ПОСТАНОВА
Іменем України
16 квітня 2020 року
Київ
справа №815/868/17
касаційне провадження №К/9901/41687/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Хохуляка В.В.
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Кредитної спілки «Кредитінвест» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27.02.2017 (суддя Завальнюк І.В.) та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 24.05.2017 (головуючий суддя - Скрипченко В.О., судді: Золотніков О.С., Осіпова Ю.В.) у справі № 815/868/17 за позовом Кредитної спілки «Кредитінвест» до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Кредитна спілка «Кредитінвест» звернулася до адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області, в якому просила зобов`язати внести її до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Одеський окружний адміністративний суд постановою від 27.02.2017 позовні вимоги залишив без задоволення.
Одеський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 24.05.2017 залишив постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27.02.2017 без змін.
Кредитна спілка «Кредитінвест» звернулася до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, в якій просила скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27.02.2017 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 24.05.2017, ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.
В обґрунтування своїх вимог посилається на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, а саме: підпункту 14.1.121, пункту 14.1 статті 14, підпункту 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), статті 1 Закону України «Про громадські об`єднання» від 22.03.2012 № 4572-VI, частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на момент вирішення справи в судах попередніх інстанцій).
Зокрема, вказує на те, що установчі документи позивача, в тому числі: пункти 15, 22, 27 Статуту, повністю відповідають вимогам підпункту 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, оскільки свідчать про здійснення Кредитною спілкою «Кредитінвест» діяльності не з метою отримання прибутку, а задля задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та надання фінансових послуг за рахунок об`єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Також позивач зазначає, що сутність його діяльності, яка спрямована на задоволення суспільних, зокрема економічних потреб та інших інтересів, підтверджує наявність підстав для визнання Кредитної спілки «Кредитінвест» громадським об`єднанням у розумінні Закону України «Про громадські об`єднання» від 22.03.2012 № 4572-VI.
Переглядаючи оскаржені судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи на підставі встановлених фактичних обставин у справі правильність застосування судами норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено такі обставини.
Кредитна спілка «Кредитінвест» зареєстрована 14.06.2006 за № 15561020000020275 та на підставі рішення Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси від 21.07.2006 № 306/15-0 внесена до Реєстру неприбуткових організацій та установ.
Відповідно до підпункту 1.1 Статуту позивача Кредитна спілка «Кредитінвест» заснована і діє згідно з рішенням Установчих Загальних Зборів (протокол від 01.06.2006 № 1) на підставі Законів України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послу», «Про кредитні спілки», «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом», інших законів України та виданих відповідно до них нормативно-правових актів.
Згідно зі Свідоцтвом про реєстрацію фінансової установи КС № 832 від 25.09.2007 Кредитна спілка «Кредитінвест» зареєстрована як фінансова установа відповідно до Розпорядження Держфінпослуг від 25.09.2007 № 8032.
Державна податкова інспекція у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області листом від 28.07.2017 № 3780/10/15-54-12-03 повідомила Кредитну спілку «Кредитінвест» про необхідність приведення установчих документів у відповідність до пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України та надання у місячний строк з дня отримання запиту відповіді щодо відповідності неприбуткової організації встановленим вимогам та завірених копій установчих документів. Вказаним листом позивача також попереджено, що у разі відповідності установчих документів вимогам пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України організацію буде включено до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій.
У відповідь на вказаний лист Кредитна спілка «Кредитінвест» надіслала на адресу податкового органу лист від 28.12.2016 № 28/1, в якому повідомила Державну податкову інспекцію у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про те, що Спілка є неприбутковою організацією, установчі документи якої відповідають вимогам Закону України «Про громадські об`єднання» та Податковому кодексу України. Крім того, позивач повідомив про внесення змін до Статуту (затверджено протоколом загальних зборів від 23.12.2016 № 13) та приведення його у відповідність до вимог пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України. При цьому Кредитною спілкою «Кредитінвест» було надіслано на адресу відповідача реєстраційну заяву за формою 1-РП та копію опису про проведення реєстраційної дії - змін до установчих документів.
За результатами розгляду вказаних документів Державна податкова інспекція у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області листом від 18.01.2017 № 559/10/15-51-12-03 повідомила Кредитну спілку «Кредитінвест» про неможливість визнання її неприбутковою організацією у розумінні Податкового кодексу України та відсутність підстав для включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій.
В обґрунтування своєї позиції контролюючий орган зазначив, що утворення кредитної спілки в порядку, визначеному Законом України «Про кредитні спілки», виключає дотримання вимог, встановлених підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, стосовно одночасної відповідності умовам щодо створення кредитної спілки в порядку, визначеному вказаним Законом, та заборони в установчих документах розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників) членів такої організації, працівників, членів органів управління та пов`язаних з ними осіб.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, керувався тим, що діяльність позивача не відповідає сутності поняття «некомерційна діяльність неприбуткових установ». Крім того, отриманий саме від комерційної діяльності дохід кредитні спілки розподіляють між членами такої спілки.
З 1 січня 2015 року Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII Податковий кодекс України викладено у новій редакції та змінено порядок оподаткування податком на прибуток підприємств, у тому числі неприбуткових підприємств, установ та організацій.
Кредитні спілки не були включені до визначеного статтею 133 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла з 01.01.2015 до 13.08.2015) переліку установ та організацій, які не є платниками податку на прибуток після їх внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII (набрав чинності 13.08.2015) розширено перелік суб`єктів господарювання - неприбуткових підприємств, установ та організацій, які не є платниками податку на прибуток підприємств, а також змінено порядок їх оподаткування податком на прибуток.
