ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2023 року
м. Київ
справа № 320/3636/19
адміністративне провадження № К/9901/27858/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Чиркіна С.М.,
суддів: Кравчука В.М., Шарапи В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» на рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 (головуючий суддя: Брагіна О.Є.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.09.2020 (головуючий суддя: Лічевецький І.О., судді: Мельничук В.П., Оксененко О.М.) у справі №320/3636/19 за позовом Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення,
У С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
У липні 2019 року Державне підприємство «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» (далі - ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» або позивач) звернулося з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області (далі - відповідач), в якому просило визнати протиправним і скасувати рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області від 27.06.2019 №134 щодо повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 232 585,17 грн.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2020, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.09.2020, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій позивач подав касаційну скаргу, у якій просить суд касаційної інстанції скасувати оскаржувані судові рішення і ухвалити нову постанову про задоволення позову.
IІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Верховного Суду від 10.11.2020 відкрито касаційне провадження у справі.
За результатами повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено новий склад суду.
Ухвалою Верховного Суду від 05.04.2023 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що з метою здійснення контролю за дотриманням суб`єктами господарювання вимог законодавства у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області було видано наказ №93 від 14.03.2019 року «Про затвердження Плану-графіку проведення планових перевірок страхувальників на ІІ квартал 2019 року».
Згідно із пунктом 121 плану-графіка, передбачено проведення планової перевірки ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» у травні 2019.
17.05.2019 на адресу позивача було направлено повідомлення від 11.05.2019 №08/1214 про проведення у період з 27.05.2019 по 31.05.2019 планової перевірки на предмет дотримання вимог законодавства у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування з визначенням перевіряємого періоду з 01.10.2017 по 31.03.2019.
В ході проведення перевірки, наказом №181 від 30.05.2019, тривалість перевірки була продовжена на 5 днів, - до 07.06.2019, про що було повідомлено позивача листом №08/1411 від 30.05.2019.
Посадовими особами відповідача у період з 27.05.2019 по 31.05.2019 та з 03.06.2019 по 07.06.2019 була проведена планова перевірка ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» з питань дотримання вимог законодавства у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування за період з 01.10.2017 по 31.03.2019, результати якої оформлені актом №3 від 07.06.2019.
Перевіркою встановлені порушення вимог:
частини другої статті 23, частини першої статті 31 Закону України від 23.09.1999 №1105-XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №1105-XIV); пунктів 3.1, 3.8, 3.9, 3.10, 3.11, 3.12, 4.5 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої спільним наказом Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 №532/274/136-ос/1406 (далі - Інструкція №532/274/136-ос/1406); пунктів 2.2, 3.13 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001 №455, а саме: допомога по листкам непрацездатності виданих з порушеннями: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров`я не підтверджується штампом та печаткою закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності»; внесено виправлення і не завірено печаткою закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності»; три виправлення (на бланку ЛН дозволяється не більше двох виправлень); продовжено ЛН одноосібно без зав.відділення; підпис лікаря не засвідчений печаткою; звільнення від роботи більше 5 днів здійснюється з обов`язковим зазначенням посад та прізвищ лікаря, завідувача відділення або голови лікарсько-консультативної комісії, засвідчується їх підписами та печатками; дні порушення режиму оплаті не підлягає;
статті 22, 24 Закону №1105-XIV, пункту 2 частини першої статті 30 Закону України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-XII), пункту 8 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов`язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20.09.2005 №936 (далі - Порядок №936), а саме: у звіті Ф4-ФСС за 2018 рік в таблиці ІІ «Розшифровка витрат за рахунок страхових коштів Фонду», колонках 5,6 «У тому числі пільги по допомозі постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи» не було відображено, що по ЛН АДІ №636461 санітарно-курортне лікування (І категорія), виданого ОСОБА_1 на період непрацездатності з 01.11.2017 по 20.11.2017 на період 20 днів, відноситься до таких, за якими у розмірі 6 848,55 грн підлягає відшкодуванню Фонду.
Не погоджуючись із висновками, викладеними в акті перевірки, 14.06.2019 позивачем було подано до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області заперечення щодо їх необґрунтованості.
