ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2020 року
м. Київ
Справа № 903/796/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Львова Б.Ю. (головуючий), Булгакової І.В. і Селіваненка В.П.,
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу акціонерного товариства «Укртрансгаз» (далі - АТ «Укртрансгаз»)
на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 09.12.2019 [колегія суддів: Мельник О.В. (головуючий), Грязнов В.В., Розізнана І.В.]
зі справи № 903/796/18
за позовом АТ «Укртрансгаз»
до товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньгаз Збут» (далі - ТОВ «Волиньгаз Збут»)
про стягнення 245 596,16 грн.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. АТ «Укртрансгаз» звернулося до господарського суду Волинської області з позовом про стягнення з ТОВ «Волиньгаз Збут» 245 596,16 грн., з яких 146 031,60 грн. пені, 31 563,24 грн. 3 % річних і 68 001,32 грн. інфляційних втрат внаслідок прострочення зобов`язань з оплати наданих послуг за договором на транспортування природного газу магістральними трубопроводами від 01.07.2015 № 1506000161/Н004 (далі - Договір).
1.2. Позовна заява мотивована неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за Договором у частині своєчасної оплати за надані послуги з транспортування природного газу.
2. Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
2.1. Рішенням господарського суду Волинської області від 27.02.2019 (суддя Якушева І.О.) позов задоволено повністю.
Рішення суду першої інстанції обґрунтоване наявністю підстав для задоволення позову, оскільки відповідач за отримані послуги розрахувався в повному обсязі, однак кошти, які перераховувались з рахунку зі спеціальним режимом використання, перераховувались з порушенням строків, визначених пунктом 5.6 Договору.
2.2. Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 09.12.2019 рішення господарського суду Волинської області від 27.02.2019 скасовано; прийнято нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.
Постанова суду апеляційної інстанції мотивована відсутністю правових підстав для задоволення позовних вимог, оскільки розрахунки за Договором у розмірі 6 446 110,30 грн. проводились відповідачем у порядку, встановленому алгоритмом розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки зі спеціальним режимом використання постачальників природного газу, який затверджується Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), а тому своєчасне здійснення таких розрахунків безпосередньо не залежало від волевиявлення відповідача.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги
АТ «Укртрансгаз», посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і порушення процесуального права, просить скасувати постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 09.12.2019 і залишити в силі рішення господарського суду Волинської області від 27.02.2019.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
4. Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
4.1. Відповідач, укладаючи Договір у 2015 році, був обізнаний про особливий порядок розрахунків між сторонами із застосуванням рахунків зі спеціальним режимом, який не є істотною зміною обставин у вигляді особливого порядку розрахунків.
4.2. Висновки суду апеляційної інстанції про причини неможливості самостійно впливати на проведення розрахунків за Договором є необґрунтованими, безпідставними та не підтвердженими належними і допустимими доказами.
4.3. ТОВ «Волиньгаз Збут», здійснюючи оплату послуг з порушенням належного строку для їх оплати, допустило порушення імперативного порядку розрахунків, який встановлений у Договорі, що свідчить про неналежне виконання договірних зобов`язань і є підставою для стягнення спірних сум.
4.4. Суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми матеріального права: статті 42 44 218 Господарського кодексу України (далі - ГК України), статті 526 607 614 617 625 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), та зробив висновки , що не відповідають дійсним обставинам справи.
4.5. Оскаржувана постанова прийнята без дослідження всіх обставин справи і з порушенням норм процесуального права: статей 2 73 74 76 86 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
5. Доводи ТОВ «Волиньгаз Збут»
ТОВ «Волиньгаз Збут» подало відзив на касаційну скаргу, в якому зазначило про безпідставність її доводів та просило постанову апеляційного господарського суду зі справи залишити без змін, а скаргу - без задоволення.
6. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
6.1. АТ «Укртрансгаз» (газотранспортне підприємство) і ТОВ «Волиньгаз Збут» (замовник) укладено Договір, за умовами якого:
газотранспортне підприємство зобов`язується надати замовнику послуги з транспортування магістральними трубопроводами природного газу замовника від пунктів приймання-передачі газу в магістральні трубопроводи до пунктів призначення - газорозподільних станцій, а замовник зобов`язується внести плату за надані послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами в розмірі, у строки та порядку, передбачені умовами Договору (пункт 1.1);
оплата вартості послуг за транспортування газу здійснюється замовником (крім гарантованого постачальника) шляхом перерахування грошових коштів на рахунок газотранспортного підприємства на умовах 100 відсотків попередньої оплати за десять днів до початку місяця, у якому буде здійснюватися транспортування газу (пункт 5.5);
у випадку, якщо замовник є гарантованим постачальником, то замовник здійснює оплату послуг з транспортування природного газу в місяці, у якому здійснюється транспортування газу, шляхом щоденного перерахування коштів на рахунок газотранспортного підприємства в порядку, установленому алгоритмом розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання газопостачальних підприємств, який затверджується національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться замовником до двадцятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів (пункт 5.6);
у разі порушення замовником строків оплати, передбачених розділом 5 Договору, із замовника стягується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (пункт 7.3 );
Договір набирає чинності з дня його підписання сторонами та діє в частині транспортування газу з 01.07.2015 до 31.12.2015, а в частині проведення розрахунків за надані газотранспортним підприємством послуги - до повного виконання відповідачем своїх зобов`язань за цим Договором. Договір вважається продовженим на кожний наступний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (пункт 11.1).
