ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2023 року

м. Київ

справа №640/21192/18

провадження № К/9901/13222/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Єзерова А.А.,

суддів Кравчука В.М., Шарапи В.М.,

розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 квітня 2020 року (колегія суддів у складі головуючого судді Черпіцької Л.Т., суддів Земляної Г.В., Епель О.В.)

у справі № 640/21192/18

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського військового комісаріату

про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

I. РУХ СПРАВИ

1. До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулись ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з позовом до Кабінету Міністрів України, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Київського міського військового комісаріату про визнання дій протиправними та скасування п. п. 1, 2, 3, 5, 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), визнання дій протиправними й зобов`язання здійснити перерахунок пенсії та виплатити різницю між нарахованою і фактично виплаченою пенсією.

2. За цим позовом Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження у справі № 826/12704/18.

3. Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 листопада 2018 року у справі №826/12704/18 виділені в самостійне провадження позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та Київського міського військового комісаріату про зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, визнання протиправними дій, які полягають у незастосуванні пункту 1 додатку 1 та додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" при обчисленні розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2018 року, внесення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року розміру посадового окладу начальника відділу у складі самостійного управління, який не відповідає додатку № 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб її рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 (далі також - постанова №704), додатку № 2 наказу Міністра оборони України від 01 березня 2018 року № 90; зобов`язання оформити довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2018 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, розміру посадового окладу начальника відділу у складі самостійного структурного підрозділу, який відповідає 47 тарифному розряду згідно з додатком № 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, додатком № 2 наказу Міністра оборони України від 01 березня 2018 року № 90.

Цій справі присвоєно номер № 640/21192/18.

4. У виділеній частині позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно з наказом Міністра оборони України по особовому складу від 15 липня 2014 року № 390 позивача звільнено в запас за станом здоров`я. З 17 липня 2014 року ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у Шевченківському районному у м. Києві військовому комісаріаті з довічним призначенням пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі також - Закон №2262-ХІІ). За повідомленням пенсійного органу 06 червня 2018 року позивачу стало відомо, що встановлений йому розмір пенсії з 01 січня 2018 року є нижчим від попередньо встановленого у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

5. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 грудня 2019 року позов ОСОБА_1 задоволено:

а) визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у незастосуванні пункту 1 додатку 1 та додатку 14 до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" при обчисленні ОСОБА_1 розміру посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на 01 січня 2018 року, а також у внесенні до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року розміру посадового окладу начальника відділу у складі самостійного управління, який не відповідає додатку 2 до постанови № 704 та додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 01 березня 2018 року № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України";

б) зобов`язано Київський міський військовий комісаріат внести до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року відомості щодо розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на 01 січня 2018 року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, а також розміру посадового окладу начальника відділу у складі самостійного управління, який відповідає 47 тарифному розряду згідно з додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та додатком 2 до наказу Міністерства оборони України від 01 березня 2018 року №90, та подати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві;

в) зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві вчинити дії щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з основного розміру пенсії 70 відсотків грошового забезпечення з урахуванням розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з виплатою різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсійних виплат.

6. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 квітня 2020 року рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове судове рішення про відмову в позові повністю.

7. На адресу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга позивача, в якій скаржник просить скасувати судове рішення апеляційного адміністративного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

8. Під час розгляду справи в суді касаційної інстанції особа, яка не брала участі у справі, ОСОБА_3 подав клопотання про вступ до справи у якості третьої особи, яке мотивоване тим, що він є позивачем у аналогічній справі, а тому рішення у цій справі вплине на його права. Колегія суддів не вважає за необхідне залучати ОСОБА_3 до участі у цій справі, оскільки за змістом статті 49 КАС України залучення третіх осіб до участі у справі на сталії касаційного перегляду рішень судів першої та апеляційної інстанцій не передбачено.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

9. Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до наказу Міністра оборони України по особовому складу від 15 липня 2014 року №390 ОСОБА_1 звільнено в запас за станом здоров`я та згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 17 липня 2014 року №139 виключено зі списків особового складу.