За наслідками розгляду матеріалів планової перевірки та заперечень позивача до акту перевірки, 27.06.2019 відповідачем було прийнято рішення №134 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій до позивача за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, яким зобов`язано підприємство повернути до Фонду соціального страхування 155 056,78 грн неправомірно витрачених коштів, а також застосовано фінансові санкції у розмірі 77 528,39 грн. Загальна сума страхових коштів, які підлягають перерахуванню до Бориспільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області, відповідно до рішення відповідача №134, становить 232 585,17 грн.
Вважаючи свої права та інтереси порушеними, позивачка звернулася із цим позовом до суду.
ІV. АРГУМЕНТИ СТОРІН
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на процедурні порушення порядку проведення перевірки, зокрема, на відсутність у відповідача повноважень щодо продовження строку проведення вже розпочатої перевірки. Також зазначає, що виявлені перевіркою недоліки є несуттєвими, частина з них була усунута невідкладно, про що повідомлено відповідача, а відтак наполягає на безпідставності застосованих санкцій та встановлення обов`язку повернення коштів Фонду. В контексті наведених доводів наголосив, що за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, відповідальність несуть лікарі. Оскільки позивач не є закладом охорони здоров`я та не брав участі у видачі та заповненні листків непрацездатності, притягнення його до відповідальності за порушення порядку їх заповнення, є протиправним.
Відповідач позов не визнав. В спростування доводів про порушення порядку проведення перевірки відповідач пояснив, що його працівниками проводилася планова перевірка ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» на предмет дотриманням приписів Інструкції № 29 тривалістю, з урахуванням продовження строку, 10 календарних днів. Підстави для призупинення проведення перевірки були відсутні, тому було прийнято рішення продовжити строк перевірки. З огляду на правомірність вчинених дій та прийнятого рішення, з посиланням на частину першу статті 31 Закону №1105-XIV, вважає ухвалене рішення законним, а заявлені вимоги безпідставними.
Також відповідач акцентував увагу на тому, що для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права застрахованої особи на її отримання, є виданий у встановленому порядку медичним закладом листок непрацездатності. За результатами перевірки ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» були встановлені непоодинокі факти виплати соціальної допомоги працівникам підприємства за рахунок коштів ФСС за відсутності належним чином заповнених бланків листків непрацездатності, які б підтверджували правомірність витрат по виплаті компенсацій, тому вважає такі виплати застрахованим особам і по таких листках непрацездатності, неправомірними.
Позивач, не погодившись із аргументами відзиву надав відповідь на відзив, в якій зазначив, що управління виконавчої дирекції ФСС у Київській області безпідставно порушило строки проведення планової перевірки та, не маючи на це повноважень, продовжило її термін.
V. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належним чином виданий та оформлений листок непрацездатності. Водночас у ході судового розгляду встановлено, що позивач здійснив виплату коштів Фонду на підставі листків непрацездатності, оформленими із очевидними недоліками.
Ухвалюючи таке рішення суд апеляційної інстанції послався на правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 29.04.2020 у справі №805/1376/16-а.
Суди визнали безпідставними доводи ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» про те, що за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, відповідальність несуть лікарі, оскільки оскаржуваним рішенням позивача притягнуто до відповідальності не за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, а за порушення порядку використання страхових коштів, що були виплачені за листками непрацездатності, які заповнені з порушенням встановлених правил, обов`язок перевірки яких покладено на працівників, які ведуть бухгалтерський облік.
Надаючи правову оцінку доводам позивача щодо порушення процедури проведення перевірки, що полягає у продовженні строку її здійснення, суди обох інстанцій виходили з того, що таке рішення про продовження строку дії перевірки не суперечать вимогам Закону №1105-XIV та Інструкції №29. Також суди констатували, що відповідачем, з урахуванням продовження терміну проведенні перевірки, не перевищені 15-ти денні межі граничного строку проведення планової перевірки.
VІ. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
Касаційна скарга обґрунтована тим, що судом апеляційної інстанції неповно з`ясовані обставини справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. Скаржник стверджує, що чинним законодавством не надано відповідачу повноважень щодо продовження строків проведення перевірки, яку вже розпочато. Натомість на законодавчому рівні врегульовано можливість призупинення розпочатої перевірки, після чого така продовжується з врахуванням граничних термінів її проведення (сукупно 15 днів). Отже, за позицією скаржника, недотримання відповідачем порядку здійснення перевірки нівелює наслідки такої.
