15.08.2024

№ 716/1270/18

Постанова

Іменем України

24 березня 2020 року

м. Київ

справа № 716/1270/18

провадження № 61-18404св19

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Воробйової І. А. (суддя-доповідач), Лідовця Р. А., Черняк Ю. В.,

учасники справи:

позивачі: ОСОБА_1 , Публічне Акціонерне Товариство «Чернівцігаз»,

відповідачі: Публічне Акціонерне Товариство «Чернівцігаз», ОСОБА_1 ,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Данищук Василь Вячеславович, на рішення Заставнівського районного суду Чернівецької області від 25 квітня 2019 року у складі судді Стрільця Я. С. та постанову Чернівецького апеляційного суду від 13 вересня 2019 рокуу складі колегії суддів: Половінкіної Н. Ю., Кулянди М. І., Одинака О. О.,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У липні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Чернівцігаз» (далі - ПАТ «Чернівцігаз») про визнання відключення від газопостачання незаконним, зобов`язання відновити газопостачання.

Позов обґрунтовано тим, що він є власником будинку АДРЕСА_1 та споживачем послуг з газопостачання.

Представниками ПАТ «Чернівцігаз» складено акт про порушення від 26 березня 2018 року № 78/110 та акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 26 березня 2018 року.

Комісією ПАТ «Чернівцігаз» з розгляду актів про порушення прийнято рішення від 08 травня 2018 року про задоволення акта про порушення та складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу та вартості в сумі 24 140 грн 41 коп.

Посилався на те, що акт про порушення від 26 березня 2018 року № 78/110 не містить відомості про усунення чи неможливість усунення порушень.

При здійсненні розрахунку необлікованого об`єму природного газу враховано загальну площу замість жилої площ будинку АДРЕСА_1 41,8 кв.м.

Ураховуючи викладене ОСОБА_1 , просив визнати дії ПАТ «Чернівцігаз» з відключення від газопостачання будинку АДРЕСА_1 незаконними, зобов`язати ПАТ «Чернівцігаз» відновити газопостачання будинку АДРЕСА_1 . Просив визнати акт експертизи лічильника газу та/або пломб від 29 березня 2018 року № 142 комісії ПАТ «Чернівцігаз», розрахунок за втручання та наряд відключення від газопостачання від 14 червня 2018 року незаконними та скасувати.

У серпні 2018 року ПАТ «Чернівцігаз» звернулося до суду з зустрічним позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованих об`ємів природного газу.

Зазначало, що під час обстеження газорозподільної мережі будинку АДРЕСА_1 представниками ПАТ «Чернівцігаз» виявлено несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірюваної техніки (лічильник), складено акт про порушення від 26 березня 2018 року № 78/110 та акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 26 березня 2018 року.

Згідно акта експертизи лічильника газу та/або пломб від 29 березня 2018 року № 142 комісії ПАТ «Чернівцігаз» встановлено факт втручання в роботу лічильника.

Комісією ПАТ «Чернівцігаз» з розгляду актів про порушення прийнято рішення від 08 травня 2018 року про задоволення акта про порушення та складено акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) обсягу природного газу та вартості в сумі 24 140 грн 41 коп.

Уточнивши позовні вимоги ПАТ «Чернівцігаз», просило стягнути з ОСОБА_1 на користь ПАТ «Чернівцігаз» вартість необлікованих об`ємів природного газу в сумі 20 100 грн 02 коп.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Заставнівського районного суду Чернівецької області від 25 квітня 2019 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Зустрічний позов ПАТ «Чернівцігаз» задоволено. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ПАТ «Чернівцігаз» вартість необлікованих об`ємів природного газу в сумі 20 100 грн 02 коп. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що за висновками експертизи лічильника газу та/або пломби від 29 березня 2018 року №142 комісії ПАТ «Чернівцігаз» підтверджено факт втручання в роботу лічильника газу. Відповідач, як споживач природного газу, порушив покладений на нього обов`язок щодо збереження цілісності лічильника газу, допустив несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки та необліковане споживання природного газу, тому має сплатити на користь ПАТ «Чернівцігаз» вартість необлікованих об`ємів природного газу в сумі 20 100 грн 02 коп.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Чернівецького апеляційного суду від 13 вересня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення.

