ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2022 року
м. Київ
справа № 540/504/21
адміністративне провадження № К/9901/45053/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого Тацій Л.В.,
суддів: Кравчука В.М., Стрелець Т.Г.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 08 липня 2021 року (прийняте судом у складі судді Попова В.Ф.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року (ухвалену судом у складі: головуючого судді Лук`янчук О.В.. суддів: Бітова А.І., Ступакової І.Г.) у справі за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Херсонської міської ради, Управління соціальної політики Херсонської міської ради, третя особа - Департамент соціального розвитку населення Херсонської обласної державної адміністрації, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У лютому 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Херсонської міської ради щодо невиплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України;
- зобов`язати виконавчий комітет Херсонської міської ради вчинити дії по нарахуванню грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
На обґрунтування позовних вимог зазначав, що позивач є учасником бойових дій, внутрішньо переміщеною особою, особою з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи. У зв`язку з цим відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачені пільги, встановлені законодавством України для ветеранів військової служби, зокрема, право на першочергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов. У грудні 2020 року звернувся до Херсонського міського голови з заявою про виплату компенсації за належні для отримання жилі приміщення. Однак відповідач відмовив у виплаті, посилаючись на те, що відповідно до пункту 3 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 18.04.2018, вказана компенсація виплачується в повному обсязі в порядку черговості взяття на облік. Таке рішення є протиправним, просить його скасувати та задовольнити повністю позовні вимоги.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Херсонський окружний адміністративний суд рішенням від 08 липня 2021 року відмовив у задоволенні позову.
П`ятий апеляційний адміністративний суд постановою від 28 вересня 2021 року рішення суду першої інстанції залишив без змін.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився і суд апеляційної інстанції, зазначив, що оскільки виплати грошової компенсації проводяться в порядку черговості взяття на квартирний облік, позивач отримає грошову компенсацію після отримання зазначеної компенсації особами, які взяті на облік раніше ніж позивач. Виплата грошових коштів не в порядку черговості може порушити права, свободи та інтереси інших осіб, які перебувають на обліку попереду позивача.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
09 грудня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій просить судові рішення постановлені у цій справі скасувати та ухвалити нове - про задоволення позову.
На обґрунтування касаційної скарги, скаржник зазначає про те, що судами першої та апеляційної інстанцій неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Посилається на те, що у правовідносинах стосовно позачергової виплати грошової компенсації за належне для отримання жилі приміщення особі з інвалідністю внаслідок війни відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права.
Зазначає, що він претендує на отримання вказаної компенсації в порядку черговості, але за окремим списком відповідно до положень пункту 18 статті 13 закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Оскільки він є особою з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, то має право на позачергове забезпечення житлом, а відповідно і право на позачергову виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення.
У відзивах на касаційну скаргу Херсонська міська рада та управління соціальної політики Херсонської міської ради просять залишити її без задоволення, а судові рішення - без змін.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09 грудня 2021 року визначено таку колегію суддів для розгляду цієї справи: головуючий суддя Тацій Л.В., судді: Кравчук В.М., Стрелець Т.Г., скаргу передано судді-доповідачу.
Ухвалою Верховного Суду від 22 грудня 2021 року відкрито касаційне провадження.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
ОСОБА_1 є учасником бойових дій, внутрішньо переміщеною особою, особою з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, що підтверджується довідкою та посвідченнями, не спростовується відповідачами.
З 07.04.2014 по 10.01.2017 брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті суверенітету та територіальної цілісності України, що підтверджується довідкою № 71/Ж-124/60/2 від 02.06.2020, виданою Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області.
На підставі рішення виконавчого комітету Херсонської міської ради № 169 від 16.04.2019 Управлінням обліку, розподілу та приватизації житла Херсонської міської ради позивач зарахований у списки квартирного обліку для покращення житлових умов у загальну чергу за № 2672, у пільгову - за № 899.
19.06.2019 ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведенні, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнаному учасником бойових дій відповідно до пунктів 19-20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", призначено грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення у розмірі 801 204,22 грн.
Рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 21.07.2020 № 219 створено Комісію щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про призначення грошової компенсації.
У грудні 2020 року позивач звернувся до Херсонського міського голови з заявою про виплату вказаної компенсації.
04.01.2021 виконавчий комітет Херсонської міської ради відмовив ОСОБА_3 у виплаті грошової компенсації, посилаючись на те, що відповідно до пункту 3 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 18.04.2018, вказана компенсація виплачується в повному обсязі в порядку черговості взяття на облік.
Позивач з такою позицією не погоджується і просить задовольнити позовні вимоги повністю.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Внутрішньо переміщеною особою у розумінні статті 1 Закону України від 20.10.2014 № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон № 1706-VII) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до частин другої, третьої статті 7 Закону № 1706-VII Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (частини перша, друга статті 4 Закону № 1706-VII).
Закон України від 22.10.1993 № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551-ХІІ) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Статтею 1 Закону № 3551-ХІІ визначено, що закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров`я та активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров`я.
Відповідно до пункту 14 частини першої статті 12 Закону № 3551-ХІІ учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги: першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.
Учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях чи при виконанні обов`язків військової служби, забезпечуються жилою площею, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій, - протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.
Статтею 48-1 Житлового кодексу УРСР встановлено, що порядок та розмір надання громадянам грошової компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення визначаються Кабінетом Міністрів України.
За положенням частини другої статті 97 Бюджетного кодексу України порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України.
Правові та організаційні засади, основні принципи, порядок та умови виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 №280 "Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України" (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Порядок №280).
Відповідно до пункту 1 Порядку виплати грошової компенсації Постанови № 280 порядок виплати грошової компенсації визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11 - 14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 і пункту 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (далі - грошова компенсація) відповідно до Житлового кодексу УРСР та перебувають протягом року на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб (далі - база даних).
Згідно з пунктом 2 Порядку виплати грошової компенсації Постанови № 280 право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов (далі - квартирний облік).
Грошова компенсація внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та визнані інвалідами війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (пункт 3 Порядку виплати грошової компенсації Постанови № 280).
Отже, виплата грошової компенсації передбачена в порядку черговості взяття на квартирний облік за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації.
Пунктами 4, 6, 9, 11, 20 Порядку виплати грошової компенсації Постанови № 280 встановлено, що для розгляду подання про виплату грошової компенсації утворюються за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, міських, районних у містах (крім м. Києва) рад (далі - органи соціального захисту населення) за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (в разі її утворення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі - комісія).
До повноважень комісії належить, серед іншого, перевірка перебування внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, на обліку в базі даних та наявності статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; складу сім`ї внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України; факту проживання за місцем перебування протягом року на обліку в базі даних; наявності документів про взяття на квартирний облік внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, та членів сім`ї.
Заяву про призначення грошової компенсації внутрішньо переміщена особа або її законний представник особисто подає органу соціального захисту населення за місцем перебування на квартирному обліку.
Орган соціального захисту населення не пізніше ніж через п`ять робочих днів з дати прийняття заяви з усіма необхідними документами обстежує матеріально-побутові умови внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про що складає акт за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Комісія протягом п`яти робочих днів з дати надходження подання розглядає його по суті та у присутності внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, або її законного представника приймає рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації.
Не пізніше ніж через три робочих дні з дати прийняття рішення про призначення грошової компенсації комісія надсилає його копію внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також структурному підрозділу з питань соціального захисту населення обласної, Київської міської держадміністрації.
Як встановили суди та вбачається з матеріалів справи, на виконання вищезазначеної постанови, рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради №219 створено відповідну комісію.
19.06.2019 за заявою позивача, рішенням комісії позивачу як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійсненні, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів та визначеному учасником бойових дій відповідно до пунктів 19-20 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій та соціального захисту», призначено грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення у розмірі 801 204, 22 грн. У подальшому комісією було зроблено відповідні перерахунки.
