ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2020 року
м. Київ
Справа № 910/12199/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Кролевець О.А. - головуючий, Губенко Н.М., Студенця В.І.
за участю секретаря судового засідання - Черненка О.В.
за участю представників:
Позивача: Гавлодський Н.В.
Відповідача: Ізвєков К.В.
Третьої особи: Ізвєков К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Фонду державного майна України
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 25.06.2019
(головуючий суддя Тищенко А.І., судді Михальська Ю.Б., Скрипка І.М.)
та рішення Господарського суду міста Києва від 18.03.2019
(суддя Головіна К.І.)
у справі №910/12199/18
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибгосп Бурштинський"
до Фонду державного майна України
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській області
про зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
1. У зв`язку з відпусткою судді Вронської Г.О. склад судової колегії суду касаційної інстанції змінився, що підтверджується Витягом з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) між суддями від 23.12.2019, який наявний в матеріалах справи.
Короткий зміст позовних вимог і заперечень
2. Товариство з обмеженою відповідальністю "Рибгосп Бурштинський" (далі - ТОВ "Рибгосп Бурштинський") звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Фонду державного майна України (далі - ФДМУ) про зобов`язання вчинити дії.
3. Обґрунтовуючи позовні вимоги, ТОВ "Рибгосп Бурштинський" вказує на порушення ФДМУ частини 4 розділу V Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" (який набрав чинності 07.03.2018), за якими приватизація єдиного майнового комплексу Державного підприємства "Рибне господарство "Галицький" (далі - ДП "Рибне господарство "Галицький") має відбуватись за попередньою процедурою приватизації, визначеною Законом України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі" шляхом продажу акцій акціонерного товариства, а не на аукціоні з умовами, як передбачено новою процедурою, оскільки, план приватизації ТОВ "Рибгосп Бурштинський" (учасника приватизації, орендаря майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький") затверджено у 2016 році, отже, внесення єдиного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький" до Переліку єдиних майнових комплексів державних підприємств, що підлягають приватизації у 2018 році, затвердженого наказом Фонду державного майна України №447 від 27.03.2018, є порушенням прав ТОВ "Рибгосп Бурштинський", як учасника приватизаційного процесу розпочатого у 2016 році. Отже, ТОВ "Рибгосп Бурштинський" просило суд зобов`язати ФДМУ внести зміни до переліку єдиних майнових комплексів державних підприємств і їх структурних підрозділів, у тому числі, що передані в оренду, затвердженого наказом Фонду державного майна України №447 від 27.03.2018, шляхом виключення з такого переліку єдиного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький".
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.11.2018 залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській області (далі - РВ ФДМУ по Івано-Франківській області).
4. Рішенням Господарського суду міста Києва від 18.03.2019, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 25.06.2019, позов задоволено.
5. Аргументуючи судові рішення про задоволення позову, суди вказали на те, що внесення єдиного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький" до нового переліку єдиних майнових комплексів державних підприємств і їх структурних підрозділів, які підлягають приватизації у 2018 році, затвердженого наказом Фонду державного майна України №447 від 27.03.2018, є неправомірним та порушує права позивача, як учасника розпочатого у 2016 році приватизаційного процесу єдиного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький", що полягає у позбавленні позивача частки у статутному капіталі новоствореного акціонерного товариства, згідно із затвердженим у 2017 році планом приватизації єдиного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький".
Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
6. ФДМУ не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, звернулось до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 25.06.2019 та рішення Господарського суду міста Києва від 18.03.2019 та прийняти нове рішення про відмову у позові.
7. Обґрунтовуючи доводи касаційної скарги скаржник посилається на неправильне застосування судами попередніх інстанцій положень ст.ст. 11, 12 Закону України "Про приватизацію державного майна".
8. Скаржник зазначає, що судами неповно встановлено обставини справи, що призвело до передчасних висновків, про задоволення позову. При цьому, судами не враховано, що строк дії Акта оцінки майна приватизації ДП "Рибне господарство "Галицький" закінчився, у зв`язку з чим, ФДМУ і було прийнято спірний наказ №477 від 27.03.2018 про затвердження нового плану приватизації на 2018 рік. Крім того, судами не враховано, що строк приватизації майнового комплексу, з урахуванням вимог Закону України "Про приватизацію державного майна", закінчився.
