ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2021 року

м. Київ

справа №805/2251/17-а

адміністративне провадження №К/9901/51336/18

Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Хохуляка В.В.,

суддів - Бившевої Л.І., Ханової Р.Ф.,

розглянув в попередньому судовому засіданні справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Норд» до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, про зобов`язання повернути помилково сплачений податок на нерухоме майно, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.02.2018 (головуючий суддя - Компанієць І.Д., судді: Казначеєва Е.Г., Ястребова Л.В.) у справі №805/2251/17-а.

встановив:

Публічне акціонерне товариство «Норд» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, про зобов`язання повернути помилково сплачений податок на нерухоме майно у розмірі 264 968,77 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28.11.2017 позов задоволено. Зобов`язано Головне управління Державної фіскальної служби у Донецькій області повернути на рахунок позивача борг помилково сплаченого податку на нерухоме майно у розмірі 264968,77грн.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.02.2018 постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28.11.2017 скасовано та прийнято нове рішення про часткове задоволення позову. Зобов`язано Головне управління Державної фіскальної служби у Донецькій області скласти висновок про повернення на рахунок Публічного акціонерного товариства «Норд» помилково сплаченого податку на нерухоме майно у розмірі 264968,77грн. та подати його для виконання Головному управлінню Державної казначейської служби України у Донецькій області. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду апеляційної інстанції, Головне управління Державної фіскальної служби у Донецькій області оскаржило його у касаційному порядку.

У касаційній скарзі відповідач просить скасувати постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.02.2018 та прийняти нове рішення, яким відмовити в позові повністю.

Так, в обґрунтування своїх доводів зазначає, що у відповідності до вимог абзацу 2 пункту 38.6 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України повернення надміру сплачених сум податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не є можливим.

Позивач не скористався своїм правом та не надав відзив на касаційну скаргу, що не перешкоджає розгляду даної касаційної скарги.

Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, Публічним акціонерним товариством «Норд» у 2015 році з метою своєчасної сплати своїх податкових зобов`язань та недопущення виникнення податкового боргу підприємством перераховано до контролюючого органу - Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з обслуговування великих платників у м. Донецьку міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 252 498,48 грн., помилково зазначивши код платежу - 18010100, замість - 18010400.

25.09.2015 Публічне акціонерне товариство «Норд» звернулось до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з обслуговування великих платників у м. Донецьку міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби із заявою в який просило раніше сплачений податок перекинути на належний код платежу (18010400).

Листом від 09.11.2015 за № 4724/10/28-03-20-03-13-3 позивача повідомлено про те, що СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС 06.10.2015 з метою належного виконання положень статті 43 Податкового кодексу України було сформовано висновок на перекид коштів № 6104-20 на суму 252 498,48 грн. Висновок було направлено до Департаменту фінансів Донецької області державної адміністрації для погодження проте цей висновок повернуто без погодження.

Лист Департаменту фінансів Донецької ОДА від 19.10.2015 свідчить, що департамент не має повноважень щодо погодження висновків стосовно повернення платникам податків помилково та /або надміру сплачених грошових зобов`язань до бюджету м. Донецька відповідно до пункту 9 частини 1 Порядку №787 та статті 69 та прикінцевих положень Бюджетного кодексу України.

Обліковою карткою ПАТ «Норд» підтверджено, що за позивачем обліковується переплата на загальну суму 264968,77 грн, з яких з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, складає: об`єкт жилої нерухомості - 252840,33 грн. (код платежу 18010100); об`єкт нежилої нерухомості - 12128,44 грн. (код платежу 18010400).

Наведене також підтверджується актом звіряння розрахунків за період 01.01.2015 - 18.10.2017.

02.02.2017 ПАТ «Норд» звернувся до ДПІ в Ленінському районі м. Донецька ГУ Міндоходів в Донецькій області про повернення боргу в загальному розмірі 264968,77 грн. на рахунок підприємства, проте відповіді на свій лист ПАТ «Норд» не отримало, що стало підставою для звернення до суду із даним позовом.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань передбаченні статтею 43 Податкового кодексу України.

Так, згідно з пунктом 43.2 статті 43 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Відповідно до пунктів 43.3 та 43.4 зазначеної вище статті обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

За приписами пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Згідно з приписами пункту 102.5 статті 102 Податкового кодексу України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 днів, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування. Тобто ПКУ встановлює строк позовної давності в 1095 днів.

Порядок взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань затверджено наказом Міністерства фінансів України №1146 від 15.12.2015 (далі Порядок №1146).

На підставі пункту 5 Порядку №1146 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Згідно з пунктом 6 Порядку №1146 в заяві платник вказує суму і вид помилково та/або надміру сплаченого платежу та визначає напрям(и) перерахування коштів, що повертаються, зокрема, на поточний рахунок платника податку в установі банку.

Відповідно до пункту 7 Порядку №1146 після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань (крім грошових зобов`язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.

Позивач перебуває на обліку в ДПІ в Ленінському районі м. Донецька ГУ Міндоходів в Донецькій області (м. Маріуполь Донецької області).

Відповідно до статті 19-3 Податкового Кодексу України державні податкові інспекції здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об`єктів оподаткування та об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.

Як визначено підпунктом 19-1.1.1 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.

Так, функції Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька Головного управління ДФС у Донецькій області, в тому числі щодо адміністрування податків, зборів та платежів перейшли до Головного управління ДФС у Донецькій області.

Отже, до повноважень ГУ ДФС у Донецькій області відносяться процедурні питання, що передують поверненню надміру та/або помилково сплачених коштів платникам податків органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до абзацу 2 пункту 38.6 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України нараховані та сплачені за період проведення антитерористичної операції суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до статті 266 цього Кодексу за об`єкти житлової та нежитлової нерухомості, розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення, та/або території проведення антитерористичної операції, не підлягають поверненню на поточний рахунок платника податку, не спрямовуються на погашення грошового зобов`язання (податкового боргу) з інших податків, зборів, не повертаються у готівковій формі за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку. До зазначених сум надміру сплачених грошових зобов`язань не застосовуються строки давності, встановлені статтею 102 цього Кодексу, крім сум надміру сплачених податкових зобов`язань платників податків, які припиняють свою діяльність.

Разом з тим, положення пункту 38.6 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, в даному випадку не застосовуються, оскільки спірна сума є помилково сплаченою, з огляду на невірне зазначення платником податку коду платежу - 18010100, замість - 18010400, що не заперечувалось відповідачем.

Таким чином, враховуючи що за письмовою заявою позивача про повернення надміру та/або помилково сплачених коштів відповідачем не здійснено будь-яких дій, передбачених статті 43 Податкового кодексу України, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про зобов`язання Головного управління ДФС у Донецькій області скласти висновок про повернення на рахунок ПАТ «Норд» помилково сплаченого податку на нерухоме майно у розмірі 264968,77 грн. та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

З огляду на викладене та враховуючи, що за правилами частини другої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази, судами першої та апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки судів про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі, не вбачається.

Керуючись статтями 341 343 349 350 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Касаційну Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області залишити без задоволення.

Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.02.2018 у справі №805/2251/17-а залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та не може бути оскаржена.

СуддіВ.В. Хохуляк Л.І. Бившева Р.Ф. Ханова