ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2025 року

м. Київ

справа № 520/13866/24

адміністративне провадження № К/990/5721/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Шишова О.О.,

суддів: Дашутіна І.В., Желтобрюх І.Л.

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІПРІС-ПРОФІЛЬ" до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30 липня 2024 року (прийняте у складі головуючого судді Біленського О.О.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2024 року (постановлену в складі колегії суддів: головуючого судді Мельнікової Л.В., суддів Бегунца А.О., Русанової В.Б.)

У С Т А Н О В И В:

РУХ СПРАВИ

І. Короткий зміст позовних вимог

1. ТОВ "ІПРІС-ПРОФІЛЬ" (далі - позивач, товариство) звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (далі - відповідач, податковий орган), в якому позивач просив визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області № 00068830709 від 12.02.2024, яким до ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 14 443 790.90 грн за платежем : пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності та за невиконання зобов`язань та порушення вимог валютного законодавства.

2. Обґрунтовуючи позовні вимоги товариство зазначило, що останнім допущено порушення обов`язків з дотримання граничних строків за експортними операціями за зовнішньоекономічними контрактами : від 21.12.2020 № 21-12/20, від 25.07.2022 № 25/07/22, від 20.01.2022 № 03/22, від 07.11.2022 № 07/11-01, від 12.01.2021 № 02/21, від 17.01.2019 № 07/1/19, від 12.01.2021 № 01/21, від 28.01.2021 № 09/21 у зв`язку з дією обставин непереборної сили, що підтверджується наданими сертифікатами Харківської торгово-промислової палати про форс-мажорні обставини.

ІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення

3. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30.07.2024 задоволено адміністративний позов ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ».

3.1. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області № 00068830709 від 12.02.2024.

4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що порушення позивачем граничних строків розрахунків протягом періоду, що підлягав перевірці контролюючим органом, вчинено внаслідок обставин непереборної сили, що виключає можливість застосування фінансової відповідальності за наступними експортними операціями: поставки товару за зовнішньоекономічним контрактом від 17.01.2019 № 07/1/19, від 07.11.2022 № 07/11-01, від 12.01.2021 № 02/21, від 12.01.2021 № 01/21, від 21.12.2020 № 21-12/20, від 25.07.2022 № 25/07/22, від 20.01.2022 № 03/22, від 28.01.2021 № 09/21.

5. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2024 року скасовано рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30 липня 2024 року в частині задоволення позову про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області № 00068830709 від 12.02.2024 в частині нарахованих штрафних санкцій на суму 1 544 839.24 грн. з прийняттям в цій частині нової постанови про відмову у задоволенні вимог адміністративного позову.

5.1. У іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30 липня 2024 року у справі № 520/13866/24 залишено без змін. Також було вирішено питання щодо розподілу судових витрат щодо судового збору.

6. Суд апеляційної інстанції частково скасовуючи рішення суду першої інстанції дійшов висновку, що позивачем не було надано копії документів уповноваженої установи, які б могли підтвердити наявність у нього обставин непереборної (сили - форс-мажору) щодо можливості дотримання граничного строку розрахунків за зовнішньоекономічними контрактами від 28.01.2021 № 09/21, від 20.01.2022 № 03/22, від 25.07.2022 № 25/07/22, від 21.12.2020 № 21-12/20.

ІІІ. Провадження в суді касаційної інстанції

7. Податковий орган не погодившись з рішенням и суду першої та апеляційної інстанцій подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права щодо задоволення позовних вимог, просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30 липня 2024 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2024 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову повністю.

8. Підставою для відкриття касаційного провадження у справі №520/13866/24 стало оскарження судових рішень, перелік яких визначений у частині першій статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, з посиланням у касаційній скарзі на пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

9. Скаржник указує, що існує необхідність відступлення від висновку у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Верховного Суду від 25.01.2022 у справі № 904/3886/21, від 23.07.2024 у справі № 826/2243/17.

Судами було проігноровано той факт, на який звертав увагу контролюючий орган, що податкова перевірка ТОВ «Іпріс-Профіль» проводилась з 11.12.2023 по 22.12.2023, акт № 42097/20-40-07-09-05/32438582 складений за результатами перевірки 29.12.2023. В той же час документи, надані разом з позовною заявою датовані після проведення перевірки та розгляду заперечень.

Податковий орган зазначає, що неможливість забезпечення електропостачанням виробничих потужностей підприємства, окупація м.Маріуполь, Україна, та воєнні дій на території м.Харків не завадили позивачу проводити відвантаження товару по експортних контрактах, а саме : запровадження воєнного стану: контракт від 12.01.2021 № 02/21 - з 27.04.2022 - 16.03.2023; контракт від 17.01.2019 № 07/1/19 - з 08.04.2022 - 21.11.2023; контракт від 12.01.2021 № 01/21- з 14.04.2022 - 21.11.2023; контракт від 07.11.2012 № 07/11-01 - з 17.11.2022 - 14.11.2023.

10. У відзиві на касаційну скаргу податкового органу, підприємство уважаючи її доводи безпідставними та необґрунтованими, просить залишити скаргу без задоволення, а рішення суду першої та апеляційної інстанції без змін.

IV. Установлені судами фактичні обставини справи

11. Суди попередніх інстанцій установили, що 07.11.2022 між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» (Продавець) та CIVECO LOGISTIC SOLUTIONS ROMANIA S.R.L. (Покупець), Румунія, укладено зовнішньоекономічний контракт № 07/11-01 (далі Контракт № 07/11-01) (т. 1 а.с. 85-89).

Згідно з п. 1.1 Контракту № 07/11-01 продавець зобов`язується продати (передати у власність), а покупець зобов`язується прийняти і оплатити на умовах, вказаних в даному контракті товар, в асортименті, кількості, комплектації і по цінам, указаним в специфікаціях, які після підписання сторонами є його невід`ємною частиною.

Згідно з п. 2.1 Контракту № 07/11-01 ціни на товар, які поставляють по даному контракту, вказуються в специфікаціях на кожну партію поставки.

Згідно з п. 3.1 Контракту № 07/11-01 продавець поставляє товар на умовах Incoterms 2010 зазначених у відповідній специфікації.

Згідно з п. 4.1-4.2 Контракту № 07/11-01 валюта даного контракту і валюта платежів EURO. Оплата вартості партії товару здійснюється Покупцем у порядку та строки, передбачені у відповідній Специфікації.

Згідно з п. 6.2 Контракту № 07/11-01 якість товару має відповідати вимогам передбаченим до такого виду товарів і вимогам даного контракту.

Згідно з п.10.2 Контракту № 07/11-01 форс мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є, зокрема, але не винятково : загроза війни, збройного конфлікту чи серйозна загроза такого конфлікту, блокада, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту, епідемія, сильний шторм, замерзання портів, блискавка, пожежа, інші обставини надзвичайного характеру, передбачені чинним законодавством і які сторони не могли передбачити в ході виконання даного договору.