9. Крім того, скаржник вказує на те, що судами не враховано, що відповідно до ст. 11 Закону України ?Про приватизацію державного майна? накази з питань прийняття рішень про приватизацію та накази про затвердження планів приватизації є частиною порядку приватизації, що є в свою чергу, підготовкою та організацією продажу об`єктів приватизації, а тому, п. 5 наказу ФДМУ № 447 від 27.03.2018 Про затвердження переліку єдиних майнових комплексів державних підприємств і їх структурних підрозділів, у тому числі і тих, що передані в оренду, що підлягають приватизації у 2018 році, нівельовано накази державних органів приватизації з питань прийняття рішень про приватизацію та накази про затвердження планів приватизації, які прийняті до набрання чинності цього наказу.
Узагальнений виклад позиції інших учасників справи
10. Учасники справи відзив на касаційну скаргу суду касаційної інстанції не надали.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
11. Як встановлено судами попередніх інстанцій, 25.02.2014 між РВ ФДМ України по Івано-Франківській області (орендодавець) та ТОВ ?Рибгосп Бурштинський? (орендар) було укладено договір оренди цілісного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький" № 09/14, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування цілісний майновий комплекс ДП ?Галицький?, розташований за адресою: Івано-Франківська область, Галицький район, м. Бурштин, вул. Л. Українки, 12.
12. Пунктами 1.4, 1.5, 1.6 договору оренди встановлено, що орендар виступає правонаступником усіх прав та обов`язків ДП ?Галицький?, цілісний майновий комплекс якого передається в оренду; орендоване майно цілісного майнового комплексу обліковується на балансі окремо від іншого майна орендаря, із зазначенням, що це майно є орендованим; майно передається в оренду з метою ведення рибного господарства.
13. Відповідно до п. 2.1 договору орендар вступає у строкове платне користування майном після підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі майна. Акт приймання-передачі підписується в день нотаріального посвідчення та державної реєстрації цього договору.
14. Договір укладено строком на 10 років до - 24.02.2024 ( п.10.1 договору).
15. Судами встановлено, що на виконання договору оренди РВ ФДМ України по Івано-Франківській області (орендодавець) передало ТОВ ?Рибгосп Бурштинський? у строкове платне користування об`єкт оренди - цілісний майновий комплекс ДП "Рибне господарство "Галицький", за відповідним актом прийому-передачі від 25.02.2014.
16. Наказом Державного агентства рибного господарства України № 77 від 27.02.2014 ДП "Рибне господарство "Галицький" припинено шляхом його реорганізації через приєднання до ТОВ "Рибгосп Бурштинський", як орендаря єдиного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький".
17. Постановою Кабінету Міністрів України № 271 від 12.05.2015 "Про проведення прозорої та конкурентної приватизації у 2015-2017 роках", а також наказом ФДМУ № 1382 від 05.10.2016, затверджено Перелік об`єктів груп В, Г, які підлягають підготовці до продажу в 2016 році, у тому числі і єдиного майнового комплексу ДП "Галицький", який класифікований як об`єкт приватизації групи "В" та віднесений до об`єктів приватизації агропромислового комплексу.
18. 30.11.2016 РВ ФДМ України по Івано-Франківській області було видано наказ № 403 від 30.11.2016, про приватизацію єдиного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький" та визначено спосіб його приватизації - шляхом продажу акцій акціонерного товариства, що створюється регіональним відділенням та орендарем - ТОВ "Рибгосп Бурштинський".
19. Наказом № 445 від 28.12.2016 РВ ФДМ України по Івано-Франківській області створено і затверджено склад комісії з приватизації вищевказаного єдиного майнового комплексу.
