ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2022 року

м. Київ

cправа № 909/1079/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Случа О.В. - головуючого, Волковицької Н.О., Уркевича В.Ю.,

за участю секретаря судового засідання - Мазуренко М.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Галагро-Доба»

на постанову Західного апеляційного господарського суду від 06 липня 2022 року (головуючий - Бойко С.М., судді: Бонк Т.Б., Якімець Г.Г.) у справі

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Тязів-Агро»

до: (1) Більшівцівської селищної ради об`єднаної територіальної громади Галицького району Івано-Франківської області і (2) Товариства з обмеженою відповідальністю «Галагро-Доба»

про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування.

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Узагальнений зміст позовних вимог і підстав позову

1. У листопаді 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Тязів-Агро» (далі «Позивач», ТОВ «Тязів-Агро») звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Більшівцівської селищної ради об`єднаної територіальної громади Галицького району Івано-Франківської області (далі «Відповідач-1», Більшівцівська селищна рада), яка є правонаступником Новоскоморохівської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області (далі Новоскоморохівська сільська рада) та Товариства з обмеженою відповідальністю «Галагро-Доба» (далі «Відповідач-2», ТОВ «Галагро-Доба») про визнання недійсним рішення 20-ої сесії 7-го скликання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 «Про затвердження результатів інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на території сільської ради, та передачі їх в оренду».

2. Обґрунтовуючи позовну заяву Позивач стверджував про те, що з матеріалів судової справи № 909/845/21 (за позовом ТОВ «Галагро-Доба» до Більшівцівської селищної ради та ТОВ «Тязів-Агро» про визнання незаконними і скасування рішень, визнання права оренди, усунення перешкод у користуванні майном) йому стали відомі обставини того, що 09.06.2020 Новоскоморохівською сільською радою було прийнято два взаємосуперечливих рішення щодо Позивача та Відповідача-2, а саме про передачу їм в оренду одних і тих самих земельних ділянок.

3. ТОВ «Тязів-Агро» вважало, що оскаржуване рішення Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 «Про затвердження результатів інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на території сільської ради, та передачу їх в оренду» (щодо передачі земель в оренду ТОВ «Галагро-Доба») є фіктивним, підробленим та таким, що складене, підписане та пропечатане значно пізніше дати, якою воно видане, а тому є таким, що вчинялося без наміру створення правових наслідків, що є підставою для визнання його недійсним.

Узагальнений зміст заперечень на позов

4. На противагу наведеним Позивачем аргументам ТОВ «Галагро-Доба» вказувало, що впродовж 2018-2019 років воно було єдиним законним користувачем спірних земельних ділянок, якими користувалося на умовах оренди (і продовжує) згідно з розпорядженням Галицької районної державної адміністрації (попередній розпорядних земель) та відповідних договорів, укладених з останньою.

5. Відповідач-2 пояснював, що з урахуванням змін у законодавстві (з 01.01.2019), зокрема тих, що стосувалися переходу повноважень між органами місцевого самоврядування щодо розпорядження невитребуваними земельними паями та земельними ділянками для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що входять до складу невитребуваної спадщини, на виконання відповідних рішень Новоскоморохівської сільської ради (зокрема і оскаржуваного) він провів інвентаризацію орендованих земельних ділянок та виготовив нову технічну документацію з визначенням нових кадастрових номерів земельним ділянкам (за свій кошт), переуклав нові договори оренди, які є дійсними і ніким не оскаржені.

6. Підкреслював також, що станом на сьогоднішній день ТОВ «Галагро-Доба» сплачує орендну плату за користування земельними ділянками в повному обсязі на умовах визначених договорами оренди.

7. Окремо зазначав, що дійсним та чинним є саме оскаржуване рішення Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020, яке прийнято щодо нього, а не те, яке стосується передачі земель в оренду ТОВ «Тязів-Агро». Більше того наголошував, що сама сільська рада окремим рішенням підтвердила, що жодних рішень щодо Позивача не приймала.

Узагальнений зміст і обґрунтування рішень судів попередніх інстанцій

8. Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 17.02.2022 у задоволенні позову відмовлено.

9. Рішення суду мотивоване такими аргументами і обставинами.

1) Матеріалами цієї справи підтверджено, що до 01.01.2019, на підставі розпорядження Галицької районної державної адміністрації (далі Галицька РДА), ТОВ «Галагро-Доба» користувалося невитребуваними (нерозподіленими) земельними частками (паями) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Новоскоморохівської сільської ради на праві оренди.

2) 01.01.2019 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» на підставі положень якого Новоскоморохівська сільська рада стала новим розпорядником невитребуваних паїв, що розташовані на її території.

3) Враховуючи вказані зміни у законодавстві, ТОВ «Галагро-Доба» звернулося до Новоскоморохівської сільської ради з клопотанням про проведення інвентаризації земель та передачі їх в оренду на нових умовах, за результатом розгляду якого 16.07.2019 сільською радою прийнято рішення провести кадастрову інвентаризацію масивів земель сільськогосподарського призначення на адміністративній території сільської ради, а також заходи із землеустрою щодо відновлення меж невитребуваних і неуспадкованих земельних ділянок, призначених для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Цим же рішенням сільською радою було: доручено сільському голові укласти відповідний договір співпраці з ТОВ «Галагро-Доба» та землевпорядною організацією ТОВ "Прикарпатське бюро інвентаризації земель та нерухомості" на проведення інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення, матеріали інвентаризації масивів земель подати на розгляд і затвердження в установленому порядку; уповноважено сільського голову підписати договори оренди землі із ТОВ «Галагро-Доба» згідно умов виконаних в цьому рішенні.