6.2. На виконання умов Договору позивач у 2015- 2017 роках надав відповідачу послуги з транспортування природного газу, що підтверджується відповідними актами наданих послуг.
6.3. Судами встановлено, що вартість наданих послуг з транспортування природного газу за Договором була оплачена відповідачем таким чином:
1) 10 251 982,94 грн. - на підставі спільних протокольних рішень;
2) 6 446 110,30 грн. - шляхом перерахування коштів з рахунку зі спеціальним режимом використання.
6.4. У задоволенні позову про стягнення пені, 3 % річних та інфляційних втрат, нарахованих на заборгованість у розмірі 6 446 110,30 грн., яка сплачена шляхом перерахування коштів з рахунку із спеціальним режимом використання, місцевий господарський суд виходив з того, що за отримані послуги відповідач розрахувався в повному обсязі, однак з порушенням строків, визначених пунктом 5.6 Договору, а доказів перенесення строку оплати послуги матеріали справи не містять.
6.5. Водночас апеляційний господарський суд у прийнятті рішення виходив з того, що державою визначено спеціальний режим проведення взаєморозрахунків, що, по суті, усуває відповідача від процесу розподілу отриманих від споживачів грошових коштів на свій розсуд та полягає в автоматичному перерахуванні зі спеціальних рахунків грошових коштів на рахунки позивача за визначеними нормативами.
Отже, за висновком суду апеляційної інстанції, несвоєчасна та неповна оплата послуг за Договором безпосередньо залежить від рівня оплати природного газу споживачами, а ТОВ "Волиньгаз Збут" з об`єктивних причин позбавлено можливості впливати на своєчасність розрахунків за договором, що виключає застосування до нього відповідальності, передбаченої пунктом 7.3 Договору, у вигляді стягнення пені за допущене прострочення оплати послуг та виникнення зобов`язання, передбаченого частиною другою статті 625 ЦК України, з оплати боргу з урахуванням 3 % річних та встановленого індексу інфляції.
7. ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
7.1. ЦК України:
частина перша статті 509:
- зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку;
стаття 525:
- одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом;
частина перша статті 526:
- зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться;
стаття 610:
- порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання);
пункт 3 частини першої статті 611:
- у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки;
стаття 625:
- боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
7.2. ГК України:
частини перша, друга і третя статті 12:
- держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного і соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності;
- основними засобами регулюючого впливу держави на діяльність суб`єктів господарювання є: державне замовлення; ліцензування, патентування і квотування; технічне регулювання; застосування нормативів та лімітів; регулювання цін і тарифів; надання інвестиційних, податкових та інших пільг; надання дотацій, компенсацій, цільових інновацій та субсидій;
- умови, обсяги, сфери та порядок застосування окремих видів засобів державного регулювання господарської діяльності визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами, а також програмами економічного і соціального розвитку. Встановлення та скасування пільг і переваг у господарській діяльності окремих категорій суб`єктів господарювання здійснюються відповідно до цього Кодексу та інших законів;
частина перша статті 193:
- суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом;
частина перша статті 230:
- штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
7.3. Закон України «Про ринок природного газу» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин):
частина шоста статті 11:
- для проведення розрахунків за спожитий природний газ постачальники природного газу, на яких покладені спеціальні обов`язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, їх структурні підрозділи, а також оптові продавці, що здійснюють продаж природного газу таким постачальникам на виконання спеціальних обов`язків, покладених на таких продавців, відкривають в установах уповноважених банків поточні рахунки із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять як плата за спожитий природний газ від споживачів. … Порядок відкриття (закриття) поточних рахунків із спеціальним режимом використання та порядок проведення розрахунків за спожитий природний газ затверджуються Кабінетом Міністрів України. …
7.4. Порядок відкриття (закриття) поточних рахунків із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ (далі - Порядок 1), та Порядок проведення розрахунків за спожитий природний газ (далі - Порядок 2), затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 792 «Про забезпечення проведення розрахунків за спожитий природний газ» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин):
пункт 1 Порядку 1:
- постачальники природного газу, на яких покладено спеціальні обов`язки з постачання природного газу (далі - газопостачальні підприємства), та їх структурні підрозділи, а також оптові продавці, що здійснюють продаж природного газу газопостачальним підприємствам для виконання їх спеціальних обов`язків (далі - оптові продавці), відкривають в установах уповноваженого банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ від споживачів, в порядку, визначеному Національним банком;
пункти 4- 6 Порядку 2:
- установи уповноваженого банку згідно з умовами договору банківського рахунка здійснюють перерахування у повному обсязі коштів за спожитий природний газ з поточних рахунків із спеціальним режимом використання, відкритих структурними підрозділами газопостачальних підприємств, на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, відкритий газопостачальними підприємствами, двічі на день, а саме:
до 10 години - перераховується залишок коштів на початок операційного дня;
до 17 години - перераховуються усі кошти, що надійшли протягом операційного дня на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, відкриті структурними підрозділами газопостачальних підприємств;
- кошти перераховуються з поточних рахунків із спеціальним режимом використання згідно з алгоритмом розподілу коштів, затвердженим НКРЕКП, виключно на:
1) поточні рахунки із спеціальним режимом використання оптових продавців;
2) поточний рахунок оператора газотранспортної системи;
3) поточний рахунок оператора газорозподільної системи;
4) поточні рахунки газопостачальних підприємств.
