ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2025 року

м. Київ

справа №320/1572/23

адміністративне провадження № К/990/30124/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Шарапи В.М.,

суддів: Берназюка Я.О., Кравчука В.М.,

розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної служби геології та надр України на рішення Київського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2023 року у складі судді Щавінського В.Р. та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2023 року у складі колегії суддів: Чаку Є.В. (головуючий), суддів: Єгорової Н.М., Коротких А.Ю. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОЛІМП ФІНАНС ГРУП" (далі - ТОВ "ОЛІМП ФІНАНС ГРУП") до Державної служби геології та надр України (далі - Держгеонадра України) про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування наказу,

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:

1. ТОВ "ОЛІМП ФІНАНС ГРУП" звернулося до суду з позовом у якому просило:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неукладення з позивачем договору купівлі-продажу спеціального дозволу на користування надрами - Західно-Тереблянська ділянка (лот №SUЕ001-UА-20221122-54467), за результатами проведення Аукціону від 12.12.2022;

- визнати незаконним та скасувати наказ Держгеонадр України № 17 від 12.01.2023 "Про позбавлення права на отримання спеціального дозволу на користування надрами", виданий у рамках реалізації спеціального дозволу на користування надрами - Західно-Тереблянська ділянка (лот №SUЕ001-UА-20221122-54467), проданого за результатом проведення Аукціону від 12.12.2022.

1.1. Позовні вимоги мотивувало тим, що 12.12.2022 за рішенням Держгеонадр України відбувся електронний аукціон з продажу спеціального дозволу на користування надрами, предметом якого був продаж лоту № SUE001-UA-20221122-54467 (далі Аукціон ), а саме спеціального дозволу на користування надрами Західно-Тереблянська ділянка. За результатами проведення Аукціону переможцем стало ТОВ «ОЛІМП ФІНАНС ГРУП», подавши найвищу серед інших учасників Аукціону цінову пропозицію за лот, яка склала 25 001 000,00 грн (двадцять п`ять мільйонів одна тисяча гривень 00 копійок).

Стверджує, що ним виконані всі необхідні умови для підписання договору купівлі-продажу спеціального дозволу, всі документи та підтвердження здійснених платежів були подані. У той же час бездіяльність та дії, які проводить відповідач суперечать чинному законодавству, призводять до реальних збитків позивачу.

Крім того, 12.01.2023 відповідач протиправно видав наказ № 17 (далі - Наказ), яким позбавив позивача права на отримання спеціального дозволу на користування надрами, у зв`язку з тим, що позивач нібито не підписав Договір. У результаті опублікування такого наказу в системі електронних торгів, позивача було дискваліфіковано.

2. Київський окружний адміністративний суд рішенням від 20 квітня 2023 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2023 року, позовні вимоги задовольнив.

Визнав протиправною бездіяльність Держгеонадр України щодо не укладення з ТОВ "ОЛІМП ФІНАНС ГРУП" договору купівлі-продажу спеціального дозволу на користування надрами Західно-Тереблянська ділянка (лот №SUE001-UA-20221122-54467) за результатами проведення аукціону від 12.12.2022.

Визнав незаконним та скасував наказ Держгеонадр України №17 від 12.01.2023 «Про позбавлення права на отримання спеціального дозволу на користування надрами», виданого у рамках реалізації спеціального дозволу на користування надрами - Західно-Тереблянська ділянка (лот №SUE001-UA-20221122-54467) проданого за результатом проведення аукціону від 12.12.2022.

Вирішив питання розподілу судових витрат.

2.1. Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог суди попередніх інстанцій виходили з того, що позивач здійснив необхідні дії у відповідності до Порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого на виконання вимог частини шостої статті 16 Кодексу України про надра Кабінетом Міністрів України постановою від 23.09.2020 № 993 (далі - Порядок № 993). У той же час відповідач ні під час видачі оспорюваного наказу №17 від 12.01.2023, ні під час розгляду справи в суді не спростував відповідність документів, поданих позивачем до позовної заяви. Суди зазначили, що відповідач при прийнятті рішення щодо видачі Наказу Держгеонадр України № 17 від 12.01.2023 діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені законодавством України, а відтак наявні підстави для скасування такого рішення.

