ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2024 року

м. Київ

справа № 640/17597/20

адміністративне провадження № К/9901/17293/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Чиркіна С.М.,

суддів: Берназюка Я.О., Кравчука В.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.11.2020 (головуючий суддя: Кузьменко А.І.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.04.2021 (головуючий суддя: Аліменко В.О., судді: Кучма А.Ю., Безименна Н.В.) у справі № 640/17597/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

У С Т А Н О В И В:

І. РУХ СПРАВИ

У липні 2020 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 або позивач) звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУПФУ в м. Києві або відповідач), в якому просив:

визнати протиправними дії відповідача, що полягають у неправильному обчисленні суми пенсії, яка належить до виплати ОСОБА_1 з 1 січня 2018 року у зв`язку із перерахунком раніше призначеної пенсії, що відбувався на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 № 103 (далі - постанова Уряду № 103);

зобов`язати відповідача провести і здійснювати у подальшому, до дня прийняття нового рішення про перерахунок пенсії, нарахування та виплату пенсії позивачу із включенням до складу грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, згідно довідки № 22/6 - 70126 від 26 березня 2018 року, ще й надбавки, що мають щомісячний характер виплат, та премію, згідно довідки № 5/5- 70126 від 01.0-5.2012, та у розмірі 90 % від по новому нарахованого грошового забезпечення з додаванням надбавки, як інваліду війни, у розмірі 25% від основного розміру пенсії;

стягнути з державного бюджету коштів на відшкодування збитків завданих матеріальним правам ОСОБА_1 внаслідок застосування відповідачем відносно його особи протиправних положень постанови Кабінету Міністрів України № 103 у розмірі 643 196 грн;

стягнути з відповідача суму коштів витрачених позивачем на професійну правничу допомогу, які, за попереднім розрахунком, плануються до витрат у розмірі 15000 грн.

Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 11.11.2020, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.04.2021, позов задовольнив частково:

зобов`язав ГУПФУ в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року пенсії, враховуючи основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення з урахуванням уже виплачених сум;

визнав протиправними дії ГУПФУ у м. Києві щодо виплати ОСОБА_1 перерахунку пенсії за період з 05.03.2019 по 04.09.2019 з урахуванням 75 % суми підвищення пенсії;

зобов`язав відповідача перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за період з 05.03.2019 по 04.09.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії.

У іншій частині позовних вимог відмовив.

17.12.2020 Окружний адміністративний суд м. Києва прийняв додаткову постанову, якою заяву позивача задовольнив частково: стягнув на користь ОСОБА_1 за рахунок ГУПФУ у м. Києві витрати на професійну правничу допомогу в сумі 1314 грн.

Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій в частині відмови у задоволенні позову, позивач подав касаційну скаргу, у якій просить суд касаційної інстанції скасувати оскаржувані судові рішення в оскаржуваній частині, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

IІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Верховного Суду від 25.05.2021 відкрито касаційне провадження у справі.

За результатами повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначений новий склад суду.

Ухвалою Верховного Суду від 23.01.2024 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.

ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Судами попередніх інстанцій установлено, що позивач з 16.12.2007 отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).

Відповідно до інформації, зазначеній у розрахунку пенсії позивача, останній отримував пенсію у розмірі 90 %, обчислену виходячи з наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років 40%; надбавка за кваліфікацію, в/сл., клас майстер 11%; особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 25%.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова Кабінету Міністрів України №103) визначено зобов`язання перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01 березня 2018 року, визначено механізм перерахунку, розміри та умови виплати перерахованих коштів (пункти 1, 2 Постанови № 103), а також внесені зміни до порядку проведення перерахунку пенсій (Порядок № 45). Також цією постановою запроваджено поетапне підвищення пенсії.

На виконання Постанови Уряду № 103 позивачу було проведено перерахунок пенсії. Відповідно до інформації, зазначеній у розрахунку після 01 січня 2018 року, позивач отримує пенсію у розмірі 70 % грошового забезпечення, обчисленого виходячи з наступних складових: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років 50%.

Згідно із постановою Кабінету Міністрів України № 103 підвищення складає 5920,70 грн, з них виплачується з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення 2960,35 грн; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення 4440,53 грн; з 01 січня 2020 року щомісячно 100% від підвищення 5920,70 грн.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 (набрало законної сили 05 березня 2019 року) визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45.

Із покликанням на судове рішення у справі № 826/3858/18, а також рішення Верховного Суду від 10.01.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, позивач, вважаючи дії відповідача протиправними та такими, що порушують його законні права та інтереси, звернувся з позовом до суду.

ІV. АРГУМЕНТИ СТОРІН

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем не правильно обчислено розмір його пенсії, в результаті чого перерахунок пенсії здійснено без урахування всіх складових грошового забезпечення по відповідній посаді, у зв`язку із чим йому спричинено матеріальну шкоду в розмірі 643196 грн. Обґрунтовуючи свої вимоги позивач посилається на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, та рішення Верховного Суду від 10.01.2019 у зразковій справі № 240/5401/18.

