ПОСТАНОВА

Іменем України

20 березня 2020 року

Київ

справа № 759/7742/15-а

провадження № К/9901/1637/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, Київського міського військового комісаріату про зобов`язання надати довідку та здійснити перерахунок пенсії, за касаційною скаргою військової частини НОМЕР_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Шелест С.Б., Глущенко Я.Б., Пилипенко О.Є. від 15 березня 2016 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 , Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, Київського міського військового комісаріату про зобов`язання надати довідку та здійснити перерахунок пенсії, в якому, з урахуванням уточнень, просив:

- зобов`язати військову частину НОМЕР_1 подати до ІНФОРМАЦІЯ_1 довідку на ім`я ОСОБА_1 з перерахунку пенсії з 13 серпня 2012 року, з урахуванням у ній:

а) надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функцію, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів у розмірі до 100% з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавками за вислугу років;

б) надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки у розмірі до 70 %посадового окладу;

в) надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які проводять оперативно-розшукову діяльність, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність у розмірі до 50%;

г) надбавки за знання та використання іноземної мови військовослужбовцям розвідувальних органів, які займають посади, пов`язані з необхідністю знання та використання іноземної мови: однієї західноєвропейської у розмірі 10% посадового окладу з урахування окладу за військовим званням.

- зобов`язати Київський міський військовий комісаріат оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві документи для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 13 серпня 2012 року на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 ;

- виплатити різницю між фактично виплаченим розміром пенсії і розміром пенсії, що підлягає виплаті відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за період з 13 серпня 2008 року по 30 жовтня 2015 року.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 30 листопада 2015 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки рішень про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій Кабінетом Міністрів України не приймалось, а Міністерство оборони України не повідомляло Пенсійний фонд України про наявність нових підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям, тому у останнього були відсутні підстави для звернення до органів, уповноважених видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві не отримував відомостей про зміну розмірів грошового забезпечення позивача ОСОБА_1 , у зв`язку з запровадженням надбавок у розмірі 50%, 70%, 100%, а тому не мав підстав для їх врахування при обчисленні пенсії позивачу та відповідного перерахунку.

Посилання позивача на наказ Міністерства оборони України від 13 серпня 2012 року № 528 «Про затвердження Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України» суд визнав безпідставними, оскільки вказаний наказ до спірних відносин застосуванню не підлягає, так як прийнятий після звільнення позивача ОСОБА_1 з військової служби.

4. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2016 року постанову Святошинського районного суду м. Києва від 30 листопада 2015 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.

Зобов`язано військову частини НОМЕР_1 подати до ІНФОРМАЦІЯ_1 на ім`я ОСОБА_1 довідку з перерахунку пенсії починаючи з 15 грудня 2015 року, з урахуванням у ній розмірів надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів; надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки; надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які проводять оперативно-розшукову діяльність, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність.

У задоволенні решта позовних вимог відмовлено.

Позовні вимоги за період з 13 серпня 2012 рок по 14 грудня 2015 року залишено без розгляду.

5. Задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції, виходив з того, що згідно з наказом Міністерством оборони України від 13 серпня 2012 року № 528 «Про затвердження Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України» позивач має право на такі види грошового забезпечення, як: надбавка військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням; надбавка військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки, у розмірі до 70 відсотків посадового окладу; надбавка військовослужбовцям розвідувальних органів, які проводять оперативно-розшукову діяльність, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, у розмірі 50 відсотків посадового окладу.

Отже, відбулось фактичне збільшення розміру грошового забезпечення за посадою, яку займав позивач на час звільнення його з військової служби шляхом встановлення вказаних надбавок, а відтак колегія суддів приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання відповідача-1 надати довідку з перерахунку пенсії у зв`язку із додатковими видами грошового забезпечення. Вказані види грошового забезпечення установлені постановою Уряду, а тому доводи відповідачів про відсутність правових підстав для перерахунку є необґрунтовані.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, військова частина НОМЕР_1 звернулась із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2016 року та залишити в силі постанову Святошинського районного суду м. Києва від 30 листопада 2015 року.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу у лавах Збройних Сил України. Наказом начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України від 20 грудня 2002 року № 0204 позивач був звільнений з військової служби у запас з посади помічника начальника напрямку оперативного відділу військової частини НОМЕР_2 .

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У зв`язку з невключенням до грошового забезпечення позивача надбавок передбачених пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», як співробітнику розвідувальних органів, позивач неодноразово звертався до відповідачів із заявами про надання інформації щодо не включення таких надбавок та проханням включити їх у розмір грошового забезпечення.

За результатами тривалого листування, відповідачами повідомлено позивача про відсутність правових підстав для такого перерахунку. Підставою для відмови слугувала відсутність рішень Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців.

Міністерством оборони України прийнято наказ від 13 серпня 2012 рок № 528 «Про затвердження Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України»», яким прирівняно займану позивачем до звільнення до посади офіцера військової частини НОМЕР_1 , яка є такою, на яку покладено здійснення розвідувальної роботи та згідно пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 передбачені надбавки.