Згідно з п.10.5 Контракту № 07/11-01 обставини форс мажору підтверджується довідками торгово промислової палати чи іншого компетентного органу за місцем виникнення форс мажору.

12. 21.11.2022 між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» (Продавець) та CIVECO LOGISTIC SOLUTIONS ROMANIA S.R.L. (Покупець), Румунія, укладено додаткову угоду № 3 до зовнішньоекономічного контракту № 07/11-01.

Відповідно до п.1 Додаткової угоди № 3 постачання складних технічних виробів здійснюється разом із відповідним комплектом систем монтажу, вироблених продавцем.

Відповідно до п. 4 Додаткової угоди № 3 прийом товару, що відноситься до складних технічних виробів, за якістю здійснюється після поставки виготовлених продавцем систем монтажу, а також здійснення робіт з монтажу відповідного обладнання.

13. 12.01.2021 між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» (Продавець) та E.S.B. Engineering System Bau GmbH (Покупець), Німеччина, укладено зовнішньоекономічний контракт № 02/21 (далі Контракт № 02/21) (т. 1 а.с. 75-82).

Згідно з п. 2.1 Контракту № 02/21 продавець зобов`язується продати (передати у власність), а покупець зобов`язується прийняти і оплатити на умовах, вказаних в даному контракті товар, в асортименті, кількості, комплектації і по цінам, указаним в специфікаціях, які після підписання сторонами є його невід`ємною частиною.

Згідно з п. 3.1 Контракту № 02/21 ціни на товар, які поставляють по даному контракту, вказуються в специфікаціях на кожну партію поставки.

Згідно з п. 4.1 Контракту № 02/21 продавець поставляє товар на умовах базиса DAP-Рютен, Германія (Інкотермс 2010).

Згідно з п. 5.1-5.2 Контракту № 02/21 валюта даного контракту і валюта платежів EURO. Оплата за товар, що постачається за цим контрактом, здійснюється таким чином :

Оплата 100 % вартості товару має бути здійснена покупцем протягом 5 робочих днів з дати поставки товару.

Специфікаціями може бути встановлені інші умови оплати. Умови оплати, зазначені у специфікаціях, мають перевагу перед умовами, зазначеними у цьому контракті.

Згідно з п. 11.2 Контракту № 02/21 форс мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є, зокрема, але не винятково : загроза війни, збройного конфлікту чи серйозна загроза такого конфлікту, блокада, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту, епідемія, сильний шторм, замерзання портів, блискавка, пожежа, інші обставини надзвичайного характеру, передбачені чинним законодавством і які сторони не могли передбачити в ході виконання даного договору.

Згідно з п. 11.5 Контракту № 02/21 обставини форс мажору підтверджується довідками торгово промислової палати чи іншого компетентного органу за місцем виникнення форс мажору.

14. 17.12.2021 між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» (Продавець) та E.S.B. Engineering System Bau GmbH (Покупець), Німеччина, укладено додаткову угоду № 02 до зовнішньоекономічного контракту № 02/21 (далі Контракт № 02/21) (т. 1 а.с. 84).

Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 02 до складу кожної партії якого, в тому числі входить замок СТН.01.02-1, сталь спеціальна марка 71.

15. 17.01.2019 між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» (Продавець) та CIVECO (Покупець), Франція, укладено зовнішньоекономічний контракт № 07/1/19 (далі Контракт № 07/1/19) (т. 1 а.с.92-98).

Згідно з п.1 Контракту № 07/1/19 продавець зобов`язується продати (передати у власність), а покупець зобов`язується прийняти і оплатити на умовах, вказаних в даному контракті товар, металоконструкції (Товар) в асортименті, кількості, комплектації і по цінам, указаним в специфікаціях, які після підписання сторонами є його невід`ємною частиною.

Згідно з п. 2 Контракту № 07/1/19 ціни на товар, які поставляють по даному контракту, вказуються в специфікаціях на кожну партію поставки.

Згідно з п. 3 Контракту № 07/1/19 продавець поставляє товар на умовах базиса DAP- Аньер сюр Сен, Франція (Incoterms 2010).

Згідно з п. 4 Контракту № 07/1/19 валюта даного контракту і валюта платежів евро. Оплата за товар, що постачається за цим контрактом, здійснюється таким чином :

Оплата 100 % вартості товару має бути здійснена покупцем протягом 30 робочих днів з дати поставки товару у відповідності з датою, вказаною в CMR.

Специфікаціями може бути встановлені інші умови оплати. Умови оплати, зазначені у специфікаціях, мають перевагу перед умовами, зазначеними у цьому контракті.

Згідно з п. 10 Контракту № 07/1/19 жодна із сторін не буде вважатись відповідальною за невиконання своїх зобов`язань за контрактом у тій мірі, в якій виконання таких зобов`язань затримується або порушується обставинами форс мажору (зміна законодавства, стихійні лиха, війна, військові дії, блокада, ембарго, заборона експорту, епідемії та інші обставини надзвичайного характеру, які сторони не могли б передбачити під час виконання контракту.

Сторони мають право продовжити час виконання цього контракту на тривалість періоду таких форс мажорних обставин.

16. 21.12.2021 між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» (Продавець) та CIVECO (Покупець), Франція, укладено додаткову угоду № 04 до зовнішньоекономічного контраку № 07/1/19 (т. 1 а.с. 103).

Відповідно до п.1 Додаткової угоди № 04 абз. 1 п. 6 контракту викласти в наступній редакції :

«Кількість товару, а також одиниця виміру наведені у специфікації. До кожної парті, має входити деталь : замок СТН.01.02-1, сталь спеціальна марка 71».

17. 12.01.2019 між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» (Продавець) та PADBERG LAGERTECHNIK GmbH&Co.KG (Покупець), Німеччина, укладено зовнішньоекономічний контракт № 01/21 (далі Контракт № 01/21) (т. 1 а.с. 104-110).

Згідно з п. 2.1 Контракту № 01/21 продавець зобов`язується продати (передати у власність), а покупець зобов`язується прийняти і оплатити на умовах, вказаних в даному контракті товар, металоконструкції (Товар) в асортименті, кількості, комплектації і по цінам, указаним в специфікаціях, які після підписання сторонами є його невід`ємною частиною.

Згідно з п. 3.1 Контракту № 01/21 ціни на товар, які поставляють по даному контракту, вказуються в специфікаціях на кожну партію поставки.

Згідно з п. 4.1 Контракту № 01/21 продавець поставляє товар на умовах базису DAP- Медебах, Німеччина (Інкотермс 2010).

Згідно з п. 5.1-5.2 Контракту № 01/21 валюта даного контракту і валюта платежів евро.

Оплата за товар, що постачається за цим контрактом, здійснюється таким чином :

Оплата 100 % вартості товару має бути здійснена покупцем протягом 7 календарних днів з дати поставки товару.