4) На виконання вказаного рішення проведено інвентаризацію земель і як наслідок 09.06.2020 рішенням Новоскоморохівської сільської ради (оспорюється) затверджено результати проведеної інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на адміністративній території сільської ради, проведеної за кошти ТОВ «Галагро-Доба» та вирішено передати Відповідачеві-2 на умовах оренди терміном на 10 років проінвентаризовані земельні ділянки під польовими дорогами, та невитребувані земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва при умові припинення права оренди з моменту оформлення права власності на зазначені ділянки в порядку спадкування, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, відповідно до переліку; встановити ТОВ «Галагро-Доба» ставку орендної плати 8 % від нормативно-грошової оцінки; ТОВ «Галагро-Доба» зареєструвати право оренди земельних ділянок відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

5) В подальшому ТОВ «Галагро-Доба» було передано 298 земельних ділянок загальною площею 128,6384 га і при цьому питання про розірвання чи припинення договорів оренди, укладених із Галицькою РДА не ставилось, а за таких обставин у даному випадку слід вважати, що мав місце факт внесення змін до договорів оренди, укладених між Галицькою РДА та ТОВ «Галагро-Доба», а відтак саме останнє і є законними користувачем спірних земельних ділянок.

6) Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області у листі № 0-9-0.23-166/103-20 від 04.11.2020 підтвердило те, що земельні ділянки з кадастровими номерами, по яких укладено договори на підставі розпорядження Галицької РДА аналогічні тим земельним ділянкам, які передано в оренду ТОВ «Галагро-Доба» у відповідності з оспорюваним Позивачем рішенням.

7) Більше того, окремим рішенням Новоскоморохівської сільської ради від 06.11.2020 було підтверджено дійсність та легітимність оспорюваного Позивачем рішення, в той час як прийнятті рішення щодо ТОВ «Тязів-Агро» сільська рада заперечила.

8) За викладеного, Позивачем не наведено обставин, які є підставою для визнання недійсним оскаржуваного рішення сільської ради від 09.06.2020 в редакції, що стосується передачі в оренду земель ТОВ «Галагро-Доба», а сама лише наявність у ТОВ «Тязів-Агро» рішення Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 в іншій редакції, а саме в тій, що стосується передачі в оренду земель ТОВ "Тязів-Агро" такою підставою слугувати не може.

9) Не заслуговують на увагу й доводи Позивача про силове захоплення земель ТОВ «Галагро-Доба», а також підробку оспорюваного рішення, оскільки жодного належного та допустимого доказу в підтвердження наведеного факту суду не подано.

10. За наслідками перегляду цієї справи в апеляційному порядку, постановою Західного апеляційного господарського суду від 18.07.2022 рішення місцевого господарського суду частково скасовано та прийнято нове рішення, яким позовні вимоги ТОВ «Тязів-Агро» частково задоволено.

Визнано недійсним рішення двадцятої сесії сьомого демократичного скликання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 щодо передачі ТОВ «Галагро-Доба» на умовах оренди терміном на 10 років проінвентаризовані земельні ділянки під польовими дорогами, та невитребувані земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва при умові припинення права оренди з моменту оформлення права власності на зазначені земельні ділянки в порядку спадкування, цільове призначення для ведення товарно сільськогосподарського виробництва, відповідно до переліку (Додаток №1) та визначення ставки орендної плати і державної реєстрації речового права на ці земельні ділянки.

В решті рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 17.02.2022 року залишено без змін.

11. Частково скасовуючи рішення місцевого господарського суду господарський суд апеляційної інстанції виходив з такого.

1) Згідно приписів Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного кодексу України підставою для прийняття органом місцевого самоврядування рішення про передачу земельної ділянки в оренду є клопотання зацікавленої особи.

2) Апеляційним господарським судом встановлено, що Позивач 07.05.2020 звернувся до Новоскоморохівської сільської ради з клопотанням у якому просив передати в оренду земельні ділянки, що входять до складу спадщини та перебувають в управлінні органу місцевого самоврядування (неуспадкованих земельних ділянок або невитребуваних паїв) та не перебувають у державній чи комунальній власності, в той час як клопотання Відповідача-2 про передачу йому в оренду земельних ділянок на підставі рішення органу місцевого самоврядування, що є предметом оскарження в матеріалах цієї справи відсутнє.

3) Звідси, судом першої інстанції не досліджено питання щодо дотримання ТОВ «Галагро-Доба» порядку надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, який визначений статтями 123 124 Земельного кодексу України, а господарським судом апеляційної інстанції порушення цього порядку установлено.

4) Підставою для винесення оскаржуваного рішення Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 є результати проведеної інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на адміністративній території сільської ради, яка проводилась на підставі рішення Новоскоморохівської сільської ради від 16.07.2019, яким доручено сільському голові укласти відповідний договір співпраці з ТОВ «Галагро-Доба» та землевпорядною організацією ТОВ «Прикарпатське бюро інвентаризації земель та нерухомості» на проведення інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення та уповноважено сільського голову підписати договори оренди землі із ТОВ «Галагро-Доба» згідно умов виконаних у цьому рішенні.