Іншим аргументом скаржника є те, що саме лікарі несуть відповідальність за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян. З посиланням на правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 18.06.2020 у справі №802/2184/16-а, скаржник зазначає, що за відсутності відповідальності пацієнта стосовно правильності заповнення листків непрацездатності, а також враховуючи, що сам факт настання страхового випадку по досліджуваних листках непрацездатності не ставиться під сумнів органом Фонду, підстав для повернення коштів Фонду, які були виплачені відповідно до цих ЛН не вбачається.
Крім того, на переконання скаржника, суди обох інстанцій неправильно трактували положення статті 23 Закону №1105-XIV, якою визначено вичерпний перелік підстав, за яких допомога по тимчасовій непрацездатності не надається.
Наполягає, що така підстава як невідповідність оформлення (заповнення) листка непрацездатності вимогам законодавства у цьому переліку відсутня, а отже у позивача не було правових підстав для ненадання застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Водночас скаржник визнав обґрунтованими твердження відповідача, що порушення застрахованою особою режиму (ЛН №АДТ №105555, виданий ОСОБА_2 ), є підставою для ненадання допомоги по тимчасовій непрацездатності (частина друга статті 23 Закону №1105-XIV).
Відповідач подав відзив на касаційну скаргу, у якому наполягає, що позивач допустив неправомірне використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а рішення відповідача прийнято у спосіб та в межах повноважень, є обґрунтованим та правомірним.
VІІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального права та дійшов таких висновків.
Основи законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР (далі по тексту - Основи №16/98-ВР) визначають принципи та загальні правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування громадян в Україні.
За наведеним у статті 1 Основ №16/98-ВР визначенням, загальнообов`язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом (далі - роботодавець), громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Статтею 4 Основ №16/98-ВР передбачений такий вид загальнообов`язкового державного соціального страхування як страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності.
Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Статтею 25 Основ №16/98-ВР передбачено надання за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням видів соціальних послуг та матеріального забезпечення, зокрема, страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме: допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною).
Закон №1105-XIV відповідно до Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я.
Частиною першою статті 4 Закону №1105-XIV передбачено, що Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Пунктами 1, 2, 6 та 7 частини першої статті 9 Закону №1105-XIV встановлено, що основними завданнями Фонду та його робочих органів є: надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону; здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду. Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань: здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах бюджету Фонду, затвердженого Кабінетом Міністрів України, управління майном; проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, страхових виплат; здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.
Згідно із пунктами 3 та 5 частини першої статті 10 Закону №1105-XIV, Фонд має право: перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.
Пунктом 1 частини п`ятої статті 15 Закону №1105-XIV визначено, що роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення.
Частиною шостою статті 15 Закону №1105-XIV встановлено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Відповідно до статті 18 Закону №1105-XIV страхуванню у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.
Згідно із частиною першою статті 19 Закону №1105-XIV право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.
Частиною першою, третьою статті 30 Закону №1105-XIV встановлено, що матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначаються та надаються за основним місцем роботи (діяльності).
Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб), або фізичною особою - підприємцем, особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.
Отже, Законом №1105-XIV передбачено створення позивачем спеціального органу, уповноваженого оцінювати правильність видачі листів непрацездатності, та наділеного повноваженнями вирішувати питання, пов`язані із виплатою матеріального забезпечення.
Відповідно до пункту 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України № 13 від 19.07.2018 (далі по тексту - Положення №13), комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов`язана, зокрема, приймати рішення про призначення матеріального забезпечення; приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення його виплати (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.
Згідно із пунктом 3.1 Положення №13 комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, зокрема: приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо; приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково); перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення; здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення застрахованим особам.
Приписами частини першої статті 31 Закону №1105-XIV передбачено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за погодженням з Фондом.
Зі змісту вищезазначених норм вбачається, що підставою для призначення комісією із соціального страхування підприємства допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Водночас, згідно із статтею 30 Закону №1105-XIV до повноважень Комісії, створеної позивачем, відноситься перевірка правильності видачі та заповнення документів, які можуть слугувати підставою для надання матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності). Зазначені повноваження не є формальними, оскільки комісія має право відмовляти у призначенні матеріального забезпечення.
Видача листків непрацездатності регламентується Інструкцією №455, а їх оформлення Інструкцією №532/274/136-ос/1406.
Відповідно до пункту 1.1 Інструкції № 455 тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності.
У пункті 1 Інструкції №532/274/136-ос/1406 зазначено, що листок непрацездатності (далі - ЛН) - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв`язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.
Лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою. Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Записи в ЛН здійснюються розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом.
Пунктом 3 цієї Інструкції встановлено, що далі заповнюється частина лицьового боку ЛН, що видається непрацездатному.
Зокрема, згідно із пунктом 3.1 Інструкції №532/274/136-ос/1406, підкреслюється слово «первинний» або «продовження» із зазначенням номера та серії попереднього ЛН у разі його продовження. Чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров`я (повністю), що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності»; дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою вказується рік), прізвище, ім`я, по батькові непрацездатного (повністю); число повних років (цифрами); стать підкреслюється; місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, установи, організації (повністю).
Відповідно до приписів пунктів 3.8 - 3.12 Інструкції №532/274/136-ос/1406, особам, у яких тимчасова непрацездатність настала поза постійним місцем проживання і роботи, ЛН видається за підписом головного лікаря, що засвідчується круглою печаткою закладу охорони здоров`я. Запис здійснюється у графі «Видачу листка непрацездатності дозволяю» із обов`язковим записом у медичних картах амбулаторного чи стаціонарного хворого.
У графі «Направлений до МСЕК» здійснюється запис дати направлення документів на МСЕК, що підтверджується підписом голови лікарсько-консультативної комісії.
У графі «Оглянутий у МСЕК» зазначають дату огляду хворого.
У графі "Висновок МСЕК" робиться відповідний запис, що засвідчується підписом голови МСЕК та печаткою МСЕК: «визнаний інвалідом певної групи та категорії»; «інвалідом не визнаний, потребує долікування»; «інвалідом не визнаний, працездатний».
У разі визнання хворого інвалідом дата встановлення інвалідності повинна збігатися з днем надходження (реєстрації) документів у МСЕК.
У разі визнання хворого працездатним у графі «Стати до роботи» зазначається дата, наступна за датою огляду в МСЕК.
У графі «Звільнення від роботи» у першому стовпчику «З якого числа» дата видачі ЛН (число, місяць, рік) позначається арабськими цифрами; у другому стовпчику «До якого числа включно» дата продовження ЛН (число і місяць) позначається літерами; у четвертому стовпчику «Підпис та печатка лікаря» продовження або закриття ЛН підтверджується підписом та печаткою лікаря.
Якщо ЛН продовжується в амбулаторних умовах, запис терміну лікування здійснюється відповідно до п. 2.2 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13 листопада 2001 року №455, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 4 грудня 2001 року за №1005/6196. Продовження ЛН здійснюється з обов`язковим зазначенням посад та прізвищ лікаря, завідувача відділення або голови лікарсько-консультативної комісії, що засвідчується їх підписами.
У стаціонарному відділенні запис усього терміну лікування може бути вказаний в одному рядку з обов`язковим зазначенням посад та прізвищ лікаря і завідувача відділення, що засвідчується їх підписами та печатками.
Пунктом 4.5 Інструкції №532/274/136-ос/1406 визначено, що у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності».
На бланку ЛН дозволяється не більше двох виправлень.
Згідно із пунктом 2.2 Інструкції №455 при втраті працездатності внаслідок захворювання або травми лікуючий лікар в амбулаторно-поліклінічних закладах може видавати листок непрацездатності особисто терміном до 5 календарних днів з наступним продовженням його, залежно від тяжкості захворювання, до 10 календарних днів.
Якщо непрацездатність триває понад 10 календарних днів, продовження листка непрацездатності до 30 днів проводиться лікуючим лікарем спільно з завідувачем відділення, а надалі - ЛКК, яка призначається керівником лікувально-профілактичного закладу, після комісійного огляду хворого, з періодичністю не рідше 1 разу на 10 днів, але не більше терміну, встановленого для направлення до МСЕК.
В окремих випадках, коли захворювання вимагає тривалого лікування, наприклад у разі важких травм та туберкульозу періодичність оглядів ЛКК з продовженням листка непрацездатності може бути не рідше 1 разу на 20 днів залежно від тяжкості перебігу захворювання.
Пунктом 3.13 Інструкції передбачено, що листок непрацездатності видається працюючій особі, яка здійснює догляд за дитиною віком до 3 років, дитиною-інвалідом віком до 18 років, у випадку пологів або хвороби матері (опікуна, іншого члена сім`ї, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною віком до 3 років, виховує дитину-інваліда віком до 18 років) на період, коли вона за медичними висновками лікаря не може здійснювати догляд за дитиною, а також у випадку необхідності догляду за другою хворою дитиною.
