25.06.2025

№ 160/119/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2025 року

м. Київ

справа №160/119/23

адміністративне провадження № К/990/3525/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Шарапи В.М.,

суддів Берназюка Я.О., Чиркіна С.М.,

розглянув у порядку письмового провадження

касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля»

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 (головуючий суддя Бухтіярова М.М.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 21.01.2025 (головуючий суддя Головко О.В., судді Ясенова Т.І., Суховаров А.В.)

у справі №160/119/23

за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

до Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля»

про стягнення заборгованості

та за зустрічним позовом Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля»

до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:

1. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - позивач, відповідач за зустрічним позовом, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» (далі - відповідач, позивач за зустрічним позовом, ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля»), в якій, з урахуванням об`єднання в одне провадження справ №160/6650/23 та №160/119/23 ухвалою суду від 09.06.2023 та заяви про зменшення позовних вимог від 21.08.2023, просили:

- стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Павлоградвугілля» (код ЄДРПОУ 00178353) на користь ГУ ПФУ в Дніпропетровській області заборгованість з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсії особам, що були зайняті на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, за період з березня 2022 року по березень 2023 року в сумі 319 976 805,65 грн (триста дев`ятнадцять мільйонів дев`ятсот сімдесят шість тисяч вісімсот п`ять гривень 65 копійок).

1.1. Позовні вимоги обґрунтовувало тим, що відповідач за первісним позовом з 02.01.1991 зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду України та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, а також має структурні підрозділи, філії, без права юридичної особи. На підприємстві із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, працювали громадяни, які вийшли на пенсію та протягом спірного періоду отримували пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а», «б-з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Позивач за первісним позовом вказує, що відповідно до абзацу третього пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюють підприємства та організаціями шляхом внесення до ПФУ плати, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком. Відтак, на відповідача за первісним позовом покладено обов`язок відшкодувати витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах застрахованим особам, які були зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці за списками №1, №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

1.2. Розмір сум до відшкодування визначається у розрахунках фактичних витрат. На виконання пункту 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663) (далі - Інструкція №21-1) ГУ ПФУ в Дніпропетровській області розрахунки фактичних витрат були направлені на юридичну адресу відповідача та є узгодженими з моменту їх отримання. Відповідач не оскаржив розрахунки, водночас і не виконав свій обов`язок щодо відшкодування витрат Пенсійного фонду України пенсії, призначених на пільгових умовах особам, які були зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці за списками №1, №2, у зв`язку із чим утворилась заборгованість, яка залишається несплаченою, що зумовило звернення до суду.

2. Від Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» надійшла зустрічна позовна заява до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, в якій просило:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо несвоєчасного формування та направлення розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, за 2022 та 2023 роки;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області визначити розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ», призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком N 1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України за 2022 та 2023 роки, які направити на адресу ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».

2.1. В обґрунтування зустрічної позовної заяви зазначено, що відповідно до пункту 6.4 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го місяця поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій. Отже, при оплаті витрат на виплату та доставку пільгових пенсій ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» має керуватись саме розрахунком на весь поточний рік. При цьому, Пенсійний фонд за місцем призначення пенсії відповідно до пункту 6.4 Інструкції № 21-1 має визначити розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій та відповідно до пункту 6.8. цієї Інструкції направити такі розрахунки підприємству через Пенсійний фонд за місцезнаходженням підприємства.

2.2. Однак, долучені до справи позивачем розрахунки складені з численними помилками щодо прізвища пенсіонерів, щодо кінцевої дати отримання пенсії. Крім того, позивачем не доведено, що до розрахунків не включені пенсіонери, які вже померли. Позивачем за зустрічним позовом також зауважено на безпідставності включення розрахунків минулих періодів за 2019-2022 роки. Також, є наявні випадки завищення сум фактичних витрат через подвійне включення розрахунків, є випадки неякісного вироблення розрахунків, з яких неможливо ідентифікувати пенсіонера та суму, яка визначена на відшкодування. Підприємство не може перевірити розрахунки фактичних витрат, оскільки в матеріалах справи відсутні докази про дату призначення пенсіонеру пенсії, чи вірно визначено дату досягнення пенсійного віку, чи вірно визначено пільговий стаж, чи вірно визначено частку відповідача, чи дійсно Пенсійний фонд поніс витрати на доставку пенсії, чи не включено до розрахунків померлих пенсіонерів тощо. Зважаючи на те, що наявні в матеріалах справи розрахунки фактичних витрат неналежної якості, з численними помилками, а відтак не можуть підтвердити розмір заборгованості, просить задовольнити зустрічну позовну заяву.

3. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 позовну заяву ГУ ПФУ в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) до ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (код ЄДРПОУ 00178353, місцезнаходження: 51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Соборна, буд.76) про стягнення заборгованості задоволено частково.

Стягнуто з ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (код ЄДРПОУ 00178353, місцезнаходження: 51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Соборна, буд.76) на користь ГУ ПФУ в Дніпропетровській області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсії особам, що були зайняті на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, в сумі 220 637 805,65грн. (двісті двадцять мільйонів шістсот тридцять сім тисяч вісімсот п`ять гривень 65 копійок).

У задоволені іншої частини позовних вимог ГУ ПФУ в Дніпропетровській області відмовлено.

У задоволенні зустрічної позовної заяви ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (код ЄДРПОУ 00178353, місцезнаходження: 51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Соборна, буд.76) до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.

3.1. Приймаючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача за первісним позовом наявний обов`язок з покриття витрат пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених особам, які були зайняті на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списками № 1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

3.2. При цьому цей суд врахував відсутність доказів оскарження підприємством отриманих розрахунків фактичних витрат, а також часткове погашення заборгованості з фактичних витрат, що є предметом розгляду у цій справі.

3.3. Відмовляючи ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» у задоволенні зустрічного позову, суд першої інстанції виходив з того, що порушення відповідачем за зустрічним позовом п. 6.4. - 6.8. Інструкції № 22-1 щодо строку формування розрахунків не мають наслідком відсутність у позивача за зустрічним позовом обов`язку здійснювати відшкодування за такими розрахунками. Невчасне направлення розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій не звільняє підприємство від обов`язку відшкодувати зазначену у ньому заборгованість та не має наслідком визнання такого розрахунку протиправним. Це не впливає також на визначення розміру сум витрат на виплату і доставку пільгових пенсій.