5) Однак, на думку апеляційного суду, наведене є лише підставою для можливого виникнення договірних орендних правовідносин, проте, це не зобов`язує орендодавця (сільську раду) за будь-яких умов укласти відповідний договір. Таке рішення не є правовстановлюючим актом і не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття права власності чи користування на земельну ділянку.

6) Судом першої інстанції не надано оцінки поведінці Новоскоморохівської сільської ради, яка полягала у тому, що сільською радою 09.06.2020 прийнято взаємосуперечливі рішення.

7) Між тим, у день прийняття рішення про надання в оренду ТОВ «Тязів-Агро» невитребуваних земельних ділянок таке було відразу і реалізоване, тобто у цей день були укладені договори оренди із товариством, і зважаючи на те, що такі (договори) набрали чинності з дати їх державної реєстрації, уже з 09.06.2020 Позивач набув статусу орендаря відповідних земельних ділянок та мав усі підстави вважати себе єдиним користувачем таких ділянок. Тому, прийняття у цей же день рішення про передачу в оренду цих же земель іншому суб`єкту (ТОВ «Галагро-Доба») свідчить про протиправність такого рішення в частині порушення законних прав та інтересів на дані земельні ділянки ТОВ «Тязів-Агро», яке на той момент виступало орендарем цих земельних ділянок, а також про недотримання Новоскоморохівською сільською радою добросовісності та розумності як основних засад цивільного права.

8) Посилання місцевого господарського суду і Відповідача-2 на те, що ТОВ «Галагро-Доба» за договорами від 22.05.2018, які укладені із Галицькою РДА мав переважне право на поновлення цих договорів, що і стало підставою для укладення договорів оренди землі від 01.07.2020 між Новоскоморохівською сільською радою та ТОВ «Галагро-Доба» є безпідставними, оскільки право оренди ТОВ «Галагро-Доба», яке ніби то виникнуло на підставі відповідних договорів оренди, не було зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, хоча з 01.01.2016 проведення такої реєстрації вже було обов`язковим. Більше того, відсутні докази, які б давали суду дійти висновку про те, що земельні ділянки, які орендував Відповідач-2 у 2018 році є ідентичними тим, що надані Позивачеві.

9) З матеріалів справи також слідує, що право оренди Відповідача-2 щодо 63 договорів, які укладені між ним та Новоскоморохівською сільською радою було належно зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а тому вимога Позивача про визнання недійснім оскаржуваного рішення в частині вказаних договорів є неефективним способом захисту і задоволена бути не може. Крім цього, й інвентаризація масивів земель сільськогосподарського призначення, яка проводилася на виконання рішення Новоскоморохівської сільської ради від 16.07.2019 «Про проведення інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на адміністративній території сільської ради» не порушує прав Позивача, а тому позов щодо цієї частини рішення задоволенню також не підлягає.

10) Разом з тим, за викладених вище обґрунтувань, рішення Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 щодо передачі ТОВ «Галагро-Доба» на умовах оренди терміном на 10 років проінвентаризованих земельних ділянок під польовими дорогами, та невитребуваних земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва при умові припинення права оренди з моменту оформлення права власності на зазначені земельні ділянки в порядку спадкування, цільове призначення для ведення товарно сільськогосподарського виробництва, відповідно до переліку (Додаток № 1) та визначення ставки орендної плати і державної реєстрації речового права на ці земельні ділянки, окрім тих земельних ділянок (чисельністю 63), відносно яких укладено договори оренди (проведено державну реєстрацію речового права цих земельних ділянок) є незаконним, а тому підлягає визнанню недійсним.

Касаційна скарга

12. Не погодившись із постановою апеляційного господарського суду, ТОВ «Галагро-Доба» звернулося до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить її скасувати, а рішення місцевого господарського суду залишити в силі.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Узагальнені доводи касаційної скарги

13. Скаржник стверджує, що оскаржувану постанову прийнято з порушенням приписів статей 2 4 41 45 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), позаяк при її прийнятті судом апеляційної інстанції було проігноровано, що оскаржуване рішення Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 жодних прав Позивача не порушує. У цій частині апеляційним судом не враховано висновків Верховного Суду щодо правильного застосування вказаних норм, які було викладено у постанові від 01.09.2021 у справі № 927/799/20 (з посиланням на інші постанови Верховного Суду) і які зводяться до того, що відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу захисту є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

14. Крім цього, скаржник також відмічає, що вказуючи про те, що право оренди ТОВ «Галагро-Доба», яке виникло на підставі укладених Галицькою РДА договорів не було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав, а відтак і їх поновлення відбутися не могло, суд апеляційної інстанції не врахував встановлену законодавцем спеціальну процедуру реєстрації даного виду договорів, а саме як договорів оренди земельних часток (паїв), яка регулюється Порядком реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2000 № 119 (далі Порядок № 119). Про «спеціальність» цієї процедури неодноразово наголошував Верховний Суд, зокрема, у постановах від 07.12.2021 у справі № 904/4993/20 та від 21.04.2021 у справі № 914/2179/19, однак висновки суду касаційної інстанції із вказаних постанов апеляційним господарським судом враховано не було.