20. Наказом РВ ФДМ України по Івано-Франківській області № 377 від 25.07.2017 затверджено план приватизації єдиного майнового комплексу ДП "Галицький", переданого в оренду ТОВ "Рибгосп Бурштинський", як такий, що відповідає вимогам Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі". Цим же наказом припинено діяльність комісії з приватизації даного об`єкта.
21. Згідно з пропозиціями комісії з приватизації, вказаними у розділі III плану приватизації єдиного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький", вартість єдиного майнового комплексу об`єкта приватизації (майна, що підлягає внесенню до статутного капіталу акціонерного товариства, що створюється регіональним відділенням та орендарем ТОВ "Рибгосп Бурштинський"), визначена у відповідності до Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 1891 від 10.12.2003 та відображена в акті оцінки вартості об`єкта приватизації, що становить 4 382,019 тис. грн, у тому числі: - вартість частки орендаря - 69,912 тис. грн; - частина вартості, що утворена під час застосування заходів фінансової реструктуризації - 0 тис. грн.
22. Розділом V вказаного плану приватизації визначено, що статутний капітал створюваного акціонерного товариства становить 4 382,019 тис. грн, в тому числі: частка держави 4 312,107 тис. грн (98,4% від статутного капіталу), частка орендаря 69,912 тис. грн. (1,6% від статутного капіталу); а також передбачено: номінальну вартість акції, що складає 0,25 грн; вид акцій - прості, іменні; кількість акцій - 17 528 076 шт.
23. Разом з тим, як встановлено судом, 27.03.2018 Фонд державного майна України наказом № 447 від 27.03.2018 (далі - наказ ФДМУ № 447 від 27.03.2018) затвердив Перелік єдиних майнових комплексів державних підприємств і їх структурних підрозділів, у тому числі і тих, що передані в оренду, що підлягають приватизації у 2018 році, згідно з яким (додаток 2 до наказу № 447 від 27.03.2018) єдиний майновий комплекс ДП "Рибне господарство "Галицький" було включено до цього Переліку, як об`єкт для приватизації у 2018 році.
24. Пунктом 5 наказу ФДМУ № 447 від 27.03.2018, було визнано такими, що втратили чинність, накази державних органів приватизації з питань, що стосуються включення об`єктів державної власності до відповідних переліків, що підлягають приватизації, підготовки до продажу та організації їх продажу.
25. РВ ФДМ України по Івано-Франківській області наказом № 106 від 23.04.2018, у свою чергу, прийняв рішення про визнання такими, що втратили чинність наказ РВ ФДМ України по Івано-Франківській області № 403 від 30.11.2016 про приватизацію єдиного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький", а також наказ № 377 від 25.07.2017 про затвердження плану приватизації вказаного єдиного майнового комплексу.
26. Наказом № 107 від 23.04.2018 РВ ФДМ України по Івано-Франківській області прийнято рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький" за новою процедурою зі встановленням іншого способу його приватизації - шляхом продажу на аукціоні з умовами.
Позиція Верховного Суду
27. Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
28. Спір у справі виник у зв`язку з тим, що ТОВ "Рибгосп Бурштинський" вважає, що ФДМУ неправомірно внесено єдиний майновий комплекс ДП "Галицький" до Переліку єдиних майнових комплексів державних підприємств, що підлягають приватизації у 2018 році, затвердженого наказом Фонду державного майна України №447 від 27.03.2018, оскільки, згідно частини 4 розділу V Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" (який набрав чинності 07.03.2018), приватизація єдиного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький" має відбуватись за попередньою процедурою приватизації, визначеною Законом України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі".
29. Як вказувалось, ТОВ ?Рибгосп Бурштинський? є орендарем цілісного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький", розташованого за адресою: Івано-Франківська область, Галицький район, м. Бурштин, вул. Л. Українки, 12, на підставі договору оренди № 09/14 від 25.02.2014 укладеного з РВ ФДМ України по Івано-Франківській області.
30. Наказом Державного агентства рибного господарства України № 77 від 27.02.2014 ДП "Галицький" припинено шляхом його реорганізації через приєднання до ТОВ "Рибгосп Бурштинський", як орендаря єдиного майнового комплексу ДП "Галицький".