3.4. Щодо доводів позивача за зустрічним позовом про неотримання річних розрахунків відповідно до пункту 6.7 Інструкції №21-1 у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), суд вказав, що органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії. При цьому пунктом 6.4 Інструкції №21-1 передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

4. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 21.01.2025 апеляційну скаргу ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» задоволено частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 в адміністративній справі № 160/119/23 скасовано в частині задоволення позову ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про стягнення з ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсії особам, що були зайняті на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, в сумі 74 341 464 (сімдесят чотири мільйони триста сорок одна тисяча чотириста шістдесят чотири) грн 40 коп.

У задоволенні позову ГУ ПФУ в Дніпропетровській області в цій частині відмовлено.

В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.

4.1. Приймаючи рішення про часткове задоволення апеляційної скарги та зміну судового рішення суду першої інстанції в частині, суд апеляційної інстанції виходив з того, що судом першої інстанції не забезпечено повне з`ясування обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

4.2. При цьому суд апеляційної інстанції дослідив додаткові докази, на підставі яких встановив, що станом на 18.03.2024 заборгованість ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» по справі № 160/119/23 складає 146 465 472,69 грн (за Списком № 1 - 130 745 951,60 грн, за Списком № 2 - 15 719 521,09 грн). ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» станом на 18.03.2024 сплачено заборгованість в загальному розмірі 74 172 332,92 грн за: березень 2022 року повністю, за квітень 2022 року частково, за жовтень 2022 року повністю, за листопад 2022 року повністю, за грудень 2022 року повністю, за січень 2023 року повністю, за лютий 2023 року частково, за березень 2023 року частково. Проте позивачем за первинним позовом не подано заяву про відмову від позову на вказану суму.

4.3. Також цей суд встановив, і це визнали сторони, що по пенсіонерах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 суми відшкодування в загальному розмірі 51 091,79 грн не повинні були включатись до суми позову і Головним управлінням відкориговані на зменшення до відшкодування підприємству в 2024 році. Тому вказана сума витрат на виплату та доставку пенсій неправомірно включена до розрахунків та заявлена до стягнення в межах розгляду даної справи.

4.4. Крім того, суд апеляційної інстанції встановив, що відповідач за зустрічним позовом визнав підтвердженим факт смерті пенсіонера ОСОБА_5 , сума відшкодування витрат на виплату і доставку пенсії якому в розмірі 118 039,69 грн помилково включена до розрахунку.

5. Судами попередніх інстанцій під час судового розгляду справи встановлено наступні фактичні обставини:

5.1. ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» зареєстроване юридичною особою 02.04.1997, про що вчинено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за ідентифікаційним кодом 00178353 про включення відомостей про юридичну особу; основний вид діяльності: 05.10 Добування кам`яного вугілля. ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» є платником внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та інших платежів та зареєстроване в ГУ ПФУ Дніпропетровської області.

5.2. Філія «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», Філія «Павлоградське енергопідприємство» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», Філія «Павлоградська автобаза» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», Філія «Павлоградське управління по матеріально-технічному постачанню» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», Філія «Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», Філія «Сервісно-налагоджувальне управління» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» є відокремленими підрозділами (без права юридичної особи) Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» та зареєстровані як платники страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду України в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

5.3. На підприємстві та у його структурних підрозділах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списками № 1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, працювали громадяни, які з березня 2022 року по березень 2023 року отримали пенсію за віком на пільгових умовах.

5.4. За розрахунком ГУ ПФУ в Дніпропетровській області (станом на 18.08.2023) за ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» та його структурними підрозділами рахується заборгованість з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з березня 2022 року по березень 2023 року у загальній сумі 319 976 805,65 грн, з яких: по Списку №1 291 259 537,42 грн. та по Списку №2 28 717 268,23 грн, зокрема:

по ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» в розмірі 308 424 723, 05 грн (за Списком №1 284 656 130,18 грн, за Списком №2 23 768 592,87грн);

по Філії «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» в розмірі 1 140 033,26 грн (за Списком № 1 558 209,60 грн, за Списком №2 581 823,66 грн);

по Філії «Павлоградське енергопідприємство» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» в розмірі 3 000 686,73 грн (за Списком № 1 3 402,50 грн, за Списком №2 2 997 284,23 грн);

по Філії «Павлоградська автобаза» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» в розмірі 1 233 467,29 грн (за Списком № 1 - 943 21,49 грн, за Списком №2 1 139 145,80 грн);

по Філії «Павлоградське управління по матеріально-технічному постачанню» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» в розмірі 37 930,67 грн (за Списком №1 615,74 грн, за Списком №2 37 314,93 грн);

по Філії «Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» в розмірі 592 188,32 грн (Список №1);

по Філії «Сервісно-налагоджувальне управління» «ДТЕК Павлоградвугілля» в розмірі 218 146,33 грн (за Списком №1 25 039,59 грн, за Списком №2 193 106,74 грн).

5.5. За розрахунком суми позову до ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» та його структурних підрозділів за Списком № 1 та Списком №2 за період з березня 2022 року по березень 2023 року заборгованість з невідшкодованих сум фактичних витрат та виплату та доставку пільгових пенсій становить всього 319 976 805,65 грн:

за лютий 2022 року за Списком №1 22 041 597,71 грн, за Списком №2 1 691 620,66 грн (оплата 22 041 597,71 грн по Списку №1, оплата 1 695 943,11 грн по Списку №2);

за березень 2022 року за Списком №1 20 273 797,07 грн, за Списком №2 1 653 335,42 грн (оплата 7 266 781,63 грн по Списку №1);

за квітень 2022 року за Списком №1 24 941 645,35 грн, за Списком №2 1 942 060,10 грн;

за травень 2022 року за Списком №1 22 671 131,10 грн, за Списком №2 1 879 449,72 грн;

за червень 2022 року за Списком №1 23 115 414,25 грн, за Списком №2 2 325 901,10 грн;

за липень 2022 року за Списком №1 22 513 970,66 грн, за Списком №2 2 371 033,50 грн;

за серпень 2022 року за Списком №1 23 264 529,73 грн, за Списком №2 2 082 404,98 грн;

за вересень 2022 року за Списком №1 23 425 358,75 грн, за Списком №2 2 371 097,37 грн;

за жовтень 2022 року за Списком №1 21 970 841,82 грн., за Списком №2 2 197 286,57 грн (оплата 5 604 700,00 грн по Списку №1);

за листопад 2022 рік по Списку №1 23 096 870,00 грн, за Списком №2 - 2 121 865,64 грн;

за грудень 2022 року по Списку №1 27 399 828,60 грн, за Списком №2 2 379 714,08 грн;

за січень 2023 року за Списком №1 22 527 471,06 грн, за Списком №2 2 553 010,96 грн;

за лютий 2023 року за Списком №1 22 827 763,08 грн, по Списку №2 2 092 534,47 грн (за виключенням суми 7 695,43 грн по філії «Учбово-курсовий комбінат» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» згідно листів ГУ ПФУ в Харківській області №2000-0606-9/61889 та ГУ ПФУ в Дніпропетровській області №0400-010606-8/65665);

за березень 2023 року по Списку №1 26 110 280,19 грн, за Списком №2 2 751 896,77 грн (за виключенням суми 186,98 грн по філії «Учбово-курсовий комбінат» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» згідно листів ГУПФУ в Харківській області №2000-0606-9/61889 та ГУПФУ в Дніпропетровській області №0400-010606-8/65665).