15. Наведене порушення призвело в результаті також до того, що судом апеляційної інстанції не було враховано ту обставину, що з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» Новоскоморохівська сільська рада просто замінила Галицьку РДА, як сторону правочину, в укладених у 2018 році з ТОВ «Галагро-Доба» договорах оренди. Вказане підтверджується, зокрема, і тим, що згадана сільська рада приймала оренду плату від Відповідача-2, права оренди останнього ніколи не заперечувала. Зазначену позицію поділяє й Верховний Суд у постанові від 10.02.2021 у справі № 923/1001/19, проте її судом апеляційної інстанції знову ж не враховано.

16. Скаржник наголошує і на неправильності здійсненого апеляційним судом застосування до спірних правовідносин приписів статей 116 122 123 124 186-1 Земельного кодексу України, оскільки орендовані паї не є комунальною чи державною власністю. Так само неправильним скаржник вважає і застосування до спірних правовідносин положень Закону України «Про оренду землі», позаяк у вже згаданій вище постанові від 21.04.2021 у справі № 914/2179/19 та ще одній постанові від 12.09.2020 у справі № 920/54/19 Верховний Суд вказав, що порядок та умови укладення договорів оренди земельної частки (паю) врегульовано розділом Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, Указом Президента України від 03.12.1999 № 1529/19 та Порядком № 119, а не Законом України «Про оренду землі».

17. ТОВ «Галагро-Доба» у касаційній скарзі окремо також підкреслює, що суд апеляційної інстанції не надав оцінки тому, що (1) Новоскоморохівська сільська рада самостійно повідомила про те, що ніяких рішень щодо ТОВ «Тязів-Агро» не приймала і крім цього, жодних згадок про передачу в оренду Позивачеві спірних земельних ділянок не містить і відповідний протокол сесії сільської ради; (2) рішенням Новоскоморохівської сільської ради від 16.07.2019 уповноважено сільського голову на підписання договорів оренди саме із ТОВ «Галагро-Доба»; (3) у законодавстві відсутня процедура прийняття органом місцевого самоврядування рішення щодо передачі невитребуваних часток (паїв) (посилається на постанову Верховного Суду від 21.04.2021 у справі № 914/2179/19); (4) між Новоскоморохівською сільською радою та Відповідачем-2 було укладено 297 договорів від 01.07.2020 і лише 63 з них вдалось зареєструвати.

Відзив

18. У відзиві на касаційну скаргу ТОВ «Тязів-Агро» заперечує проти її задоволення. Скаргу вважає безпідставною та необґрунтованою. З постановою апеляційного господарського суду погоджується, а тому просить залишити її без змін. Крім цього, Позивачем до Верховного Суду подано також заяву про закриття касаційного провадження за касаційною скаргою ТОВ «Галагро-Доба» з підстав неподібності правовідносин, що склалися між сторонами цього спору та спорів, які вже переглядалися судом касаційної інстанції й посилання на які містяться у касаційній скарзі.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій

19. Під час здійснення провадження у даній справі господарським судом першої інстанції установлено, що розпорядженням Галицької РДА від 27.04.2018 № 224 було надано дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), що передаються в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Новоскоморохівської сільської ради під невитребуваними (паями).

20. Після цього розпорядженням Галицької РДА від 22.05.2018 № 155 затверджено технічну документацію щодо передачі в оренду невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Новоскоморохівської сільської ради; передано невитребувані земельні частки (паї), згідно їх переліку та кадастрових номерів, що вказані в технічній документації - в оренду ТОВ «Галагро-Доба» терміном на 7 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, але не більше ніж до моменту отримання їх власниками документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку; доручено ТОВ «Галагро-Доба» здійснити відповідні дії по укладенню договорів оренди кожної невитребуваної частки (паю) та реєстрацію договорів у встановленому порядку.

21. На виконання вказаного розпорядження між Галицькою РДА та ТОВ «Галагро-Доба» укладено 319 договорів оренди невитребуваної земельної частки (паю), які зареєстровано в Журналі реєстрації земельних договорів Новоскоморохівської сільської ради терміном дії на 7 років.

22. З моменту реєстрації і по даний час Відповідачем-2 сплачується орендна плата за користування орендованими ділянками.

23. В подальшому, рішенням Новоскоморохівської сільської ради від 16.07.2019 (як новим розпорядником земель) ухвалено провести кадастрову інвентаризацію масивів земель сільськогосподарського призначення на адміністративній території сільської ради, а також заходи із землеустрою щодо відновлення меж невитребуваних і неуспадкованих земельних ділянок, призначених для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Цим рішенням доручено сільському голові укласти відповідний договір співпраці з ТОВ «Галагро-Доба» та землевпорядною організацією ТОВ «Прикарпатське бюро інвентаризації земель та нерухомості» на проведення інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення; матеріали інвентаризації масивів земель подати на розгляд і затвердження в установленому порядку; уповноважено сільського голову підписати договори оренди землі із ТОВ «Галагро-Доба» згідно умов виконаних в цьому рішенні.