10. З 17 липня 2014 року ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у Шевченківському районному у м. Києві військовому комісаріаті з довічним призначенням пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

11. За повідомленням пенсійного органу 06 червня 2018 року позивачу стало відомо, що встановлений йому розмір пенсії з 01 січня 2018 року є нижчим від попередньо встановленого у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

12. На звернення до Київського міського військового комісаріату із заявами щодо перегляду тарифного розряду за основною типовою посадою начальника відділу у складі самостійного управління згідно з додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 та здійснення інших показників пенсійного забезпечення, листом від 09 липня 2018 року №ВСЗ/1605 позивача повідомлено, що розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії складається з посадового окладу - 8030,00 грн., окладу за військовим званням - 1460,00 грн., надбавки за вислугу років (50%) - 4755,00 грн.

13. Постановою Шевченківського районного суду міста Києва від 04 жовтня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року, у справі №761/27958/14-а за позовом ОСОБА_1 до Генерального штабу Збройних Сил України та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві позов задоволено:

визнано протиправними дії Генерального штабу Збройних Сил України щодо не зазначення у довідці від 24 липня 2014 року №305/371 про одержання ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії протягом останніх 24 місяців проходження служби;

зобов`язано включити до довідки про одержані додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії протягом останніх 24 місяців проходження служби щомісячну грошову винагороду, встановлену Постановою КМУ від 22 вересня 2010 року №889;

зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві вчинити дії з перерахунку та виплати пенсії з 18 липня 2014 року, виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням додаткового виду грошового забезпечення - щомісячної грошової винагороди, встановленої Постановою КМУ від 22 вересня 2010 року №889.

14. Постановою Шевченківського районного суду міста Києва від 25 квітня 2017 року у справі №761/778/17, залишеною без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 серпня 2018 року, позов задоволено частково:

визнано протиправною бездіяльність Генерального штабу Збройних Сил України, яка полягає у не складанні на дату звільнення ОСОБА_1 з військової служби довідки про виплачені види грошового забезпечення - грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, одноразову грошову допомогу при звільненні, щомісячну додаткову грошову винагороду, які не входять в довідку №305/371 від 24 липня 2014 року про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, та щодо не включення до розрахунку грошової допомоги при звільненні грошового забезпечення із урахуванням індексації та щомісячної додаткової винагороди, яка виплачувалася позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року №161 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889;

зобов`язано здійснювати позивачу перерахунок розміру грошової допомоги при звільненні з грошового забезпечення із врахуванням індексації та щомісячної додаткової грошової винагороди, провести виплату різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром грошової допомоги при звільненні;

визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не врахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні при обчисленні ОСОБА_1 розміру основної пенсії з 18 липня 2014 року, виходячи із розміру грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби;

зобов`язано вчинити дії щодо призначення та виплати ОСОБА_1 основної пенсії, починаючи з 18 липня 2014 року довічно шляхом включення до складу грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби, з розміру якого обчислюється пенсія: грошову допомогу на оздоровлення - 18222,90 грн, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань - 18222,90 грн, індексацію - 4178,19 грн, одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 82003,05 грн та суму різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром цієї грошової допомоги із врахуванням індексації та щомісячної додаткової грошової винагороди та провести доплату різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсійних виплат.

15. Постановою Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі № 761/27958/14-а, відмовлено у задоволенні заяви Генерального штабу Збройних Сил України про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 28 квітня 2017 року, якою було відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Генерального штабу Збройних Сил України на постанову Шевченківського районного суду міста Києва від 04 жовтня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року.

16. На виконання зазначених судових рішень пенсія позивача була перерахована та складалась із наступних сум грошового забезпечення:

- з посадового окладу - 1520,00 грн,

- окладу за військовим званням - 135,00 грн,

- надбавки за вислугу років (40%) - 662,00 грн,

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення - 5326,49 грн.

17. Підсумок пенсії (з надбавками) становив 5350,44 грн, а з 01 липня 2017 року 5413,07 грн.

18. Пенсія за вислугу років ОСОБА_1 , перерахована з 01 травня 2018 року, складалась із наступних сум грошового забезпечення:

- з посадового окладу - 8030,00 грн = (1762*4,56/ тарифний коефіцієнт 45-го тарифного розряду),

- окладу за військовим званням - 1480,00 грн,

- надбавки за вислугу років (50%) - 4755,00 грн,

19. Підсумок пенсії (з надбавками) становив 9985,50 грн, а з урахуванням попередньої суми пенсії 8879,61 грн та підвищення на підставі Постанови КМУ №103 у розмірі 552,95 грн (50% від 1105,89 грн.), становив 9432,56 грн.

