ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2020 року

м. Київ

справа №539/1904/16-а

адміністративне провадження №К/9901/12952/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого Стародуба О.П.,

суддів Єзерова А.А., Кравчука В.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2016р. (судді Макаренко Я.М., Мінаєва О.М., Шевцова Н.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

У червні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надати до Полтавського обласного військового комісаріату дані щодо нього для проведення перерахунку його пенсії;

зобов`язати Полтавський обласний військовий комісаріат зазначити дані щодо зміни грошового забезпечення для перерахунку раніше призначеної йому пенсії та передати до відповідного органу, що призначає пенсію, зазначивши зміни із врахуванням:

додаткової грошової винагороди у розмірі 60% місячного грошового забезпечення, встановленого наказом Міністра оборони України від 15.11.2010р. №595, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010р. №889 зі змінами згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013р. №161 щомісячно, із 01.01.2016р.;

щомісячної премії встановленої наказом Міністра оборони України від 27.01.2016р. №44, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 (із змінами), постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2016р. №18 (із змінами) у розмірі 450% посадового окладу щомісячно, із 01.01.2016р.;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб - щомісячно, починаючи із 01.01.2016р., із врахуванням:

щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої наказом Міністра оборони України від 15.11.2010р. №595, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010р. №889 зі змінами згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013р. №161 в розмірі 60% місячного грошового забезпечення;

щомісячної премії встановленої наказом Міністра оборони України від 27.01.2016р. №44 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 (із змінами), постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2016р. №18 (із змінами) у розмірі 450% посадового окладу, з врахуванням раніше виплачених сум пенсії;

встановити контроль за виконанням судового рішення та зобов`язати військовий комісаріат ІНФОРМАЦІЯ_1 у строк десять днів, а начальника Головного управління Пенсійного фонду України в полтавській області у строк один місяць, з моменту набрання законної сили, надати звіт про виконання судового рішення, відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України;

допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії в межах суми стягнення за один місяць, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України.

В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що щомісячна додаткова грошова винагорода та премія, з яких нараховано і сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, мають бути включені до складу його грошового забезпечення, з якого йому здійснюється обчислення пенсії.

Постановою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 18.07.2016р. позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 з розгляду заяви позивача від 31.05.2016р. про направлення на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розміри фактичного грошового забезпечення військовослужбовців відповідно категорії позивача та військово-обліковій спеціальності.

Зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву позивача від 31.05.2016р. про направлення на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розміри фактичного грошового забезпечення військовослужбовців відповідно категорії позивача та військово-обліковій спеціальності.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з розгляду заяви позивача від 31.05.2016р. про надання до Міністерства оборони України відомостей щодо позивача із вимогою витребувати відповідну довідку про розмір фактичного грошового забезпечення військовослужбовця відповідно позивача категорії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та розміру премії, про здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії згідно Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб в розмірі 80% фактичного грошового забезпечення військовослужбовців відповідної категорії, починаючи із 01.01.2016р.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянути заяву позивача від 31.05.2016р. про надання до Міністерства оборони України відомостей щодо позивача із вимогою витребувати відповідну довідку про розмір фактичного грошового забезпечення військовослужбовця відповідно позивача категорії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та розміру премії, про здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії згідно Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб в розмірі 80% фактичного грошового забезпечення військовослужбовців відповідної категорії, починаючи із 01.01.2016р.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2016р. рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове рішення, яким відмовлено в задоволенні позову.

З ухваленим у справі рішенням суду апеляційної інстанції не погодився позивач, звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.

В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що відповідно до частини 3 статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб та постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 він має право на перерахунок пенсії, оскільки 01.01.2016р. згідно з наказом МОУ №44 збільшено розмір грошового забезпечення осіб за посадою, яку він займав на день звільнення зі служби, а саме встановлено новий розмір премії для військовослужбовців 450% та включено щомісячну додаткову грошову винагороду в розмірі 60%.

Крім того, посилається на те, що суд першої інстанції обгрунтовано вийшов за межі його позовних вимог в порядку статті 11 КАС України шляхом зобов`язання відповідачів розглянути подану ним заяву в порядку передбаченому чинним законодавством, оскільки відповідного рішення органом Пенсійного фонду по його заяві не приймалось, а про результати її розгляду заявника повідомлено листом, що свідчить про порушення норм закону.

Відзив на касаційну скаргу до суду не надходив.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

В ході розгляду справи судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач отримує пенсію по інвалідності у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області на підставі Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

31.05.2016р. позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про направлення відповідної довідки про нові розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії. (а.с. 20)

Листом від 10.06.2016р. ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивача про те, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 13.02.2008р. №45 уповноважений орган формує довідки про розмір грошового забезпечення та передає їх до Пенсійного фонду для здійснення перерахунку пенсій тільки на основі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області. Такі списки до ІНФОРМАЦІЯ_1 не надходили та надати довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням збільшення щомісячної додаткової винагороди і премій військовослужбовцям з 01.01.2016р. немає законних підстав.

