01.02.2023

№ 924/677/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2022 року

м. Київ

cправа №924/677/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Баранець О.М. - головуючий, Кондратова І.Д., Студенець В.І.,

за участю секретаря судового засідання - Низенко В.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Акціонерного товариства "Укртрансгаз"

на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду

у складі колегії суддів: Маціщук А.В., Петухов М.Г., Олексюк Г.Є.

від 29.03.2022

та додаткову постанову Північно-західного апеляційного господарського суду

у складі колегії суддів: Маціщук А. В., Петухов М. Г., Олексюк Г.Є.

від 12.04.2022

у справі за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз"

до відповідача Приватного акціонерного товариства по постачанню та газифікації "Шепетівкагаз"

про стягнення 6 803 789,65 грн, з яких 5 382 231,39 грн заборгованості, 243 206,20 грн 3% річних, 541 175,62 грн інфляційних нарахувань, 637 176,44 грн пені,

за участю представників:

від позивача: Оніщук В.М.,

від відповідача: Сташук М.О.

ВСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

Акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулося до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Шепетівкагаз" про стягнення 6803789,65 грн., з яких 5382231,39 грн. заборгованості, 243206,20 грн. 3% річних, 541175,62 грн. інфляційних нарахувань, 637176,44 грн. пені.

Позов обґрунтований порушенням відповідачем встановленого договором транспортування природного газу №1807000420 від 19.09.2018 обов`язку оплати вартості негативних добових небалансів протягом визначеного договором строку.

Обставини справи, встановлені господарськими судами попередніх інстанцій

19 вересня 2018 року Акціонерним товариством "Укртрансгаз" як оператором та Приватним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Шепетівкагаз" як замовником укладено договір транспортування природного газу №1807000420.

Відповідно до п. 2.1 договору оператор за цим договором надає замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлену в цьому договорі вартість таких послуг.

В пункті 2.2 договору сторони погодили, що послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі, з урахуванням особливостей, передбачених цим договором.

Пунктом 2.3 договору визначено послуги, які можуть бути надані замовнику за цим договором, а саме: послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи; послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій; послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї.

Обсяг послуг, що надаються за цим договором (крім послуг балансування), визначається підписанням додатка 1 (розподіл потужності) та/або додатка 2 (транспортування) до цього договору (п. 2.4. договору).

Замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати послуги на умовах, зазначених у договорі (п. 2.6. договору).

Оператор має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, приймати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів (п. 2.7. договору).

Додатки 1, 2, 3 є невід`ємною частиною цього договору (п.2.8 договору).

У відповідності до п. 2.9 договору взаємовідносини між замовником та оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування за цим договором здійснюються сторонами через інформаційну платформу оператора відповідно до вимог кодексу. Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання цього договору, а його уповноважені особи - з моменту їх авторизації, що оформлюється наданим замовником повідомленням на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, визначеною Кодексом. Після набуття права доступу до інформаційної платформи замовник зобов`язаний дотримуватися порядку взаємодії з інформаційною платформою, визначеного кодексом.

Пунктом 4.1 договору передбачено, що замовник зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому послуг; надати оператору фінансове забезпечення в порядку, встановленому у Кодексі та цьому договорі; дотримуватися обмежень, встановлених цим договором та Кодексом; негайно виконувати розпорядження диспетчерської служби оператора; вчасно врегульовувати небаланси; не перевищувати замовлені потужності, визначені в цьому договорі; повідомляти оператора про зміну умов, які стали підставою для укладення цього договору; забезпечити можливість цілодобового зв`язку оператора з представниками замовника, зазначеними в цьому договорі; здійснювати додаткову оплату оператору у разі перевищення розміру договірної потужності та/або недотримання параметрів якості природного газу, який передається ним в газотранспортну систему, в порядку, визначеному цим договором.

Пунктом 9.1 договору передбачено, що сторони дійшли згоди, що у разі виникнення у замовника добового небалансу оператор здійснює купівлю/продаж природного газу замовника в обсягах добового небалансу.

У разі виникнення у замовника негативного добового небалансу оператор здійснює продаж замовнику, а замовник купівлю в оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу. У разі виникнення у замовника позитивного добового небалансу оператор здійснює купівлю у замовника, а замовник продаж природного газу оператору в обсягах позитивного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу (п.9.2 договору).

У випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту. Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року № 20, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період (п. 9.3 договору).

Пунктом 9.4 договору передбачено, що у випадку якщо загальна вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця, до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, повідомляє замовника про розмір грошових коштів, які підлягають виплаті замовнику (розмір визначається як різниця між загальною вартістю добових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця). Виплата грошових коштів здійснюється на рахунок замовника у термін до 5 робочих днів з дня повідомлення. За заявою замовника оператор може здійснити зарахування плати за добовий небаланс на користь замовника в якості попередньої оплати за добовий небаланс наступних періодів.

28 грудня 2018 року сторонами було укладено додаткову угоду №2 до договору транспортування природного газу № 1807000420 від 19.09.2018, якою пункт 9.3 розділу IX викладено в такій редакції: «Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою чинним законодавством, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період».

Позивач за результатами співставлення остаточних алокацій подач/відборів відповідачем природного газу до/з газотранспортної системи за жовтень-грудень 2019 року доводить наявність у відповідача небалансів як різниці між вказаними алокаціями подач/відборів природного газу, на підставі чого здійснив розрахунок остаточних обсягів добового небалансу відповідача за кожну газову добу звітного місяця та визначив його остаточну плату за такі добові небаланси за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць, а саме:

- за жовтень 2019 року було виявлено остаточні обсяги добових небалансів в розмірі 300000,00 тис. куб. м (3105000 кВт*год) на загальну вартість 1640855,85 грн.;

- за листопад 2019 року було виявлено остаточні обсяги добових небалансів в розмірі 375000,00 тис. куб. м (3881250 кВт*год) на загальну вартість 2574224,29 грн.;

- за грудень 2019 року було виявлено остаточні обсяги добових небалансів в розмірі 369732,00 тис. куб. м (3826726 кВт*год) на загальну вартість 2808007,10 грн.

На підтвердження обсягів добових небалансів за жовтень - грудень 2019 року АТ "Укртрансгаз" складені:

- акт № 10-2019-1807000420 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць за жовтень 2019 року,

- акт № 11-2019-1807000420 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць за листопад 2019 року,

- акт № 12-2019-1807000420 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць за грудень 2019 року,

- реєстр файлів відправлених з Інформаційної платформи філії «Оператор ГТС України» АТ «Укртрансгаз» ПрАТ «Шепетівкагаз» за жовтень - грудень 2019 року (акти врегулювання щодобових небалансів за газові місяці спірного періоду, рахунки).

Через інформаційну платформу позивач направив відповідачеві :

- рахунок № 10-2019-1807000420 від 31.10.2019 на оплату за добові небаланси за жовтень 2019 року на загальну вартість 1640855,85 грн. зі строком оплати до 21.11.2019;

- рахунок № 11-2019-1807000420 від 30.11.2019 на оплату за добові небаланси за листопад 2019 року на загальну вартість 2574224,29 грн., строк оплати якого до 20.12.2019;

- рахунок № 12-2019-1807000420 від 31.12.2019 на оплату за добові небаланси за грудень 2019 року на загальну вартість 2808007,10 грн., строк оплати якого до 20.01.2020.

За доводами позивача, відповідач оплатив послуги за добовий небаланс за жовтень 2019 року з порушенням строку та не виконав свої зобов`язання з оплати послуг за добові небаланси за листопад та грудень 2019 року.

Короткий зміст судових рішень господарських судів попередніх інстанцій та мотиви їх ухвалення

Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 03.12.2021 у справі №924/677/21 позов задоволено.

Суд першої інстанції виходив з того, що докази на підтвердження обсягів відібраного відповідачем у період жовтень, листопад, грудень 2019 року природного газу в межах договірних відносин по договору про транспортування природного газу №1807000420 від 19.09.2018, та на підтвердження обсягу газу, який склав обсяги щодобового небалансу, є більш вірогідними, ніж докази надані на їх спростування.

Встановивши, що відповідач порушував свої обов`язки по своєчасному врегулюванню небалансів, що передбачені п. 2 розділу XIII Кодексу ГТС та п. 4.1 Договору, суд дійшов висновку, що позивач зобов`язаний був вчинити дії з врегулювання добових небалансів відповідача, у зв`язку з чим поніс відповідні витрати.

Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 29.03.2022 у справі №924/677/21 рішення місцевого господарського суду скасовано, прийнято нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено. Стягнуто з Акціонерного товариства «Укртрансгаз» на користь Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Шепетівкагаз" 153 085, 27 грн. витрат на оплату судового збору за подання апеляційної скарги.

Апеляційний господарський суд виходив зокрема із того, що оскільки сторонами не були укладені додатки 1, 2 до договору, відтак не було визначено розподіл потужності по кожній точці входу/виходу у пунктах приймання-передачі природного газу. Відсутність погоджених умов щодо обсягів та порядку надання послуг унеможливлює виконання договору в частині порядку визначення вартості перевищення замовленої (договірної) потужності.

Судом зазначено, що в матеріалах справи відсутня підтверджена первинними бухгалтерськими документами інформація стосовно фактичної наявності у позивача ресурсу природного газу, призначеного саме для врегулювання дисбалансів у жовтні-грудні 2019 року та не надано алокацій подач та відборів замовника послуг транспортування; не обґрунтовано, як позивачем було сформовано ціну продажу та придбання природного газу в жовтні-грудні 2019 року та за яким методом. Натомість, подані позивачем докази не містять вихідних даних та формули розрахунку розміру плати за небаланс.

Крім того судом зазначено, що в матеріалах справи відсутні первинні документи та інша інформація на підтвердження відхилення у функціонуванні ГТС позивача у жовтні-грудні 2019 року від її звичайного рівня, власна оцінка ресурсу/попиту на природний газ за газову добу або протягом газової доби, щодо якої здійснюється балансуюча дія у зазначеному періоді, інформація про номінації, алокації та виміряні потоки природного газу, тиск природного газу в газотранспортній системі, тобто - докази, які дії були вчинені позивачем з врегулювання небалансу (вчинення балансуючих дій), як того вимагають положення розділу XIII та розділу XIV Кодексу ГТС.

Додатковою постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 12.04.2022 стягнуто з Акціонерного товариства «Укртрансгаз» на користь Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Шепетівкагаз" 22000 грн. витрат на професійну правничу допомогу адвоката.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала

Акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову апеляційного господарського суду від 29.03.2022 та додаткову постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 12.04.2022 у справі №924/677/21, а рішення місцевого господарського суду залишити в силі; у задоволенні клопотання відповідача про стягнення витрат на професійну правничу допомогу - відмовити.

Касаційна скарга позивача подана на підставі пунктів 3, 4 абзацу 1 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України.

В обґрунтування підстави касаційного оскарження судового рішення скаржник зазначив, що суд апеляційної інстанції прийняв рішення з неправильним застосуванням норм матеріального права та з порушенням норм процесуального права, а також суд апеляційної інстанції не дослідив зібрані у справі докази, що унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Зокрема скаржником зазначено про відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування у подібних правовідносинах:

- пункту 1 глави 1 Розділу VIII Кодексу ГТС - одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добового небалансу, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування;

- пункту 1 глави 6 Розділу XIV Кодексу ГТС - оператор газотранспортної системи розраховує обсяг добового небалансу для кожного портфоліо балансування замовників послуг транспортування природного газу за кожну газову добу як різницю між алокаціями подач природного газу до газотранспортної системи та алокаціями відбору з газотранспортної системи (з урахуванням підтверджених торгових сповіщень);

- частини першої статті 638 Цивільного кодексу України, частин третьої та четвертої статті 180 Господарського кодексу України, в частині визначення укладеності (неукладеності) договору транспортування природного газу за відсутності підписаних додатків до нього в редакції Типового договору транспортування природного газу від 22.04.2019 - додатка 1 (розподіл потужності) та/або додатка 2 (розподіл потужності з обмеженнями);

- статті 202 Господарського кодексу України щодо можливості припинення зобов`язання за відсутності підписаних додатків до договору, який фактично виконується обома сторонами;

- пунктів 3, 4 глави четвертої розділу XIV Кодексу ГТС, статей 14 629 Цивільного кодексу України, статті 236 Господарського процесуального кодексу України (щодо врахування висновків Верховного Суду, викладених у його постановах, щодо застосування статті 1.-1:103 Принципів, визначень і модельних правил європейського приватного права відносно доктрини заборони суперечливої поведінки "venire contra factum proprium", викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.05.2021 у справі № 461/9578/15-ц) - в контексті визнання боржником свого цивільного обов`язку з оплати вартості наданих послуг транспортування природного газу, в т.ч. визнання факту та умов надання таких послуг, шляхом здійснення таким боржником оплат заборгованості за отримані послуги транспортування природного газу, що з урахуванням, зокрема, висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 10.09.2019 у справі №916/2403/18 - є визнанням боржником свого боргу.