За змістом підпункту 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII) неприбуткові підприємства, установи та організації - неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу.
Підпунктом 133.1.1 пункту 133.1 статті 133 Податкового кодексу України (в редакції зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII) встановлено, що платниками податку на прибуток підприємств - резидентами є суб`єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 цієї статті.
Відповідно до пункту 133.4 Податкового кодексу України не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.
Підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України (в редакції зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 № 1797-VIII, що набрали чинності з 01.01.2017) визначено, що неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об`єднання та асоціації об`єднань співвласників багатоквартирних будинків;
внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Відповідно до підпункту 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України (в редакції зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII) доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Згідно із підпунктом 133.4.5 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України (в редакції зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII) порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України.
За змістом підпункту 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України (в редакції зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII) до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені: громадські об`єднання, спілки, асоціації та інші об`єднання юридичних осіб, інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.
Також Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII підрозділ 4 «Особливості справляння податку на прибуток підприємств» розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктами 34 та 35, відповідно до яких установлено, що до затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - новий Реєстр неприбуткових установ та організацій) діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 № 37.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», не підлягають виключенню з цього Реєстру до 1 січня 2017 року (згідно зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 № 1797-VIII, цей строк продовжено до 01 липня 2017 року).
Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, включаються контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій. За бажанням неприбуткової організації вона може подати до контролюючого органу копії установчих документів.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов`язані до 1 січня 2017 року (згідно зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 № 1797-VIII, цей строк продовжено до 01 липня 2017 року) привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, після 1 січня 2017 року (згідно зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 № 1797-VIII, цей строк продовжено до 01 липня 2017 року) виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 № 440.
Пунктом 7 вказаного Порядку визначено вимоги, на відповідність яким контролюючий орган перевіряє організації при включенні їх до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Такі вимоги узгоджуються з вимогами, передбаченими підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України.
Системний аналіз визначених положень дає підстави для висновку про те, що неприбуткові підприємства, установи та організації, які станом на 13.08.2015 - день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII були внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій не підлягали виключенню з нього до 01.07.2017; ті, які на цей же час були внесені до Реєстру й відповідали вимогам пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, - включались контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій, а ті, які були внесені до Реєстру, але не відповідали вимогам пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, - з метою включення до нового Реєстру зобов`язані були до 01.07.2017 привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу й лише у випадку невчинення таких дій вони з 01.07.2017 підлягали виключенню контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, станом на 13.08.2015 Кредитна спілка «Кредитінвест» була внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Однак, підставою для відмови контролюючого органу включити позивача до нового Реєстру станом на 18.01.2017 слугували висновки відповідача про те, що надані Кредитною спілкою «Кредитінвест» у грудні 2016 року документи щодо внесення змін до установчих документів не підтверджують відповідність позивача ознакам неприбуткової організації.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 № 2908-III кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об`єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об`єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 7 Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 № 2908-III кредитна спілка діє на основі статуту, що не суперечить законодавству України.
Статтею 8 Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 № 2908-III визначено порядок набуття кредитною спілкою статусу фінансової установи та ліцензування окремих видів діяльності кредитної спілки.
Зокрема встановлено, що надання кредитній спілці статусу фінансової установи здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Уповноважений орган) відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Уповноваженого органу. Надання кредитній спілці статусу фінансової установи здійснюється шляхом внесення відповідного запису до державного реєстру фінансових установ. Уповноважений орган видає кредитній спілці свідоцтво про реєстрацію фінансової установи за формою, встановленою Уповноваженим органом.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, згідно з положеннями пункту 22 Статуту Кредитної спілки «Кредитінвест», які узгоджуються з частиною третьою статті 21 Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 № 2908-III, нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів шляхом його спрямування на поповнення капіталу та резервів.
При цьому, як встановлено судами попередніх інстанцій, пункт 2.1 Статуту Кредитної спілки «Кредитінвест» передбачає, що вона створена з метою надання фінансових послуг. Більше того, позивачу згідно зі свідоцтвом КС № 832 від 25.09.2007 надано статус фінансової установи.
Згідно з наведеними у пунктах 1 та 5 частини першої статті 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 № 2664-III термінами: фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг; фінансова послуга - це операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.
Відповідно до пункту 26 частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 14.10.2014 № 1702-VII неприбуткові організації - це юридичні особи (крім державних органів, органів державного управління та установ державної і комунальної власності), що не є фінансовими установами, створені для провадження наукової, освітньої, культурної, оздоровчої, екологічної, релігійної, благодійної, соціальної, політичної та іншої діяльності з метою задоволення потреб та інтересів громадян у межах, визначених законодавством України, без мети отримання прибутку.
За таких обставин у сукупності, суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що Кредитна спілка «Кредитінвест» як фінансова установа, яка займається наданням фінансових послуг, у розумінні положень підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України не є утвореною та зареєстрованою в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.
Враховуючи, що за правилами частини другої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази, а суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушення норм процесуального права, які б могли вплинути на встановлення дійсних обставин справи, Верховний Суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги Кредитної спілки «Кредитінвест» без задоволення, а оскаржуваних судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.
Керуючись частиною другою розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ» від 15.01.2020 № 460-IX, статтями 341 349 350 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Кредитної спілки «Кредитінвест» залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27.02.2017 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 24.05.2017 у справі № 815/868/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Судді Верховного Суду: Т.М. Шипуліна
Л.І. Бившева
В.В. Хохуляк