24. Далі, рішенням Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 (рішення, яке оспорюється) ухвалено затвердити результати проведеної інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на адміністративній території сільської ради, проведеної за кошти ТОВ «Галагро-Доба» на підставі рішення шістнадцятої сесії сьомого скликання від 16.07.2019; передати ТОВ «Галагро-Доба» на умовах оренди терміном на 10 років проінвентаризовані земельні ділянки під польовими дорогами, та невитребувані земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва при умові припинення права оренди з моменту оформлення права власності на зазначені ділянки в порядку спадкування, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, відповідно до переліку; встановити ТОВ «Галагро-Доба» ставку орендної плати 8 % від нормативно-грошової оцінки; ТОВ «Галагро-Доба» зареєструвати право оренди земельних ділянок відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

25. В той же час Позивач подав суду рішення двадцятої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 в редакції, що суттєво відрізняється від наведеної вище. Так, згідно тексту поданого Позивачем рішення, сільською радою, зокрема, вирішено передати ТОВ «Тязів-Агро» на умовах оренди терміном на 7 років невитребувані земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва при умові припинення права оренди з моменту оформлення права власності на зазначені ділянки в порядку спадкування, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; встановити ТОВ «Тязів-Агро» ставку орендної плати в розмірі 8 % від нормативно-грошової оцінки; ТОВ «Тязів-Агро» зареєструвати право оренди земельної ділянки відповідно до закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

26. Разом з тим, в подальшому рішенням Новоскоморохівської сільської ради від 06.11.2020 було повідомлено про прийняття сільською радою рішення від 09.06.2020 "Про затвердження результатів інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на території сільської ради, та передачу їх в оренду" в редакції, яка стосується саме ТОВ «Галагро-Доба», а не ТОВ «Тязів-Агро».

27. Цим рішенням Новоскоморохівська сільська рада підтвердила, що нею на двадцятій сесії сьомого скликання, що проходила 09.06.2020 не приймалося жодних рішень щодо передачі в оренду невитребуваних земельних ділянок (паїв) іншим юридичним особам, крім ТОВ «Галагро-Доба», а також рішень щодо передачі в оренду земельних ділянок відумерлої спадщини. В цьому рішенні сільська рада вирішила: (1) визнати нікчемними всі договори оренди земельних ділянок з ТОВ «Тязів-Агро», стороною в яких є Новоскоморохівська сільська рада, оскільки рішень щодо укладення таких договорів та повноважень сільському голові на їх підписання на сесії сільської ради 09.06.2020 не приймалося; (2) за відсутності належним чином прийнятих та законодавчо обґрунтованих рішень Новоскоморохівської сільської ради, належним чином укладених договорів оренди, визнати неправомірними дії по реєстрації за ТОВ «Тязів-Агро» прав оренди, внесені до Державного реєстру речових прав та визнати такі дії нікчемними, в тому числі посилання на рішення Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 чи на укладені договори оренди; (3) покласти обов`язок на сільського голову Перепічку М. С. здійснити всі значимі та можливі дії по скасуванню реєстрації у Державному реєстрі речових прав записів про реєстрацію права оренди ТОВ «Тязів-Агро» на підставі неіснуючих рішень від 09.06.2020 та нікчемних договорів оренди з Новоскоморохівською сільською радою.

28. Господарським судом першої інстанцій досліджено також наявний у матеріалах справи лист Новоскоморохівської сільської ради № 135-125 від 23.10.2020 (відповідь на запит), в якому вказано, що:

- жодних протокольних рішень на двадцятій сесії Новоскоморохівської сільської ради сьомого скликання 09.06.2020 щодо передачі ТОВ «Тязів-Агро» в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) прийнято не було;

- жодних повноважень сільському голові чи іншим службовим особам сільської ради на підписання договорів про передачу в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) з ТОВ «Тязів-Агро» не було надано;

- ТОВ «Тязів-Агро» будь-яких договорів оренди земельних часток (паїв) з фізичними особами власниками цих паїв не укладено, обробіток земель не здійснювався;

- на виконання розпорядження Галицької РДА від 22.05.2018 № 325 невитребувані земельні ділянки частки (паї) за відповідними договорами оренди землі передані в платне користування до часу отримання їх власниками правоустановчих документів, але терміном не більше 7 років ТОВ «Галагро-Доба» з часу передачі земель; використання орендарем цим ділянок було оформлено відповідними договорами; на вказаних землях ТОВ «Галагро-Доба» здійснює виробництво сільськогосподарської продукції та щомісячно в повному обсязі сплачує орендну плату;

- ТОВ «Галагро-Доба» оплатило власним коштом проведення технічної інвентаризації наявних у адміністративно-територіальним межах Новоскоморохівської сільської ради невитребуваних земельних часток (паїв) виготовлення технічної документації; здійснено присвоєння кожній окремій земельній ділянці кадастрових номерів; сільською радою затверджено результати інвентаризації, прийнято протокольне рішення про укладення нових договорів оренди з ТОВ «Галагро-Доба»; оформлено відповідні договори оренди.