5.6. Відповідачу за первісним позовом надсилались розрахунки зазначених вище фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню за спірний період, призначених особам, які були зайняті на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Зокрема:

листом від 21.02.2022 № 0400-010606-8/28891 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надіслано ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (у кількості 212 розрахунків на 545 аркушах) та повідомлено, що сума до відшкодування за лютий 2022 року складає за Списком №1 22 041 597,71 грн, за Списком №2 1 691 620,66 грн, з них: по ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 21 620 615,62 грн, за Списком №2 1 353 654,61 грн, по структурних підрозділах ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 420 982,09 грн., за Списком №2 337 966,05 грн, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення;

листом від 11.03.2022 за вих. № 200 ГУ ПФК в Дніпропетровській області повідомлено про необхідність сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах щомісячно до 25 числа, що сума до відшкодування за березень 2022 року складає за Списком №1 20 273 797,07 грн, за Списком №2 1 653 335,42 грн, з них: по ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 19 888 549,80 грн., за Списком №2 1 349 072,55 грн, по структурних підрозділах ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 385 247,27 грн, за Списком №2 304 262,87 грн, а також про те, що наступні розрахунки будуть надані у разі зміни розміру пенсій або виникнення обставин. які впливають на суму, що підлягає відшкодуванню, який надіслано ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення;

листом від 21.04.2022 № 0400-010606-8/42707 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надіслано ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (у кількості 116 розрахунків на 409 аркушах) та повідомлено, що сума до відшкодування за квітень 2022 року складає за Списком №1 24 941 645,15 грн, за Списком №2 1 942 060,10 грн, з них: по ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 24 448 658,50 грн, за Списком №2 1 591 671,83 грн, по структурних підрозділах ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 492 986,65 грн, за Списком №2 350 388,27 грн., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення;

листом від 20.05.2022 № 0400-010606-8/51854 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надіслано ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (у кількості 89 розрахунків на 177 аркушах) та повідомлено, що сума до відшкодування за травень 2022 року складає за Списком №1 22 671 131,10 грн, за Списком №2 1 879 449,72 грн, з них: по ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 22 233 474,76 грн, за Списком №2 1 559 531,85 грн, по структурних підрозділах ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 437 656,34 грн, за Списком №2 319 917,87 грн, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення;

листом від 20.06.2022 № 0400-010606-8/61759 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надіслано ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (у кількості 296 розрахунків на 393 аркушах) та повідомлено, що сума до відшкодування за червень 2022 року складає за Списком №1 23 115 414,25 грн, за Списком №2 2 325 901,10 грн, з них: по ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 22 602 339,36 грн, за Списком №2 1 950 278,86 грн, по структурних підрозділах ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 513 074,89 грн., за Списком №2 375 622,24 грн, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення;

листом від 20.07.2022 № 0400-010606-8/74081 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надіслано ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (у кількості 231 розрахунку на 314 аркушах) та повідомлено, що сума до відшкодування за липень 2022 року складає за Списком №1 22 513 970,66 грн, за Списком №2 2 371 033,50 грн, з них: по ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 22 073 199,38 грн, за Списком №2 2 088 234,68 грн, по структурних підрозділах ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 440 771,28 грн, за Списком №2 362 798,82 грн, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення;

листом від 19.08.2022 № 0400-010606-8/84855 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надіслано ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (у кількості 143 розрахунки на 239 аркушах) та повідомлено, що сума до відшкодування за серпень 2022 року складає за Списком №1 23 264 529,73 грн, за Списком №2 2 082 404,98 грн, з них: по ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 22 758 384,35 грн, за Списком №2 1 716 909,37 грн, по структурних підрозділах ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 505 695,38 грн., за Списком №2 365 495,61 грн., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення;

листом від 21.09.2022 № 0400-010606-8/96266 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надіслано ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (у кількості 137 розрахунків на 188 аркушах) та повідомлено, що сума до відшкодування за вересень 2022 року складає за Списком №1 23 425 358,75 грн, за Списком №2 2 371 097,37 грн, з них: по ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 22 845 623,62 грн, за Списком №2 2 021 515,38 грн, по структурних підрозділах ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 579 735,13 грн, за Списком №2 349 581,99 грн, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення;

листом від 20.10.2022 № 0400-010606-8/107165 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надіслано ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (у кількості 61 розрахунку на 152 аркушах) та повідомлено, що сума до відшкодування за жовтень 2022 року складає за Списком №1 21 970 841,82 грн, за Списком №2 2 197 286,57 грн, з них: по ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 21 480 996,65 грн, за Списком №2 1 828 861,04 грн, по структурних підрозділах ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 489 845,17 грн, за Списком №2 368 425,53 грн, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення;

листом від 17.11.2022 № 0400-010606-8/117325 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надіслано ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (у кількості 82 розрахунків на 167 аркушах) та повідомлено, що сума до відшкодування за листопад 2022 року складає за Списком №1 23 096 870,00 грн, за Списком №2 2 121 865,64 грн, з них: по ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком № 1 22 529 190,06 грн, за Списком №2 1 720 415,47 грн, по структурних підрозділах ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 567 679,94 грн., за Списком №2 401 450,17 грн., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення;

листом від 22.12.2022 № 0400-010606-8/130059 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надіслано ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (у кількості 189 розрахунків на 268 аркушах) та повідомлено, що сума до відшкодування за грудень 2022 року складає за Списком №1 27 399 828,60 грн, за Списком №2 2 379 714,08 грн, з них: по ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 26 863 059,91 грн, за Списком №2 1 909 718,30 грн, по структурних підрозділах ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 536 768,69 грн, за Списком №2 469 995,78 грн, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення;

листом від 20.01.2023 № 0400-010606-8/9516 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надіслано ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (у кількості 38 розрахунків на 93 аркушах) та повідомлено, що сума до відшкодування за січень 2023 року складає за Списком №1 22 527 471,06 грн, за Списком №2 2 553 010,96 грн, з них: по ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 21 996 422,95 грн, за Списком №2 2 136 874,92 грн, по структурних підрозділах ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 531 048,11 грн, за Списком №2 416 136,04 грн, що підтверджується реєстром відправлених листів №562 від 24.01.2023, фіскальним чеком АТ «Укрпошта» від 24.01.2023;