Рішення Заставнівського районного суду Чернівецької області від 25 квітня 2019 року залишено без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що суд першої інстанції правильно визначився з характером спірних правовідносин та нормами матеріального права, які підлягають застосуванню, повно та всебічно дослідив наявні у справі докази і надав їм належну оцінку.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У жовтні 2019 року ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Данищук В. В., подав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нову постанову.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою судді Верховного Суду від 12 листопада 2019 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі.

Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

У листопаді 2019 року справа надійшла до Верховного Суду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що суди попередніх інстанцій не надали належної уваги тому, що розрахунок необлікованого об`єму природного газу здійснено з урахуванням загальної площі 82,9 кв. м замість жилої площі 41,8 кв. м у будинку АДРЕСА_1 . Крім того, відповідно до пункту 9 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільчих систем до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників оператора ГРМ зі складу інженерно- технічного персоналу та юристів.

Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу

У грудні 2019 року до Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу від ПАТ «Чернівцігаз», в якому воно просило залишити оскаржувані судові рішення без змін, оскільки вони прийняті при всебічному та повному з`ясуванні обставин справи, ґрунтуються на правильному застосуванні норм чинного законодавства України.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Під час обстеження газорозподільної мережі будинку АДРЕСА_1 представниками ПАТ «Чернівцігаз» виявлено несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірюваної техніки (лічильник), складено акт про порушення від 26 березня 2018 року № 78/110 та акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 26 березня 2018 року.

Згідно акта експертизи лічильника газу та/або пломб від 29 березня 2018 року № 142 комісії ПАТ «Чернівцігаз» встановлено факт втручання в роботу лічильника.

Комісією ПАТ «Чернівцігаз» з розгляду актів про порушення прийнято рішення від 16 квітня 2019 року про задоволення акта про порушення та складено акт-розрахунок необлікованого обсягу природного газу та вартості в сумі 20 100 грн 02 коп.

14 червня 2018 року припинено газопостачання будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_1

2. Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно з положеннями частини другої статті 389 ЦПК України (тут і далі у редакції, чинній на час подання касаційної скарги) підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Відповідно до вимог частини першої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Частиною першою статті 402 ЦПК України встановлено, що у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.

Відповідно до частин першої, другої та п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Правовідносини між газорозподільними підприємствами та споживачами природного газу (населенням) урегульовано Законом України «Про захист прав споживачів», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, а також договорами про приєднання споживача до газорозподільної системи.

За змістом пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку оператора газорозподільної системи, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) з об`ємом та/або вартістю необлікованого (донарахованого) природного газу, він може оскаржити їх у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.

Таким чином, зазначеним нормативно-правовим актом прямо передбачено, що споживач у разі незгоди з об`ємом та/або вартістю необлікованого (донарахованого) природного газу, має право оскаржити такий акт (вимогу) в судовому порядку.

Крім того, пунктом 3.4. Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 № 619, визначено, що у разі незгоди будь-якої сторони з висновками комісії по газопостачальній (газотранспортній) організації спірні питання вирішуються у судовому порядку.

Подібні правові висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 14-503цс18.

Розрахунок за втручання та наряд відключення від газопостачання від 14 червня 2018 року безпосередньо не встановлюють для ОСОБА_1 будь-яких обов`язків, а лише є фіксацією виявленого порушення, а тому оскарження лише факту складення такого акта, який не встановлює для споживача будь-яких обов`язків, не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту прав.

Порядок оформлення акта про порушення передбачений главою 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.

Акт про порушення після пред`явлення представником оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Представник оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.

Відповідно до глави 1 розділу 1, глави 7 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, несанкціонованим втручанням в роботу газорозподільної системи є втручання в роботу газорозподільної системи шляхом несанкціонованого газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане використання природного газу.

У випадку несвоєчасної або неповної оплати послуг, несанкціонованого відбору природного газу або втручання в роботу ЗВТ або ГРМ, несанкціонованого відновлення газоспоживання та в інших випадках, передбачених законодавством, оператор ГРМ в установленому порядку має право припинити (обмежити) газопостачання на об`єкт споживача.