31. Статтею 1 Закону України "Про приватизацію державного майна" від 04.03.1992 № 2163-XII (в редакції зі змінами чинними на момент виникнення спірних правовідносин, далі Закон України від 04.03.1992 № 2163-XII) приватизація державного майна (далі - приватизація) - платне відчуження майна, що перебуває у державній власності, у тому числі разом із земельною ділянкою державної власності, на якій розташований об`єкт, що підлягає приватизації, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до цього Закону, з метою підвищення соціально-економічної ефективності виробництва та залучення коштів для здійснення структурної перебудови національної економіки.
32. Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 17 Закону України від 04.03.1992 № 2163-XII, приватизація зданих в оренду єдиних майнових комплексів державних підприємств, організацій та їх структурних підрозділів, крім невеликих державних підприємств, здійснюється шляхом продажу належних державі акцій акціонерних товариств, заснованих державними органами приватизації та орендарями. До статутного капіталу товариства вноситься державне майно, передане в оренду (крім майна, що не підлягає приватизації та має передаватися на утримання або у схов господарському товариству на договірних засадах), та майно, що є власністю орендаря.
33. Як вказувалось, постановою Кабінету Міністрів України № 271 від 12.05.2015 "Про проведення прозорої та конкурентної приватизації у 2015-2017 роках", а також наказом ФДМУ № 1382 від 05.10.2016, затверджено Перелік об`єктів груп В, Г, які підлягають підготовці до продажу в 2016 році, у тому числі і єдиного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький", який класифікований як об`єкт приватизації групи "В" та віднесений до об`єктів приватизації агропромислового комплексу.
34. Статтею 1 Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі" (в редакції зі змінами чинними на момент виникнення спірних правовідносин, далі Закон України від 10.07.1996 № 290/96-ВР) приватизація майна в агропромисловому комплексі здійснюється відповідно до законодавства України з питань приватизації з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Згідно з цим Законом здійснюється приватизація майна підприємств та організацій, для яких основними видами діяльності є виробництво сільськогосподарської продукції, продукції рибного та лісового господарства, їх переробка і реалізація, виконання робіт та надання послуг сільськогосподарським товаровиробникам.
35. Так, статтею 12 Закону України від 10.07.1996 № 290/96-ВР встановлено, що приватизація майна рибних господарств (рибокомбінатів, рибоводно-меліоративних станцій, нерестово-виросних рибницьких господарств), які спеціалізуються на вирощуванні рибопосадкового матеріалу та товарної риби у ставках, басейнах, лиманах та інших внутрішніх водоймах, здійснюється шляхом перетворення їх у колективні господарства або у акціонерні товариства на умовах, передбачених статтями 5, 6 і 7 цього Закону. При цьому повинні забезпечуватися технологічна єдність виробництва та цілісність майнових комплексів.
36. Згідно ст. 5 Закону України від 10.07.1996 № 290/96-ВР приватизація майна радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється шляхом перетворення їх у колективні сільськогосподарські підприємства або у акціонерні товариства за рішенням загальних зборів (зборів уповноважених).
37. Статтею 6 цього закону встановлено, що працівникам підприємства (організації), що приватизується, та прирівняним до них відповідно до частини першої статті 3 цього Закону особам безоплатно надається частка державного майна (акції), розмір якої визначається як добуток вартості майна, що припадає на одного працівника недержавного сільськогосподарського підприємства області (Автономної Республіки Крим), на кількість працівників підприємства, що приватизується, та прирівняних до них осіб. Вартість майна, що припадає на одного працівника недержавного сільськогосподарського підприємства області (Автономної Республіки Крим), визначається один раз на рік на початку року на підставі статистичної звітності за попередній рік.
Безоплатна передача частки державного майна (акцій) здійснюється в разі перетворення в процесі приватизації радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств у колективні сільськогосподарські підприємства або в акціонерні товариства на підставі договору безоплатної передачі, який укладається з урахуванням законодавства з питань оподаткування.
Розподіл безоплатно переданого майна (акцій) між працівниками здійснюється відповідно до трудової участі за рішенням загальних зборів (зборів уповноважених).