29. Крім цього, місцевим господарським судом оцінено також лист Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області № 0-9-0.23-166/103-20 від 04.11.2020 (відповідь на запит), в якому вказано таке:

- у 2005 році була розроблена технічна документація із землеустрою "Проект організації території земельних часток (паїв) на території Новоскоморохівської сільської ради Галицького району" в ході розроблення якої на земельні ділянки були визначені кадастрові номера (в тому числі на померлих); в процесі ведення державного земельного кадастру були виявлені геопросторові об`єкти відомості які перенесені в автоматизованому порядку, на які не виникло на той час речове право власності на земельні ділянки, такі земельні ділянки із кадастровими номерами занесені в архівний шар, як такі, що помилково внесені;

- відповідно до розпорядження Галицької РДА та на підставі тимчасового порядку надання в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) агрофірма розробила технічну документацію щодо передачі в оренду земельних часток (паїв) на території Новоскоморохівської сільської ради. В ході розроблення документації були використані земельні ділянки із кадастровими номерами, які були занесені в архівний шар, як такі які являються невитребувані земельні частки (паї);

- Новоскоморохівською сільською радою надано дозвіл на проведення інвентаризації земельних ділянок невитребуваних земельних часток (паїв) із внесенням відомостей до державного земельного кадастру; на підставі розробленої документації земельним ділянкам були присвоєні кадастрові номери та внесені відомості до державного земельного кадастру;

- на земельні ділянки, на які раніше були визначені кадастрові номера, але не присвоєні, і відповідно занесені в архівний шар, були присвоєні нові кадастрові номера і внесені відомості до державного земельного кадастру.

30. Господарським судом першої інстанції досліджено і висновок колегії Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції від 27.04.2021, складений за наслідками розгляду скарги Новоскомарохівської сільської ради від 13.11.2020 № 13/11/20, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.11.2020 № 25538-26-20 на рішення прийняті державним реєстратором, з огляду на який останній рекомендує відмовити у її задоволенні. Наказом Міністерства юстиції України від 15.07.2021 № 2382/7 відмовлено у задоволенні скарги Новоскомарохівської сільської ради від 13.11.2020 № 13/11/20, у зв`язку з тим, що рішення прийнято відповідно до законодавства.

31. Під час перегляду цієї справи в апеляційному порядку, апеляційним господарським судом додатково також установлено, що 07.05.2020 ТОВ «Тязів-Агро» звернулося до Новоскоморохівської сільської ради з заявою за № 13, відповідно до якої просило передати в оренду земельні ділянки, що входять до складу спадщини та перебувають в управлінні органу місцевого самоврядування (неуспадкованих земельних ділянок або невитребуваних паїв) та не перебувають у державній чи комунальній власності.

32. За результатами розгляду вказаної заяви, Новоскоморохівською сільською радою 09.06.2020 прийнято рішення «Про надання в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) з річною орендною платою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Новоскоморохівської сільської ради» (редакція на якій наполягає Позивач), а також рішення «Про передачу в оренду земельних ділянок, що входять до складу спадщини та перебувають в управлінні органу місцевого самоврядування, та перебувають у комунальній власності», яким вирішено передати ТОВ «Тязів-Агро» земельні ділянки (категорія земель: землі сільськогосподарського призначення: функціональне призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), що входять до складу спадщини та перебувають в управлінні органу місцевого самоврядування, строком не менше ніж 7 (сім) років, але в будь-якому разі до моменту державної реєстрації права власності спадкоємця на такі земельні ділянки або до набрання законної сили рішенням суду про визначення спадщини відумерлою, в оренду; встановити, що право оренди земельної ділянки вказаної в п. 1 цього рішення припиняється незалежно від строку дії договору з моменту державної реєстрації права власності спадкоємця на такі земельні ділянки або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання спадщини відумерлою; встановити орендну плату в розмірі 8% в рік від нормативно грошової оцінки земельної ділянки; уповноважити сільського голову підписати договір оренди землі з ТОВ «Тязів-Агро» на вказані в п. 1 цього рішення земельні ділянки.

33. На виконання вказаних рішень Новоскоморохівської сільської ради, 09.06.2020 між Новоскоморохівською сільською радою та ТОВ «Тязів-Агро» укладено договори оренди землі. Наведене підтверджується Витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, відповідно до яких встановлено, що підставою для державної реєстрації права оренди земельної ділянки за ТОВ «Тязів-Агро» було рішення Новоскоморохівської сільської ради «Про передачу в оренду земельних ділянок, що входять до складу спадщини та перебувають в управлінні органу місцевого самоврядування та перебувають в комунальній власності» від 09.06.2020 та рішення Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 «Про надання в оренду невитребуваних земельних часток (паїв)».

Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів попередніх інстанцій

34. Згідно із частинами 1 - 2 статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

35. Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника ТОВ «Галагро-Доба» (Бакун А.Ю.), дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи, перевіривши матеріали справи щодо дотримання судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

36. Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

37. Статтею 236 ГПК України передбачено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

38. Частинами 1, 2 статті 269 ГПК України визначено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

39. Постанова суду апеляційної інстанції обов`язково має містити мотивувальну частину із зазначенням (підпункти б), в), г) пункту 3 частини 1 статті 282 ГПК України) доводів, за якими суд апеляційної інстанції погодився або не погодився з висновками суду першої інстанції; мотиви прийняття або відхилення кожного аргументу, викладеного учасниками справи в апеляційній скарзі та відзиві на апеляційну скаргу; чи були і ким порушені, невизнані або оспорені права чи інтереси, за захистом яких особа звернулася до суду.

