ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2025 року
м. Київ
справа №120/4070/23
адміністративне провадження № К/990/39190/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стрелець Т.Г.,
суддів: Стеценка С.Г., Тацій Л.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу № 120/4070/23
за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2023 року (колегія суддів у складі головуючого судді Матохнюка Д.Б., суддів: Білої Л.М. Гонтарука В. М.) у справі № 120/4070/23
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У квітні 2023 року Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз» (далі - АТ «Вінницягаз») звернулось до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати постанову від 31 січня 2023 року № 188 «Про накладення штрафу на Aкціонерне товариство «Вінницягаз» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання»;
- визнати протиправним та скасувати Розпорядження НКРЕКП від 31 січня 2023 року № 24-р «Про усунення порушень Aкціонерного товариства «Вінницягаз» (далі - Розпорядження).
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що висновки акта перевірки, на підставі якого прийнято оскаржувану постанову про накладення штрафу за порушення вимог законодавства, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання (вимога майнового характеру) та Розпорядження, є необґрунтованими, оскільки встановлені під час проведення перевірки факти не можуть вважатись порушенням ліцензійних умов з боку АТ «Вінницягаз».
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням від 04 липня 2023 року Вінницький окружний адміністративний суд позов задовольнив.
Визнав протиправною та скасував постанову від 31 січня 2023 року № 188 «Про накладення штрафу на AT «Вінницягаз» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання».
Визнав протиправним та скасував Розпорядження НКРЕКП від 31 січня 2023 року №24-р «Про усунення порушень AT «Вінницягаз».
Постановою від 25 жовтня 2023 року Сьомий апеляційний адміністративний суд, рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04 липня 2023 року скасував.
Прийняв нову постанову, якою позов АТ «Вінницягаз» задовольнив частково.
Визнав протиправною та скасував постанову від 31 січня 2023 року № 188 «Про накладення штрафу на AТ «Вінницягаз» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання» в частині підпункту 1 пункту 2.2 та підпункту 27 пункту 2.2 Ліцензійних умов.
Визнав протиправним та скасував Розпорядження НКРЕКП від 31 січня 2023 року № 24-р «Про усунення порушень AТ «Вінницягаз» в частині підпункту 1 пункту 2.2 та підпункту 27 пункту 2.2 Ліцензійних умов.
У задоволенні решти позовних вимог відмовив.
Задовольняючи позовні вимоги суд апеляційної інстанції зазначив, що дотримання підпункту 1 пункту 2.2 та підпункту 27 пункту 2.2 Ліцензійних умов не залежали від волі АТ «Вінницягаз», оскільки позивач вжив усі можливі і необхідні заходи для недопущення цих порушень.
АТ «Вінницягаз», як оператор газорозподільних систем, має законодавчо передбачене право врегулювання заборгованості, включаючи заборгованість згідно з судовими рішеннями, стягувачами в яких виступають АТ «Укртрансгаз» та ТОВ «Оператор газотранспортної системи України», оскільки його включено до Реєстру, передбаченого Законом № 1639.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
Не погодившись з судовим рішенням суду апеляційної інстанції, відповідач направив до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2023 року у справі № 120/4070/23 в частині задоволених позовних вимог та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Як підстави касаційного оскарження постанови суду апеляційної інстанції скаржник вказує пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Скаржник зазначає про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме: пункту 1.2, підпункту 1 та підпункту 27 пункту 2.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання.
Нездійснення розрахунків з оператором газотранспортної системи є порушенням підпункту 27 пункту 2.2 Ліцензійних умов. Включення АТ «Вінницягаз» до Реєстру не свідчить про автоматичне припинення зобов`язань за раніше укладеними договорами транспортування природного газу.
Застосована до ліцензіата штрафна санкція не є максимально можливою, є співмірною з виявленими порушеннями та прийнята регулятором з урахуванням принципу пропорційності порушення та покарання, з огляду на встановлені порушення законодавства та Ліцензійних умов.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22 листопада 2023 року сформовано колегію суддів у складі головуючого судді Стрелець Т.Г., суддів: Стеценка С.Г., Тацій Л.В.