3. Суди попередніх інстанцій під час розгляду справи встановили наступні фактичні обставини:

3.1. Держгеонадрами України розміщено оголошення про проведення аукціону №SUE001-UA-20221122-54467 у системі електронних торгів з продажу спеціального дозволу на користування надрами - Західно-Тереблянська ділянка.

3.2. За результатами проведеного 12.12.2022 аукціону №SUE001-UA-20221122-54467 ТОВ "ОЛІМП ФІНАНС ГРУП", яким надано найбільшу цінову пропозицію, визнано переможцем аукціону.

3.3. Результати електронного аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами оформлені протоколом від 12.12.2022 №SUE001-UA-20221122-54467.

3.4. 27.12.2022, відповідно до пункту 28 Порядку № 993, позивач як переможець аукціону звернувся до відповідача із пропозицією щодо укладення договору купівлі-продажу спеціального дозволу на користування надрами на аукціоні з метою геологічного вивчення Західно-Тереблянської ділянки кам`яної солі, у тому числі здійснення дослідницько-промислової розробки родовища, затвердження запасів ДКЗ України за промисловими категоріями.

3.5. На виконання законодавчих вимог та з огляду на грошові розрахунки, зазначені в протоколі Аукціону, позивач сплатив винагороду оператору, через якого він набув право на участь в Аукціоні, у розмірі 125 005,00 грн (сто двадцять п`ять тисяч п`ять гривень 00 копійок) та вартість пакета аукціонної документації, яка складала 17 105,40 грн (сімнадцять тисяч сто п`ять гривень сорок копійок).

3.6. Не отримавши відповіді зі сторони відповідача, позивач листом № 06/01-23 від 06.01.2023 повторно спонукав відповідача розпочати процедуру укладення Договору та надіслав з цією метою підписаний зі свого боку за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) Договір. До листа, було додано копії платіжних доручень, що підтверджують здійснення позивачем усіх належних платежів на етапі укладення Договору у рамках отримання спеціального дозволу.

Відповідач жодним чином не відреагував на повторний запит позивача.

3.7. З огляду на закінчення строку для укладення Договору та з метою уникнення небажаних наслідків прострочення зобов`язання, 09.01.2023 позивач надіслав на адресу відповідача лист №09/01-23, яким повторно направив підписаний зі свого боку за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) Договір.

3.8. 12.01.2023 відповідач видав Наказ №17, яким позбавив позивача права на отримання спеціального дозволу на користування надрами у зв`язку з тим, що позивач нібито не підписав Договір. У результаті опублікування такого наказу в системі електронних торгів, позивача було дискваліфіковано.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

4. 01.09.2023 на адресу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга Держгеонадр України, у якій скаржник просить скасувати рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2023, постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.07.2023 та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

4.1. Підставою касаційного оскарження зазначає неправильне застосування судом норм матеріального права, зокрема Порядку № 993, порушення норм процесуального права у випадку, якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.

Зокрема, скаржник зазначає про відсутність висновків щодо питання застосування пункту 30 Порядку №993.

4.2. Аргументи Держгеонадра України на обґрунтування доводів цієї касаційної скарги зводяться до того, що позивач не вніс належних до сплати платежів та не підписав договору купівлі-продажу в установлений пунктом 28 Порядку № 993 строк. Вказане стало підставою прийняття наказу № 17 від 12.01.2023, яким позивач позбавлений права на отримання спеціального дозволу на користування надрами.