Специфікаціями може бути встановлені інші умови оплати. Умови оплати, зазначені у специфікаціях, мають перевагу перед умовами, зазначеними у цьому контракті.

Згідно з п. 11.1 Контракту № 01/21 жодна із сторін не буде вважатись відповідальною за невиконання своїх зобов`язань за контрактом у тій мірі, в якій виконання таких зобов`язань затримується або порушується обставинами форс мажору.

Згідно з п. 11.2 Контракту № 01/21 форс мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є, зокрема, але не винятково : загроза війни, збройного конфлікту чи серйозна загроза такого конфлікту, блокада, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту, епідемія, сильний шторм, замерзання портів, блискавка, пожежа, інші обставини надзвичайного характеру, передбачені чинним законодавством і які сторони не могли передбачити в ході виконання даного договору.

Згідно з п. 11.5 Контракту № 01/21 обставини форс мажору підтверджується довідками торгово-промислової палати чи іншого компетентного органу за місцем виникнення форс мажору.

18. 20.12.2021 між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» (Продавець) та PADBERG LAGERTECHNIK GmbH&Co.KG (Покупець), Німеччина, укладено додаткову угоду № 02 до зовнішньоекономічного контракту № 01/21 (далі Контракт № 01/21) (т. 1 а.с. 113).

Відповідно до п.1 Додаткової угоди № 02 пп. 7.1 п. 7 контракту викласти в наступній редакції :

«Кількість товару, а також одиниця виміру наведені у специфікації. До кожної парті, має входити деталь : замок СТН.01.02-1, сталь спеціальна марка 71».

19. 28.01.2021 між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» (Продавець) та SALES BRIDGES B.V. (Покупець), Нідерланди, укладено зовнішньоекономічний контракт № 09/21 (далі Контракт № 09/21) (т. 2 а.с. 61-66).

Згідно з п. 2.1 Контракту № 09/21 продавець зобов`язується продати (передати у власність), а покупець зобов`язується прийняти і оплатити на умовах, вказаних в даному контракті товар, в асортименті, кількості, комплектації і по цінам, указаним в специфікаціях, які після підписання сторонами є його невід`ємною частиною.

Згідно з п. 3.1 Контракту № 09/21 ціни на товар, які поставляють по даному контракту, вказуються в специфікаціях на кожну партію поставки.

Згідно з п. 4.1 Контракту № 09/21 продавець поставляє товар на умовах базису DAP-2182DS, Хіллегем, Нідерланди (Інкотермс 2010).

Згідно з п. 5.1-5.2 Контракту № 09/21 валюта даного контракту і валюта платежів євро.

Оплата за товар, що постачається за цим контрактом, здійснюється таким чином :

Оплата 100 % вартості товару має бути здійснена покупцем протягом 75 днів з дати поставки товару.

Специфікаціями може бути встановлені інші умови оплати. Умови оплати, зазначені у специфікаціях, мають перевагу перед умовами, зазначеними у цьому контракті.

Згідно з п. 11.1 Контракту № 09/21 жодна із сторін не буде вважатись відповідальною за невиконання своїх зобов`язань за контрактом у тій мірі, в якій виконання таких зобов`язань затримується або порушується обставинами форс мажору.

Згідно з п. 11.2 Контракту № 09/21 форс мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є, зокрема, але не винятково : загроза війни, збройного конфлікту чи серйозна загроза такого конфлікту, блокада, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту, епідемія, сильний шторм, замерзання портів, блискавка, пожежа, інші обставини надзвичайного характеру, передбачені чинним законодавством і які сторони не могли передбачити в ході виконання даного договору.

Згідно з п. 11.5 Контракту № 09/21 обставини форс мажору підтверджується довідками торгово-промислової палати чи іншого компетентного органу за місцем виникнення форс мажору.

20. 20.01.2021 між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» (Продавець) та WALTHER FALTSYSTEM GmbH (Покупець), Німеччина, укладено зовнішньоекономічний контракт № 03/22 (далі Контракт № 03/22) (т. 2 а.с. 76-81).

Згідно з п. 2.1 Контракту № 03/22 продавець зобов`язується продати (передати у власність), а покупець зобов`язується прийняти і оплатити на умовах, вказаних в даному контракті товар, в асортименті, кількості, комплектації і по цінам, указаним в специфікаціях, які після підписання сторонами є його невід`ємною частиною.

Згідно з п. 3.1 Контракту № 03/22 ціни на товар, які поставляють по даному контракту, вказуються в специфікаціях на кожну партію поставки.

Згідно з п. 4.1 Контракту № 03/22 продавець поставляє товар на умовах базису DAP-47623, Кевелар, Німеччина (Інкотермс 2010).

Згідно з п. 5.1-5.2 Контракту № 03/22 валюта даного контракту і валюта платежів евро. Оплата вартості партії товару здійснюється покупцем в порядку і строки передбачені у відповідній специфікації.

Згідно з п. 7.2 Контракту № 03/22 якість товару має відповідати вимогам передбаченим до такого виду товару і вимогами даного контракту.

Згідно з п. 11.1 Контракту № 03/22 жодна із сторін не буде вважатись відповідальною за невиконання своїх зобов`язань за контрактом у тій мірі, в якій виконання таких зобов`язань затримується або порушується обставинами форс мажору.

Згідно з п. 11.2 Контракту № 03/22 форс мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є, зокрема, але не винятково : загроза війни, збройного конфлікту чи серйозна загроза такого конфлікту, блокада, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту, епідемія, сильний шторм, замерзання портів, блискавка, пожежа, інші обставини надзвичайного характеру, передбачені чинним законодавством і які сторони не могли передбачити в ході виконання даного договору.

Згідно з п. 11.5 Контракту № 03/22 обставини форс мажору підтверджується довідками торгово-промислової палати чи іншого компетентного органу за місцем виникнення форс мажору.

21. 25.07.2022 між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» (Продавець) та VARIANT AGRO S.R.L. (Покупець), Румунія, укладено зовнішньоекономічний контракт № 25/07/2022 (далі Контракт № 25/07/2022) (т. 2 а.с. 83-90).

Згідно з п. 1.1 Контракту № 25/07/2022 продавець зобов`язується продати, а покупець зобов`язується прийняти і оплатити товар, металоконструкції (Товар) найменування, одиниця виміру, кількість, ціна, вартість якого узгоджується сторонами щодо кожної поставки товару окремо і вказуються в рахунку проформі, який є невід`ємною частиною цього договору.

Згідно з п. 2.1 Контракту № 25/07/2022 ціна товару за одиницю узгоджується сторонами і вказуються в рахунку проформі.

Згідно з п. 3.1 Контракту № 25/07/2022 продавець поставляє товар відповідно до договору на умовах базису поставки FCA м. Бухарест, Румунія (Інкотермс 2020).