Ухвалою Верховного Суду від 28 грудня 2023 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою.
Позивач відзиву на касаційну скаргу до суду не надав.
Верховний Суд ухвалою від 10 лютого 2025 року призначив справу до касаційного розгляду в порядку письмового провадження з 11 лютого 2025 року.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
НКРЕКП проведено планову виїзну перевірку діяльності АТ «Вінницягаз» у період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року, під час якої перевірялася діяльність товариства з виконання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу за 2021 рік, за результатами якої складено акт № 7 від 03 січня 2023 року (далі - Акт перевірки).
На підставі Акту перевірки відповідач виніс постанову від 31 січня 2023 року № 188 «Про накладення штрафу на АТ «Вінницягаз» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання, якою на позивача накладено штраф у розмірі 850 000,00 грн., а саме:
- пункту 2.1 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, а саме: пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та пункту 4.1 Типового договору транспортування у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування;
- пункту 2.2 Ліцензійних умов, а саме:
- підпункту 1 у частині провадження ліцензованої діяльності лише за допомогою засобів та місць провадження діяльності ліцензіата, зазначених у документах, що додаються до заяви про отримання ліцензії (з урахуванням змін до документів, поданих ліцензіатом до НКРЕКП);
- підпункту 7 у частині подання НКРЕКП копії фінансової звітності у встановленому законодавством порядку;
- підпункту 16 у частині використання коштів, отриманих за рахунок надання послуг розподілу природного газу, передбачених структурою тарифу (річної планованої тарифної виручки), у визначеному розмірі та за цільовим призначенням;
- підпункту 21 у частині виконання плану розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років, зокрема розділу І (2021 рік) Плану розвитку газотранспортної системи на 2021 - 2030 роки газорозподільного підприємства АТ «Вінницягаз», затвердженого постановою НКРЕКП від 30 грудня 2020 року № 2788;
- підпункту 27 у частині здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування у строки та на умовах, визначених договорами транспортування природного газу;
- підпункту 29 у частині дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП;
- підпункту 30 у частині надання документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менш як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю));
- підпункту 31 у частині виконання рішень НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та чинним законодавством, а саме абзаців другого, третього, п`ятого, сьомого, восьмого, десятого - тринадцятого підпункту 2 пункту 2 та підпункту 3 пункту 2 постанови № 870;
- підпункту 6 пункту 2.5 глави 2 Ліцензійних умов у частині укладання актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін з суміжними суб`єктами ринку природного газу, у тому числі із споживачами.
На підставі постанови про накладення штрафу відповідач прийняв розпорядження НКРЕКП від 31 січня 2023 року № 24-р «Про усунення порушень АТ «Вінницягаз», яким позивача зобов`язано усунути порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, а саме усунути вищевказані порушення, а також визначено терміни їх усунення.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності рішень судів першої та апеляційної інстанцій, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Враховуючи доводи та вимоги касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, колегія суддів КАС ВС зазначає таке.
Повноваження НКРЕКП у спірних правовідносинах визначаються, зокрема, законами України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про ринок природного газу».
Частиною першою статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно зі статтею 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом:
1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані регулятору законом;
2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг;
3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом;
4) державного контролю та застосування заходів впливу;
5) використання інших засобів, передбачених законом.
Частинами першою - третьою статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» передбачено, що Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора. Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.
Згідно з частиною четвертою статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» під час здійснення державного контролю Регулятор має право:
1) вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов;
2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо - та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу;
3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю;
4) призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю;
5) приймати обов`язкові до виконання суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень;
6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом.
Відповідно до частини п`ятої статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання регулятора, за результатами якого регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Відповідно до частини другої статті 22 Закону № 1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
Закон України «Про ринок природного газу» (далі - Закон № 329-VIII), який визначає правові засади функціонування ринку природного газу України, передбачає аналогічні санкції у разі вчинення правопорушення на ринку природного газу до відповідних суб`єктів ринку природного газу, у виді: 1) попередження про необхідність усунення порушень; 2) штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
Регулятор, у разі вчинення правопорушення на ринку природного газу приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб`єктів ринку природного газу (крім споживачів) у таких розмірах: від 3000 до 50 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (станом на час виникнення спірних правовідносин - від 51 000 грн до 850 000 грн) - на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню: за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню (пункт 5 частини четвертої статті 59 Закону № 329-VIII).