У цьому випадку листок непрацездатності видається на підставі довідки з поліклініки чи стаціонару, що засвідчує пологи або захворювання матері (опікуна, іншого члена сім`ї, який перебуває у відпустці по догляду за дитиною віком до 3 років, виховує дитину-інваліда віком до 18 років).
Зміст наведених вище норм права дає підстави дійти висновку, що листок непрацездатності є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, якщо він виданий уповноваженою на те особою та містить всі необхідні реквізити (прізвище лікаря, який видав ЛН, підпис та печатку лікаря, печатку закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності» тощо).
Проте, проведеною відповідачем перевіркою встановлено, що частина листків непрацездатності, поданих позивачем до оплати ФСС, оформлені із порушеннями вимог пунктів 3.1, 3.8, 3.9, 3.10, 3.11, 3.12, 4.5 Інструкції №532/274/136-ос/1406, пунктів 2.2, 3.13 Інструкції №455, що не дозволяє проводити по ним оплату за рахунок коштів Фонду.
Надаючи правову оцінку в контексті доводів та заперечень сторін, колегія суддів звертає увагу, що згідно із встановленими судами попередніх інстанцій обставинами, частина поданих на оплату позивачем листків непрацездатності оформлені із суттєвими порушеннями, зокрема: ОСОБА_3 одержав кошти за ЛН серії АДТ №110274, порушення пункту 3.12 Інструкції №532/274/136-ос/1406 та пункту 2.2. Інструкції №455 - 11 календарних днів продовжено одноосібно без завідуючого відділенням; ОСОБА_12, ЛН серії АДХ №056191, порушення пункту 3.8 Інструкції №532/274/І36-ос/1406 - відсутній підпис головного лікаря та печатка; ОСОБА_12, ЛН серії АДР №952054, порушення пункту 3.8 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - відсутній підпис головного лікаря та печатка; ОСОБА_14, ЛН серії АДТ №102718, порушення пунктів 3.1, 3.9, 3.10 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - відсутній запис підпис головного лікаря та печатка, направлений на ЛКК; ОСОБА_42, ЛН серії АДТ №102678, порушення пунктів 3.9; 3.10, 3.11 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - відсутній запис підпис головного лікаря та печатка, у записі «направлений на ЛКК»; ОСОБА_2 , ЛН серії АДТ №105555, порушення частини другої статті 23 Закону №1105-XIV, а саме: 03.12.2018 - 04.12.2018 дні порушення режиму, оплаті не підлягає; ОСОБА_4 , ЛН серії АДС №941205, порушення пункту 4.5 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - зроблено два виправлення, в графі «Примітка», відсутній запис про зроблене виправлення дати видачі ЛН «виправленому вірити» і не завірено печаткою закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності»; ОСОБА_15, ЛН серії АДТ №114172, порушення пункту 4.5 Інструкції № 532/274/136-ос/1406 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень; ОСОБА_16, ЛН серії АДТ №108280, порушення пункту 3.13 Інструкції №455 - жінка перебувала у відпустці по вагітності та пологах; ОСОБА_13, ЛН серії АДТ №120521, порушення пунктів 3.12, 4.5 Інструкція №532/274/136-ос/1406, пункту 2.2 Інструкції №455 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень, продовжено та видано ЛН одноосібно лікарем без завідуючого відділенням; ОСОБА_17, ЛН серії АДХ №152861, порушення пунктів 3.8, 3.12 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - відсутній підпис головного лікаря та печатка, відсутня печатка терапевта; ОСОБА_18, ЛН серії АДТ №100412, порушення пункту 3.12 Інструкції №532/274/136-ос/1406 та пункті 2.2 Інструкції №455 - ЛН виданий одноосібно лікарем на 12 календарних днів, більше 10 днів ЛН підписується лікуючим лікарем та завідуючим відділенням; ОСОБА_19, ЛН серії АДТ №004125, порушення пункту 3.12 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - відсутня печатка лікаря ОСОБА_21; ОСОБА_22, ЛН серії АДТ №114880, порушення пункту 3.8 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - підпис головного лікаря не засвідчений печаткою; ОСОБА_20, ЛН серії АДІ №625298, порушення пункту 3.8 Інструкції №532/274/136-ос/1406 від 03.11.2004 - підпис головного лікаря засвідчений печаткою «Для листків непрацездатності», замість круглої печатки ЗОЗ; ОСОБА_23, ЛН серії АДТ №103315, порушення пунктів 3.9, 3.10, 3.11 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - відсутній запис дати направлення документів на МСЕК, відсутня дата огляду хворого, відсутній запис голови МСЕК та печатка МСЕК; ОСОБА_14, ЛН