При цьому повідомлено, що щомісячна додаткова грошова винагорода не зазначена у статтях 43, 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, а тому вона не може бути врахована ні при призначенні пенсій відповідно до цього Закону, ні при їх перерахунку. (а.с. 13, 14)

31.05.2016р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про направлення до військового комісаріату списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та про здійснення перерахунку його пенсії. (а.с. 12)

Листом від 21.06.2016р. Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повідомило позивача про те, що оскільки повідомлення про настання права на проведення перерахунку пенсії до Пенсійного фонду не надходило, підстав для підготовки та надання до уповноваженого органу списків для оформлення довідок про грошову забезпечення органи Пенсійного фонду України не мають. Тільки за наявності довідок про грошове забезпечення, змінене у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України, управління має підстави і право проводити перерахунок пенсій.

Також повідомлено про те, що Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб врахування у складі грошового забезпечення для призначення чи перерахунку пенсії грошової винагороди не передбачено, а додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у статті 63 Закону перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним. Прийняття наказів Міністерства оборони України про підвищення премії особам офіцерського складу не є підставою для перерахунку пенсій. (а.с. 11)

Вважаючи такі дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки заяви позивача фактично відповідачами не розглянуті по суті, відсутні правові підстави для зобов`язання їх вчинити певні дії відповідно до заявлених позовних вимог.

Суд дійшов висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог в порядку статті 11 КАС України та задоволення позову шляхом зобов`язання відповідачів розглянути заяву позивача у встановленому законом порядку.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та приймаючи нове про відмову в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що підставою для перерахунку пенсії військовослужбовцям є зміна одного з видів грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, або у звязку із введенням для зазначеної категорії осіб нових щомісячних видів грошового забезпечення, а саме надбавок, доплат, підвищень та премій, а тому введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у частині 2 статті 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, але не передбачених переліком, наведеним у статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, не є підставою для перерахунку вже призначених пенсії.

Крім того, суд виходив з того, що переліком щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що є підставою для перерахунку пенсії, наведеного у частині 4 статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, не передбачено щомісячної додаткової грошової винагороди.

Апеляційний суд виходив з того, що щомісячна додаткова грошова винагорода має тимчасовий характер, виплата такої винагороди дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника) залежно від настання спеціальних обставин (здійснення польотів у конкретному місці), її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вона не може бути підставою для перерахунку пенсії військовослужбовцям.

Крім того, апеляційний суд виходив з того, що наказом Міністерства оборони України від 27.01.2016р.№ 44 визначено розміри премій для військовослужбовців у 2016 році, у межах виділених асигнувань на грошове забезпечення, а тому премія, про врахування якої просить позивач, має тимчасовий характер і виплачується лише протягом 2016 року. Отже, встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії в порядку статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

З такими висновками суду апеляційної інстанції колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи, а мотиви та доводи наведені у касаційній скарзі, висновки суду апеляційної інстанції не спростовують і є безпідставними з наступних доводів та передбачених законом підстав.

Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1, 2 статті 9 Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991р. №2011-XII (далі Закон №2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій від 22.09.2010р. №889 Кабінет Міністрів України встановив щомісячну додаткову грошову винагороду для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (Закон №2262) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

13 травня 2015 року Конституційним Судом України прийнято рішення №4-рп/2015 по справі №1-9/2015 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положень ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У вказаному рішенні Конституційним Судом України встановлено, що громадянин ОСОБА_2 звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням дати офіційне тлумачення положень першого речення ч. 3 ст. 63 Закону, згідно з якими "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством". Автор клопотання просить витлумачити ці положення в аспекті того, чи є наведений у них перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення вичерпним, чи в цей перелік можуть включатися й інші види грошового забезпечення, зокрема щомісячна додаткова грошова винагорода, встановлена постановою Кабінету Міністрів України "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" від 22.09.2010 №889 з наступними змінами.

Конституційний Суд України у цьому рішенні зробив висновок, що перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.

За наслідками розгляду вказаної справи Конституційний Суд України вирішив, що положення першого речення ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII з наступними змінами, згідно з якими "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Як встановлено судами попередніх інстанцій щомісячна додаткова грошова винагорода позивачу не виплачувалась, з неї не нараховувались і не сплачувались страхові внески, позивач звільнений зі служби 21.07.2000р., тобто до прийняття Кабінетом Міністрів України постанови Про питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій від 22.09.2010р. №889, а тому суд апеляційної інстанції обгрунтовано відмовив в задоволенні в цій частині позовних вимог.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 11 червня 2019 року у справі №643/15948/17.

Крім того, розглядаючи справу щодо перерахунку пенсії на підставі наказу Міністра оборони України від 27.01.2016р. №44 Верховний Суд у постановах від 05.03.2020р. у справі №639/9285/16-а, від 15.04.2019р. у справі №643/12234/16-а та від 30.05.2019р. у справі №753/18107/16-а дійшов висновку, що передбачена цим наказом премія не є підставою для перерахунку пенсії оскільки носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що працювали на цій посаді в попередні роки.

Схожих висновків щодо застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13 травня 2020 року у справі № 592/5164/16-а.

Висновки апеляційного суду у цій справі відповідають наведеним вище висновкам Верховного Суду, а доводи касаційної скарги висновки апеляційного суду в цій частині не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, оскільки при ухваленні судового рішення суд апеляційної інстанції правильно застосував норми матеріального права, порушень норм процесуального права не допустив, тому суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін.

Керуючись статтями 345 349 350 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

п о с т а н о в и в :

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2016р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

А.А. Єзеров

В.М. Кравчук