Пунктом 4 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем встановлено, що оператор газорозподільної системи при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право: оглядати комерційний вузол обліку природного газу та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження засобу вимірювальної техніки, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в засіб вимірювальної техніки, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу); здійснювати перевірку параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу (за їх наявності); перевіряти наявність діючих свідоцтв про повірку засобів вимірювальної техніки (відміток про повірку в паспортах засобів вимірювальної техніки), що входять до складу комерційного вузла обліку природного газу.

Пунктом 3.3.1. Положення № 619 від 27 грудня 2005 року передбачено, що експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.

Відповідно до пункту 3.3.2. Положення № 619 від 27 грудня 2005 року споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу.

При неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач має право дати письмову згоду на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.

У разі відсутності споживача або уповноваженої ним особи при проведенні експертизи (у визначених в акті про демонтаж лічильника газу місці, даті та часі) така експертиза проводиться без присутності споживача або уповноваженої ним особи.

Відповідно до наказу ПАТ «Чернівцігаз» від 13 лютого 2018 року №01 Н-9-0218, затверджено склад комісії по проведенню експертизи засобу вимірювальної техніки та/або пломби.

Актом експертизи лічильника газу та/або пломби від 29 березня 2018 року № 142 комісії ПАТ «Чернівцігаз» споживача ОСОБА_1 встановлено сколи на кришці, склі, що свідчить про несанкціонований доступ до лічильного механізму.

За висновками експертизи лічильника газу та/або пломби від 29 березня 2018 року № 142 комісії ПАТ «Чернівцігаз» факт втручання в роботу лічильника газу підтверджено. Лічильник підлягає заміні.

Колегія суддів Верховного Суду погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що оскільки експертизу лічильника газу та/або пломб від 29 березня 2018 року № 142 проведено комісією ПАТ «Чернівцігаз» з дотриманням порядку проведення експертизи, то відсутні підстави для визнання акта експертизи незаконним.

Доводи касаційної скарги про те, що ПАТ «Чернівцігаз» здійснено розрахунок необлікованого об`єму природного газу з урахуванням загальної площі замість жилої площі будинку АДРЕСА_1 41,8 кв. м є необґрунтованими.

Відповідно до пункту 4 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем опалювальна площа - це загальна опалювальна площа об`єкта споживача без урахування площі лоджій, балконів, терас, а також площі приміщень, де відсутні тепловіддавальні поверхні (радіатори, регістри, стінки печей, трубопроводи систем опалення тощо), які безпосередньо не з`єднані з опалювальними приміщеннями дверними та іншими отворами.

Відповідно до акта інвентаризації газового обладнання від 03 квітня 2019 року, складеного працівниками ПАТ «Чернівцігаз» та абонентом ОСОБА_1 , у будинку АДРЕСА_1 опалювальна площа 79,6 кв. м (а.с. 41).

Також є безпідставними доводи касаційної скарги про невідповідність складу комісії з розгляду актів про порушення вимогам пункту 9 глави 5 розділу 11 Кодексу газорозподільних систем, до якої має входити не менше трьох представник оператора газорозподільчої мережі зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів, не запрошення для участі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу регулятора.

Вимога про визнання дій ПАТ «Чернівцігаз» щодо прийняття рішення комісією ПАТ «Чернівцігаз» з розгляду актів про порушення від 08 травня 2018 року незаконним з підстав невідповідності складу комісії з розгляду актів про порушення вимогам пункту 9 глави 5 розділу 11 Кодексу газорозподільних систем ОСОБА_1 не заявлялась.

Наведені у касаційній скарзі доводи зводяться до незгоди з висновками судів стосовно установлених обставин справи, містять посилання на факти, які були предметом дослідження й оцінки судами, який їх обґрунтовано спростував. В силу вимог вищенаведеної статті 400 ЦПК України суд касаційної інстанції не вправі встановлювати нові обставини та переоцінювати докази.

Відповідно до частини третьої статті 401 ЦПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін, оскільки доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, на законність та обґрунтованість судових рішень не впливають.

Керуючись статтями 400 401 416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Данищук Василь Вячеславович, залишити без задоволення.

Рішення Заставнівського районного суду Чернівецької області від 25 квітня 2019 року та постанову Чернівецького апеляційного суду від 13 вересня 2019 року залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді: І. А. Воробйова

Р. А. Лідовець

Ю. В. Черняк