серії АДХ №178202, порушення пункту 3.1 Інструкції 532/274/136-ос/1406 - відсутня: назва закладу охорони здоров`я; ОСОБА_24, ЛН серії АДІ №481270, порушення пункту 4.5 Інструкції №532/274/136- ос/1406 - здійснено виправлення тексту, підтверджується одним записом не засвідчено печаткою закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності»; ОСОБА_25, ЛН серії АДІ №253178, порушення пункту 4.5 Інструкції №532/274/І36-ос/1406 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень; ОСОБА_26, ЛН серії АДІ №451895, порушення пункту 3.1 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - відсутня адреса ЗОЗ; ОСОБА_27, ЛН серії АДІ №154317, порушення пункту 4.5 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень; ОСОБА_28, ЛН серії АДІ №887832, порушення пункту 4.5 Інструкції №532/274/І36-ос/1406 - два виправлення, один запис; ОСОБА_29, ЛН серії АДЕ №068974, порушення пункту 4.5 Інструкції №532/274/І36-ос/1406 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень ЗОЗ для листків непрацездатності; ОСОБА_31, ЛН серії АДТ №166667, порушення пункту 4.5 Інструкції №532/274/136ос/1406 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень; ОСОБА_5 , ЛН серії АДІ №668461, порушення пункту 4.5 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень закладу охорони здоров`я «Для л/н»; ОСОБА_32, ЛН серії АДІ №619079, порушення пункту 3.1 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - відсутня печатка для ЛН; ОСОБА_30, ЛН серії АДА №680669, порушення пункту 3.1 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - відсутній кутовий штамп та печатка «Для листків непрацездатності» закладу охорони здоров`я; ОСОБА_34, ЛН серії АДІ №636461, порушення пункту 3.3 Інструкції №532/274/І36-ос/1406, статей 22, 24 Закону №1105-XIV - у графі «Причина непрацездатності»: оплачують, як загальне, а в нього санаторно-курортне ЧАЕС 1 категорія; ОСОБА_6 , ЛН серії АДІ №624741, порушення пункту 3.1 Інструкції №532/274/13б-ос/1406 - відсутній кутовий штамп та печатка для ЛН ЗОЗ; ОСОБА_33, ЛН серії АДС №993294, порушення пункту 4.5 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - два виправлення, здійснено два виправлення тексту, підтверджується одним записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності»; ОСОБА_35, ЛН серії АДТ №104338, порушення пункту 3.12 Інструкції №532/274/136-ос/1406, пункту 2.2 Інструкції №455 - звільнення від роботи більше 5 днів; ОСОБА_7 , ЛН серії АДІ №478231, порушення пункту 4.5 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - здійснено два виправлення тексту, підтверджується одним записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря, та печаткою закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності»; ОСОБА_8 , ЛН серії АДІ №244821, порушення пунктів 3.8, 4.5 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - здійснено виправлення прізвища лікаря при продовженні ЛН з 13.07.2018 по 20.07.2018; не зазначена посада завідувача відділення; в графі видачу ЛН дозволяю, не засвідчений круглою печаткою ЗОЗ; ОСОБА_36, ЛН серії АДТ №117549, порушення пунктів 3.1, п.3.13 Інструкції №532/274/136-ос/140б - відсутні печатки «Для листків непрацездатності»; ОСОБА_9 , ЛН серії АДІ №631038, порушення пункті 4.5 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - здійснено два виправлення тексту, підтверджується одним записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря, та печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності; ОСОБА_10 , ЛН серії АДВ №147666, порушення пунктів 3.12, 4.5 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - три виправлення на бланку ЛН, дозволяється не більше двох виправлень; ОСОБА_37, ЛН серії АДТ №111368, ОСОБА_38, ЛН серії АДТ №107462, ОСОБА_39, ЛН серії АДІ №619808, порушення пункту 4.5 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - здійснено два виправлення тексту, підтверджується одним записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря, та печаткою закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності»; ОСОБА_11 , ЛН серії АДІ №620604, порушення пункту 3.12 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - відсутня печатка лікаря ОСОБА_40; ОСОБА_41, ЛН серії АДІ №913038, порушення пункту 3.12 Інструкції №532/274/136-ос/1406 - при стаціонарному лікуванні відсутня печатка завідувача неврологічного відділення Хмельницької H.A.