Згідно з п. 4.1-4.3 Контракту № 25/07/2022 оплата вартості товару покупцем здійснюється в безготівковій формі на умовах, вказаних в рахунку проформі. Валюта даного договору і валюта платежів євро. Оплата за поставлений товар повинна проводитись в євро та банківський рахунок продавця.

Згідно з п. 6.2 Контракту № 25/07/2022 продавець гарантує, що якість товару, який поставляється за цим договором, відповідає технічним умовам, стандартам заводу виробника, європейським стандартам якості згідно з рахунком проформою на кожну поставку товару, узгоджену сторонами.

Згідно з п. 9.1 Контракту № 25/07/2022 жодна із сторін не буде вважатись відповідальною за невиконання своїх зобов`язань відповідно до Договору в тій мірі, в якій виконання таких зобов`язань затримується або порушується обставинами форс-мажору (зміна законодавства, стихійні лиха, війна, військові дії, блокада, ембарго, заборона експорту, епідемії та інші обставини надзвичайного характеру, які сторони не могли передбачати при підписанні договору), підтвердженнями офіційними документами уповноваженими державними органами відповідної країни.

22. 21.12.2020 між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» (Продавець) та ZHANGJIAGANG CITY SAIBO SCIENCE & TECHNOLOGY Co., Ltd (Покупець), Китай, укладено зовнішньоекономічний контракт № 21-12/20 (далі Контракт № 21-12/20) (т. 2 а.с. 90-98).

Відповідно до п. 1.1 Контракту № 21-12/20 продавець продає, а покупець купує «Перенастраиваемую профилегибочную линию для производства профилей C&Z&Sigma. Комплектність і технічні характеристики лінії вказані в додатках № 1, № 2 до даного контракту, які є його невід`ємною частиною.

Відповідно до п. 2.1 Контракту № 21-12/20 загальна вартість даного контракту становить 100 000.00 дол. США.

Відповідно до п. 3.1 Контракту № 21-12/20 якість поставленого продавцем обладнання має відповідати вищим стандартам існуючим в країні продавця для даного виду обладнання на момент виконання останнім даного контракту.

Відповідно до п. 4.1 Контракту № 21-12/20 продавець постачає покупцю обладнання за даним контрактом на умовах FOB порт Чжансяган, Китайська Народна Республіка (інкотермс 2020) у термін до 90 календарних днів після отримання передплати 33 000.00 дол. США. Продавець має право на дострокову поставку обладнання.

Відповідно до п. 6.1-6.2 Контракту № 21-12/20 валюта платежів долар США. Покупець проводить першу передоплату у розмірі 30% суми контракту (33 000.00) і 70% (77 000.00) до навантаження обладнання на корабель.

Відповідно до п. 8.1 Контракту № 21-12/20 жодна із сторін не несе відповідальність перед іншою стороною за невиконання зобов`язань, обумовлене обставинами, виниклими проти волі і бажання сторін і які неможливо передбачити або уникнути, включаючи оголошену чи фактичну війну, громадські хвилювання, епідемії, блокаду, ембарго, землетруси, повені, пожежі та інші стихійні лиха (форс мажор). Форс мажор автоматично продовжує термін виконання зобов`язань по даному контракту.

23. На підставі направлень від 11.12.2023 № 11011 та № 11012, наказу ГУ ДПС у Харківській області від 07.12.2023 № 5253-п, відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 41.1 ст. 41, п. 61.1 та п. 61.2 ст. 61, пп. 62.1.3 п. 62.1 ст. 62, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, п. 82.2 ст. 82, пп. 69.2-1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» з питань дотримання вимог валютного законодавства за зовнішньоекономічними контрактами від 21.12.2020 № 21-12/20, від 07.08.2017 № 56/17, від 02.11.2016 № 86/16, від 25.07.2019 № 57/1/19, від 17.01.2019 № 07/1/19, за період з 01.01.2021 по 30.11.2023, від 12.01.2021 № 01/21 за період з 12.01.2021 по 30.11.2023, від 12.01.2021 № 02/21 за період з 12.01.2021 по 30.11.2023, від 20.01.2022 № 03/22 за період з 20.01.2022 по 30.11.2023, від 07.11.2022 № 07/11-01 за період з 07.11.2022 по 30.11.2023, від 28.01.2021 № 09/21 за період з 28.01.2021 по 30.11.2023, від 23.12.2021 № 23/12 за період з 23.12.2021 по 30.11.2023, від 25.07.2022 № 25/07/2022 за період з 25.07.2022 по 30.11.2023.

24. Перевірка проводилась у період з 11.12.2023 по 22.12.2023.

25. За результатами перевірки відповідачем складено акт перевірки від 29.12.2023 № 42097/20-40-07-09-05/32438582 (т. 1 а.с. 19-55).

26. Перевіркою встановлені, що ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» порушено граничні терміни проведення розрахунків по зовнішньоекономічним контрактам, а саме:

- від 21.12.2020 № 21-12/20, укладений між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» та ZHANGJIAGANG CITY SAIBO SCIENCE & TECHNOLOGY Co., Ltd, Китай, період порушення граничних строків розрахунків з 22.12.2021 по 21.02.2022;

- від 25.07.2022 № 25/07/22, укладений між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» та VARIANT AGRO S.R.L., Румунія, (період порушення граничних строків розрахунків з 24.01.2023 по 31.03.2023);

- від 20.01.2022 № 03/22, укладений між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» та WALTHER FALTSYSTEM GmbH, Німеччина, (період порушення граничних строків розрахунків з 04.02.2023 по 30.11.2023);

- від 07.11.2022 № 07/11-01, укладений між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» та CIVECO LOGISTIC SOLUTIONS ROMANIA S.R.L., Румунія, (період порушення граничних строків розрахунків з 16.05.2023 по 30.11.2023);

- від 12.01.2021 № 02/21, укладений між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» та E.S.B. ENGINEERING SYSTEM BAU GmbH», Німеччина, (період порушення граничних строків розрахунків з 13.03.2023 по 30.11.2023);

- від 17.01.2019 № 07/1/19, укладений між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» та CIVECO, Франція, (період порушення граничних строків розрахунків з 01.02.2023 по 30.11.2023);

- від 12.01.2021 № 01/21, укладений між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» та PADBERG LAGERTECHNIK GmbH&Co.KG, Німеччина, (період порушення граничних строків розрахунків з 24.01.2023 по 30.11.2023);

- від 28.01.2021 № 09/21, укладений між ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» та SALES BRIDGES B.V., Нідерланди, (період порушення граничних строків розрахунків з 22.04.2023 по 16.06.2023).