листом від 21.03.2023 № 0400-010606-8/36803 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області уточнено суму відшкодувань за січень 2023 року в розрізі структурних підрозділів та становить: по ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 21 994 691,38 грн, за Списком №2 2 122 745,05 грн., по структурних підрозділах ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 532 779,68 грн., за Списком №2 430 265,91 грн;

листом від 20.02.2023 № 0400-010606-8/22796 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надіслано ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (у кількості 194 розрахунки на 491 аркушах) та повідомлено, що сума до відшкодування за лютий 2023 року складає за Списком №1 22 827 763,08 грн, за Списком №2 2 092 534,47 грн, з них: по ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 22 304 705,83 грн, за Списком №2 1 696 749,11 грн, по структурних підрозділах ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 523 057,25 грн, за Списком №2 395 785,36 грн;

листом від 21.03.2023 № 0400-010606-8/36801 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області уточнено суму відшкодувань за лютий 2023 року в розрізі структурних підрозділів та становить: по ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 22 302 974,35 грн, за Списком №2 1 682 013,50 грн, по структурних підрозділах ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 524 788,00 грн, за Списком №2 410 520,97 грн;

листом від 20.03.2023 № 0400-010606-8/35917 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надіслано ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (на 398 аркушах) та повідомлено, що сума до відшкодування за березень 2023 року складає за Списком №1 26 110 280,19 грн, за Списком №2 2 751 896,77 грн, з них: по ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 25 506 019,69 грн, за Списком №2 2 307 624,99 грн, по структурних підрозділах ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за Списком №1 604 260,50 грн, за Списком №2 444 271,78 грн, що підтверджується реєстром відправлених листів №2081 від 22.03.2023, фіскальним чеком АТ «Укрпошта» від 22.03.2023.

5.7. Позивач за первісним позовом здійснив виплату пільгових пенсій зазначеним у розрахунках особам, що підтверджується відомостями ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, завіреними підписом уповноваженого представника установи та відтиском печатки пенсійного органу, що серед іншого обліковує суми виплачених пенсій в розрізі осіб та періодів.

5.8. Філія «Учбово-курсовий комбінат» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» та Філія «Павлоградська автобаза» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» вчиняли дії щодо узгодження розрахунків сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в позасудовому порядку.

Зокрема, Філією «Учбово-курсовий комбінат» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» через веб-портал Пенсійного фонду України подані звернення (від 24.03.2023 №382, від 27.04.2023 №625), в яких підприємство просило надати докази фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій працівниками, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за період з 01.01.2023 по 28.02.2023 та за період з 01.03.2023 по 30.04.2023, а також звернуто увагу на недоліках в отриманих розрахунках по пенсіонеру ОСОБА_6 .

Листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 15.05.2023 №0400-010606-8/65665 Філію «Учбово-курсовий комбінат» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» повідомлено, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 за січень 2022 року, за жовтень 2022 року та за січень 2023 року по Філії, які надійшли від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області визнано недійсними та не підлягають до відшкодування. Станом на 15.05.2023 заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №1 по підприємству Філія «Учбово-курсовий комбінат» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» відсутня.

Також, Філією «Павлоградська автобаза» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» через веб-портал ПФУ подано звернення (від 26.05.2023 №162), в якому підприємство просило надати докази фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій працівниками, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за період з 01.01.2023 по 28.02.2023 та за період з 01.01.2022 по 30.04.2023, а також звернуто увагу на недоліках в отриманих розрахунках по пенсіонерах ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 .

Листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 16.06.2023 № 0400-010606-8/87125 Філію «Павлоградська автобаза» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» повідомлено, що сума фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.03.2023 до 30.04.2023 згідно розрахунків, які надіслані, підлягають відшкодуванню в повному обсязі.

Головним управлінням проведено аналіз електронних пенсійних справ згідно з наданого переліку пенсіонерів на рахунок наявності пільгових довідок, що підтверджують факт роботи в Філії «Павлоградська автобаза» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», а саме:

ОСОБА_7 пільгову пенсію призначено 02.04.2013, дата досягнення пенсійного віку 01.04.2023, тому починаючи з 02.04.2023 відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій вказаному пенсіонеру припинено. Для призначення пільгової пенсії надана довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній філією «Павлоградська автобаза» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля»;

ОСОБА_11 пільгову пенсію призначено 20.07.2021, дата досягнення пенсійного віку - ІНФОРМАЦІЯ_1 . Для призначення пільгової пенсії надана Довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній філією «Павлоградська автобаза ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 02.04.2021 №766;

ОСОБА_10 пільгову пенсію призначено 13.04.2020, дата досягнення пенсійного віку - 13.04.2023, тому починаючи з 14.04.2023 відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій вказаному пенсіонеру припинено. Для призначення пільгової пенсії надана Довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній філією «Павлоградська автобаза ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 02.08.2016 №45;

ОСОБА_8 пільгову пенсію призначено 25.05.2004, дата досягнення пенсійного віку - 12.01.2023, тому починаючи з 13.04.2023 відшкодування витрат па виплату та доставку пільгових пенсій вказаному пенсіонеру припинено. Для призначення пільгової пенсії надана довідка філією ВАТ ДХК «Павлоградвугілля» Павлоградське шахто прохідне управління» №145 від 02.08.2004, яке ліквідоване 04.10.2005. Правонаступник даного підприємства є Філія «Павлоградська автобаза ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».

5.9. Під час розгляду справи судом першої інстанції Приватним акціонерним товариством «ДТЕК Павлоградвугілля» 29.08.2023 вчинено погашення заборгованості на суму 33 113 000,00 грн, що підтверджено платіжними інструкціями від 29.08.2023 та 26.09.2023 на загальну суму 33 113 000,00 грн, та виписками по рахунку від 26.09.2023 та платіжними інструкціями від 26.09.2023, а також 25.10.2023 - на суму 33 113 000,00 грн, що підтверджено виписками по рахунку від 25.10.2023 та платіжними інструкціями від 25.10.2023.

5.10. Крім того, суд апеляційної інстанції додатково встановив, що сума витрат на виплату та доставку пенсій по пенсіонерах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 в загальному розмірі 51 091,79 грн неправомірно включена до розрахунків та заявлена до стягнення в межах розгляду даної справи. Також УПФУ визнало підтвердженим факт смерті пенсіонера ОСОБА_5 та визнало, що сума до відшкодування по вказаній особі підлягає коригуванню на зменшення в розмірі 118 039,69 грн.