Позивач не заперечує того факту, що перелічені листи непрацездатності оформленні із порушенням вимог законодавства, проте вважає такі недоліки несуттєвими.
З огляду на те, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (частина перша статті 31 Закону №1105-XIV) та враховуючи повноваження Комісії щодо перевірки правильності видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення, колегія суддів погоджується із висновками судів попередніх інстанцій, що у позивача не було правових підстав для прийняття цих листків непрацездатності до виконання шляхом нарахування сум матеріального забезпечення та оформлення заяв-розрахунку на їх оплату за рахунок коштів Фонду.
Колегія суддів вважає помилковими посилання скаржника на те, що невідповідність оформлення листка непрацездатності не значиться серед визначених статтею 23 Закону №1105-XIV підстав, за яких допомога по тимчасовій непрацездатності не надається, оскільки цією нормою регламентований вичерпний перелік підстав, за наявності яких соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності взагалі не здійснюється, безвідносно до того, чи правильно оформлений ЛН.
Водночас у спірному випадку має місце настання страхового випадку, за виключенням оплати непрацездатності ОСОБА_2 за ЛН серії АДТ №105555 (у разі порушення режиму застраховані особи втрачають права на допомогу згідно із частиною другою 23 Закону №1105-XIV), з настанням якого допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам, проте на підставі належним чином оформленого листка непрацездатності. Отже вирішуючи питання призначення матеріального забезпечення зазначеним вище особам, Комісія насамперед мала перевірити правильність оформлення ЛН, і у випадку виявлення факту невідповідності його вимогам законодавства, порушити питання про виправлення недоліків.
Колегія суддів також враховує, що переважна більшість ЛН, поданих позивачем до оплати Фонду, були оформлені відповідно до вимог чинного законодавства, що не заперечується відповідачем.
Також колегія суддів вважає безпідставними доводи скаржника про те, що за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, відповідальність несуть лікарі, оскільки оскаржуваним рішенням позивача притягнуто до відповідальності не за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, а за порушення порядку використання страхових коштів, що були виплачені за листками непрацездатності, які заповнені з порушенням встановлених правил, обов`язок перевірки яких покладено на працівників, які ведуть бухгалтерський облік.
Такий висновок відповідає раніше висловленій Верховним Судом позиції (постанова від 29.04.2020 у справі №805/1376/16-а).
Надаючи правову оцінку доводам скаржника щодо порушення процедури проведення перевірки, а саме продовження строку її здійснення, то колегія суддів погоджується із висновками судів попередніх інстанцій, що такі дії відповідача не суперечать вимогам Закону №1105-XIV та Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №29. Крім того, позивач окремо не оскаржував наказ №181 від 30.05.2019 про продовження строку дії перевірки та допустив перевіряючих до проведення перевірки. Також суди попередніх інстанцій обґрунтовано послалися на те, що відповідачем, з урахуванням продовження терміну проведенні перевірки, не перевищені межі граничного строку проведення планової перевірки, що становить 15 робочих днів.
За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин, колегія суддів погоджується із висновками судів попередніх інстанцій про обґрунтованість оскаржуваного рішення відповідача від 27.06.2019 №134 щодо повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 232 585,17 грн.
Наведена скаржником практика Верховного Суду не є релевантною до спірних правовідносин у зв`язку із відмінністю встановлених обставин.
Інші доводи касаційної скарги зводяться виключно до непогодження з оцінкою обставин справи, наданою судами першої та апеляційної інстанцій.
Водночас касаційна скарга не містить належних обґрунтувань ніж ті, які були зазначені (наведені) в позовній заяві та апеляційній скарзі та яким судам вже надана оцінка встановленим обставинам справи.
Також касаційна скарга не містить об`єктивних обґрунтувань неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права, які визначені законом в якості підстав для скасування рішень.
VІІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
За правилами статті 350 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 341 345 349 350 355 356 359 КАС України, Суд
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.09.2020 у справі №320/3636/19 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Судді Верховного Суду: С. М. Чиркін
В. М. Кравчук
В. М. Шарапа