27. Згідно з висновками акту перевірки, встановлено порушення ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» :

- частини 2 статті 13 Закону України № 2473-VIII, пункту 14-2 Постанови № 18 за зовнішньоекономічними контрактами від 20.01.2022 № 03/22, укладеним з WALTHER Faltsysteme GmbH, Німеччина; від 07.11.2022 № 07/11-01, укладеним з CIVECO LOGISTIC SOLUTIONS ROMANIA S.R.L., Румунія; від 12.01.2021 № 02/21, укладеним з Е.S.B. Engineering System Bau GmbH, Німеччина; від 17.01.2019 № 07/1/19, укладеним з CIVECO, Франція; від 12.01.2021 № 01/21, укладеним з Padberg Lagertechnik GmbH & Со.KG, Німеччина; від 28.01.2021 № 09/21., укладеним з Sales Bridges B.V., Нідерланди;

- частини 3 статті 13 Закону України № 2473-VI за зовнішньоекономічним контрактом від 21.12.2020 № 21-12/20, укладений з ZHANGJAGANG CITY SAIBO SCIENCE&TECHNOLOGY Co., Ltd, Китай;

- частини 3 статті 13 Закону України № 2473-VIII та пункту 142 Постанови № 18 за зовнішньоекономічним договором поставки від 25.07.2022 № 25/07/22, укладений з Variant Agro S.R.L., Румунія.

28. На підставі висновків акту перевірки 12.02.2024 ГУ ДПС у Харківській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 00068830709, яким до ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 14 443 790.90 грн за платежем : пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності та за невиконання зобов`язань та порушення вимог валютного законодавства.

29. 07.03.2024 ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» подано скаргу на податкове повідомлення-рішення № 00068830709 від 12.02.2024 (т. 1 а.с. 56-61).

30. 03.05.2024 ДПС України прийнято рішення № 13063/6/99-00-06-01-02-06, яким скаргу товариства залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення № 00068830709 від 12.02.2024 без змін (т. 1 а.с. 62-73).

31. Уважаючи неправомірність дій відповідача щодо прийняття вказаного податкового повідомлення-рішення, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

V. Позиція Верховного Суду

32. Верховний Суд, переглянувши оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права у спірних правовідносинах, відповідно до частини першої статті 341 КАС України (тут і далі, в редакції, чинній з 15 грудня 2017 року), виходить з такого.

33. Відповідно до підпункту 19-1.1.4 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, здійснюють контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті.

34. Закон України "Про валюту та валютні операції" від 21 червня 2018 року № 2473-VIII (далі - Закон № 2473-VIII) визначає правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов`язки суб`єктів валютних операцій і уповноважених установ та встановлює відповідальність за порушення ними валютного законодавства.

35. Частиною першою статті 3 Закону № 2473-VIII встановлено, що відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюються Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, а також нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

36. Відповідно до частини четвертої статті 11 Закону № 2473-VIII органами валютного нагляду відповідно до цього Закону є Національний банк України та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Органи валютного нагляду в межах своєї компетенції здійснюють нагляд за дотриманням резидентами та нерезидентами валютного законодавства.

37. Частинами п`ятою, шостою цієї статті Закону передбачено, що Національний банк України у визначеному ним порядку здійснює валютний нагляд за уповноваженими установами.

38. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, здійснює валютний нагляд за дотриманням резидентами (крім уповноважених установ) та нерезидентами вимог валютного законодавства.

39. Згідно з частиною дев`ятою статті 11 Закону № 2473-VIII органи валютного нагляду мають право проводити перевірки з питань дотримання вимог валютного законодавства визначеними частинами п`ятою і шостою цієї статті суб`єктами здійснення таких операцій.

40. Під час проведення перевірок з питань дотримання вимог валютного законодавства органи валютного нагляду мають право вимагати від агентів валютного нагляду та інших осіб, які є об`єктом таких перевірок, надання доступу до систем автоматизації валютних операцій, підтвердних документів та іншої інформації про валютні операції, а також пояснень щодо проведених валютних операцій, а агенти валютного нагляду та інші особи, які є об`єктом таких перевірок, зобов`язані безоплатно надавати відповідний доступ, пояснення, документи та іншу інформацію.

41. За змістом частини десятої статті 11 Закону № 2473-VIII у разі виявлення порушень валютного законодавства органи валютного нагляду мають право вимагати від агентів валютного нагляду та інших осіб, які є об`єктом таких перевірок і допустили такі порушення, дотримання вимог валютного законодавства та застосовувати заходи впливу, передбачені законом.

42. Відповідно до пункту 2 частини першої статті 12 Закону № 2473-VIII Національний банк України за наявності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи, погіршення стану платіжного балансу України, виникнення обставин, що загрожують стабільності банківської та (або) фінансової системи держави, має право запровадити встановлення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

43. Відповідно до частин першої, другої, третьої, п`ятої, восьмої статті 13 Закону № 2473-VIII Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

44. У разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

45. У разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).

46. Порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

47. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за результатами перевірки стягує у встановленому законом порядку з резидентів пеню, передбачену частиною п`ятою цієї статті.

48. Правління Національного банку України постановою № 5 від 02 січня 2019 року затвердило Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті (далі - Положення № 5).

49. Це Положення, відповідно до пункту 1 розділу І, визначає заходи захисту, запроваджені Національним банком України, порядок їх застосування (порядок здійснення валютних операцій в умовах запроваджених цим Положенням заходів захисту), а також порядок здійснення окремих операцій в іноземній валюті.

50. Згідно з пунктом 21 розділу ІІ Положення № 5 граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

51. Відповідно до пункту 14 прим 2 постанови НБУ від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», з наступними змінами, - граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05.04.2022.

52. Згідно з пунктом 7 розділу Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 7, банк розпочинає відлік установлених Національним банком граничних строків розрахунків з дати оформлення митної декларації на продукцію, що експортується, або підписання акта або іншого документа, що засвідчує поставку нерезиденту товару відповідно до умов експортного договору, за операціями з експорту товарів.

53. Відповідно до частини 5 статті 13 Закону України № 2473-VIII порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0.3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

54. Отже, за порушення граничних строків розрахунків, що встановлюються Національним банком України встановлено відповідальність у вигляді пені.

55. Суд звертає увагу на те, що підстави позову та порушене скаржником у суді касаційної інстанції питання стосуються правозастосування норм законодавства, що передбачають підстави для звільнення від відповідальності за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, у зв`язку з виникнення форс-мажорних обставин.

56. Так, частиною шостою статті 13 Закону № 2473-VIIІ визначено, у разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв`язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п`ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.

57. Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).

58. Таким чином, положення Закону № 2473-VIII передбачають можливість зупинення перебігу строків розрахунків та нарахування пені за їх порушення лише у разі зупинення виконання договору, яке відбувається у зв`язку із виникненням форс-мажорних обставин. Іншими словами, неможливість виконання договору, а відповідно, і звільнення від нарахування пені, має місце у разі впливу форс-мажорних обставин на таку можливість.