Узагальнений виклад позиції інших учасників справи

У відзиві на касаційну скаргу відповідач заперечує проти її доводів та просить залишити без змін оскаржувані постанову та додаткову постанову апеляційного господарського суду. Також позивач просить здійснити розподіл судових витрат за професійну правничу допомогу, які очікує понести у розмірі 37000 грн за розгляд справи у суді касаційної інстанції, про що надав попередній розрахунок.

Позиція Верховного Суду

Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів попередніх інстанцій

Предметом спору у даній справі є стягнення заборгованості за послуги балансування негативних щодобових небалансів обсягів природного газу, а також 3% річних, інфляційних втрат та пені у зв`язку з невиконанням відповідачем зобов`язання з оплати вказаної заборгованості.

Позивач вважає, що відповідач в порушення умов договору та норм законодавства оплатив послуги за добовий небаланс за жовтень 2019 року з порушенням належного строку для його оплати та не виконав свої зобов`язання з оплати рахунків за добові небаланси за листопад, грудень 2019 року на загальну суму 5382231,39 грн., тим самими порушив умови п.п. 2.6, 4.1, 9.3 договору та п. 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС.

Верховний Суд у постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 15.07.2022 у справі №921/184/21, до закінчення перегляду якої було зупинено касаційне провадження у справі № 924/677/21, вказав, що договір транспортування природного газу є договором, який передбачає надання трьох видів послуг, а його істотні умови визначені статтею 901 ЦК України та спеціальним законодавством - Законом «Про ринок природного газу», Кодексом ГТС, Типовим договором.

Згідно з частиною першою статті 32 та частиною другою статті 35 Закону України «Про ринок природного газу» (тут і далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами. За договором транспортування природного газу оператор газотранспортної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги транспортування природного газу на період та умовах, визначених у договорі транспортування природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газотранспортної системи встановлену в договорі вартість послуг транспортування природного газу. Розмір плати за небаланси замовників визначається виходячи із обґрунтованих та реальних витрат оператора газотранспортної системи, пов`язаних із здійсненням балансування.

Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу VІІІ Кодексу газотранспортної системи одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добового небалансу, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Договір транспортування є документом, який регулює правовідносини між оператором газотранспортної системи і окремим замовником послуг транспортування.

Згідно з пунктом 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування. Фізичним балансуванням є заходи, що вживаються оператором газотранспортної системи для забезпечення цілісності газотранспортної системи, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу. Комерційне балансування - діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі алокації. Небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації. Портфоліо балансування - сукупність подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу. Замовник послуг транспортування - юридична особа або фізична особа - підприємець, яка на підставі договору транспортування, укладеного з оператором газотранспортної системи, замовляє одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу.

Оператор газотранспортної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників); оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (пункти 19, 17 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок природного газу»).

Пунктом 3 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС визначено, що перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом.

За умовами пункту 2 розділу XIII Кодексу ГТС замовники послуг транспортування зобов`язані своєчасно врегульовувати свої небаланси. Оператор газотранспортної системи вчиняє дії з врегулювання добового небалансу виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій.

Згідно з пунктом 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом. Періодом балансування є газова доба (D).

Відмовляючи в задоволенні позову апеляційний господарський суд виходив, зокрема із того, що додатки 1 та 2 до договору сторонами не укладались. Вказане, на думку апеляційного суду свідчить про те, що сторонами не було визначено розподіл потужності по кожній точці входу/виходу у пунктах приймання-передачі природного газу, а відсутність погоджених умов щодо обсягів та порядку надання послуг унеможливлює виконання договору в частині порядку визначення вартості перевищення замовленої (договірної) потужності.

