ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2023 року
м. Київ
справа № 1-69/11
провадження № 51-7411 ск 23
Суддя Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду ОСОБА_1 розглянула касаційну скаргу засудженого ОСОБА_2 .
Суть питання та встановлені судом обставини
На адресу Верховного Суду 06 грудня 2023 року від засудженого ОСОБА_2 надійшла складена не державною мовою касаційна скарга.
Мотиви суду
Суддя, перевіривши матеріали провадження за касаційною скаргою, дійшла висновку про те, що слід відмовити у витребуванні справи для перевірки в касаційному порядку з таких підстав.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 10 Конституції України державною мовою в Україні
є українська мова.
У Рішенні Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 року № 10-рп/99 зазначено, що українська мова як державна є обов`язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом.
Також ч. 5 ст. 10, п. 4 ч. 1 ст. 92 Основного Закону України регламентовано,
що застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається виключно законами України.
Згідно з ст. 19 КПК України (в редакції 1960 року) судочинство провадиться українською мовою.
За таких обставин, при оскарженні судового рішення до касаційного суду скарга має бути викладена українською мовою чи в перекладі на державну мову. Це надає можливість перевірити дотримання особою, яка подає касаційну скаргу, положень процесуального закону і визначитися щодо прийняття скарги до провадження.
Так, згідно з ч. 2 ст. 388 КПК України (в редакції 1960 року) касаційні скарги на судові рішення, зазначені в частині другій статті 383 цього Кодексу, передаються судді касаційного суду, який протягом 15 діб з часу їх надходження вирішує питання про витребовування справи. Справа не витребовується, якщо скарга відповідно до вимог статті 350, частини другої статті 383, статті 384, частини другої статті 386, частини першої статті 398 цього Кодексу не може бути предметом розгляду суду касаційної інстанції.
Натомість викладення скарги не державною мовою є перешкодою у виконанні суддею своїх обов`язків, визначених процесуальним законом.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься у постанові Об`єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 19 вересня 2022 року (справа № 521/12324/18, провадження № 51-5817кмо21).
Вищезгадані недоліки є не просто формальним недотриманням положень законодавства, а фактично позбавляють суддю процесуальної можливості вирішити питання про витребування справи.
З урахуванням наведеного, справу може бути витребувано для її перевірки в касаційному порядку лише за умови повторного звернення до касаційного суду
з касаційною скаргою, складеною у відповідності до вимог КПК України (в редакції 1960 року), в межах строку, передбаченого ч. 2 ст. 386 цього Кодексу, або протягом місяця з дня отримання даної постанови (засудженим має бути підтверджено, що ним не пропущений цей місячний термін при повторному зверненні до суду).
З огляду на викладене, керуючись статтями 383 388 КПК України (в редакції 1960 року), пунктом 15 розділу ХІ «Перехідні положення» КПК України, суддя вважає, що слід відмовити у витребуванні справи для перевірки в касаційному порядку.
З цих підстав суддя постановила:
Відмовити засудженому ОСОБА_2 у витребуванні справи щодо нього для перевірки в касаційному порядку.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1