59. Крім того, ключовою ознакою форс-мажору є причинно-наслідковий зв`язок між форс-мажорними обставинами та неможливістю виконати конкретне зобов`язання. Форс-мажор, або ж обставини непереборної сили, - це надзвичайні та невідворотні обставини, настання яких призвело до об`єктивної неможливості виконати зобов`язання. Водночас сама по собі, зокрема, збройна агресія проти України, девальвація гривні, воєнний стан, не може автоматично означати звільнення від виконання будь-ким будь-яких зобов`язань, незалежно від того, існує реальна можливість їх виконати чи ні. Воєнний стан, як обставини непереборної сили, звільняє від відповідальності лише у разі, якщо саме внаслідок пов`язаних із нею обставин компанія/фізична особа не змогла виконати ті чи інші зобов`язання.

60. Також Суд звертає увагу на те, що саме по собі існування форс-мажорної обставини (обставини непереборної сили) ще не є свідченням того, що безпосередньо вона вплинула на неможливість виконання особою певного зобов`язання за договором чи обов`язку, передбаченого законодавчими та іншими нормативними актами. Такий зв`язок має встановлюватись як шляхом надання сертифіката (довідки) Торгово-промислової палати України чи уповноваженої нею регіональної ТПП, так і оцінкою інших належних доказів, що можуть це підтвердити.

61. Указана позиція викладена у постанові судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів КАС ВС від 27 лютого 2025 року у справі №520/2941/24

62. Абзацом 3 частини третьої статті 14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 № 671/97-ВР (далі - Закон №671/97-ВР) визначено, що Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб`єктів господарської діяльності та фізичних осіб.

63. Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) встановлено Регламентом засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженим рішенням Президії Торгово-промислової палати України від 18.12.2014 № 44(5).

64. Розмежування компетенції Торгово-промислової палати України та регіональних торгово-промислових палат визначено у пункті 4 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії Торгово-промислової палати України від 18.12.2014 № 44(5), підпунктом 4.1 якого встановлено, що Торгово-промислова палата України відповідно до статті 14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» здійснює засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з усіх питань договірних відносин, інших питань, а також зобов`язань/обов`язків, передбачених законодавчими, відомчими нормативними актами та актами органів місцевого самоврядування, крім договірних відносин, в яких сторонами уповноваженим органом із засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) визначено безпосередньо регіональну торгово-промислову палату.

65. Таким чином, Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) виключно до норм законодавства, де прямо визначено Торгово-промислову палату України як уповноважений орган. Єдиним належним доказом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), як підстави звільнення від відповідальності, встановленої статтею 4 Закону № 185/94-ВР, за невиконання (неналежне виконання) зобов`язань у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є сертифікат Торгово-промислової палати України про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), що прямо передбачено у частині сьомій статті 6 цього Закону, тоді як інші документи не можуть вважатися доказами наявності таких обставин.

66. Як убачається із копії сертифікату Харківської торгово-промислової палати від 14.02.2024 № 6300-24-0329 про форс мажорні обставини (обставини непереборної сили) на підставі ст.ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 №44(5), із змінами та доповненнями, цим засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військова агресія Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного етапу, тимчасова окупація м. Маріуполь Донецької області, Україна, ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» щодо обов`язку (зобов`язання), а саме: продати (передати у власність) деталь: Замок СТН.01.02-1, сталь спеціальна, марка 71, за зовнішньоекономічним контрактом № 02/21 від 12.01.2021, укладеним з E.S.B. ENGINEERING SYSTEM BAU GMBH, Німеччина (т. 1 а.с. 123-124).

Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) :

дата настання : 05.03.2022;

дата закінчення : тривають на 14.02.2024.

67. Як убачається із копії сертифікату Харківської торгово-промислової палати від 14.02.2024 № 6300-24-0330 про форс мажорні обставини (обставини непереборної сили) на підставі ст.ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 №44(5), із змінами та доповненнями, цим засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військова агресія Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного етапу, тимчасова окупація м. Маріуполь Донецької області, Україна, ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» щодо обов`язку (зобов`язання), а саме: продати (передати у власність) деталь: Замок СТН.01.02-1, сталь спеціальна, марка 71, за зовнішньоекономічним контрактом № 07/1/19 від 17.01.2019, укладеним з СІVЕСО, Франція (т.1 а.с. 125-128).

Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) :

дата настання : 05.03.2022;

дата закінчення : тривають на 14.02.2024.

68. Як убачається із копії сертифікату Харківської торгово-промислової палати від 14.02.2024 № 6300-24-0334 про форс мажорні обставини (обставини непереборної сили) на підставі ст.ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 №44(5), із змінами та доповненнями, цим засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військова агресія Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного етапу, тимчасова окупація м. Маріуполь Донецької області, Україна, ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» щодо обов`язку (зобов`язання), а саме: продати (передати у власність) деталь: Замок СТН.01.02-1, сталь спеціальна, марка 71, за зовнішньоекономічним контрактом № 01/21 від 12.01.2021, укладеним з PADBERG LAGERTECHNIK GMBH & CO. KG, Німеччина (т. 1 а.с. 129-131).

Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) :

дата настання : 05.03.2022;

дата закінчення : тривають на 14.02.2024.

69. Як убачається із копії сертифікату Харківської торгово-промислової палати від 22.02.2024 № 6300-24-0359 про форс мажорні обставини (обставини непереборної сили) на підставі ст.ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 №44(5), із змінами та доповненнями, цим засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військова агресія Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного етапу, тимчасова окупація м. Маріуполь Донецької області, Україна, ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» щодо обов`язку (зобов`язання), а саме: дотримання граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів за специфікаціями № 12 від 15.09.2022 , № 13 від 14.10.2022, № 14 від 17.10.2022, № 15 від 27.01.2023, № 16 від 01.02.2023, № 17 від 09.02.2023 до зовнішньоекономічного контракту від 12.01.2021 № 02/21, укладеного з E.S.B. Engineering System Bau GmbH (Федеративна Республіка Німеччина), в частині зарахування на поточний рахунок резидента України в банку грошових коштів від нерезидента за поставлений товар, у термін: 180 календарних днів, за операціями резидентів з експорту товарів, з дати оформлення експортної митної декларації, а саме, у строк : по 13.03.2023, по 15.04.2023, по 18.04.2023, по 26.07.2023, по 10.09.2023, по 11.09.2023, по 12.09.2023 включно, за ч. 3 ст.13 Закону України «Про валюту і валютні операції», п. 21 розділу 11 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України, п.п. 2 м. 7, п.п. 3 п. 9 Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління Національного банку України, перед Національним банком України (в особі Акціонерного товариства «Райффайзен Банк» та ДПС України (в особі ГУ ДПС у Харківській області, Індустріальна ДПІ) (т. 1 а.с. 133-135).

Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) :

дата настання : 05.03.2022;

дата закінчення : 18.01.2024.

