцію у м. Хмельницькому вчинити дії щодо проведення списання безнадійного податкового боргу філії Консорціуму "Військово-будівельна індустрія" "Хмельницька автомобільна база №82" по податку на додану вартість у сумі 60 288,27 грн, по земельному податку у сумі 493 456,83 грн, по податку з юридичних осіб - власників транспортних засобів у сумі 166 498,99 грн, по сплаті податку на доходи фізичних осіб у сумі 7 978,66 грн.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що податковий борг Консорціуму "Військово - будівельна індустрія" по податку на додану вартість у сумі 60 288,27 грн, по земельному податку у сумі 493 456,83 грн, по податку з юридичних осіб - власників транспортних засобів у сумі 166 498,99 грн, по сплаті податку на доходи фізичних осіб у сумі 7 978,66 грн, має статус безнадійного, а тому податковим органом було неправомірно, за відсутності правових підстав не проведено списання вказаного податкового боргу.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22.06.2018 рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.11.2017 скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що зазначений податковий борг консорціуму «Військово-будівельна індустрія» не може вважатись "безнадійним", оскільки стягується за рішенням суду і строки стягнення щодо нього встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Консорціум «Військово-будівельна індустрія» подав касаційну скаргу на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22.06.2018, у якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати це судове рішення та залишити в силі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.11.2017. Зокрема, позивач стверджує, що суд апеляційної інстанції помилково взяв до уваги постанови Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 2а-15721/11/2670 від 01.02.2012 року та постанови Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/5633/14 від 30.05.2014 року, оскільки вказані постанови не долучались до суду першої інстанції, а тому у розумінні позивача є неналежним та недопустими доказами.
Доводи касаційної скарги обґрунтовані посиланням на ті обставини, що при наявності у позивача податкового боргу за період з 2008 по 2013, який фактично має статус безнадійного, відповідач не приймав рішення про списання безнадійного податкового боргу відповідно до положень Податкового Кодексу України та Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 №577, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за №844/24376.
ДПІ у м. Хмельницькому подало відзив на касаційну скаргу, в якому вказує на законність та обґрунтованість ухваленого у справі судового рішення та просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22.06.2018 - без змін.
Верховний Суд, перевіривши наведені у касаційній скарзі доводи, правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Суд апеляційної інстанції встановив, що Філія "Хмельницька автомобільна база № 82" Консорціуму "Військбудіндустрія" знаходиться на обліку як платник податків у Державній податковій інспекції м. Хмельницький.
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) відсутні відомості про наявність у Консорціуму "Військово-будівельна індустрія" філії "Хмельницька автомобільна база № 82", з кодом ЄДРПОУ 34713413, відтак Консорціум "Військово-будівельна індустрія" є платником податків в розумінні ст. 15 ПК України.
22.06.2016 ДПІ у м. Хмельницький було надано відповідь на запит Консорціуму "Військбудіндустрія" від 13.06.2016, № 181, щодо стану заборгованості Консорціуму "Військово-будівельна індустрія".
Згідно відповіді ДПІ у м. Хмельницький зазначено, що станом на 22.06.2016 заборгованість Консорціуму "Військово-будівельна індустрія" становить 808 320,03 грн., з яких:
-борг по податку на додану вартість складає 60 288,27 грн., (дата виникнення -31.10.2008 p.);
-борг по земельному податку складає 493 456,83 грн., (дата виникнення - 30.09.2013 p.);
-борг по податку з юридичних осіб - власників транспортних засобів складає 166 498,99 грн., (дата виникнення - 31.10.2008 p.);
-єдиний внесок, нарахований роботодавцем на суми заробітної плати в сумі 80 097,28 грн.;
-борг по сплаті податку на доходи фізичних осіб в сумі 7 978,66 грн. (дата виникнення - 19.02.2010 p.).