Щодо доводів касаційної скарги в частині порушення АТ «Вінницягаз» підпункту 27 пункту 2.2 Ліцензійних умов, колегія суддів КАС ВС звертає увагу на таке.
Зазначений пункт Ліцензійних умов вимагає від ліцензіата (оператора ГРС) при провадженні ліцензованої діяльності здійснювати розрахунки із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування у строки та на умовах, визначених договором транспортування природного газу.
Відповідач вказує, що за надані послуги балансування у 2021 році розрахунки виконувались на умовах договору транспортування природного газу від 04 лютого 2020 року № 202000095/38A210-2608-20, укладеного АТ «Вінницягаз» з ТОВ «ОПЕРАТОР ГТС УКРАЇНИ».
Суди попередніх інстанцій встановили, що протягом 2021 року Ліцензіат отримав послуги транспортування природного газу на загальну суму 648 791,03 тис. грн, в тому числі 636 535,37 тис. грн - послуги балансування, 12 255,66 тис. грн - послуги перевищення замовленої потужності.
Позивач здійснив оплату за отримані в 2021 році послугу балансування на загальну суму 194 008,93 тис. грн, або 30 %. Разом в 2021 році Ліцензіат здійснив оплату за послуги балансування на суму 212 262,94 тис. грн. Станом на 31 грудня 2021 року заборгованість АТ «Вінницягаз» перед ТОВ «ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ» за отримані у 2021 році послуги за договором транспортування природного газу від 04 лютого 2020 року № 202000095/38A210-2608- 20 становила 452 439,98 тис. грн, у тому числі: за послуги балансування - 442 526,44 тис. грн; за послуги перевищення замовленої потужності - 9 913,54 тис. грн.
Стан розрахунків АТ «Вінницягаз» за договорами реструктуризації заборгованості із АТ «Укртрансгаз» у 2021 році зазначено інформаційно за попередні періоди без фіксації порушення Ліцензійних умов.
Заборгованість операторів ГРС, в тому числі підтвердженої судовими рішеннями та/або реструктуризованої за договорами транспортування природного газу, укладеними з особою, що здійснює функції оператора ГТС з 1 січня 2020 року, яка виникла з 1 січня 2020 року до 28 лютого 2022 року, підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» (далі - Закон №1639).
Постановою НКРЕКП від 16 листопада 2022 року № 1464 «Про включення АТ «Вінницягаз» до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу», АТ «Вінницягаз» включено до Реєстру, передбаченого Законом №1639.
За визначеннями, наданими у статті 1 Закону № 1639-IX, процедура врегулювання заборгованості (грошових зобов`язань) суб`єктів ринку природного газу - заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості (грошових зобов`язань) за природний газ та послуги з його транспортування шляхом проведення взаєморозрахунків та реструктуризації заборгованості, а також списання неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на таку заборгованість у разі її погашення.
Реєстр підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу (далі - Реєстр) - відкритий загальнодоступний перелік підприємств та організацій, які є учасниками процедури врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону. Реєстр розміщується на офіційному веб-сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Учасники процедури врегулювання заборгованості (грошових зобов`язань) - постачальники природного газу, оператори газорозподільних систем та оператор газосховищ, включені до Реєстру, а також особа, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, особа, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020 року, акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг», товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», розпорядники коштів державного бюджету, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Для участі у процедурі врегулювання заборгованості (грошових зобов`язань) суб`єкти ринку природного газу включаються до Реєстру, який веде Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (стаття 3 Закону № 1639-IX).
Отже, Нацкомісія включає оператора ГРС до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу (далі - Реєстр), лише у випадку необхідності врегулювання державою певного виду заборгованості, визначеного положеннями статті 1 зазначеного Закону.