38. Відповідно до ст. 7 Закону України від 10.07.1996 № 290/96-ВР приватизація частки державного майна (акцій), що залишилася після безоплатної його (їх) передачі, здійснюється за кошти.
Право на першочергове придбання частки державного майна (акцій) за кошти мають працівники радгоспу або іншого державного сільськогосподарського підприємства та прирівняні до них особи.
39. Як встановлено судами попередніх інстанцій, об`єктом приватизації є цілісний майновий комплекс ДП "Рибне господарство "Галицький", який відноситься до рибних господарств, які спеціалізуються на вирощуванні рибопосадкового матеріалу та товарної риби у внутрішніх водоймах.
40. Статтею 13 Закону України від 10.07.1996 № 290/96-ВР врегульовані питання приватизації майна підприємств та організацій, що обслуговують рибні господарства та встановлено, що приватизація майна комбікормових заводів, що виготовляють спеціальні рибні корми, підприємств, де виготовляється обладнання для рибництва та знаряддя лову, пересувних механізованих колон, які спеціалізуються на будівництві та ремонті рибогосподарських об`єктів, здійснюється на умовах, передбачених статтями 2, 3 і 4 цього Закону.
41. Так, статтею 2 Закону України від 10.07.1996 № 290/96-ВР визначено, що приватизація майна підприємств харчової промисловості, які переробляють сільськогосподарську сировину, борошномельно круп`яної та комбікормової промисловості, а також сервісних, будівельних, фірмових торговельних, інших несільськогосподарських підприємств та організацій агропромислового комплексу, які виконують роботи і надають послуги сільськогосподарським товаровиробникам незалежно від вартості об`єктів приватизації (але не менше необхідної для створення статутного капіталу акціонерного товариства згідно з законодавством України), здійснюється шляхом перетворення їх у акціонерні товариства у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. При цьому зберігаються профільність, технологічна єдність виробництва та цілісність майнових комплексів і технологій. У разі якщо вартість майна підприємств (організацій), зазначених у частині першій цієї статті, є недостатньою для формування статутного капіталу акціонерного товариства, приватизація їх майна здійснюється відповідно до порядку, встановленого Фондом державного майна України. При цьому господарське товариство, створене працівниками таких підприємств (організацій), має першочергове право на викуп майна. У разі відмови працівників зазначених підприємств (організацій) від першочергового права на викуп майно приватизується на конкурентних засадах.
42. Статтею 25 зазначеного Закону визначений перелік підприємств та організацій агропромислового комплексу, приватизація яких здійснюється на підставі рішення Кабінету Міністрів України, до якого входять, зокрема, об`єкти океанічного рибопромислового флоту, рибні підприємства з переробки океанічної (морської) сировини та рибні господарства (рибокомбінати, рибоводно-меліоративні станції, нерестово-виросні господарства), а також холодильники місткістю понад дві тисячі тонн для одночасного зберігання рибопродукції. Приватизація зазначених підприємств та організацій агропромислового комплексу здійснюється шляхом перетворення їх в акціонерні товариства, крім тих, вартості майна яких недостатньо для формування статутного капіталу акціонерного товариства. При цьому у статутному капіталі товариств першочергово визначається пакет акцій, що тимчасово залишається у власності держави, а решта акцій розміщується з наданням пільг, передбачених статтями 3, 6, 7 і 8 цього Закону.
43. Разом з цим, частинами 5, 6 ст. 12 Закону України від 04.03.1992 № 2163-XII визначено, що строк проведення приватизації об`єкта не повинен перевищувати двох років з моменту прийняття рішення про його приватизацію. Приватизація об`єкта вважається завершеною з моменту його продажу або завершення розміщення всіх акцій, передбачених до продажу планом приватизації (розміщення акцій), і оформляється рішенням відповідного державного органу приватизації.