ОСОБА_1 звертався до військової частини НОМЕР_1 із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії у зв`язку з введенням постановою Кабінету Міністрів України № 1294 нових додаткових видів грошового забезпечення для військовослужбовців розвідувальних органів МО України з посиланням на наказ Міністерства оборони України від 13 серпня 2012 року № 528, однак перерахунок пенсії позивача з урахуванням надбавок визначених пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 не був проведений.

8. Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що єдиною підставою для перерахунку пенсій є рішення виключно Кабінету Міністрів України, яким змінюється розмір грошового забезпечення військовослужбовців. Останнім рішенням Кабміну про зміну грошового забезпечення військовослужбовців є постанова Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відповідно до якої позивачу був здійснений перерахунок пенсії. Після даної постанови рішення Кабінетом Міністрів України не приймалося а отже, підстав для проведення перерахунку пенсій не виникало.

10. ОСОБА_1 подано відзив на касаційну скаргу військової частини НОМЕР_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2016 року.

11. Відзиву на касаційну скаргу військової частини НОМЕР_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2016 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у м. Києві та Київським міським військовим комісаріатом не подано.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

12. Правове регулювання відносин між державою і громадянами України, які перебували на військовій службі, та мають право на пенсію здійснює Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

13. Згідно із частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

14. Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

15. Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», яка набрала чинності з 1 січня 2008 року, визначено нові види грошового забезпечення військовослужбовців.

16. Відповідно до пункту 5 постанови № 1294 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати: надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки, військовослужбовцям Управління державної охорони, які забезпечують державну охорону органів державної влади та посадових осіб України - в розмірі до 70 відсотків посадового окладу; надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.

17. Частина 7 статті 21 Закону України «Про розвідувальні органи України» передбачає, що положення, передбачені цією статтею, а саме заходи соціального захисту, грошове забезпечення (оплата праці) співробітників усіх розвідувальних органів України, поширюються також на колишніх співробітників розвідувальних органів України і підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності цим Законом, та які потребують такого захисту в зв`язку з їхньою попередньою діяльністю.

18. На виконання вказаних вимог закону, з метою поширення заходів соціального захисту на колишніх військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності цим Законом, стосовно включення до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсій надбавок, передбачених пунктом 5 постанови Кабміну № 1294, наказом Міноборони України від 13 серпня 2012 року № 528 затверджено Перелік відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України».

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

19. Судом встановлено, що посада помічника начальника напрямку оперативного відділу військової частини НОМЕР_2 , згідно наказу Міністерства оборони України від 13 серпня 2012 року № 528, увійшла до переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України».

20. Даним наказом передбачено надання командиром військової частини НОМЕР_1 у разі виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій інформації до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів про середні розміри надбавок, передбачених пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсій за відповідними посадами, зазначеними у Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України».

21. Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до пункту 1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

22. Згідно із пунктом 2 Порядку № 45 на підставі рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв`язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям; Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки); головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

23. Відповідно до пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

24. За приписами пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402), про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

25. Відповідно до пункту 2.13 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 31 грудня 2014 року № 937, на військову частину НОМЕР_1 покладаються: правильне і своєчасне визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби з військової частини НОМЕР_1 та підпорядкованих їй військових частин, та членам їх сімей, а також у разі прибуття на постійне проживання в Україну осіб з числа співробітників розвідувальних органів, звільнених з військової служби, та членів їх сімей з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про розвідувальні органи України»; оформлення та подання через обласні військові комісаріати до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення осіб з числа співробітників розвідувальних органів, звільнених з військової служби, та членів їх сімей.

26. Зважаючи на те, що посада позивача, яку він займав перед звільненням прирівняна до відповідної посади військової частини НОМЕР_1 , а тому у відповідача наявний обов`язок щодо надання відповідної довідки позивачу для перерахунку пенсії.

27. Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією висловленою Верховним Судом у постановах від 31 липня 2019 року у справі № 522/18053/15-а, від 10 жовтня 2019 року у справі № 522/17864/15-а та від 23 грудня 2019 року у справі № 522/17840/15-а.

28. Надані відповідачем до касаційної скарги ухвали Вищого адміністративного суду України від 31 березня 2015 року та від 9 квітня 2015 року не можуть бути прийняті до уваги, оскільки у цих справах позивачі звернулися до суду із позовами, відповідно, у січні 2012 року та в серпні 2011 року, тобто раніше ніж наказом Міноборони України від 13 серпня 2012 року № 528 затверджено Перелік відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України». У зазначеній же справі позивач звернувся із позовом у травні 2015 року, тобто значно пізніше дати видання зазначеного наказу Міноборони і посада, яку перед звільненням займав позивач, віднесена до посад, на яку покладалося здійснення розвідувальної діяльності.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

29. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанції є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; у ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Керуючись статтями 341 345 349 350 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу військової частини НОМЕР_1 залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2016 року без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідачН.В. Коваленко

судді Я.О. Берназюк

І.В. Желєзний