Скаржник у касаційній скарзі звертає увагу, що позивач і відповідач додатковою угодою № 3 від 01.05.2019 до Договору, внесли зміни в Договір, п. 2.3. Договору виклали в наступній редакції: « 2.3. Обсяг Послуги, що надається за цим Договором, визначається підписанням додатка 1 до цього Договору (розподіл потужності) та/або додатка 2 (розподіл потужності з обмеженнями), крім надання доступу до потужності на період однієї газової доби (на добу наперед та/або потужності протягом доби).»

Вказана додаткова угода №3, якою викладено розділи II -ХІІ договору в новій редакції, наявна в матеріалах справи (а. с. 36-44, т. 1), проте як вбачається з судових рішень попередніх інстанцій, не була досліджена ні судом першої, ні судом апеляційної інстанції.

Відповідно до п. 2.3 Договору в редакції додаткової угоди №3, обсяг послуги, що надається за цим Договором, визначається підписанням додатка 1 до цього Договору (розподіл потужності) та/або додатка 2 (розподіл потужності з обмеженнями), крім надання доступу до потужності на період однієї газової доби.

Відповідно до п. 2.7 Договору додаток 1 є невід`ємною частиною цього Договору у випадку, коли замовнику надається право використання гарантованої та / або переривчастої потужності, крім випадку замовлення потужності на добу наперед. Додаток 2 є невід`ємною частиною цього Договору у випадку, коли замовнику надається право використання потужності з обмеженнями, крім випадку замовлення потужності на добу наперед. Додаток 3 є невід`ємною частиною цього Договору у випадку, коли Замовником є оператор газорозподільної системи, прямий споживач, газовидобувне підприємство або виробник біогазу.

Пунктом 6.1 Договору передбачено, що оператор забезпечує наявність відповідних потужностей у точках входу до газотранспортної системи або в точках виходу з газотранспортної системи в обсязі, визначеному згідно з додатком 1 до цього Договору (розподіл потужності) та / або додатком 2 до цього Договору (розподіл потужності з обмеженнями), та / або в обсязі підтвердженої номінації у випадку замовлення потужності на період однієї газової доби.

З наведеного вбачається, що укладення додатків №1 (розподіл потужності) та №2 (розподіл потужності з обмеженнями) є обов`язковими, крім випадків надання доступу на добу наперед, які надаються у разі подання замовником Оператору ГТС відповідних номінації / реномінації.

Вказані пункти договору в редакції додаткової угоди №3 не досліджувалися судами, а тому і висновки щодо обов`язковості укладеності вказаних додатків та значення їх при розгляді даного спору є передчасними.

Відмовляючи в задоволенні позову апеляційний суд виходив також з того, що подані позивачем докази не містять вихідних даних та формули розрахунку розміру плати за небаланс, позивачем не подано доказів вчинення балансуючих дій, дотримання порядку визначення небалансу, здійснення алокації, вчинення заходів з врегулювання небалансу, наявність ресурсу природного газу саме для врегулювання добових небалансів, факту понесення реальних витрат на врегулювання добових небалансів саме відповідача.

Верховний Суд звертає увагу, що сторони в договорі транспортування природного газу погодили порядок визначення вартості щодобових небалансів та порядок розрахунку за них.

Пунктами 9.1 та 9.2 Договору (в редакції додаткової угоди №3) передбачено, що у разі виникнення у замовника добового небалансу оператор здійснює купівлю/продаж природного газу замовника в обсягах добового небалансу. У разі виникнення у замовника негативного добового небалансу оператор здійснює продаж замовнику, а замовник купівлю в оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу.

Відповідно до пунктів 1 і 2 глави 6 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи оператор газотранспортної системи розраховує обсяг добового небалансу для кожного портфоліо балансування замовників послуг транспортування природного газу за кожну газову добу як різницю між алокаціями подач природного газу до газотранспортної системи та алокаціями відбору з газотранспортної системи (з урахуванням підтверджених торгових сповіщень).

У випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу не дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування природного газу за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу є добовий небаланс і до нього застосовується плата за добовий небаланс.

Згідно з пунктом 2 розділу XIII Кодексу газотранспортної системи замовники послуг транспортування зобов`язані своєчасно врегульовувати свої небаланси.

У главі 6 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи передбачено порядок визначення обсягу добового небалансу та плати за нього. Плата за добовий небаланс застосовується таким чином, зокрема, якщо добовий небаланс замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є негативним, то вважається, що замовник послуг транспортування природного газу на підставі попередньої згоди, наданої на умовах договору на транспортування природного газу, придбав природний газ в оператора газотранспортної системи в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору газотранспортної системи плату за добовий небаланс.