Згідно положень статті 4 Закону № 1639-IX за рахунок видатків державного бюджету здійснюються взаєморозрахунки в цілях погашення заборгованості та грошових зобов`язань, що визначені статтею 1 цього Закону, для врегулювання обсягів перевищення фактичної вартості послуг з розподілу природного газу за даними звітності, поданої операторами газорозподільних систем до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (у тому числі до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики), над тарифною виручкою, передбаченою тарифами на розподіл природного газу, встановленими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (у тому числі Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики), з урахуванням отриманих компенсацій витрат, збільшених на суму податку на додану вартість за ставкою, яка діяла у відповідних періодах надання послуг з розподілу природного газу, включену у вартість послуги для кінцевого споживача, які виникли за період надання послуг з 1 січня 2020 року по 31 жовтня 2021 року, - в цілях погашення заборгованості операторів газорозподільних систем за договорами транспортування природного газу, укладеними з особою, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020 року, а також за договорами постачання/купівлі-продажу природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі для забезпечення фізичного балансування газорозподільної системи та власної господарської діяльності, укладеними з товариством з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України».
Таким чином, ця заборгованість виникає у зв`язку з встановленням Нацкомісією тарифу на розподіл природного газу, який не відповідає фактичній вартості послуг з розподілу природного газу за даними звітності, поданої операторами газорозподільних систем.
Взаєморозрахунки учасників процедури врегулювання заборгованості (операторів ГРС) у результаті перевищення обсягу фактичної вартості послуг з розподілу природного газу над тарифною виручкою, передбаченою тарифами на розподіл природного газу, встановленими Нацкомісією, здійснюються за рахунок видатків державного бюджету.
Одним із механізмів урегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу та підприємств теплоенергетики за природний газ, а також послуги з його розподілу і транспортування - є проведення учасниками централізованих взаєморозрахунків із залученням видатків державного бюджету, зумовлених необхідністю відшкодування збитків та втрат суб`єктів господарювання, спричинених, насамперед, державним регулюванням цін та тарифів в житлово-комунальній сфері та на енергетичних ринках в цілому, а також іншими діями чи бездіяльністю органів державної влади та місцевого самоврядування.
Прийнявши рішення про включення АТ «Вінницягаз» до Реєстру, Нацкомісія визнала неможливість здійснення оператором ГРС розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування у строки та на умовах, визначених договором транспортування природного газу.
Учасник процедури врегулювання заборгованості може бути виключений з Реєстру з підстав, передбачених частиною третьою статті 3 Закону № 1639-IX.
До виключення з Реєстру прострочена заборгованість оператора ГРС за договорами транспортування природного газу погашається відповідно до процедур, установлених Законом № 1639-IX.
Правову позицію аналогічного змісту викладено у постанові Верховного Суду від 03 червня 2024 року у справі № 380/7521/23.
У такому разі після включення АТ «Вінницягаз» до Реєстру НКРЕКП не мала підстав зобов`язувати оператора ГРС здійснити розрахунки із оператором ГТС, які здійснюються за рахунок видатків державного бюджету.
Враховуючи викладене, колегія суддів КАС ВС погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що АТ «Вінницягаз», як оператор газорозподільних систем, має законодавчо передбачене право врегулювання заборгованості, включаючи заборгованість згідно судових рішень, стягувачами в яких виступають АТ «Укртрансгаз» та ТОВ «Оператор газотранспортної системи України».
Отже, доводи касаційної скарги про необхідність здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування у строки та на умовах, визначених договором транспортування є помилковими, оскільки така заборгованість погашається у порядку, встановленому Законом № 1639-IX.
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що оскаржувані у цій справі постанова та розпорядження НКРЕКП в частині накладення штрафу та зобов`язання АТ «Вінницягаз» усунути порушення підпункту 27 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов є протиправними і такими, що слід скасувати.
Рішення суду апеляційної інстанції у цій частині є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню.
Щодо порушення АТ «Вінницягаз» підпункту 1 пункту 2.2 Ліцензійних умов, колегія суддів звертає увагу на наступне.
Суди попередніх інстанцій встановили, що загальна довжина безгосподарних газопроводів станом на час перевірки склала 4,172 км.