40. Водночас, здійснене колегією суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду касаційне провадження у даній справі дає підстави для висновку про те, що оскаржувана постанова суду апеляційної інстанції наведеним вище критеріям не відповідає, адже при її прийнятті господарським судом апеляційної інстанції було проігноровано ряд наявних у справі та оцінених судом першої інстанції доказів, належним чином не спростовано висновків останнього по суті спору та аргументів Відповідача-2 щодо цього, а також не враховано висновків Верховного Суду в частині, яка стосується питання наявності / відсутності порушеного права Позивача, як підстави для задоволення позову чи відмови у такому.

41. Так, із установлених обставин цієї справи та пояснень сторін слідує, що у спірних правовідносинах Новоскоморохівською сільською радою 09.06.2020 було прийнято два взаємосуперечливих рішення, а саме щодо передачі одних і тих же земельних ділянок (невитребуваних паїв) у користування ТОВ «Тязів-Агро» і ТОВ «Галагро-Доба».

42. Розглядаючи цю справу місцевий господарський суд вирішив, що саме Відповідач-2 є законним орендарем земельних ділянок, зокрема, через те, що сама Новоскоморохівська сільська рада шляхом прийняття 06.11.2020 на сесії окремого рішення підтвердила прийняття нею рішення від 09.06.2020 "Про затвердження результатів інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на території сільської ради, та передачу їх в оренду" в редакції, яка стосується ТОВ «Галагро-Доба», а не ТОВ «Тязів-Агро». В цьому ж рішенні сільська рада вказала, що нею на двадцятій сесії сьомого скликання, що проходила 09.06.2020 не приймалося жодних рішень щодо передачі в оренду невитребуваних земельних ділянок (паїв) іншим юридичним особам, крім ТОВ «Галагро-Доба», а також рішень щодо передачі в оренду земельних ділянок відумерлої спадщини.

43. Наведені пояснення Новоскоморохівська сільська рада наводила також і у листі № 135-125 від 23.10.2020, де наголошувала, що жодних протокольних рішень на двадцятій сесії Новоскоморохівської сільської ради сьомого скликання 09.06.2020 щодо передачі ТОВ «Тязів-Агро» в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) прийнято не було.

44. Але, аналіз тексту оскаржуваної постанови апеляційного господарського суду свідчить про те, що вказані докази, а саме рішення Новоскоморохівської сільської ради від 06.11.2020 і лист сільської ради № 135-125 від 23.10.2020 судом апеляційної інстанції при апеляційному перегляді справи були повністю проігноровані, а висновки місцевого господарського суду та доводи Відповідача-2 щодо них ніяк не спростовані.

45. Посилання апеляційного суду на відсутність інформації у протоколі сесії Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2022 про прийняття рішення саме щодо ТОВ «Галагро-Доба» наведених зауважень не спростовує, позаяк не підміняє собою обов`язковість надання судом безпосередньої оцінки наявним у матеріалах справи доказам та більше того, як підставно зазначає скаржник, не зрозумілим у цій частині залишається і те, яким чином із такого посилання слідує прийняття сільською радою рішення на користь ТОВ «Тязів-Агро».

46. З оскаржуваної постанови апеляційного господарського суду не вбачається, що суд проводив, зокрема, зіставлення тексту згаданого протоколу із текстами поданих ТОВ «Тязів-Агро» та ТОВ «Галагро-Доба» рішень, з`ясовував позицію сільської ради щодо цього, а відтак і формальне покладення цього документа у спростування доводів Відповідача-2 було передчасним.

47. У цій частині колегія суддів приймає аргументи ТОВ «Галагро-Доба» про порушення судом апеляційної інстанції відповідних приписів ГПК України та неврахування ним висновку Верховного Суду із постанови від 01.09.2021 у справі № 927/799/20 (з посиланням на інші постанови Верховного Суду), зміст якого зводиться до того, що відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові, оскільки у разі установлення судом стверджуваних Відповідачем-2 та Новоскоморохівської сільською радою обставин неприйняття жодних рішень щодо Позивача, питання наявності порушеного права заявника дійсно постане.

48. З наведених міркувань колегія суддів не вбачає підстав для задоволення клопотання ТОВ «Тязів-Агро» про закриття касаційного провадження у цій справі з підстав, визначених пунктом 5 частини 1 статті 296 ГПК України, адже процитований вище висновок суду касаційної інстанції із постанови від 01.09.2021 у справі № 927/799/20 (з посиланням на інші постанови Верховного Суду) є універсальним і може застосовуватись судами у будь-якій категорії справ безвідносно предметів і підстав заявлених позовів.

49. З оскаржуваної постанови апеляційного господарського суду також вбачається, що спростовуючи висновки місцевого господарського суду про те, що ТОВ «Галагро-Доба» з дотриманням порядку отримало у користування спірні земельні ділянки, господарський суд апеляційної інстанції виснував, що підставою для прийняття органом місцевого самоврядування рішення про передачу земельної ділянки в оренду є клопотання зацікавленої особи і оскільки в матеріалах справи клопотання ТОВ «Тязів-Агро» є, тоді як клопотання ТОВ «Галагро-Доба» відсутнє, суд вказав, що першим порядок отримання земельної ділянки комунальної власності в оренду дотримано, а другим - ні.