5. До закінчення встановленого судом строку відзиву на касаційну скаргу позивачем не подано, ухвалу про відкриття касаційного провадження ним отримано 29.09.2023.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:

6. Під час розгляду касаційних скарг колегія суддів враховує приписи частин першої-другої 1-2 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідно до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

7. Відповідно до вимог частини першої статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

8. Згідно статті 4 Кодексу України про надра, надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними. Український народ здійснює право власності на надра через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради. Окремі повноваження щодо розпорядження надрами законодавством України можуть надаватися відповідним органам виконавчої влади.

9. Частиною першою статті 13 Кодексу України про надра визначено, що користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

10. Частинами першою, третьою статті 15 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у постійне або тимчасове користування. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.

11. За приписами статті 16 Кодексу України про надра (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), аукціони щодо продажу спеціальних дозволів на користування надрами проводяться шляхом електронних торгів, що здійснюються за допомогою апаратно-програмного комплексу, що функціонує в Інтернеті та забезпечує заявникам, учасникам і організатору аукціону та центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та/або Раді міністрів Автономної Республіки Крим можливість користуватися сервісами такої системи з автоматичним обміном інформацією про процедури проведення аукціону.

Подання документів на отримання, продовження спеціальних дозволів на користування надрами, їх переоформлення, внесення до них змін (у тому числі до програми робіт) здійснюються заявником у паперовій або електронній формі через спеціальний електронний кабінет, який формує та веде центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, на його офіційному веб-сайті у мережі Інтернет.

Інформація та документи, що подаються заявниками через електронний кабінет, є відкритими і публікуються на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

12. Процедуру продажу на аукціоні шляхом проведення електронних торгів спеціального дозволу на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони (далі - дозвіл визначає) Порядок № 993.

13. У пункті 10 Порядку № 993 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) зазначено, що оголошення про проведення аукціону розміщується Держгеонадрами України у системі електронних торгів з продажу дозволів та на офіційному веб-сайті Держгеонадр України протягом 10 робочих днів з дня затвердження відповідно до пунктів 6 і 7 цього Порядку переліку ділянок надр та прийняття рішення про проведення аукціону.

14. Відповідно до пункту 19 цього Порядку аукціон проходить в системі електронних торгів з продажу дозволів та полягає в повторювальному процесі підвищення цін, що проводиться у три раунди в інтерактивному режимі реального часу.

15. Згідно пункту 22 Порядку № 993 переможцем вважається учасник, що подав найвищу цінову пропозицію за лот, у разі, коли ним зроблений щонайменше один крок аукціону, у випадках, передбачених пунктом 31 цього Порядку, - учасник з наступною за величиною ціновою пропозицією за умови, що ним зроблений щонайменше один крок аукціону, а у разі однакових цінових пропозицій - учасник, що подав її раніше, за умови відсутності оформленого листа (звернення) від такого учасника про відмову від очікування та відсутності факту натискання ним відповідної кнопки про відмову від очікування в особистому кабінеті.

16. Відповідно до пункту 25 Порядку № 993 після закінчення аукціону в системі електронних торгів з продажу дозволів відображається інформація про завершення аукціону та автоматично формується протокол аукціону щодо кожного лота.

17. Пунктом 27 Порядку визначено, що протокол аукціону формується системою електронних торгів з продажу дозволів в день закінчення аукціону та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня розміщується в такій системі.

Протокол аукціону підписується протягом шести робочих днів після завершення аукціону переможцем, організатором та/або оператором, через якого переможець аукціону набув право на участь в аукціоні. Протокол надсилається організатором (оператором) Держгеонадрам для підписання та опублікування в системі електронних торгів з продажу дозволів не пізніше ніж протягом трьох робочих днів з дня його отримання.

Протокол підписується відповідно до законодавства про електронний документообіг з накладенням на нього кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги".

18. Також пунктом 28 цього Порядку визначено, що переможець на підставі підписаного протоколу аукціону звертається до Держгеонадр з пропозицією щодо укладення договору купівлі-продажу дозволу або договору купівлі-продажу дозволу з відкладальною обставиною за результатами проведення аукціону. Такий договір укладається між Держгеонадрами та переможцем не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня, що настає за днем формування протоколу електронного аукціону та опубліковується Держгеонадрами у системі.