Позивач не заперечує наявність безгосподарних мереж протяжністю 4,172 км., а саме: газопроводу середнього тиску до Корделівського цукрового заводу протяжністю 2,406 км та газопроводу високого тиску від с. Чагів до с. Мала Ростівка, протяжністю 1,766 км.
АТ «Вінницягаз» зазначало, що газопровід до цукрового заводу є приватною власністю Корделівського цукрового заводу. Оскільки завод банкрутом, будь-які дії в частині розпорядження майном можуть бути вчинені виключно за процедурою санації, під якою розуміється система заходів, спрямованих на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом реструктуризації підприємства, боргів і активів та/або зміни організаційно-правової та виробничої структури боржника. В той же час, процедура санації не передбачає безоплатної передачі майна у користування чи господарське відання.
Газопровід від с. Чагів до с. Мала Ростівка протяжністю 1,766 км збудований за рахунок Фонду сприяння будівництва на селі, умовами будівництва якого було фінансування зазначеним Фондом замовника будівництва на умовах надання кредиту. Тобто, до «повного погашення кредиту» перед Фондом територіальна громада не має правових підстав із розпорядження даним газопроводом.
Позивач стверджував, що прийняття газорозподільних мереж в користування (господарське відання) не залежали від АТ «Вінницягаз». Відключення вказаного безгосподарного відрізку газопроводу є неможливим, оскільки порушить права фізичних осіб, газопостачання яких забезпечується саме спірним відрізком газопроводу.
Підпунктом 1 пункту 2.2 Ліцензійних умов передбачено, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен провадити ліцензовану діяльність лише за допомогою засобів та місць провадження діяльності ліцензіата, зазначених у документах, що додаються до заяви про отримання ліцензії (з урахуванням змін до документів, поданих ліцензіатом до НКРЕКП).
Засіб провадження діяльності - газорозподільна система, що на законних підставах перебуває у власності здобувача ліцензії/ліцензіата (у тому числі на праві господарського відання, користування, експлуатації, управління на підставі договору управління активами, укладеного з Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів), якою здійснюється розподіл природного газу (пункт 1.3 Ліцензійних умов).
Зі змісту наведених правових норм вбачається, що Оператор ГРМ зобов`язаний здійснювати ліцензійну діяльність виключно за допомогою газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у його власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації.
Враховуючи викладене, колегія суддів КАС ВС погоджується з доводами касаційної скарги та вважає, що наявність неукладених АТ «Вінницягаз» договорів на господарське відання, користування чи експлуатацію газорозподільних систем є порушенням підпункту 1 пункту 2.2 Ліцензійних умов.
Таким чином, рішення суду апеляційної інстанції у цій частині підлягає скасуванню, оскільки прийняте з неправильним застосуванням норм матеріального права.
Згідно з частинами першою, третьою статті 351 КАС України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.
За вказаних обставин, колегія суддів КАС ВС дійшла висновку про наявність підстав для скасування рішення суду апеляційної інстанції в частині визнання протиправними та скасування оскаржуваних постанови про накладення штрафу та розпорядження про усунення порушень в частині підпункту 1 пункту 2.2 Ліцензійних умов.
Керуючись статтями 341 345 349 351 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання сферах енергетики та комунальних послуг задовольнити частково.
Постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2023 року скасувати в частині задоволення позову щодо:
визнання протиправною та скасування постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання сферах енергетики та комунальних послуг від 31 січня 2023 року №188 «Про накладення штрафу на Aкціонерне товариство «Вінницягаз» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання» в частині підпункту 1 пункту 2.2 Ліцензійних умов.
визнання протиправним та скасування Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання сферах енергетики та комунальних послуг від 31 січня 2023 року №24-р «Про усунення порушень Aкціонерного товариства «Вінницягаз» в частині підпункту 1 пункту 2.2 Ліцензійних умов.
У цій частині позовних вимог Aкціонерному товариству «Вінницягаз» відмовити.
В іншій частині постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2023 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Стрелець Т.Г.
Судді Стеценко С.Г.
Тацій Л.В.