5.11. Також цей суд встановив, що у поданій відповідачем заяві визнано, що станом на 18.03.2024 ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» сплачено заборгованість в загальному розмірі 74 172 332,96 грн за: березень 2022 року повністю, квітень 2022 року частково, жовтень 2022 року повністю, листопад 2022 року повністю, грудень 2022 року повністю, січень 2023 року повністю, лютий 2023 року частково, березень 2023 року частково. Відповідно заборгованість ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» по справі № 160/119/23 станом на 18.03.2024 складає 146 465 472,69 грн (за Списком №1 - 130 745 951,60 грн, за Списком №2 - 15 719 521,09 грн).

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

6. Відповідач за первісним позовом - ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», подав касаційну скаргу на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 21.01.2025, в якій просив їх скасувати, а справу направити для нового розгляду до суду першої інстанції.

6.1. Доводи скаржника на обґрунтування касаційної скарги зводяться до неправильного застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та допущення ними порушень норм процесуального права. Зокрема скаржник стверджує, що суди попередніх інстанцій не дослідили зібрані у справі докази, що унеможливлює встановлення фактичних обставин справи та, відповідно, формування висновку щодо правильності застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 15.06.2022 у справі № 826/16544/17, від 08.11.2023 у справі № 818/763/18, від 13.02.2018 у справі №812/1347/17, від 13.09.2019 у справі № 812/210/17, від 25.06.2020 у справі №812/1654/16, від 23.07.2020 у справі № 500/147/20.

6.2. Насамперед особа, яка подала касаційну скаргу, наголошує на тому, що судами попередніх інстанцій залишено поза увагою розгляд і вирішення питання щодо пропуску позивачем за первісним позовом строку звернення до суду з даним позовом, визначеного статтею 122 КАС України. Для звернення до суду з позовом суб`єкта владних повноважень визначено тримісячний строк звернення до суду, який обчислюється з дня виникнення підстав на пред`явлення вимог, якщо інший строк не встановлений цим Кодексом чи іншими Законами. Предметом позову в цій справі є стягнення сум, які підлягають сплаті страхувальниками в рахунок відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. На переконання скаржника зазначені суми не є страховими внесками, недоїмкою, штрафними санкціями чи пенею, на визначення строку позовної давності щодо стягнення яких поширюються положення частини 15 статті 106 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». КАС України та іншими Законами також не визначено спеціальних строків позовної давності щодо стягнення сум, які підлягають сплаті страхувальниками в рахунок відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а відтак застосуванню підлягає визначений абзацом 2 частини 2 статті 122 КАС України тримісячний строк на звернення до суду з позовом.

6.3. Крім того, скаржник зазначає, що судами попередніх інстанцій належними і допустимими доказами не підтверджено дійсної суми заборгованості відповідача за первісним позовом. Зокрема, рішення судів не містять зазначення періодів, за які стягнуто заборгованість. При цьому зауважує, що судом апеляційної інстанції рішення суду першої інстанції скасоване в частині задоволених позовних вимог і ухвалене нове судове рішення. Також судами у мотивувальній частині не зазначено про те, заборгованість станом на яку дату суди вважають підтвердженою, хоч це має значення для правильного вирішення спору по суті, оскільки під час розгляду справи судами підприємством здійснювалося погашення заборгованості за 2022 та 2023 роки. Відповідно, станом на час ухвалення рішення судами сума заборгованості не відповідала зазначеній у цих судових рішеннях.

6.4. Також скаржник вказує, що судами не оцінено його доводи про те, що відповідачем за зустрічним позовом помилково: у розрахунки включено відшкодування витрат пенсіонерам, які досягли пенсійного віку; у розрахунки включені витрати по виплаті деяким пенсіонерам декілька разів; у розрахунки незаконно включені суми відшкодування витрат за попередні періоди, за які заборгованість відсутня; до суми позову включені витрати на виплату пенсій, понесені іншими ніж позивач за первісним позовом територіальними органами ПФУ; у розрахунки включено відшкодування витрат на виплату пенсій померлим пенсіонерам.

7. Позивачем за первісним позовом подано відзив на касаційну скаргу, у якому він просить відмовити в її задоволенні та залишити без змін рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 та скасувати при цьому постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 21.01.2025.

7.1. Мотивами відзиву вказує на безпідставність доводів касаційної скарги з огляду на те, що судами на підставі всебічного і повного дослідження доказів по справі достовірно встановлено порушення ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» обов`язку відшкодувати органу Пенсійного фонду України витрати на виплату і доставку пенсій особам, що були зайняті на роботах із шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списками № 1, № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

7.2. За позицією позивача за первісним позовом безпідставним є також посилання відповідача на розгляд цієї справи з порушенням визначених статтею 122 КАС України строків звернення до суду, оскільки у цій справі суд апеляційної інстанції у постанові від 31.05.2023 за наслідками перегляду ухвали суду першої інстанції про залишення частини позовних вимог про стягнення заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за лютий - вересень 2022 року без розгляду виснував про дотримання строків звернення до суду. Ухвалою Верховного Суду від 21.06.2023 у відкритті касаційної скарги на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 31.05.2023 відмовлено.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:

8. Під час розгляду даної касаційної скарги колегія суддів враховує приписи частин 1-3 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідно до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 4-7 частини третьої статті 353, абзацом другим частини першої статті 354 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги.

9. Відповідно до пунктів 1, 2 статті 1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є: 1) суб`єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об`єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об`єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи суб`єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; 2) філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.

10. Згідно з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування», для платників збору, визначених пунктами 1 і 2 частини першої статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

11. Пунктом 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку: підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком.

12. Пунктом 2.1.1. Інструкції № 21-1 визначено страхувальників, якими, зокрема, є роботодавці: підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об`єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб`єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру

13. Згідно з пунктом 6.1. цієї Інструкції для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

14. За пунктом 6.4 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

15. Пунктом 6.7. вказаної Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

16. Відповідно до пункту 6.8 зазначеної Інструкції, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона «Крим»). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.

17. Аналіз вказаних правових норм свідчить, що відповідач за первісним позовом у цій справі є страхувальником та має обов`язок вносити до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах - до набуття права на пенсію за віком.

18. Підставою для відшкодування підприємством органам пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період. Відповідно, у разі невиконання обов`язку страхувальником відшкодувати вказані витрати, орган Пенсійного фонду має право на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості.