70. Як убачається із копії сертифікату Харківської торгово-промислової палати від 22.02.2024 № 6300-24-0359 про форс мажорні обставини (обставини непереборної сили) на підставі ст.ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 №44(5), із змінами та доповненнями, цим засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військова агресія Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного етапу, тимчасова окупація м. Маріуполь Донецької області, Україна, ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» щодо обов`язку (зобов`язання), а саме: дотримання граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів за специфікаціями № 81 від 03.08.2022, № 82 від 08.08.2022, № 86 від 30.09.2022, № 87 від 02.01.2023, № 88 від 02.01.2023, № 89 від 02.01.2023, № 90 від 07.03.2023, № 91 від 20.03.2023, № 92 від 09.05.2023, № 93 від 16.06.2023, № 94 від 23.06.2023, № 95 від 26.06.2023, № 96 від 15.08.2023 до зовнішньоекономічного контракту від 17.01.2019 № 07/1/19, укладеного з СІVЕСО (Франція), в частині зарахування на поточний рахунок резидента України в банку грошових коштів від нерезидента за поставлений товар, у термін: 180 календарних днів, за операціями резидентів з експорту товарів, з дати оформлення експортної митної декларації, а саме, у строк: по 01.02.2023, по 11.02.2023, по 02.04.2023, по 05.07.2023 по 08.07.2023, по 08.07.2023, по 04.09.2023, по 17.09.2023, по 07.11.2023, по 13.12.2023, по 20..2.2023, по 23.12.2023, по 11.02.2024 включно, за ч. 3 ст.13 Закону України «Про валюту і валютні операції», п. 21 розділу 11 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України, п.п. 2 м. 7, п.п. 3 п. 9 Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління Національного банку України, перед Національним банком України (в особі Акціонерного товариства «Райффайзен Банк» та ДПС України (в особі ГУ ДПС у Харківській області, Індустріальна ДПІ) (т. 1 а.с. 136-138).

Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) :

дата настання : 05.03.2022;

дата закінчення : 09.02.2024.

71. Як убачається із копії сертифікату Харківської торгово-промислової палати від 22.02.2024 № 6300-24-0358 про форс мажорні обставини (обставини непереборної сили) на підставі ст.ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 №44(5), із змінами та доповненнями, цим засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військова агресія Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного етапу, тимчасова окупація м. Маріуполь Донецької області, Україна, ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» щодо обов`язку (зобов`язання), а саме: дотримання граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів за специфікаціями № 19 від 25.07.2022, № 20 від 10.08.2022, № 21 від 21.10.2022, № 22 від 27.10.2022, № 23 під 28.10.2022, № 24 від 24.01.2023, № 25 від 10.02.2023, № 26 від 28.03.2023, № 27 від 31.03.2023 до зовнішньоекономічного контракту від 12.01.2021 № 01/21, укладеного з Padberg Lagertechnik GmbH & Co. KG (Німеччина), в частині зарахування на поточний рахунок резидента України в банку грошових коштів від нерезидента за поставлений товар, у термін: 180 календарних днів, за оперли ями резидентів з експорту товарів, з дати оформлення експортної митної декларації, а саме, у строк: по 24.01.2023, по 08.02.2023, по 22.04.2023, по 26.04.2023, по 04.06.2023, по 24.07.2023, по 27.08.2023, по 26.09.2023, по 27.09.2023 включно, за ч. 3 ст.13 Закону України «Про валюту і валютні операції», п. 21 розділу 11 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України, п.п. 2 м. 7, п.п. 3 п. 9 Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління Національного банку України, перед Національним банком України (в особі Акціонерного товариства «Райффайзен Банк» та ДПС України (в особі ГУ ДПС у Харківській області, Індустріальна ДПІ) (т. 1 а.с. 139-141).

Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) :

дата настання : 05.03.2022;

дата закінчення : 01.02.2024.

72. Як убачається із копії сертифікату Харківської торгово-промислової палати від 28.02.2024 № 6300-24-0358 про форс мажорні обставини (обставини непереборної сили) на підставі ст.ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 №44(5), із змінами та доповненнями, цим засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військова агресія Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного етапу, тимчасова окупація м. Маріуполь Донецької області, Україна, ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» щодо обов`язку (зобов`язання), а саме: продати (передати у власність) комплекти систем монтажу, виготовлених ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ», за зовнішньоекономічним контрактом № 07/11-01 від 07.11.2022, укладеним з CІVECO LOGISTIC SOLUTIONS ROMANIA S.R.L. (Румінія) (т. 1 а.с. 142-145).

Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) :

дата настання : 10.02.2023;

дата закінчення : тривають на 28.02.2024.

73. Як убачається із копії сертифікату Харківської торгово-промислової палати від 18.03.2024 № 6300-24-0565 про форс мажорні обставини (обставини непереборної сили) на підставі ст.ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 №44(5), із змінами та доповненнями, цим засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військова агресія Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного етапу, тимчасова окупація м. Маріуполь Донецької області, Україна, ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» щодо обов`язку (зобов`язання), а саме: дотримання граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів за зведеними специфікаціями № 1 від 07.11.2022, № 2 від 24.11.2022, № 3 від 20.02.2023, № 4 від 22.02.2023, № 5 від 28.03.2023, № 6 від 19.04.2023, № 7 від 19.04.2023, № 8 від 24 05.2023, № 9 від 10.07.2023, № 10 від 18.07.2023, № 11 від 24.07.2023, № 12 від 15.08.2023 до зовнішньоекономічного контракту від 07.11.2022 № 07/11-01, укладеного з CІVECO LOGISTIC SOLUTIONS ROMANIA S.R.L. (Румунія), в частині зарахування па поточний рахунок резидента України в банку грошових коштів від нерезидента за поставлений товар, у термін: 180 календарних днів, за операціям і резидентів з експорту товарів, з дати оформлення експортної митної декларації, а саме, у строк: по 15.05.2023, по 15.05.2023, по 16.05.2023, по 22.05.2023, по 23.05.2023, по 30.05.2023, по 30.05.2023, по 20.08.2023, по 21.08.2023, по 21.08.2023, по 22.08.2023, по 24.09.2023, по 17.10.2023, по 20.10.2023, по 21.11.2023, по 08.01.2024, по 14.01.2024, по 20.01.2024, по 11.02.2024 включно, за ч. 3 ст.13 Закону України «Про валюту і валютні операції», п. 21 розділу 11 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України, п.п. 2 м. 7, п.п. 3 п. 9 Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління Національного банку України, перед Національним банком України (в особі Акціонерного товариства «Райффайзен Банк» та ДПС України (в особі ГУ ДПС у Харківській області, Індустріальна ДПІ) (т. 1 а.с. 146-148).

Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) :

дата настання : 10.02.2023;

дата закінчення : 11.03.2024.