Відповідач процесуальним правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався.

V. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

Вирішуючи спір в оскаржуваній частині (щодо відмови у задоволенні позову), суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що перерахунок пенсій, за визначеним законодавцем механізмом, здійснюється виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Разом із цим, до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу, у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Суди взяли до уваги ту обставину, що судовим рішенням у справі №826/3858/18 (набрало законної сили 05 березня 2019 року) визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45.

Проте зазначили, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, позаяк алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, передбачений Порядком № 45, не змінився у зв`язку із прийняттям постанови №103.

Позивачем не надано доказів отримання останнім відповідної довідки з зазначенням у ній додаткових видів грошового забезпечення, визначених частиною другою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та подачі її до органу Пенсійного фонду.

Не надано суду і доказів оскарження позивачем дій уповноваженого органу щодо складання та направлення відповідачу, на підставі вимог Порядку № 45, довідки з визначеними у ній видами грошового забезпечення, для перерахунку пенсії позивача, лише у вигляді посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років; зобов`язання надати довідку з урахуванням інших видів грошового забезпечення, як і не було заявлено таких вимог і в межах розгляду цієї справи.

Оскільки від уповноваженого органу інших довідок, аніж та, що надійшла для перерахунку позивачу пенсії з січня 2018 року на підставі постанови Уряду № 103, до ГУПФУ в м. Києві не надходило, відповідач не мав підстав та можливості самостійно врахувати інші додаткові види грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

Одночасно суди констатували, що органи пенсійного фонду наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка, проте, у цих органів відсутній обов`язок щодо самостійного витребування відповідних довідок.

За таких обставин суди обох інстанцій дійшли висновку про відсутність підстав для задоволення позову в частині зобов`язання ГУПФУ в м. Києві провести нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 із включенням до складу грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, надбавки за особливості проходження військової служби та премію, а також стягнення з ГУПФУ в м. Києві коштів на відшкодування збитків, завданих правам ОСОБА_1 , внаслідок протиправних дій пов`язаних із перерахунком пенсії позивача у розмірі 643 196 грн.

При вирішенні справи суди послалися на правові висновки Верховного Суду, сформовані у рішенні від 13.03.2019 у справі № 240/6263/18.

Одночасно суди констатували, що позивач не позбавлений права на звернення до суду із вимогами до органу, з якого позивач був звільнений, з приводу складових грошового забезпечення включених до довідки для перерахунку пенсії та видачі відповідної довідки.

Також суди дійшли висновку про відсутність підстав, визначених статтею 249 КАС України, для постановлення окремої ухвали щодо службових осіб Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України.

VІ. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

Касаційна скарга позивача обґрунтована тим, що суди першої та апеляційної інстанцій в оскаржуваних судових рішеннях застосували норму права без урахування висновків Верховного Суду, сформованих у рішенні від 06.08.2019 в зразковій справі № 160/3586/19.

Також позивач вважає помилковим віднесення цієї справи до справ незначної категорії складності, оскільки, за його доводами, спірні правовідносини вимагають участі також і інших суб`єктів владних повноважень, як: Міністерство соціальної політики, Міністерства внутрішніх справ України.

Позивач вважає, що судами попередніх інстанцій допущено порушення його прав, що гарантовані статтями 6, 13 Конвенції, зокрема права на доступ до ефективного засобу юридичного захисту у національному органі, який за Основним законом покликаний здійснювати правосуддя у сфері публічно-правових відносин.

За таких обставин, скаржник стверджує, що мав легітимні очікування на одержання пенсії із врахуванням раніше призначених доплат та надбавок. На переконання скаржника, перерахунок пенсії без врахування додаткових видів грошового забезпечення звужує зміст та обсяг набутих ним прав.

Відповідач процесуальним правом на подачу відзиву на касаційну скаргу не скористався.

Також 19.11.2021 через систему «Електронний суд» скаржник подав доповнення до касаційної скарги.

Згідно із пунктом 1 статті 337 КАС України особа, яка подала касаційну скаргу, має право доповнити чи змінити її протягом строку на касаційне оскарження, обґрунтувавши необхідність таких змін чи доповнень.

Як вбачається з матеріалів касаційної скарги та зазначено скаржником, копію судового рішення суду апеляційної інстанції отримано ним 24.04.2021, відповідно останнім днем строку для подання доповнення є 25.05.2021.

Отже зазначені доповнення суд не враховує, оскільки вони подані за межами строків, визначених статтею 337 КАС України.

VІІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Перевіряючи у межах повноважень, визначених частинами першою - другою статті 341 КАС України, правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права в оскаржуваній частині, а також надаючи оцінку аргументам скаржника, висловленим ним у касаційній скарзі, Верховний Суд виходить з такого.

