ПОСТАНОВА
Іменем України
27 березня 2020 року
м. Київ
справа №161/12396/16-а
адміністративне провадження №К/9901/15698/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за заявою Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області
про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 24.10.2017 (колегія у складі суддів Калашнікової О.В., Єрьоміна А.В., Стрелець Т.Г.)
у справі № 161/12396/16
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області
про зобов`язання надати довідку для перерахунку пенсії.
I. РУХ СПРАВИ
1. У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області, у якому просив зобов`язати відповідача видати довідку встановленого зразка для перерахунку пенсії.
2. Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 21.10.2016 у задоволенні позову відмовлено.
3. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.12.2016 скасовано рішення суду першої інстанції. Прийнято нову постанову, якою визнано протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати.
4. Ухвалою Вищого адміністративного суду від 24.10.2017 касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області відхилено, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.12.2016 залишено без змін.
5. Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач звернувся до Верховного Суду України із заявою про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду від 24.10.2017. У зазначеній заяві відповідач просить скасувати ухвалу Вищого адміністративного суду від 24.10.2017 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову повністю.
6. 15.12.2017 розпочав роботу Верховний Суд та набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017.
7. Відповідно до п.п. 1 п. 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону 2147-VIII) заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України в адміністративних справах, які подані та розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку колегією у складі трьох або більшої непарної кількості суддів за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви розглядаються без повідомлення та виклику учасників справи, за винятком випадку, коли суд з огляду на обставини справи ухвалить рішення про інше.
8. Листом Верховного Суду України від 12.01.2018, який надійшов 05.02.2018, справу передано до Верховного Суду.
9. Ухвалою Верховного Суду від 10.05.2018 відкрито провадження за заявою Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 24.10.2017 у справі № 161/12396/16.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
10. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач в період з 1997 по 2007 рік працював на різних посадах в органах державної податкової служби. З 2007 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Луцьку як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від заробітної плати.
11. 16.08.2016 звернувся із заявою до відповідача про надання довідки про заробітну плату, що додається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати з 01.02.2016 року відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
12. Листом від 30.08.2016 позивачу відмовлено у наданні довідки, у зв`язку з відсутністю підстав для видачі довідок, посилаючись на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», відповідно до якого з 01 червня 2015 року норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу», скасовані, а тому з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються.
13. Не погоджуючись із зазначеним, позивач звернувся до суду із позовом.
IIІ. ОЦІНКА СУДІВ
14. Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 N 1013 були внесені зміни до п. 5 названої Постанови КМ № 865, яка починаючи з 01.12.2015 передбачає, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. Отож, починаючи з 01.12.2015 державні органи за останнім місцем роботи уповноважені видавати довідку лише для призначення пенсії, а не для її перерахунку.
15. Задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції, з рішенням якого погодився і суд касаційної інстанції, виходив з того, що позивач звертався до відповідача не про перерахунок пенсії, а видачу довідки установи, у якій він працював.
IV. ДОВОДИ ЗАЯВИ
16. Відповідач у заяві наголошує, що розглядаючи справу Вищий адміністративний суд України допустив неоднакове застосування норм матеріального права, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах, а саме: ст. 90 Закону України «Про державну службу», п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII з 01.06.2015 (які виключають підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв`язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців).
17. При цьому, заявник посилається на ухвалу Вищого адміністративного суду України від 07.04.2017 у справі № К/800/10784/17 та ухвалу Вищого адміністративного суду України від 09.08.2017 у справі № К/800/16732/17.
18. Зокрема, ухвалою від 07.04.2017 Вищий адміністративний суд України, відмовляючи у відкритті касаційного провадження у справі № К/800/10784/17, погодився із висновком суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволення позову щодо визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії позивачу та зобов`язання відповідача видати позивачу таку довідку і провести перерахунок пенсії.
19. Ухвалою від 09.08.2017 Вищий адміністративний суд України залишив без змін постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24.04.2017, якою відмовлено у задоволенні позову про визнання відмови відповідача протиправною щодо перерахунку пенсії та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії.
20. Заперечення на заяву не надходило.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
21. Перевіривши наведені у заяві доводи, колегія суддів Верховного Суду дійшла висновку про неоднакове застосування судом касаційної інстанції норм матеріального права.
22. Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
23. Законом України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (який набрав чинності з 1 січня 2015 року) ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
24. Порядок перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям було встановлено пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова № 865). Згодом цей пункт було виключено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова № 1013).
25. Крім того, Постановою № 1013 були внесені зміни до пункту 5 Постанови № 865, який, з-поміж іншого, встановлював, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
26. Форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, була затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670».
27. У редакції Постанови № 1013 пункт 5 Постанови № 865 передбачав лише те, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
28. Внесені згідно з Постановою №1013 зміни до Постанови № 865 підлягали застосуванню з 1 грудня 2015 року. Отож, з цієї дати вже немає правових підстав (умов) для перерахунку раніше призначених пенсії державного службовця у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
29. Окрім того, відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1» форму Довідки для перерахунку пенсії було виключено. Постанова правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 набрала чинності 2 вересня 2016 року (з 1 січня 2017 року вже втратила чинність).
30. Відтак з 02 вересня 2016 року державні органи можуть видавати довідку за останнім місцем роботи лише для призначення пенсії, але не для перерахунку.
31. З 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VІІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII), у зв`язку з чим, зокрема, стаття 37-1 Закону №3723-ХІІ втратила чинність.
32. Відповідно до ст. 90 Закону № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Між тим, як Закон №889-VІІІ, так і Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця.
33. На виконання пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб далі - Постанова № 622), на підставі якої втратили чинність, зокрема, Постанова № 865, а також пункт 1 змін що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою №1013. За пунктом 5 Постанови № 622 вона застосовується з 1 травня 2016 року.
34. У справі, що розглядається, встановлено, що станом на дату звернення позивача до відповідача (серпень 2016 року) за Довідкою для перерахунку пенсії законодавство, яке регулює цю сферу правовідносин, вже не передбачало підстав (умов) для такого перерахунку.
35. З огляду на те, що форму Довідки для перерахунку пенсії було затверджено підзаконним нормативно-правовим актом на виконання передусім вимог Закону №3723-ХІІ, який передбачав право на такий перерахунок, то сам факт наявності (при зверненні позивача) затвердженої форми Довідки для перерахунку пенсії (як документа), за відсутності законних підстав для такого перерахунку, не є достатньою підставою для оформлення такої довідки.
36. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05.10.2018 у справі № 820/3914/16.
37. Відповідно до приписів ч. 1 ст. 243 КАС України (у редакції до 15.12.2017) суд задовольняє заяву за наявності однієї із підстав, передбачених частиною 1 статті 237 цього Кодексу.
38. Отже, рішення суду касаційної інстанції у справі, що розглядається не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, а тому відповідно до ч. 1 ст. 243 КАС України (у редакції до 15.12.2017) заяву Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області слід задовольнити частково, ухвалу Вищого адміністративного суду України від 24.10.2017 та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.12.2016 - скасувати, а постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 21.10.2016 залишити в силі.
39. Керуючись підпунктом 1 пункту 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, який набрав чинності 15.12.2017 на підставі Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII, статтями 241 242 244 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній до внесення змін Законом № 2147-VIII) -
П О С Т А Н О В И В:
Заяву Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області задовольнити частково.
Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 24.10.2017 та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.12.2016 у справі № 161/12396/16 скасувати, а постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 21.10.2016 залишити в силі.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя О.П. Стародуб