ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 грудня 2021 року
м. Київ
справа № 462/3948/14-а
адміністративне провадження № К/9901/9198/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Коваленко Н.В., Кравчука В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Залізничного об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова на окрему ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.02.2019 (судді - Шевчук С.М., Кухтей Р.В., Нос С.П.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Залізничного об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
У червні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати бездіяльність відповідача протиправною та зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії.
Постановою Залізничного районного суду м. Львова від 15.08.2017, яку залишено без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017, позов задоволено.
10.08.2020 позивач в порядку статті 383 КАС України звернувся до Залізничного районного суду м. Львова із заявою, в якій просив встановити судовий контроль за виконанням судового рішення у справі №462/3948/14-а шляхом визнання протиправним розпорядження відповідача від 06.11.2017 про перерахунок пенсії, зобов`язання усунути допущені порушення у строк не пізніше п`яти робочих днів з дня набрання законної сили окремої ухвали та направити її копію до Львівської місцевої прокуратури №2 з метою встановлення у діях службових осіб Залізничного об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. 382 КК України.
Ухвалою Залізничного районного суду м. Львова від 24.10.2018 заяву про встановлення судового контролю у справі №462/3948/14-а задоволено частково.
У задоволенні вимог щодо визнання розпорядження відповідача протиправним, зобов`язання усунути допущені порушення та направлення ухвали суду до Львівської місцевої прокуратури №2 з метою встановлення у діях службових осіб Залізничного об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. 382 КК України, відмовлено за безпідставністю.
Встановлено судовий контроль за виконанням Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області постанови Залізничного районного суду м. Львова від 15.08.2017 у справі №462/3948/14-а.
Зобов`язано Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області надати до Залізничного районного суду м. Львова звіт про виконання постанови Залізничного районного суду міста Львова від 15.08.2017 у справі №462/3948/14-а протягом 30 днів від набрання ухвали законної сили.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.02.2019 скасовано ухвалу Залізничного районного суду м. Львова від 24.10.2018 в частині, яка стосується відмови у задоволенні вимог позивача про визнання протиправним розпорядження від 06.11.2017 №814590 та в частині відмови у винесенні окремої ухвали щодо усунення виявлених порушень з постановленням в цій частині нової постанови про задоволення вказаних вимог.
Визнано протиправним розпорядження Залізничного об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова від 06.11.2017 №814590 про перерахунок пенсії позивачу без урахування сум заробітної плати, зазначеної у довідці про його заробітну плату за період роботи в зоні відчуження від 10.02.2012 №48 та без урахування розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.04.2001 №125-р.
В решті ухвалу суду першої інстанції залишено без змін.
Окремою ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.02.2019 з метою усунення причин та умов вчинення у майбутньому вказаних порушень повідомлено Управління Пенсійного фонду України про викладені у мотивувальній частині ухвали факти порушення вимог законодавства Залізничним об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Львова для вжиття відповідних заходів реагування.
Встановлено строк один місяць для надання Восьмому апеляційному адміністративному суду відповіді щодо виконання даної окремої ухвали.
З постановленою у справі окремою ухвалою не погодився відповідач, звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати окрему ухвалу суду апеляційної інстанції.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що при перерахунку розміру пенсії позивача з урахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження від 10.02.2012 №48 на виконання постанови Залізничного районного суду м. Львова від 15.08.2017 не підлягає врахуванню постанова Кабінету Міністрів України від 04.04.2001 №125-р «Про порядок обчислення пенсій працівникам органів внутрішніх справ та військовослужбовцям внутрішніх військ МВС, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і стали інвалідами внаслідок променевої хвороби», оскільки позивачу не встановлено променеву хворобу, як визначено наведеним вище розпорядженням Уряду.
Відзиву на касаційну скаргу до суду не надходило.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, відповідно до частини першої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно частини 6 цієї статті за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 249 КАС України суд виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Постановляючи оскаржувану окрему ухвалу в порядку статті 383 КАС України суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідачем не забезпечено належне виконання рішення суду у цій справі.
При цьому обставини щодо неналежного виконання судового рішення встановлено постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.02.2019, якою визнано протиправним розпорядження Залізничного об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова від 06.11.2017 №814590 та без урахування розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.04.2001 №125-р.
Зазначена постанова апеляційного суду відповідачем не оскаржується.
Відповідно до статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Враховуючи, що обставини, на які покликається відповідач в обґрунтування касаційної скарги, встановлені судовим рішенням, яке не є предметом оскарження, тому встановлені ним обставини не можуть бути оцінені та спростовані під час розгляду цієї касаційної скарги.
Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, оскільки при ухваленні судового рішення суд апеляційної інстанції правильно застосував норми матеріального права, порушень норм процесуального права не допустив, тому суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судового рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
Керуючись статтями 345 349 350 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу Залізничного об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова залишити без задоволення, а окрему ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.02.2019 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
Н.В. Коваленко
В.М. Кравчук