Відповідно до пунктів 17, 18, 19 глави 6 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи на підставі остаточних алокацій подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу оператор газотранспортної системи здійснює розрахунок остаточного обсягу добового небалансу замовника послуг транспортування природного газу за кожну газову добу звітного місяця та визначає його остаточну плату за добовий небаланс за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць.

Оператор газотранспортної системи до 12 числа газового місяця, наступного за звітним, надає замовнику послуг транспортування природного газу в електронному вигляді через інформаційну платформу інформацію про остаточні щодобові подачі та відбори (у розрізі споживачів замовника послуг транспортування природного газу), обсяги та вартість щодобових небалансів у звітному газовому місяці.

У випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор газотранспортної системи до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає замовнику послуг транспортування природного газу рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник послуг транспортування природного газу має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у строк до 20 числа місяця, наступного за звітним.

При цьому з положень глав 5 та 6 розд. ХІІ Кодексу ГТС вбачається, що інформація, яку Оператор ГТС використовує для складання алокацій, надається або самим замовником, або іншими суб`єктами ринку природного газу в порядку, передбаченому Кодексом ГТС.

Отже за законом та договором транспортування природного газу достатньою підставою для оплати послуг балансування є існування небалансу, який доводиться алокаціями (звітами), складеними Оператором ГТС, на підставі інформації, наданої самим замовником. При цьому зазначена інформація є нерозривно пов`язаною із звітністю сторін щодо надання послуг з транспортування газу безпосередньо. (Подібних за змістом висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 28.07.2022 у справі №904/5698/20).

Обсяг небалансів відповідача встановлюється на підставі відомостей, які містяться в інформаційній платформі, та вносились до неї відповідачем, а також складених Оператором ГТС односторонніх актів.

Натомість апеляційним судом, посилаючись на неподання доказів наявності підстав для вчинення дій з врегулювання добового небалансу, не було надано оцінку поданим позивачем одностороннім актам врегулювання щодобових небалансів та реєстрам файлів, завантажених до інформаційної платформи відповідно до вимог Кодексу ГТС, тоді як їхні вихідні дані мають значення для підтвердження/спростування обставин наявності щодобових небалансів.

Не дослідив належним чином зазначених документів і суд першої інстанції, обмежившись формальним посиланням на них, відповідно, і висновки цього суду про обґрунтованість позовних вимог є передчасними.

Крім того, відповідно до п. 11.4 договору врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).

Оператор і замовник зобов`язуються здійснювати звірку розрахунків щокварталу до двадцять п`ятого числа місяця, наступного за кварталом. Звірка розрахунків оформлюється сторонами актом звірки (п.11.5 договору).

Отже п. 11.4 договору прямо передбачає, що врегулювання щодобових небалансів оформлюється одностороннім актом за підписом оператора ГТС.

Оператор ГТС формує відповідні акти на підставі даних, що містяться в алокаціях, які, у свою чергу, містять дані, подані замовником у відповідних номінаціях / реномінаціях.

Подібні висновки наведені у постанові Верховного Суду від 29.06.2022 у справі №906/252/21).

У разі, якщо замовник має обґрунтовані підстави вважати, що дані, викладені в односторонніх актах, не відповідають фактичним обставинам, він може надати Оператору ГТС відповідні відомості під час звірки розрахунків відповідно до п. 11.5 договору.

Однак під час розгляду цієї справи суди попередніх інстанцій не встановили факту укладання сторонами актів звірки або оскарження/спростування відповідачем таких відомостей.

З огляду на наведене для правильного вирішення даного спору за відсутності узгодженої позиції сторін щодо надання послуг балансування судам належало встановити обставини, пов`язані з наданням послуг власне транспортування газу, дослідити складені сторонами на виконання відповідних умов договору акт приймання-передачі природного газу в спірний період, у тому числі з метою встановлення обсягів природного газу, визначених комерційними вузлами обліку у фізичних точках входу/виходу, як це передбачено Кодексом газотранспортної системи; акти наданих послуг; акти врегулювання щодобових небалансів.