- установи уповноваженого банку згідно з умовами договору банківського рахунка до 12 години операційного дня здійснюють:
розподіл коштів, що надійшли за попередній день від структурних підрозділів газопостачальних підприємств, споживачів, відповідно до затверджених НКРЕКП нормативів;
перерахування коштів, розподілених згідно з нормативами їх перерахування, на поточні рахунки із спеціальним режимом використання оптових продавців, поточний рахунок оператора газотранспортної системи, поточний рахунок оператора газорозподільної системи, поточні рахунки газопостачальних підприємств.
7.5. Постанова НКРЕКП від 30.09.2015 № 2516 «Про затвердження Алгоритму розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання постачальників природного газу, на яких покладені спеціальні обов`язки» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин):
- цей Алгоритм установлює порядок розподілу уповноваженим банком коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання постачальників природного газу, на котрих покладені спеціальні обов`язки, що надходять (кошти) за використаний природний газ від побутових споживачів та релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності), виробників теплової енергії в рамках виробництва теплової енергії для релігійних організацій та надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, а також механізм розрахунку постачальниками природного газу, на яких покладені спеціальні обов`язки, нормативів перерахування коштів на поточні рахунки операторів газотранспортної та газорозподільних систем, газопостачальних підприємств та на поточні рахунки із спеціальним режимом використання оптових продавців, що здійснюють продаж природного газу газопостачальним підприємствам.
7.6. ГПК України:
частина перша статті 13:
- судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін;
частина перша статті 73:
- доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи;
частина перша статті 74:
- кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень;
частина перша статті 76:
- належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування;
частини перша і друга статті 300 (у редакції, чинній на час подання касаційної скарги в даній справі):
- переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права;
- суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази;
пункт 1 частини першої статті 308:
- суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення;
частина перша статті 309 (у редакції, чинній на час подання касаційної скарги в даній справі):
- суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
8. Оцінка аргументів учасників справи і висновків місцевого та апеляційного господарських судів
8.1. Аналіз змісту нормативно-правових актів, наведених у пунктах 7.3- 7.5 цієї постанови, вказує на те, що державою визначено спеціальний режим проведення взаєморозрахунків, що, по суті, як правильно зазначив апеляційний господарський суд, усуває відповідача від процесу розподілу отриманих від споживачів грошових коштів на свій розсуд та полягає в автоматичному перерахуванні зі спеціальних рахунків грошових коштів на рахунки позивача за визначеними нормативами.
Отже, несвоєчасна та неповна оплата послуг за Договором безпосередньо залежить від рівня оплати природного газу споживачами - фізичними особами, а ТОВ «Волиньгаз Збут» з об`єктивних причин позбавлено можливості впливати на своєчасність розрахунків за Договором. Наведене виключає застосування до нього відповідальності, передбаченої пунктом 7.3 Договору, у вигляді стягнення пені за допущену прострочку оплати послуг та виникнення зобов`язання, передбаченого частиною другою статті 625 ЦК України, з оплати боргу з урахуванням 3 % річних та встановленого індексу інфляції.
Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 21.10.2019 зі справи № 904/4912/18 та від 30.01.2020 зі справи № 906/985/18.
8.2. З огляду на наведене суд апеляційної інстанції з дотриманням названих приписів матеріального і процесуального права, повно та всебічно дослідивши обставини, що стосуються порядку розрахунків і які свідчать про те, що відповідач не міг в силу норм діючого законодавства вплинути на процес здійснення розрахунків, - дійшов обґрунтованого висновку щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог.
8.3. Доводи, наведені АТ «Укртрансгаз» у касаційній скарзі, не можуть бути підставами для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки вони наведених висновків не спростовують.
Водночас доводи відзиву ТОВ «Волиньгаз Збут» на касаційну скаргу ґрунтуються на викладених нормах права.
9. Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
За таких обставин касаційна інстанція вважає за необхідне касаційну скаргу АТ «Укртрансгаз» залишити без задоволення, а оскаржувану постанову апеляційного господарського суду - без змін як таку, що відповідає вимогам норм матеріального та процесуального права.
10. Судові витрати
У зв`язку з відмовою в задоволенні касаційної скарги витрати зі сплати судового збору за її подання і розгляд покладаються на АТ «Укртрансгаз».
Керуючись статтями 300 308 309 315 ГПК України, Касаційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 09.12.2019 зі справи № 903/796/18 залишити без змін, а касаційну скаргу акціонерного товариства «Укртрансгаз» - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Б. Львов
Суддя І. Булгакова
Суддя В. Селіваненко