17.03.2025

№ 200/11969/19-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2025 року

м. Київ

справа № 200/11969/19-а

касаційне провадження № К/9901/17738/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Бившевої Л.І.,

суддів: Хохуляка В.В., Ханової Р.Ф.,

розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової служби України (далі - ДПС України) на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.02.2020 (суддя Льговська Ю.М.) та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2020 (головуючий суддя - Казначеєв Е.Г., судді - Гайдар А.В., Компанієць І.Д.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВК Гранд-Арт» (далі - Товариство) до Головного управління ДПС у Донецькій області (далі - Управління), Державної податкової служби України (далі - ДПС України) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

У жовтні 2019 року Товариство звернулось до суду із позовом до Управління та ДПС України (в редакції клопотання про залучення другого відповідача), у якому просило: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 06.03.2019 № 0009054203; зобов`язати вважати податкову накладну № 11 від 14.12.2018 своєчасно зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).

На обґрунтування зазначених позовних вимог Товариство послалось на те, що ним було своєчасно складено та надіслано податкову накладну № 11 від 14.12.2018 для реєстрації в ЖРПН, а саме 30.12.2018 о 15:42 год, що підтверджується витягом з комп`ютерної програми «M.E.Doc» та квитанцією № 1, у якій зазначено дату і час відправлення: 30.12.2018 15:42, тобто належним чином виконано покладений обов`язок щодо реєстрації податкової накладної, проте датою цієї квитанції № 1 вказано 02.01.2019. При цьому відповідачем не було надіслано квитанції про прийняття або неприйняття згаданої накладної до кінця операційного дня 30.12.2018, з огляду на що в силу закону вона вважається зареєстрованою в ЄРПН у день її подання.

Донецький окружний адміністративний суд постановою від 05.02.2020, залишеною без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2020, позов задовольнив: визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення від 06.03.2019 № 0009054203; зобов`язав ДПС України вважати податкові накладну № 11 від 14.12.2018 своєчасно зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суди виходили з того, що згідно витягу з комп`ютерної програми «M.E.Doc» вбачається, що податкову накладну № 11 від 14.12.2018 Товариством було відправлено на реєстрацію до ЄРПН 30.12.2018 о 15:42 год., тобто в межах операційного дня встановлених граничних строків реєстрації, передбачених абзацами 14, 15 пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України). Проте, протягом операційного дня 30.12.2018 Товариству не було надіслано квитанцію про прийняття чи неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної, з огляду на що зазначена податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН на підставі абзацу 13 пункту 201.10 статті 201 ПК України. Ерім того, суди вказали, що квитанція про прийняття податкової накладної повинна бути направлена позивачу протягом операційного дня 30.12.2018, але фактично квитанція № 1 про реєстрацію податкової накладної видана 02.01.2019 о 15:57 год через недосконалість Системи електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - СЕА ПДВ).

ДПС України оскаржила рішення судів першої та апеляційної інстанцій до Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, який ухвалою від 24.07.2020 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.

В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник посилається на те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права та без урахування висновку, викладеного Верховним Судом у постанові від 19.05.2019 у справі № 815/2457/18 щодо пункту 201.10 статті 201 ПК України, стосовно того, що датою та часом надання податкової накладної на реєстрацію ДО ЄРПН є дата і час, зафіксовані у квитанції.

Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 24.07.2020 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції, а ухвалою від 11.03.2025 - визнав за можливе проведення попереднього розгляду справи та призначив попередній розгляд справи на 12.03.2025.

Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду перевірив наведені у касаційній скарзі доводи та дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

У справі, що розглядається, суди встановили, що згідно витягу з комп`ютерної програми «M.E.Doc» (XML-файла) вбачається, що 30.12.2018 о 15:42 год. Товариство направило на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну № 11 від 14.12.2018, тобто в межах операційного дня та встановлених граничних строків реєстрації, передбачених абзацами 14, 15 пункту 201.10 статті 201 ПК України.

Протягом операційного дня 30.12.2018 позивачеві не було надіслано квитанцію про прийняття чи неприйняття, або зупинення реєстрації зазначеної податкової накладної.

В свою чергу, квитанція № 1 про прийняття податкової накладної надійшла Товариству 02.01.2019 о 15:57 год. При цьому, у квитанції вказано, що датою та часом відправлення податкової накладної є 30.12.2018 15:42 год.

Управління провело камеральну перевірку дотримання граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування з податку на додану вартість в ЄРПН Товариством за грудень 2018 року, результати якої оформлені актом від 30.01.2019 № 88/05-99-42-03/38246129, за висновками якого Товариством були порушені вимоги пункту 201.10 статті 201 ПК України, які полягали у тому, що податкову накладну № 11 від 14.12.2018 на суму 266666,67 грн було зареєстровано з порушенням граничного терміну реєстрації на 2 дні (дата реєстрації - 02.01.2019).