Згідно з інформацією Департаменту соціального розвитку Херсонської ОДА позивач перебуває у черзі, що ведеться Департаментом (регіональна черга осіб, що мають аналогічний із позивачем статус) на отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, за номером 13.
За положенням пункту 1 Порядку та умов надання субвенції Постанови № 280 ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та визнані інвалідами внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11 - 14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини шостої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція) і перебувають протягом року на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до пунктів 2, 3-6, 9-11 вказаного Порядку, головним розпорядником субвенції та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення); структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (крім м. Києва) рад.
Регіональні органи соціального захисту населення розподіляють субвенцію між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (крім м. Києва) рад пропорційно кількості внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, відповідно до потреби в наданні грошової компенсації.
Під час розподілу субвенції регіональними органами соціального захисту населення враховується обов`язкова виплата грошової компенсації на одного отримувача у повному обсязі, визначеному пунктом 18 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 року N 280.
Вказаними нормами передбачено розподіл субвенцій спрямованих на виплату грошової компенсації між обласними бюджетами і міським бюджетом на підставі інформації, яка надіслана регіональними органами соціального захисту населення щодо потреби в наданні грошової компенсації. Регіональні органи соціального захисту населення розподіляють субвенцію між структурними підрозділами пропорційно.
При цьому, положення Постанови не вимагають розподілу субвенції відповідно до усієї кількості внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та які потребують грошової компенсації, а встановлює пропорційний розподіл з обов`язковою виплатою регіональними органами соціального захисту населення на одного отримувача у повному обсязі, що вірно зазначено судом першої інстанції.
При цьому, як правильно зазначили суди, як виконкомом Херсонської міської ради так і управлінням соціальної політики Херсонської міської ради забезпечено виконання вимог чинного законодавства щодо постановки на облік, визначення грошової компенсації та направлення документів до органу уповноваженого на перерахування коштів для виплати позивачу. Але як зазначають відповідачі у цій справи субвенція на виплату грошової компенсації не надійшла.
Колегія суддів вважає, що з урахуванням положень законодавства наведених вище, компенсація виплачується в порядку черговості взяття на квартирний облік лише за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації, обсяг яких залежить від бюджетних коштів на відповідну бюджетну програму. Оскільки виплати грошової компенсації проводяться в порядку черговості взяття на квартирний облік, позивач отримає грошову компенсацію після отримання зазначеної компенсації особами, які взяті на облік раніше ніж позивач. Виплата грошових коштів не в порядку черговості, як вірно зазначили суди, може порушити права, свободи та інтереси інших осіб, які перебувають на обліку по переду позивача.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11 грудня 2020 року у справі № 200/5680/19, від 02.03.2021 у справі №200/7774/19а
При цьому, колегія суддів апеляційного суду обґрунтовано не взяла до уваги доводи позивача про те, що він має першочергове право на отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, оскільки як вже зазначалося, позивач перебуває за номером 13 у регіональній черзі осіб, що мають аналогічний із позивачем статус. Порядком не передбачено позачергової виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення особам з інвалідністю внаслідок війни та ветеранам військової служби.
Обґрунтовано суд апеляційної інстанції відхилив посилання позивача щодо неможливості ставити в залежність гарантовані законом виплати від видатків бюджету, оскільки згідно з вимогами Постанови № 280 компенсація виплачується лише за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації, обсяг якої залежить від бюджетних коштів на відповідну бюджетну програму.
З огляду на викладене, доводи касаційної скарги не містять належних та обґрунтованих міркувань, які б спростовували наведені висновки судів. У ній також не наведено інших міркувань, які б не були предметом перевірки апеляційного суду та щодо яких не наведено мотивів відхилення наведеного аргументу.
Розглядаючи цю справу в касаційному порядку, Верховний Суд також враховує, що згідно з імперативними вимогами статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги; на підставі встановлених фактичних обставин справи лише перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального та дотримання норм процесуального права.
Враховуючи наведене, Верховний Суд не встановив неправильного застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень.
Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 341 343 349 350 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 08 липня 2021 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий Л.В. Тацій
Судді: В.М. Кравчук
Т.Г. Стрелець