Договір підписується відповідно до законодавства про електронний документообіг з накладенням на нього кваліфікованого електронного підпису відповідно до вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги".

Примірні договори купівлі-продажу дозволів та примірні договори купівлі-продажу дозволів з відкладальною обставиною затверджуються Держгеонадрами та підлягають опублікуванню на її офіційному веб-сайті.

19. За змістом пункту 29 Порядку № 993 переможець протягом 30 робочих днів з дня укладення договору купівлі-продажу дозволу або договору купівлі-продажу дозволу з відкладальною обставиною сплачує до державного бюджету кошти в розмірі, що становить різницю між ціною реалізації лота та гарантійним внеском.

Після сплати до державного бюджету коштів в розмірі, що становить різницю між ціною реалізації лота та гарантійним внеском, Держгеонадра через особистий кабінет підтверджує факт здійснення переможцем оплати за цим договором та завершує торги.

Сплата винагороди оператору, через якого переможець набув право на участь в аукціоні, здійснюється переможцем у строк, що не перевищує 10 робочих днів з дати опублікування Держгеонадрами протоколу аукціону в системі електронних торгів з продажу дозволів.

Сплата вартості пакета аукціонної документації здійснюється переможцем у строк, що не перевищує 20 робочих днів з дати опублікування Держгеонадрами протоколу аукціону в системі електронних торгів з продажу дозволів.

Винагорода оператору, через якого переможець аукціону набув право на участь у аукціоні, сплачується таким переможцем аукціону до дати укладення між Держгеонадрами та переможцем аукціону договору купівлі-продажу дозволу або купівлі-продажу дозволу з відкладальною обставиною.

20. Відповідно до пункту 30 Порядку № 993 переможець позбавляється права на отримання дозволу (при цьому сума гарантійного внеску не повертається) у разі, зокрема:

невнесення в установлений строк належної до сплати різниці між ціною реалізації лота та гарантійним внеском та/або вартості геологічної інформації, та/або вартості пакета аукціонної документації, та/або винагороди оператору, через якого переможець аукціону набув право на участь в аукціоні;

якщо переможець відмовився від підписання протоколу або договору купівлі-продажу дозволу чи договору купівлі-продажу дозволу з відкладальною обставиною, чи не підписав їх в установлений строк.

21. Отже, за правового регулювання правовідносин, щодо яких виник спір, переможець аукціону, який проведено шляхом електронних торгів з продажу спеціального дозволу на користування надрами, яким є позивач, після підписання протоколу аукціону, мав звернутися до Держгеонадр з пропозицією щодо укладення договору купівлі-продажу дозволу. Такий договір мав бути укладений між переможцем та Держгеонадра не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня, що настає за днем формування протоколу електронного аукціону. При цьому договір підписується відповідно до законодавства про електронний документообіг з накладенням на нього кваліфікованого електронного підпису відповідно до вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги", за умови внесення обов`язкових платежів у визначені строки.

22. Зважаючи на вказане правове регулювання позивач мав звернутися до відповідача з пропозицією укладення договору та підписати зазначений договір в електронній формі. Строк для звернення, з урахуванням дати формування протоколу електронного аукціону 12.12.2022, закінчувався 10.01.2023.

23. Суди попередніх інстанцій встановили, що позивач, як переможець аукціону у встановленій формі звернувся до Держгеонадра з пропозицією про укладення договору купівлі-продажу дозволу у межах встановленого строку, а саме в електронній формі 06 та 09.01.2023.

24. Проте для укладання договору купівлі-продажу дозволу Порядок № 993 передбачає, окрім звернення з пропозицією, вчинення переможцем аукціону інших дій, зокрема сплати винагороди оператору, через якого переможець набув право на участь в аукціоні у строк, що не перевищує 10 робочих днів та сплати вартості пакета аукціонної документації у строк, що не перевищує 20 робочих днів з дати опублікування Держгеонадрами протоколу аукціону в системі електронних торгів з продажу дозволів.