19. КАС України визначає строки позовної давності, упродовж яких особа може звернутися до суду з позовом. Дотримання цих строків є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин, запобігає зловживанням, сприяє стабільності діяльності суб`єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій. Своєю чергою невизначення і недотримання таких строків може призводити до збереження стану невизначеності та неостаточності у публічно-правових відносинах.

20. Абзацом 2 частини 2 статті 122 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.

21. Правовідносинам, щодо який виник спір у цій справі, у контексті застосування визначеного абзацом 2 частини 2 статті 122 КАС України строку звернення до суду органів Пенсійного фонду України з позовом про відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій надавалася оцінка Верховним Судом України, висновки якого були підтримані Верховним Судом і відступу від яких у порядку, визначеному пунктом 8 частини 1 Перехідних положень КАС України, статтею 346 КАС України зроблено не було.

22. Зокрема, Верховний Суд України у постанові від 25.11.2015 у справі 803/2199/14 вказав, що в разі звернення до суду із позовом про стягнення заборгованості (недоїмки), яка виникла через несвоєчасне нарахування та/або сплату суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, до відносин щодо стягнення такої заборгованості (недоїмки) застосовуються положення частини п`ятнадцятої статті 106 Закону № 1058-IV.

23. Вказана норма Закону № 1058-IV визначає, що строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

24. Аналогічні висновки підтверджені Верховним Судом у постановах від 20.03.2018 у справі № 804/18891/14, від 26.06.2018 у справі № 804/8277/14, від 28.11.2019 у справі № 460/3113/18, від 01.12.2021 у справі № 140/1205/19 у контексті того, що попри існування загальної норми абзацу 2 частини 2 статті 122 КАС України про встановлення для звернення до суду з позовом суб`єктів владних повноважень тримісячного строку, частиною п`ятнадцятою статті 106 Закону № 1058-IV встановлено інший строк. І саме цей строк підлягає до застосування у правовідносинах, щодо яких виник спір.

25. За наведених обставин справи та їх правового регулювання доводи касаційної скарги про розгляд судами попередніх інстанцій справи з порушенням визначеного статтею 122 КАС України тримісячного строку для звернення до суду є помилковими.

26. При цьому суд касаційної інстанції відхиляє покликання особи, яка подала касаційну скаргу, на висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 13.09.2019 у справі №812/210/17, від 13.02.2018 у справі № 812/1347 та від 25.06.2020 у справі №812/1654/16 як такі, що не релевантні щодо обставин справи, яка розглядається.

27. Відповідно до приписів частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

28. При цьому, за змістом частини 4 статті 328 КАС України підставою для касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно, зокрема, у разі, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду.

29. Таким чином, висновок Верховного Суду, який є застосовним щодо певної норми права має бути висловлений у справах з подібними правовідносинами. Між тим, висновки Верховного Суду у справах, на постанови з яких покликається скаржник, не стосувались застосування норм частини 15 статті 106 Закону № 1058-IV у її взаємному зв`язку з нормами статті 122 КАС України. У зазначених справах висновки Верховного Суду стосувались порядку погашення страхувальником заборгованості з відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій та самостійно визначення ним періоду, за який проводити сплату заборгованості.

30. Колегія суддів касаційного суду також зазначає, що Верховним Судом у постановах від 07.09.2022 у справі №818/450/17, від 08.11.2023 у справі №818/763/18 зроблено висновки про те, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є підставою для стягнення заборгованості. Водночас це стягнення не є безумовним, якщо органом пенсійного фонду допущено помилки в проведенні обрахунку або включено будь-які додаткові суми до стягнення.

31. Відтак у межах судового контролю підлягають доказуванню факти наявності або відсутності помилок у проведенні розрахунків сум фактичних витрат, підтвердження їх розміру.

32. У цій справі суди попередніх інстанцій встановили, що доводами зустрічного позову та запереченнями проти позову відповідача за первісним позовом були, зокрема: недоведеність належними і допустимими доказами дійсного розміру заборгованості в розрізі пенсіонерів; у розрахунки безпідставно включено заборгованості минулих періодів; у розрахунки безпідставно включені суми пенсій померлих пенсіонерів; у розрахунки включено відшкодування витрат пенсіонерам, які досягли пенсійного віку; у розрахунки включені витрати по виплаті деяким пенсіонерам декілька разів; до суми позову включені витрати на виплату пенсій, понесені іншими ніж позивач за первісним позовом територіальними органами ПФУ.

33. У зв`язку з тим, що суд першої інстанції не забезпечив повне з`ясування обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, суд апеляційної інстанції скасував його рішення та ухвалив нове. При цьому цей суд додатково встановив обставини справи, які не встановлені судом першої інстанції. Судом апеляційної інстанції надано оцінку всім доводам і запереченням відповідача за первісним позовом та досліджено з цього приводу надані учасниками справи докази.

34. Щодо доводів касаційної скарги про безпідставне включення до cуми позову розрахунків фактичних витрат на виплату пільгових пенсій сум пенсій, які виплачені іншими ніж позивач за первісним позовом управліннями Пенсійного фонду України суд касаційної інстанції наголошує на приписах пункту 6.8 Інструкції № 21-1. Вказаною нормою визначено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.

35. При цьому розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій інших територіальних органів Пенсійного фонду України, обліковуються в картках особових рахунків Головних управлінь, на обліку в яких перебуває підприємство, відповідно до норм "Порядку обліку сум, які сплачуються/підлягають сплаті на рахунки Пенсійного фонду України", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за № 988/18283 (далі - Порядок № 21-2).

Згідно пункту 1.2 цього Порядку ним установлюється механізм обліку надходження сум внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у тому числі сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Його пунктами 2.1 та 2.2 визначено, що для ведення обліку сум платежів підрозділи наповнення бюджету одержують документи від Державного казначейства України та його органів, платників, банків та інших органів відповідно до чинного законодавства України.

Документами, на підставі яких здійснюється облік сум нарахованих платежів шляхом занесення інформації про суми, що підлягають сплаті платниками, до карток особових рахунків платників, є, зокрема, розраховані відповідним органом Пенсійного фонду розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Пунктом 4.1 Порядку № 21-2 встановлено, що відображенню в картках особових рахунків платників підлягають нараховані: суми платежів, самостійно визначені платником; суми платежів, нараховані (зменшені, списані) відповідним органом Пенсійного фонду; розстрочені суми при розірванні договору розстрочення.

Відповідно ж до пункту 4.2.2 цього Порядку суми платежів, нарахованих (зменшених) відповідним органом Пенсійного фонду, проводяться у картках особових рахунків за даними реєстру виданих вимог про сплату недоїмки та нарахування пені, журналу обліку рішень про застосування фінансових санкцій, розрахунків або повідомлень-розрахунків у частині узгоджених сум.