20. Спірні правовідносини у цій справі виникли з підстав незгоди позивача із здійсненим перерахунком його пенсії, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а не - 50 % розміру мінімальної заробітної плати, а також з визначенням йому тарифного розряду - 45, замість 47-го.

III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

21. Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що ГУ ПФУ в м. Києві мав вчинити дії щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення з урахуванням розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, відповідного окладу за посадою, військового звання, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії у розмірах, встановлених законодавством, відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також з урахуванням рішень судів з цих питань, при цьому здійснити виплату різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсійних виплат.

22. Окремо суд зазначив, що достатніх пояснень щодо підстав для визначення посадового окладу за 47 тарифним розрядом відповідачами не надано, тверджень позивача в цій частині не спростовано.

23. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову, апеляційний суд зазначив, що пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2017, установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

24. В той же час, текст приміток до Додатків до Постанови № 704, в силу вимог абзацу 7 підпункту 2 пункту 20 Правил підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 06 вересня 2005 року № 870, не є нормою права, оскільки їх застосування допускається в окремих випадках без набуття ними характеру нормативних положень.

25. Відтак, застосування при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням, що враховуються для перерахунку пенсії позивача, такої розрахункової величини як прожитковий мінімум для працездатних осіб є цілком правомірним.

26. Також апеляційний суд зазначив, що на виконання Постанови №704 та з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, наказом Міністерства оборони України №90 від 01 березня 2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу. У додатках 1-22 до Наказу №90 посада начальника відділу у складі управління Тилу Збройних Сил України відсутня.

27. Відповідно до Схеми співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, яка є Додатком 24 до Наказу №90 від 01 березня 2018 року, посадовий оклад, встановлений (обчислений) до 01 березня 2018 року в розмірі 1520-1599,99 грн, відповідає тарифному розряду « 45», що встановлюються з 01 березня 2018 року відповідно до постанови №704.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВУ НА НЕЇ

28. У своїй касаційній скарзі заявник наголошує, що:

- Управління Тилу Збройних Сил України належить до структури органів військового управління стратегічного рівня, прирівняних до Генерального штабу Збройних сил України, а тому посада позивача відповідає тарифному розряду « 47» відповідно до постанови №704;

- апеляційний суд помилково вважав, що військовим комісаріатом не надано повноважень проводити аналіз відповідності посади, яку займала на момент звільнення особа, іншій актуальній посаді за критеріями назви, функціональності та організаційного рівня підрозділу в структурі органу;

- на момент розгляду справи пункт 6 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року №103, яким вносились зміни до Постанови №704, було скасовано і відновила дію попередня редакція Постанови №704, яка безпідставно не була враховано апеляційним судом;

- апеляційний суд не звернув увагу на те, що при останньому перерахунку пенсії відповідач не врахував всі складові грошового забезпечення позивача, право на які встановлено судовим рішеннями.

29. Відповідач у відзиві на касаційну скаргу просив рішення суду апеляційної інстанції залишити без змін.

V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ

30. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), виходить з такого.

Щодо права позивача на внесення до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року відомостей щодо розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати

31. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон №2262-ХІІ.

32. Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

33. Згідно з приписами частини першої статті 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

34. Положеннями частин другої - четвертої зазначеної статті закріплено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

35. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

36. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

37. 30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704, якою, зокрема затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

38. Відповідно до пункту 10 постанови №704, вона набирає чинності з 01 березня 2018 року.

39. Пунктом 4 постанови № 704 (в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року) визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

40. У свою чергу, у примітці 1 Додатку 1 до постанови № 704 закріплено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.

41. У примітці Додатку 14 до Постанови № 704 визначено, що оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли розмір окладу визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.