44. Судами встановлено, що рішення про приватизацію ДП "Рибне господарство "Галицький", шляхом продажу акцій акціонерного товариства, що створюється регіональним відділенням та орендарем ТОВ "Рибгосп Бурштинський? прийнято РВ ФДМ України по Івано-Франківській області 30.11.2016. Приймаючи рішення про приватизацію ДП "Рибне господарство "Галицький" РВ ФДМ України по Івано-Франківській області керувався Законом України "Про приватизацію державного майна", а також Законом України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі".
45. Наказом № 445 від 28.12.2016 зазначений орган у сфері приватизації створив і затвердив склад комісії з приватизації вищевказаного єдиного майнового комплексу.
46. У подальшому, наказом РВ ФДМ України по Івано-Франківській області № 377 від 25.07.2017 затверджено план приватизації єдиного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький", що був переданий в оренду ТОВ "Рибгосп Бурштинський", як такий, що відповідає вимогам Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі". Цим же наказом припинено діяльність комісії з приватизації даного об`єкта.
47. Разом з цим, 07.03.2018 набрав чинності Закон України "Про приватизацію державного і комунального майна" (далі - Закон України № 2269-VIII від 18.01.2018), згідно з яким втратили чинність Закон України "Про приватизацію державного майна" від 04.03.1992 № 2163-XII, а також Закон України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі" від 10.07.1996 № 290/96-ВР.
48. Судами встановлено, що ФДМУ, у зв`язку з набранням чинності Закону України № 2269-VIII від 18.01.2018 та вказуючи на необхідність застосування нової процедури приватизації, наказом № 447 від 27.03.2018 затвердив Перелік єдиних майнових комплексів державних підприємств і їх структурних підрозділів, у тому числі і тих, що передані в оренду, що підлягають приватизації у 2018 році, згідно з яким (додаток 2 до наказу № 447 від 27.03.2018) єдиний майновий комплекс ДП "Рибне господарство "Галицький" було включено до цього Переліку, як об`єкт для приватизації у 2018 році.
49. На виконання наказу ФДМУ № 447 від 27.03.2018, РВ ФДМ України по Івано-Франківській області наказом № 106 від 23.04.2018, прийняв рішення про визнання такими, що втратили чинність наказу РВ ФДМ України по Івано-Франківській області № 403 від 30.11.2016 про приватизацію єдиного майнового комплексу ДП "Галицький", а також наказу № 377 від 25.07.2017 про затвердження плану приватизації вказаного єдиного майнового комплексу, а наказом № 107 від 23.04.2018 прийняв рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький" шляхом продажу майна на аукціоні з умовами.
50. Водночас, частиною 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2269-VIII від 18.01.2018 установлено, що приватизація об`єктів агропромислового комплексу, щодо яких на день набрання чинності цим Законом державними органами приватизації затверджені плани їх приватизації, здійснюється та завершується відповідно до вимог Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі".
51. Встановивши зазначене суди дійшли до обґрунтованих висновків, що оскільки станом на день набрання чинності Законом України № 2269-VIII від 18.01.2018, РВ ФДМ України по Івано-Франківській області було затверджено план приватизації єдиного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький" (25.07.2017), що відноситься до об`єкту приватизації агропромислового комплексу, то новий порядок приватизації, визначений Законом України № 2269-VIII від 18.01.2018 до даного об`єкту приватизації не застосовується. Приватизація цього єдиного майнового комплексу рибного господарства має відбуватись у порядку, визначеному Законом України від 10.07.1996 № 290/96-ВР, зважаючи на ч. 4 розділу V Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2269-VIII від 18.01.2018.
52. Зважаючи на зазначене суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів суди попередніх інстанцій що, ФДМУ неправомірно застосував новий порядок приватизації, визначений Законом України № 2269-VIII від 18.01.2018 до ДП "Рибне господарство "Галицький", оскільки рішення про приватизацію даного об`єкта прийнято ще у 2016 році.