74. Отже, позивач на підтвердження дії форс-мажорних обставин щодо можливості дотримання граничних строків розрахунків за зовнішньоекономічними контрактами від 07.11.2022 № 07/11-01, від 12.01.2021 № 02/21, від 17.01.2019 № 07/1/19, від 12.01.2021 № 01/21, надав сертифікати ТПП, а також підтвердження їх впливу на права та обов`язки сторін, які передбачені договором, що є підставою для подовження законодавчо встановлених термінів (строків) розрахунків на період дії форс-мажорних обставин та підставою для не нарахування пені на період дії форс-мажорних обставин.

75. Судом установлено, що дія форс-мажорних обставин охоплює увесь період нарахування податковим органом пені за порушення граничних строків за операціями з експорту товару.

76. З огляду на викладене, ураховуючи наявність документально підтверджених форс-мажорних обставин щодо можливості дотримання позивачем граничного строку розрахунків за зовнішньоекономічним контрактами від 07.11.2022 № 07/11-01, від 12.01.2021 № 02/21, від 17.01.2019 № 07/1/19, від 12.01.2021 № 01/21, Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що висновки контролюючого органу про наявність порушення строків розрахунків ЗЕД за даними контрактами не відповідають дійсності, а стягнення пені за цей період є незаконним та таким, що суперечить частині 6 статті 13 Закону України № 2473.

77. Отже, Суд вважає правильним висновки суду першої та апеляційної інстанцій про протиправність податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області № 00068830709 від 12.02.2024, яким до ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 12 898 951.70 грн.

78. Відповідач покликається у касаційній скарзі на те, що відповідні сертифікати не подавались до перевірки, а тому не можуть бути враховані судами при вирішенні спору.

79. Так, відповідно до матеріалі справи сертифікати ТПП були надані під час адміністративного оскарження податкового повідомлення - рішення № 00068830709 від 12.02.2024, а саме у скарзі товариства від 11.03.2024. (а.с.56-61, т.1)

80. Крім того, податковий орган у рішенні від 03.05.2024 №13063/6/99-00-06-01-02-06 про результати розгляду скарги позивача описує та надає оцінку сертифікатам ТПП, які були надані товариством. (а.с. 62-73, т.1)

81. У контексті цього, як передбачає пункт 44.6 статті 44 ПК України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

82. У постанові від 04 липня 2024 року у справі № 380/8597/23 Верховний Суд указав, що у зазначених положеннях закону мова йде саме про документи, які підтверджують показники податкової звітності, а не всі документи.

83. Отже, позиція відповідача у цьому випадку є помилковою, оскільки сертифікати торгово-промислової палати не належать до первинних документів, які підтверджують показники податкової звітності, та безпосередньо не пов`язані із визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, а тому положення пункту 44.6 статті 44 ПК України у спірних правовідносинах не застосовуються.

84. Ураховуючи наявний висновок Верховного Суду, висловлений у зазначеній постанові щодо ключового питання у цій справі, колегія суддів дійшла висновку, що у розглядуваному випадку та обставина, що сертифікати про форс-мажорні обставини не були надані до перевірки, не змінюють того факту, що порушення граничних строків розрахунків за операціями відбулося внаслідок настання обставин непереборної сили, які об`єктивно існували та які в подальшому були підтверджені зазначеними сертифікатами.

85. Щодо посилань відповідача у касаційній скарзі на підставу касаційного оскарження, що передбачена пунктом 2 частини четвертої статті 328 КАС України, а саме: необхідність відступлення від висновку, що викладений у постановах від 25.01.2022 у справі № 904/3886/21, від 23.07.2024 у справі № 826/2243/17.

86. Колегія суддів звертає увагу, що у разі подання касаційної скарги на підставі пункту 2 частини четвертої статті 328 КАС України скаржник повинен вмотивовано обґрунтувати необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні.

87. Верховний Суд уважає за доцільне зазначити, що статтями 8 129 147 Конституції України гарантовано визнання та застосування в Україні принципу верховенства права. При цьому, загальновизнано, що його базовим елементом є принцип правової визначеності, який, крім іншого, означає стабільність та єдність судової практики, а також можливість відступу судом від своєї попередньої правової позиції лише за наявності вагомих підстав.

88. Єдність системи судоустрою забезпечується єдністю судової практики (пункт 4 частини четвертої статті 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).

89. Необхідно зазначити, що єдність судової практики відіграє надважливу роль у забезпеченні однакового правозастосування в адміністративному судочинстві, що сприяє правовій визначеності та передбачуваності стосовно вирішення спірних ситуацій для учасників судового процесу.

90. За змістом частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

91. У пункті 70 рішення від 18 січня 2001 року у справі «Чепмен проти Сполученого Королівства» (Chapman v. the United Kingdom»), заява № 27238/95, Європейський суд з прав людини наголосив на тому, що в інтересах правової визначеності, передбачуваності та рівності перед законом він не повинен відступати від попередніх рішень за відсутності належної для цього підстави.

92. Причинами для відступу можуть бути вади попереднього рішення чи групи рішень (їх неефективність, неясність, неузгодженість, необґрунтованість, незбалансованість, помилковість); зміни суспільного контексту.

93. З метою забезпечення єдності та сталості судової практики для відступу від висловлених раніше правових позицій Суд повинен мати ґрунтовні підстави: його попередні рішення мають бути помилковими, неефективними чи застосований у цих рішеннях підхід повинен очевидно застаріти внаслідок розвитку в певній сфері суспільних відносин або їх правового регулювання.

94. Надаючи правову оцінку доводам податкового органу, наведеним у касаційній скарзі, Верховний Суд звертає увагу на те, що зміст скарги не дає підстав для висновку, що скаржник навів належне обґрунтування необхідності відступлення від висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Верховного Суду від 25.01.2022 у справі № 904/3886/21, від 23.07.2024 у справі № 826/2243/17, та застосованого судами попередніх інстанцій в оскаржуваних судових рішеннях..

95. За вказаних обставин справи та правового регулювання спірних відносин, колегія суддів не вбачає підстав для відступлення від висновку, що викладений у постановах Верховного Суду.

96. У обсязі встановлених в цій справі фактичних обставин, колегія суддів вважає, що висновки судів першої та апеляційної інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.

97. Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

98. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

99. Отже, переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судами фактичних обставин справи, правильність застосування ними норм матеріального права та дотримання норм процесуального права, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваних судових рішень, суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права, які могли б бути підставою для скасування судових рішень, а тому в задоволенні касаційної скарги податкового органу слід відмовити.

100. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 349 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення.

101. Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій (частина перша статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України).

102. З урахуванням наведеного, Суд дійшов висновку про необхідність залишення касаційної скарги без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанцій - без змін.

VІІ. Судові витрати

103. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасником справи, на користь якого ухвалено судове рішення, у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

104. Керуючись статтями 3 328 341 349 350 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд-

П О С Т А Н О В И В:

1. Касаційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області - залишити без задоволення.

2. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30 липня 2024 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2024 року у справі №520/13866/24 -залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий О.О. Шишов

Судді І.В. Дашутін

І.Л. Желтобрюх