На підставі вказаного акта перевірки Управління прийняло податкове повідомлення-рішення за формою «Н» від 06.03.2019 № 0009054203, яким до Товариства було застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 26666,67 грн.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду виходить із наступного.

Відповідно до частини 1 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Правове регулювання порядку реєстрації податкових накладних у ЄРПН встановлено нормами статті 201 ПК України та Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок № 1246).

Відповідно до абзацу 1 пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За правилами абзацу першого пункту 201.10 статті 201 ПК при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абзац п`ятий цього пункту).

Порядок № 1246 визначає механізм внесення до ЄРПН відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї.

Так, згідно з пунктом 5 Порядку № 1246 реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

За пунктів 8, 10 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку. Після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку: електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).

Згідно з пунктом 11 Порядку № 1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

За правилами пункту 12 зазначеного Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Положеннями пункту 14 Порядку № 1246 встановлено, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

При цьому, пунктом 3 Порядку № 1246 встановлено, що операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Згідно з пунктом 15 Порядку № 1246 квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, 30.12.2018 о 15:42 год. Товариство направило на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну № 11 від 14.12.2018.

У квитанції № 1 про реєстрацію податкової накладної № 11 від 14.12.2018 (надісланої позивачу 02.01.2019 о 15:15 год.) зазначено - «відправлено: дата та час: 30.12.2018 14:42».

При цьому, контролюючим органом не надано доказів, що спірна податкова накладна подана до ДПС України після закінчення операційного дня, а матеріали справи свідчать про протилежне.

Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Встановивши, що позивач виконав свій обов`язок щодо своєчасного направлення 30.12.2018 податкової накладною для реєстрації в електронній системі документообігу, суди дійшли правомірного висновку про те, що він не може нести відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкової накладною з незалежних від нього обставин.

Така категорія спорів була предметом неодноразового розгляду Верховним Судом. Зокрема, у постанові від 12.07.2019 у справі № 0940/1600/18 Верховний Суд, за результатами системного аналізу норм матеріального права, дійшов висновку, що в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДФС, та/або безпосередніх дій працівників ДФС, на яку (які) платник податку не має впливу.

Операційний день, згідно з положеннями пункту 3 Порядку № 1246 триває в робочі дні з 8 до 20-ї години. Така тривалість операційного дня застосовується в цілях статті 201 ПК України як встановлена спеціальною нормою, що регулює порядок направлення електронного документа - податкової накладної (розрахунку коригування до податкової накладної) до ДПС для реєстрації в ЄРПН.

Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що притягнення Товариства до відповідальності, встановленої пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, з урахуванням меж відповідальності платника податку на додану вартість в механізмі реєстрації податкової накладної в ЄРПН, не відповідає правильному застосуванню норм пункту 201.10 статті 201 ПК та Порядку № 1246.

Відповідно до абзацу 10 пункту 201.10 статті 201 ПК України якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З огляду встановлені судами попередніх інстанцій обставини та з врахуванням правових наслідків, передбачених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, висновок судів попередніх інстанцій про те, що податкова накладна від 11 від 14.12.2018 вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних в день її подання, а саме 30.12.2018, відповідає правильному застосуванню норм матеріального права, які регулюють спірні правовідносини. Будь-яких доказів для спростування викладеного висновку, у тому числі і щодо несправності засобів телекомунікаційного зв`язку платника податків, контролюючим органом при розгляді справи судами попередніх інстанцій надано не було.

При цьому, посилання скаржника на те, що суди попередніх інстанцій не врахували висновок, викладений Верховним Судом у постанові від 19.05.2019 у справі № 815/2457/18, є безпідставними, оскільки у справі, що розглядається, судами також було встановлено, що датою і часом відправлення податкової накладної на реєстрацію до ЄРПН, зафіксованими саме у квитанції № 1, були: 30.12.2018 14:42 год.

Таким чином, доводи ДПС України, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків, наведених у рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 05.02.2020 та постанові Першого окружного адміністративного суду від 09.06.2020, оскільки суди попередніх інстанцій правильно застосували норми матеріального права до встановлених у справі правовідносин, а тому у задоволенні її касаційної скарги слід відмовити.

Відповідно до частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 349, ст. 350, ч.ч. 1, 5 ст. 355, ст.ст. 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової служби України залишити без задоволення, а рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.02.2020 та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2020 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

СуддіЛ.І. Бившева В.В. Хохуляк Р.Ф. Ханова