Крім того, позивач згідно з пунктом 10 розділу ХІІІ Кодексу ГТС як оператор газотранспортної системи для забезпечення власної господарської діяльності (у тому числі для балансування, власних виробничо-технічних потреб, покриття витрат та виробничо-технологічних витрат) придбаває природний газ у власника природного газу (у тому числі у газовидобувного підприємства, оптового продавця, постачальника) на загальних підставах та ринкових умовах.

В контексті наведеного судам попередніх інстанцій належало встановити факт закупівлі позивачем природнього газу, що використовувався для балансування в спірний період.

Проте суд першої інстанції взагалі не дослідив зміст наданих позивачем договорів купівлі-продажу природного газу та не встановив фактичні обставини, пов`язані із закупівлею позивачем природного газу для надання відповідачу спірних послуг з балансування.

Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу відповідно до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до таких правовідносин. Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду стосовно встановлених обставин і правових наслідків є вичерпними, відповідають дійсності та підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Рішення та постанова у даній справі зазначеним вимогам не відповідають.

Беручи до уваги те, що суди попередніх інстанцій допустили неправильне застосування норм матеріального права та порушили норми процесуального права, що унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, оскільки не дослідили всі зібрані у справі докази та не надали їм належної оцінки, а також враховуючи передбачені частиною другою статті 300 ГПК України межі розгляду справи судом касаційної інстанції, судові рішення попередніх інстанцій, прийняті за результатами розгляду справи по суті заявлених позовних вимог, підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд до суду першої інстанції, у зв`язку з чим Верховний Суд не формулює висновок з підстави відкриття касаційного провадження, передбаченої пунктом 3 частини другої статті 287 ГПК України.

За змістом статті 244 ГПК України додаткове судове рішення є похідним від первісного судового акта, є його невід`ємною складовою та ухвалюється в тому самому складі та порядку, що й судове рішення; додаткове судове рішення є засобом усунення неповноти судового рішення, внаслідок якої, зокрема, залишилося невирішеним питання про судові витрати.

Таким чином, скасування первісного судового рішення (постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 29.03.2022) за результатом розгляду касаційної скарги АТ "Укртрансгаз" є самостійною підставою для скасування й додаткового судового рішення (додаткової постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 12.04.2022).

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 308 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій повністю або частково і передати справу повністю або частково на новий розгляд, зокрема за встановленою підсудністю або для продовження розгляду.

Згідно з частиною третьою статті 310 Господарського процесуального кодексу України підставою для скасування судового рішення та направлення справи на новий розгляд є також порушення норм процесуального права, на які посилається скаржник у касаційній скарзі, що унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, якщо суд не дослідив зібрані у справі докази, за умови висновку про обґрунтованість заявлених у касаційній скарзі підстав касаційного оскарження, передбачених пунктами 1, 2, 3 частини другої статті 287 цього Кодексу.

Беручи до уваги те, що суди попередніх інстанцій допустили неправильне застосування норм матеріального права та порушили норми процесуального права, що унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, оскільки не дослідили всі зібрані у справі докази та не надали їм належної оцінки, а у Верховного Суду відсутня процесуальна можливість з`ясувати дійсні обставини справи, що перешкоджає ухвалити нове рішення у справі, то це є підставою для скасування судових рішень та передання справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

Під час нового розгляду судам слід взяти до уваги викладене, вжити всі передбачені законом заходи для всебічного, повного та об`єктивного встановлення обставин справи, прав та обов`язків сторін, належним чином дослідити наявні в матеріалах справи докази згідно з вимогами статті 86 Господарського процесуального кодексу України. Залежно від встановленого та відповідно до вимог чинного законодавства, вирішити спір.

Судові витрати

Оскільки суд касаційної інстанції не змінює та не ухвалює нового рішення, розподіл судових витрат відповідно до частини чотирнадцятої статті 129 Господарського процесуального кодексу України судом касаційної інстанції не здійснюється.

Керуючись статтями 236 240 300 301 304 308 310 314 315 316 317 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Акціонерного товариства "Укртрансгаз" задовольнити частково.

Рішення Господарського суду Хмельницької області від 03.12.2021, постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 29.03.2022 та додаткову постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 12.04.2022 у справі №924/677/21 скасувати.

Справу №924/677/21 направити на новий розгляд до господарського суду Хмельницької області.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий О. Баранець

Судді І. Кондратова

В. Студенець