42. Водночас, 24 лютого 2018 року набула чинності постанова № 103, якою пункт 4 Постанови № 704 викладено в новій редакції, яка передбачає, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

43. Станом на час прийняття постанови № 704, пункт 4 зазначеної постанови передбачав, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

44. Своєю чергою додатки 1, 12, 13, 14 до пункту 4 постанови № 704 містять примітки, у яких в якості розрахункової величини зазначений розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року).

45. У додатках 1 та 14 до постанови № 704 у вигляді таблиці зазначені відповідні тарифні коефіцієнти. Вказані додатки також мають примітки пояснювального характеру. Зокрема, у цих примітках наведена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, в залежності від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків. У цих примітках норми права не містяться.

46. Тобто вказані додатки до пункту 4 постанови № 704 дублювали положення пункту 4 постанови № 704 в частині зазначення розрахункової величини - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року).

47. Згодом постановою № 103 внесено зміни до постанови № 704 та пункт 4 викладено в новій редакції, а саме: виключено вимогу щодо обрахування посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями виходячи із розрахункової величини «розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року)», вказавши цю розрахункову величину як «розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року».

48. Однак зміст приміток до додатків 1 та 14 до постанови № 704 не було приведено у відповідність з нормою пункту 4 цієї постанови.

49. Проте, неприведення Кабінетом Міністрів України приміток до додатків 1, 12, 13, 14 Постанови № 704 у відповідність до змін, що були внесені в пункт 4 цієї ж Постанови, не може бути підставою для обчислення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням з використанням у якості розрахункової величини "розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року)".

50. При цьому, вказані недоліки були виправлені постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2020 року № 1038, яка застосовується з 01 жовтня 2020 року.

51. Так, примітки до додатка 1 викладено в такій редакції:

« 1. Посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються в порядку, встановленому пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704. У разі коли розмір окладу визначено у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище заокруглюються до 10 гривень.

2. Посадові оклади осіб рядового, сержантського і старшинського (осіб рядового і молодшого начальницького) складу встановлюються за 1 - 12 розрядами.

Посадові оклади за окремими посадами осіб рядового, сержантського і старшинського (осіб рядового і молодшого начальницького) складу понад 12 тарифний розряд визначаються керівниками державних органів.».

52. Примітки до додатка 14 викладено в такій редакції:

« 1. Оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються в порядку, встановленому пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704. У разі коли розмір окладу визначено у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище заокруглюються до 10 гривень.

2. Виплата військовослужбовцям окладів за військовими званнями "генерал-полковник", які присвоєні до 1 жовтня 2020 р., зберігається за ними у розмірах, встановлених законодавством.

3. Виплата військовослужбовцям окладів за військовими званнями "старший прапорщик", "старший мічман", "прапорщик", "мічман", "старшина", "головний корабельний старшина", які присвоєні до 1 жовтня 2020 р., зберігається за ними до завершення проведення переатестації у розмірах, встановлених законодавством.».

53. Поряд із цим Суд зазначає, що примітки за своїм змістом та призначенням є такими, що лише роз`яснюють механізм (формулу) обчислення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням.

54. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 06 вересня 2005 року № 870 були затверджені Правила підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України (далі - Правила №870), які визначають загальні підходи до підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України (постанов і розпоряджень), їх форму, структуру та техніко-юридичні особливості розроблення з урахуванням нормопроектувальної техніки.

55. За змістом пункту 20 Правил №870, у структурі проекту положення або іншого нормативно-правового акту, який передбачається затвердити постановою, в окремих випадках допускається, як виняток, застосування примітки (зноски) без нормативних положень.

56. Положеннями пункту 2.16 Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2005 року №34/5, також передбачено, що включення до нормативно-правових актів приміток не допускається, за винятком випадків, якщо необхідно дати визначення будь-якого суміжного поняття або помістити короткий коментар, що допоможе точніше зрозуміти положення, викладені в структурній одиниці нормативно-правового акта. Примітки не повинні містити норм права.

57. Тобто, примітка до нормативно-правового акту носить інформаційний характер та не може містити норм права.

58. Крім того, пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1774-VIII, який набрав чинності 01 січня 2017 року, встановлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

59. Велика Палата Верховного Суду в постанові від 11 грудня 2019 року у справі №240/4946/18 щодо застосування норм пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1774 зазначила, що після набрання чинності цим Законом положення нормативно-правових актів щодо обчислення виплат у процентному співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають.