Консорціум "Військово - будівельна індустрія" у липні 2016 звернувся до ДПІ у м. Хмельницький із заявою про списання безнадійного податкового боргу позивача, однак ДПІ у м. Хмельницький листом від 08.08.2016 було відмовлено у задоволенні вимог такої заяви, що слугувало підставою для звернення до суду із цим позовом.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пункту 101.1 статті 101 ПК України безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг, підлягає списанню.
У пункті 101.2 цієї статті під терміном "безнадійний податковий борг" розуміється, зокрема, податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом (підпункт 101.2.3).
Пунктом 102.1 статті 102 ПК України визначено строк давності - 1095 календарних днів.
Відповідно до пункту 101.5 статті 101 ПК України контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу.
Механізм списання безнадійного податкового боргу визначено Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 №577, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за №844/24376 (далі - Порядок №577).
Відповідно до положень пунктів 3.1, 3.2 Порядку №577 визначення суми безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню контролюючим органом, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів станом на день виникнення безнадійного податкового боргу. Днем виникнення безнадійного податкового боргу у випадку, визначеному в підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку (податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 ПК України) є дата прийняття рішення керівника контролюючого органу.
Згідно з приписами пунктів 4.3-4.5 Порядку №577 випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу. Структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до інформаційних систем не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.
Отже, списання безнадійного податкового боргу, в тому числі податкового боргу, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.
При цьому звернення платника податків про списання безнадійного податкового боргу є обов`язковим лише у випадку, якщо такий податковий борг виник внаслідок непереборної сили (форс-мажорних обставин), як це встановлено нормою пункту 4.1 Порядку №577. В інших випадках, передбачених пунктом 101.2 статті 101 ПК України, пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку № 577, розгляд питання про списання безнадійного податкового боргу ініціюється контролюючими органами щоквартально та проводиться автоматично, без участі платника податків.
Згідно вимог статті 102.4. ПК України у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Апеляційним судом встановлено, що згідно постанови Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 2а-15721/11/2670 від 01.02.2012 та постанови Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/5633/14 від 30.05.2014 стягнуто з консорціуму «Військово-будівельна індустрія» заборгованість в сумі 291206,30 грн. та 302947,40 грн. відповідно. Вказані постанови набрали законної сили.
З огляду на зазначене суд апеляційної інстанції зробив висновок, що згідно п.п. 101.2 ст.101 Податкового кодексу України в сукупності із п.102.4 ст.102 Податкового кодексу України зазначений податковий борг Консорціуму «Військово-будівельна індустрія» не може вважатись "безнадійним", адже стягується за рішенням суду і строки стягнення щодо нього встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним, а тому відсутні й підстави для списання такого боргу податковим органом.
Верховний Суд погоджується з висновком суду апеляційної інстанції та вказує, що невиконання судового рішення, яке набрало законної сили, протягом тривалого часу не може бути підставою для звільнення від обов`язку платника податків виконати судове рішення та сплатити суму боргу.
З урахуванням викладеного, апеляційний адміністративний суд, здійснивши висновок, неспростований доводами касаційної скарги, про відсутність підстав для списання спірного боргу як безнадійного, обґрунтовано відмовив у позові, у зв`язку з чим процесуальних підстав для скасування оскаржуваної постанови не вбачається.
Щодо посилання позивача, що судом апеляційної інстанції під час ухвалення рішення досліджено постанови Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 2а-15721/11/2670 від 01.02.2012 року та постанови Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/5633/14 від 30.05.2014 року, які у розумінні позивача є неналежним та недопустими доказами, оскільки не долучались до суду першої інстанції, то такі посилання спростовуються матеріалами справи, оскільки вищевказані докази долучені відповідачем до заперечення на адміністративний позов та містяться в матеріалах справи.
Відповідно до частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 341 343 349 350 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Консорціуму «Військово-будівельна індустрія» залишити без задоволення.
Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22.06.2018 у справі № 822/2243/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
В.П. Юрченко
І.А. Васильєва
С.С. Пасічник ,
Судді Верховного Суду