Облік сум платежів, нарахованих відповідним органом Пенсійного фонду, відображається в картці особового рахунку платника у графах, зокрема: "Належить до сплати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій".

36. За такого правового регулювання та встановлених обставин справи колегія суддів касаційного суду погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про те, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області при отриманні Розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій від інших територіальних органів Пенсійного фонду України, по підприємствах, які перебувають у нього на обліку, обліковує нараховані суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій та, відповідно, суми сплачених платежів, у відповідних картках особових рахунків підприємства, відповідно до вимог Порядку № 21-2 та абзацу першого пункту 6.8.

37. Відтак ГУ ПФУ в Дніпропетровській області є належним органом Пенсійного фонду стосовно обліку нарахованих та сплачених сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по отриманих Розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій від інших територіальних органів Пенсійного фонду України по платнику ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля», та, відповідно, належним органом звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості з відповідних платежів, у разі несплати таких нарахованих сум.

38. Стосовно доводів касаційної скарги про те, що судами попередніх інстанцій не встановлено дату, станом на яку суди вважають підтвердженою заборгованість, та її фактичний розмір, колегія суддів зазначає наступне.

39. Згідно зі статтею 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.

Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

40. У цій справі суди встановили, що предметом спору є стягнення заборгованості з витрат на доставку пільгових пенсій за період лютого-грудня 2022 року та січня-березня 2023 року. Суд апеляційної інстанції дослідив наявні у справі докази та встановив, що станом на 18.03.2024 сума заборгованості становить 146 465 472,69 грн, з яких за Списком № 1 - 130 745 951,60 грн, за Списком № 2 - 15 719 521,09 грн.

41. Доводи особи, яка подала касаційну скаргу, про те, що після 18.03.2024 ним були сплачені певні суми на погашення заборгованості за спірні періоди суд касаційної інстанції відхиляє, оскільки у матеріалах справи відсутні відповідні докази, які могли дослідити суди попередніх інстанцій, як і відсутні доводи вказаної особи про наявність таких доказів і неможливість їх подати до суду. Не може прийняти такі докази і суд апеляційної інстанції з огляду на приписи частини 2 статті 341 КАС України.

42. Крім того, погашення частини суми заборгованості, визнаної судом, добровільно не виключає примирення сторін на стадії виконання судового рішення чи, зокрема, ухвалення судом рішення про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню в цій частині.

43. Щодо інших доводів касаційної скарги, то суд касаційної інстанції вважає їх безпідставними, оскільки вони стосуються виключно переоцінки встановлених судом апеляційної інстанції обставин справи.

44. Зокрема, цей суд встановив, що в січні 2023 року пенсійним органом було сформовано розрахунок №18339/р, яким відкориговано суми, що підлягають до відшкодування ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», по пенсіонерах, дата досягнення пенсійного віку яких відбулась в грудні 2022 року. Відповідно, суми нарахувань за грудень місяць по вказаним пенсіонерам не включались до розрахунку суми позову по підприємству за період січень-березень 2023 року, що не призвело до завищення суми позову.

45. Також судом апеляційної інстанції встановлено, що дата смерті 53 пенсіонерів настала пізніше березня 2023 року, а тому витрати по виплаті та доставці пенсій таким особам у період з березня 2022 року по березень 2023 року правомірно включені до розрахунків та суми позову. При цьому цей суд визнав підтвердженим, що по пенсіонерах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 суми пенсій в загальному розмірі 51 091,79 грн не повинні були включатись до суми позову і після проведення відповідних заходів Головним управлінням ПФУ відкориговані на зменшення до відшкодування підприємству в 2024 році. Відтак суд апеляційної інстанції виснував, що сума витрат на виплату та доставку пенсій по вказаних пенсіонерах в загальному розмірі 51 091,79 грн неправомірно включена до розрахунків та заявлена до стягнення в межах розгляду даної справи, а тому відмовив у її стягненні.

46. Також цей суд відмовив у задоволенні позову про стягнення 118 039,69 грн., оскільки позивач за первісним позовом визнав факт смерті пенсіонера ОСОБА_5 та підтвердив помилковість включення вказаної суми до суми позову. Відмовив суд і у стягненні 74 172 332,96 грн., оскільки вказана заборгованість за спірний період відповідачем за первісним позовом була сплачена добровільно станом на 18.03.2024.

47. Крім того, суд апеляційної інстанції встановив, що по 11 пенсіонерах термін відшкодування закінчився ще до факту смерті; по 6 особам зазначені відомості щодо однофамільців, в розрахунках зазначені ІПН особи, які живі та отримують пенсію; по 38 особах, по яких дата смерті припадає на спірний період з 01.03.2023 по 31.03.2023, всі особи ідентифіковані, надмірно заявлених в позові сум до стягнення не встановлено.

Також Управління Пенсійного фонду надало суду інформацію, яка ідентифікує пенсіонерів ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 як таких, що на час спірних правовідносин не є померлими та отримували пенсію, а ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» не спростував таку інформацію належними доказами.