25. За встановлених судами попередніх інстанцій обставин протокол аукціону в системі електронних торгів з продажу спеціального дозволу на користування надрами - Західно-Тереблянська ділянка від 12.12.2022 був опублікований Держгеонадра 19.12.2022. Відтак у позивача був з цього дня обов`язок сплатити винагороду оператору, через якого він набув право на участь в аукціоні, у строк до 03.01.2023, а вартість пакета аукціонної документації - у строк до 17.01.2023.

26. Суди попередніх інстанцій встановили, що 06.01.2023 позивач сплатив вказані винагороду та вартість документації у сумі відповідно 125 005,00 грн та 17 105,40 грн згідно платіжних доручень №№ 24 та 23.

27. За таких встановлених судами попередніх інстанцій обставин їх висновок про виконання позивачем всіх вимог, які встановлені для укладання договору купівлі-продажу дозволу, є помилковими з огляду на сплату ТОВ «Олімп Фінанс Груп» винагороди оператору, через якого він набув право на участь в аукціоні з порушенням встановленого строку 10 робочих днів з дати опублікування протоколу в системі електронних торгів з продажу дозволів. Такі дії є порушенням пункту 29 Порядку № 933.

28. З огляду на наявність вказаного порушення у Держгеонадра України був відсутній обов`язок укладати з позивачем договір купівлі-продажу дозволу, оскільки пунктом 29 Порядку № 993 визначено, що винагорода оператору, через якого переможець аукціону набув право на участь у аукціоні, сплачується таким переможцем аукціону до дати укладення між Держгеонадрами та переможцем аукціону договору купівлі-продажу дозволу. Тому договір купівлі-продажу дозволу між позивачем та відповідачем є не підписаним.

29. Відтак помилковими є і висновки судів попередніх інстанцій про протиправність і скасування наказу Держгеонадра України № 17 від 12.01.2023 про позбавлення права на отримання спеціального дозволу на користування надрами. При цьому колегія судів касаційного суду зазначає, що пункт 30 Порядку № 933 слід розуміти так, що у ньому встановлений імперативний припис Держгеонадрам позбавляти переможця права на отримання дозволу (при цьому сума гарантійного внеску не повертається) у разі, зокрема, невнесення в установлений строк належної до сплати винагороди оператору, через якого переможець аукціону набув право на участь в аукціоні чи у разі, якщо переможець відмовився від підписання протоколу або договору купівлі-продажу дозволу чи договору купівлі-продажу дозволу з відкладальною обставиною, чи не підписав їх в установлений строк.

30. За таких обставин суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми матеріального права - пункти 29, 30 Порядку № 993, що відповідно до частини першої статті 351 КАС України є підставою для скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанції та ухвалення нового судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

31. З огляду на наведене касаційна скарга Держгеонадра України на рішення Київського окружного адміністративного суду 20 квітня 2023 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2023 року підлягає до задоволення.

Керуючись статтями 341 345 349 351 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України задовольнити.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2023 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2023 року скасувати.

Ухвалити нове судове рішення.

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ОЛІМП ФІНАНС ГРУП" до Державної служби геології та надр України про: визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неукладення з позивачем договору купівлі-продажу спеціального дозволу на користування надрами - Західно-Тереблянська ділянка (лот №SUЕ001-UА-20221122-54467), за результатами проведення Аукціону від 12.12.2022; визнання незаконним та скасування наказу Державної служби геології та надр України № 17 від 12.01.2023 "Про позбавлення права на отримання спеціального дозволу на користування надрами", виданий у рамках реалізації спеціального дозволу на користування надрами - Західно-Тереблянська ділянка (лот №SUЕ001-UА-20221122-54467), проданого за результатом проведення Аукціону від 12.12.2022 - відмовити.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Судді В.М. Шарапа

Я.О. Берназюк

В.М. Кравчук