60. З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що згідно з постановою № 704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.

61. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27 травня 2021 року у справі №520/5794/2020, від 10 вересня 2021 року у справі №480/5496/20, від 08 червня 2022 року у справі №1.380.2019.004323, від 09 червня 2022 року у справі №200/11472/20-а.

62. Отже, в цій частині спір апеляційним судом вирішено вірно.

Щодо тарифного розряду, який слід враховувати при перерахунку пенсії позивача.

63. Суди встановили, що позивач отримував пенсію, розраховану, виходячи із розміру посадового окладу 1520 грн. А вийшов на пенсію ОСОБА_1 з посади - начальника відділу оборонного планування організаційно-планового управління Тилу Збройних Сил України.

64. На виконання Постанови №704 та з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, наказом Міністерства оборони України №90 від 01 березня 2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

65. У додатках 1-22 до Наказу №90 посада начальника відділу у складі управління Тилу Збройних Сил України відсутня.

66. Проте, як вірно зазначив апеляційний суд, відповідно до Схеми співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, яка є Додатком 24 до Наказу №90 від 01 березня 2018 року, посадовий оклад, встановлений (обчислений) до 01 березня 2018 року в розмірі 1520-1599,99 грн, відповідає тарифному розряду "45", що встановлюються з 01 березня 2018 року відповідно до постанови №704.

67. Як передбачено у пункті 5 Постанови №704, керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати: посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами.

68. Згідно з пунктом 6 Постанови Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

69. Отже, посадовий оклад позивача, встановлений до 01 березня 2018 року в розмірі 1520 грн, відповідає тарифному розряду "45".

70. Позивач у касаційній скарзі зазначене не спростовує, а тому колегія суддів вважає правильним висновок апеляційного суду у цій частині.

Щодо вимог касатора про те, що апеляційний суд не звернув увагу, що при останньому перерахунку пенсії відповідач не врахував всі складові грошового забезпечення позивача, право на які встановлено судовим рішеннями

71. В межах цієї справи суд першої інстанції надав оцінку доводам сторін, зокрема відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві і позов задовольнив повністю. Серед іншого, судом першої інстанції зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві вчинити дії щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з основного розміру пенсії 70 відсотків грошового забезпечення з урахуванням розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з виплатою різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсійних виплат.

72. Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві подавало апеляційну скаргу на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 грудня 2019 року, проте ухвалою апеляційного суду від 17 лютого 2020 року зазначена скарга повернута заявнику.

73. Зазначене рішення суду першої інстанції переглядалось апеляційним судом за скаргою іншого відповідача - Київського міського військового комісаріату.

74. При цьому, мотивувальна та прохальні частини апеляційної скарги Київського міського військового комісаріату містять вимоги скасувати рішення суду першої інстанції лише в частині вимог до Київського міського військового комісаріату (а.с. 75 - 84, том 3).

75. На підставі статті 302 КАС України Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві до апеляційної скарги Київського міського військового комісаріату не приєднувалось.

76. За змістом статті 308 КАС України Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

77. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

78. В цьому випадку апеляційний суд не встановлював порушень норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, та/або неправильне застосування норм матеріального права щодо вимог позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві.

79. Таким чином, Верховний Суд дійшов висновку, що у зазначеній частині апеляційний суд безпідставно переглядав рішення суду першої інстанції та незаконно скасував його. Більше того, апеляційний суд не навів аргументів, на підставі яких скасував рішення суду першої інстанції в частині вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві.

80. З огляду на викладене, в зазначеній частині рішення суду першої інстанції підлягає залишенню в силі.

81. Відповідно до статті 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановив, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону

82. За вказаних обставин, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції в частині та залишення у зазначеній частині в силі рішення суду першої інстанції.

83. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 341 345 352 355 356 КАС України, Суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 квітня 2020 року у справі №640/21192/18 в частині вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві - скасувати. У зазначеній частині рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 грудня 2019 року у справі №640/21192/18 - залишити в силі.

3. В іншій частині постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 квітня 2020 року у справі №640/21192/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач А.А. Єзеров

Суддя В.М. Кравчук

Суддя В.М. Шарапа