50. Проте, як абсолютно аргументовано зауважує скаржник, судом апеляційної інстанції у цій частині не надано жодної оцінки ще одному доказу у справі, а саме рішенню Новоскоморохівської сільської ради від 16.07.2019, яким було, зокрема, уповноважено сільського голову підписати договори оренди землі із ТОВ «Галагро-Доба» згідно умов виконаних в цьому рішенні.

51. Тобто, апеляційним судом жодним чином не проаналізовано правовідносин сторін, які склалися ще до прийняття оскаржуваного рішення сільської ради від 09.06.2020, а саме не з`ясовано на підставі якої ж заяви (клопотання) ТОВ «Галагро-Доба» Новоскоморохівською сільською радою давався дозвіл сільському голові на укладення договорів оренди із Відповідачем-2.

52. Варто також враховувати, що мова йде про нерозподілені частки (паї), які не є землями державної чи комунальної власності. Такі частки лише перебувають у розпорядженні відповідних адміністрацій (рад) до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, а тому і ототожнення порядків набуття права оренди на ці землі, як правильно підкреслює ТОВ «Галагро-Доба», є безпідставним.

53. Касаційний господарський суд не може не відмітити і те, що жодної оцінки з боку суду апеляційної інстанції не отримав також лист Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області № 0-9-0.23-166/103-20 від 04.11.2020, який судом першої інстанції було покладено в основу висновку про те, що землі, які орендувалися ТОВ «Галагро-Доба» у Галицької РДА є тими самими, які в подальшому Відповідач-2 орендував у Новоскоморохівської сільської ради (і на праві користування якими наполягає ТОВ «Тязів-Агро»), хоча в оскаржуваній постанові суд апеляційної інстанції робить висновок про те, що докази, які могли б це підтвердити в матеріалах справи відсутні.

54. Наведеним підтверджується зроблений раніше висновок колегії суддів Касаційного господарського суду про те, що ухвалену у справі постанову апеляційного господарського суду не можна визнати законною і обґрунтованою, оскільки судом апеляційної інстанції допущено неповне з`ясування фактичних обставин, та не досліджено доказів, які мають значення для правильного вирішення справи.

55. У цій частині суд касаційної інстанції вважає доцільним зауважити, що відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі "Ван де Гурк проти Нідерландів" завданням національних судів є забезпечення належного вивчення документів, аргументів і доказів, представлених сторонами.

56. Навіть якщо національний суд володіє певною межею розсуду, віддаючи перевагу тим чи іншим доводам у конкретній справі та приймаючи докази на підтримку позицій сторін, суд зобов`язаний мотивувати свої дії та рішення (рішення Європейського суду з прав людини "Олюджіч проти Хорватії"). Принцип справедливості, закріплений у статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, порушується, якщо національні суди ігнорують конкретний, доречний та важливий довід, наведений заявником (рішення Європейського суду з прав людини у справах "Мала проти України", "Богатова проти України").

57. Оскільки у цьому касаційному провадженні судом касаційної інстанції було установлено ряд допущених апеляційним господарським судом порушень приписів процесуального права, які пов`язані з оцінкою представлених сторонами доказів, та які мають першочергове значення для установлення обставин, пов`язаних із питанням наявності / відсутності порушеного права Позивача, в тому числі як умови для розгляду справи по суті, підстав для розгляду інших доводів касаційної скарги, які такої суті стосуються, колегія суддів наразі не вбачає.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

58. Суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право, зокрема, скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій повністю або частково і передати справу повністю або частково на новий розгляд (пункт 2 частини 1 статті 308 ГПК України). Справа направляється на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, якщо порушення норм процесуального права допущені тільки цим судом (частина 4 статті 310 ГПК України).

59. Підставою для скасування судового рішення та направлення справи на новий розгляд є також порушення норм процесуального права, на які посилається скаржник у касаційній скарзі, що унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, якщо суд не дослідив зібрані у справі докази, за умови висновку про обґрунтованість заявлених у касаційній скарзі підстав касаційного оскарження, передбачених пунктами 1, 2, 3 частини другої статті 287 цього Кодексу (пункт 1 частини 3 статті 310 ГПК України).

60. За наведених вище міркувань, керуючись приписами вказаним норм процесуального права, колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду дійшла висновку про часткове задоволення касаційної скарги ТОВ «Галагро-Доба», скасування оскаржуваної постанови апеляційного господарського суду з направлення цієї справи на новий розгляд до господарського суду апеляційної інстанції.

61. При новому розгляді суду необхідно взяти до уваги викладене у цій постанові, належним чином оцінити подані сторонами докази та наведені аргументи, і в залежності від цього прийняти обґрунтоване рішення.

Щодо судових витрат

62. За результатами нового розгляду справи має бути вирішено й питання розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 300 301 306 308 310 314 - 317 Господарського процесуального кодексу України, Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Галагро-Доба» задовольнити частково.

2. Постанову Західного апеляційного господарського суду від 06 липня 2022 року у справі № 909/1079/21 скасувати.

3. Справу № 909/1079/21 направити на новий розгляд до господарського суду апеляційної інстанції.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий Случ О.В.

Судді Волковицька Н.О.

Уркевич В.Ю.