53. У зв`язку з чим, суди дійшли до обґрунтованого висновку, що спосіб приватизації, визначений у наказі РВ ФДМ України по Івано-Франківській області № 107 від 23.04.2018 шляхом продажу майна ДП "Рибне господарство "Галицький" на аукціоні з умовами, суперечить Прикінцевим та перехідним положенням Закону України № 2269-VIII від 18.01.2018, та порушує права позивача, як учасника розпочатого у 2016 році приватизаційного процесу єдиного майнового комплексу ДП "Галицький", оскільки фактично позбавляє його частки у статутному капіталі новоствореного акціонерного товариства, згідно із затвердженим у 2017 році планом приватизації єдиного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький".
54. Таким чином, суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що внесення єдиного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький" до нового переліку єдиних майнових комплексів державних підприємств і їх структурних підрозділів, які підлягають приватизації у 2018 році, затвердженого наказом ФДМУ № 447 від 27.03.2018, є неправомірним.
55. Зважаючи на викладене суд касаційної інстанції констатує, що судами попередніх інстанцій належним чином досліджено всі обставини у справі та надано їм належну правову оцінку, з урахуванням вищезазначених положень матеріального права, а тому суди дійшли до обґрунтованого висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
56. Водночас, суд касаційної інстанції, відхиляє доводи скаржника про не врахування судами попередніх інстанцій обставини щодо закінчення строку дії акта оцінки об`єкта приватизації та строку приватизації, оскільки вказаним доводам судами попередніх інстанцій надавалась обґрунтована оцінка. При цьому, оцінюючи вказані доводи судами було правомірно визначено, що питання щодо строку дії оцінки об`єкту приватизації, проведення зборів засновників акціонерного товариства, що утворюється згідно плану приватизації, затвердження статуту товариства та строків приватизації, ФДМУ мав вирішити з урахуванням положень Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі", продовживши розпочатий у 2016 році процес приватизації єдиного майнового комплексу ДП "Рибне господарство "Галицький", згідно затвердженого у 2017 році плану приватизації.
57. Доводи касаційної скарги викладені у абз. 9 цієї постанови, відхиляються касаційним судом, оскільки вони є суперечливими, зважаючи на те, що наказ ФДМУ № 447 від 27.03.2018 "Про затвердження Переліків об`єктів малої приватизації, що підлягають приватизації у 2018 році" був прийнятий відповідно до положень Закону України № 2269-VIII від 18.01.2018, при цьому, скаржник посилається на порушення судами ст. 11 Закону України "Про приватизацію державного майна", в редакції чинній на момент прийняття рішення про приватизацію об`єкта, тобто 30.11.2016.
58. Інші наведені у касаційній скарзі доводи не можуть бути підставами для скасування оскаржуваних судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій, оскільки вони не підтверджуються матеріалами справи, ґрунтуються на неправильному тлумаченні скаржником норм матеріального та процесуального права.
59. Враховуючи наведені положення законодавства та обставини, встановлені судами, зважаючи на межі перегляду справи судом касаційної інстанції, передбачені статтею 300 ГПК України, колегія суддів зазначає, що оскаржувані судові рішення постановлено із додержанням норм матеріального і процесуального права, тому правових підстав для їх зміни чи скасування не вбачається, тому суд касаційної інстанції дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції та постанови апеляційного господарського суду без змін.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
60. Відповідно до частин першої, другої статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
61. Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 308 ГПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та апеляційної інстанції без змін, а скаргу - без задоволення.
62. Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права (частина 1 статті 309 ГПК України).
63. Враховуючи межі перегляду справи у касаційній інстанції, колегія суддів вважає, що доводи викладені у касаційній скарзі, не спростовують висновків судів про наявність підстав для задоволення позову, отже, постанову Північного апеляційного господарського суду від 25.06.2019 та рішення Господарського суду міста Києва від 18.03.2019, слід залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Розподіл судових витрат
64. Судовий збір за подання касаційної скарги в порядку ст. 129 ГПК України покладається на скаржника.
Керуючись статтями 129 300 301 308 309 314 315 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу Фонду державного майна України залишити без задоволення.
2. Постанову Північного апеляційного господарського суду від 25.06.2019 та рішення Господарського суду міста Києва від 18.03.2019 у справі №910/12199/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О.А. Кролевець
Судді Н.М. Губенко
В.І. Студенець