Закон № 2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Порядок перерахунку раніше призначених пенсій встановлений у статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Так, частинами першою, другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до частини четвертої цієї статті усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45, який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

За приписами пункту 3 Порядку № 45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано або шляхом повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади або шляхом звернення пенсіонера з відповідною заявою та доданими до неї документами.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює і Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно із пунктом 24 цього Порядку про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, у першому випадку (збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій проводиться пенсійним органом автоматично після отримання шляхом реалізації централізованого механізму повідомлень від органів влади про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. Такий перерахунок може бути здійснено без додаткового звернення пенсіонера та подання ним довідки.

Разом з цим, у другому випадку, відповідну довідку про розмір грошового забезпечення може подати і пенсіонер самостійно, що також буде підставою для проведення перерахунку пенсії.

Водночас незмінним фактором є те, що органи пенсійного фонду проводять перерахунок пенсії на підставі довідки, виданої уповноваженим на те органом.

01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова Уряду № 704), якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1. Згідно з пунктом 2 цієї постанови грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

У той же час, 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановив перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.

Судами попередніх інстанцій установлено, що на виконання постанови Уряду №103 позивачу в березні 2018 року було проведено перерахунок пенсії на підставі виготовленої уповноваженим органом довідки. Відповідно до інформації, зазначеній у розрахунку після 01 січня 2018 року, позивач отримує пенсію у розмірі 70 % грошового забезпечення, обчисленого виходячи з наступних складових: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років 50%.

Згодом рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 (набрало законної сили 05 березня 2019 року) визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45.

Своєю чергою суди попередніх інстанцій правильно констатували, що алгоритм дій, який повинен вчинити пенсійний орган у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Тобто умовою для перерахунку пенсії позивача на підставі постанови № 704 є видана в установленому порядку довідка МВС України із зазначенням у ній складових, які мають враховуватися пенсійним органом при перерахунку пенсії.

Проте, органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

У справі, що розглядається, суди попередніх інстанцій констатували, що від уповноваженого органу інших довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, визначених частиною 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», до ГУПФУ в м. Києві не надходило, а отже відповідач позбавлений можливості самостійно врахувати інші додаткові види грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

Доказів оскарження дій уповноваженого органу (МВС України) щодо складання та направлення відповідачу довідки без урахуванням інших видів грошового забезпечення аніж посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, позивачем суду також не надано.

Такі вимоги не були заявлені позивачем і в межах розгляду цієї справи.

За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин, колегія суддів погоджується із висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання ГУПФУ в м. Києві провести нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 із включенням до складу грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, надбавки за особливості проходження військової служби та премію, а також стягнення з відповідача коштів на відшкодування збитків, завданих правам ОСОБА_1 , внаслідок протиправних дій пов`язаних із перерахунком пенсії позивача у розмірі 643 196 грн.

Щодо доводів скаржника про невідповідність висновків судів попередніх інстанцій в оскаржуваній частині (щодо відмови у задоволенні позову) правовій позиції Верховного Суду, сформованій у рішенні від 06.08.2019 в зразковій справі №160/3586/19, колегія зазначає про те, що висновки Верховного Суду у вказаній зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення осіб, звільнених з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких перебувають позивачі, з позовними вимогами щодо визнання протиправними дій відповідачів щодо зменшення розміру пенсії позивачів за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

У справі, що розглядається, судами попередніх інстанцій позов задоволено частково, зокрема, визнано протиправними дії ГУПФУ в м. Києві щодо виплати ОСОБА_1 перерахунку пенсії за період з 05 березня 2019 року по 04 вересня 2019 року з урахуванням 75 % суми підвищення пенсії та зобов`язано пенсійний орган перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за період з 05 березня 2019 року по 04 вересня 2019 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії.

Отже, судові рішення судів попередніх інстанцій в частині задоволених позовних вимог постановлені у відповідності до сформованої Верховним Судом у зразковій справі позиції.

Своєю чергою, правові висновки Верховного Суду в зразковій справі №160/3586/19 не підлягають застосуванню до правовідносин, які є предметом касаційного оскарження у цій справі, з огляду на неподібність таких.

Також колегія суддів відхиляє доводи касаційної скарги про те, що суд першої інстанції помилково розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження, оскільки у розумінні підпункту 3 частини шостої статті 12 КАС України ця справа є справою незначної складності.

Інших доводів, які об`єктивно свідчать про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень, скаржником не наведено.

VІІІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Частиною першою статті 350 КАС України передбачено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни судових рішень в оскаржуваній частині відсутні.

Керуючись статтями 341 345 349 350 356 359 КАС України, Суд

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.11.2020 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.04.2021 у справі №640/17597/20 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Судді Верховного Суду: С. М. Чиркін

Я. О. Берназюк

В. М. Кравчук