Щодо пенсіонерів: ОСОБА_17 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , виплата пенсії припинена з 01.04.2023; ОСОБА_18 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , виплата пенсії припинена з 01.01.2023, з моменту припинення виплати пенсіонер до розрахунків не включався; ОСОБА_19 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 01.06.2022 припинено виплату пенсії, з цього періоду суми до відшкодування не заявлялися; ОСОБА_20 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , виплата пенсії припинена з 01.02.2023, з моменту припинення виплати пенсіонер до розрахунків не включався; ОСОБА_21 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , з 01.05.2022 припинено виплату пенсії, з цього періоду суми до відшкодування не заявлялися; ОСОБА_22 помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , виплату пенсії припинено з 01.04.2023, який не охоплюється спірним періодом; ОСОБА_23 помер ІНФОРМАЦІЯ_8 , з 01.10.2022 припинено виплату пенсії, з цього періоду суми до відшкодування не заявлялися; ОСОБА_24 помер ІНФОРМАЦІЯ_9 , виплата пенсії припинена з 01.07.2023, з моменту припинення виплати пенсіонер до розрахунків не включався; ОСОБА_25 помер ІНФОРМАЦІЯ_10 , проте з липня 2022 року до розрахунків не включався; ОСОБА_26 помер ІНФОРМАЦІЯ_11 , виплата пенсії припинена з 01.10.2022, з моменту припинення виплати пенсіонер до розрахунків не включався; ОСОБА_27 помер ІНФОРМАЦІЯ_12 , виплату пенсії припинено з 01.04.2023, який не охоплюється спірним періодом; ОСОБА_28 помер ІНФОРМАЦІЯ_13 , з 01.08.2022 припинено виплату пенсії, з цього періоду суми до відшкодування не заявлялися; ОСОБА_29 помер ІНФОРМАЦІЯ_14 , виплата пенсії припинена з 01.09.2022, з моменту припинення виплати пенсіонер до розрахунків не включався; ОСОБА_30 помер ІНФОРМАЦІЯ_15 , виплата пенсії припинена з 01.05.2022, з моменту припинення виплати пенсіонер до розрахунків не включався; ОСОБА_31 помер ІНФОРМАЦІЯ_16 , виплата пенсії припинена з 01.05.2022, з моменту припинення виплати пенсіонер до розрахунків не включався; ОСОБА_32 помер ІНФОРМАЦІЯ_17 , з 01.09.2022 припинено виплату пенсії, з цього періоду суми до відшкодування не заявлялися; ОСОБА_33 помер ІНФОРМАЦІЯ_18 , з 01.09.2022 припинено виплату пенсії, з цього періоду суми до відшкодування не заявлялися; ОСОБА_34 помер ІНФОРМАЦІЯ_19 , з 01.04.2022 припинено виплату пенсії, з цього періоду суми до відшкодування не заявлялися; ОСОБА_35 помер ІНФОРМАЦІЯ_20 , з 01.01.2023 припинено виплату пенсії, з цього періоду суми до відшкодування не заявлялися; ОСОБА_36 помер ІНФОРМАЦІЯ_21 , з 01.07.2022 припинено виплату пенсії, з цього періоду суми до відшкодування не заявлялися; ОСОБА_37 помер ІНФОРМАЦІЯ_22 , проте з липня 2022 року до розрахунків не включався в зв`язку з досягненням пенсійного віку; ОСОБА_38 помер ІНФОРМАЦІЯ_14 , з 01.09.2022 припинено виплату пенсії, з цього періоду суми до відшкодування не заявлялися; ОСОБА_39 помер ІНФОРМАЦІЯ_23 , виплата пенсії припинена з 01.04.2022, з моменту припинення виплати пенсіонер до розрахунків не включався; ОСОБА_40 помер ІНФОРМАЦІЯ_24 , виплата пенсії припинена з 01.12.2022, з моменту припинення виплати пенсіонер до розрахунків не включався; ОСОБА_41 помер ІНФОРМАЦІЯ_11 , з 01.10.2022 припинено виплату пенсії, з цього періоду суми до відшкодування не заявлялися; ОСОБА_42 помер ІНФОРМАЦІЯ_25 , виплата пенсії припинена з 01.09.2022, з моменту припинення виплати пенсіонер до розрахунків не включався; ОСОБА_43 помер ІНФОРМАЦІЯ_26 , з 01.09.2022 припинено виплату пенсії, з цього періоду суми до відшкодування не заявлялися; ОСОБА_44 помер ІНФОРМАЦІЯ_27 , з 01.11.2022 припинено виплату пенсії, з цього періоду суми до відшкодування не заявлялися; ОСОБА_45 помер ІНФОРМАЦІЯ_28 , виплата пенсії припинена з 01.12.2022, з моменту припинення виплати пенсіонер до розрахунків не включався.

Пенсіонери: ОСОБА_46 помер ІНФОРМАЦІЯ_29 , припинення виплати пенсії відбулося 01.02.2022; ОСОБА_47 помер ІНФОРМАЦІЯ_30 , припинення виплати пенсії відбулося 01.02.2022, а тому позов не включає вимоги щодо виплати пенсій вказаним особам.

Щодо ОСОБА_48 (помер ІНФОРМАЦІЯ_31 ), ОСОБА_49 (помер ІНФОРМАЦІЯ_32 ), ОСОБА_50 (помер ІНФОРМАЦІЯ_33 ), ОСОБА_51 (помер ІНФОРМАЦІЯ_31 ), ОСОБА_52 (помер ІНФОРМАЦІЯ_34 ), суми відшкодування, включені до розрахунків, були відкориговані пенсійним органом в бік зменшення з урахуванням цієї обставини, позов в частині цих осіб заявлений з урахуванням коригувань.

ОСОБА_53 взагалі відсутній в розрахунках за спірний період.

48. Відтак з врахуванням встановлених вище обставин обґрунтовано відхилив доводи позивача за зустрічним позовом про безпідставне включення до розрахунків сум витрат на виплату пільгових пенсій зазначеним пенсіонерам.

49. Суд касаційної інстанції під час розгляду цієї справи відхиляє доводи відповідача за первісним позовом про не врахування судами попередніх інстанцій висновків, викладених у справі № 500/147/20 щодо застосування пункту 6.4 Інструкції № 21-1, оскільки згідно з частиною 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. При цьому за сталою практикою Верховного Суду правовідносини у справі мають бути подібними.

50. Між тим за даними Єдиного державного реєстру судових рішень Верховним Судом справа № 500/147/20 у касаційному порядку не переглядалась і, відповідно, висновки щодо застосування норм пункту 6.4 Інструкції № 21-1 Верховний Суд у своїй постанові не викладав.

51. Стосовно посилання на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 08.11.2023 у справі №818/763/18 (пункти 29.1 та 29.3), на застосуванні якого наполягає особа, яка подала касаційну скаргу, при вирішенні питання застосування норм пункту 6.8 Інструкції № 21-1, суд касаційної інстанції зазначає, що враховуватись, за приписами частини 5 статті 242 КАС України, повинні саме висновки Верховного Суду про застосування норм права.

52. Між тим, у пунктах 29.1 та 29.3 постанови від 08.11.2023 у справі № 818/763/18 Верховним Судом було процитовано висновок комісійної судової економічної експертизи № 1713/424-436 від 30.04.2020. Правові ж висновки у цій справі стосувались вирішення питання належності та допустимості вказаного висновку як доказу.

53. За таких обставин суд касаційної інстанції приходить до переконання, що суд апеляційної інстанції ухвалив оскаржуване судове рішення з додержанням норм матеріального права і згідно статті 350 КАС України це є підставою для залишення вказаного судового рішення без змін, а касаційної скарги - без задоволення. При цьому суд касаційної інстанції враховує, що рішення суду першої інстанції, яке також оскаржує позивач за зустрічним позовом, обґрунтовано скасоване оскарженою постановою суду апеляційної інстанції, відтак касаційна скарга на це рішення також не підлягає до задоволення.

Керуючись статтями 327 345 349 350 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» залишити без задоволення.

Постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 21.01.2025 у справі №160/119/23 залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення.

Головуючий суддя В. М. Шарапа

Судді: Я.О. Берназюк

С. М. Чиркін