ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2021 року
м. Київ
справа № 816/1991/16
адміністративне провадження № К/9901/39539/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
розглянув у попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бурат-Агро» до Полтавської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Полтавської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 3 лютого 2017 року (суддя Єресько Л.О.) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2017 року (судді: Григоров А.М. (головуючий), Подобайло З.Г., Тацій Л.В.) у справі № 816/1991/16.
У С Т А Н О В И В:
І. Суть спору
Короткий зміст позовних вимог
1. Товариство з обмеженою відповідальністю «Бурат-Агро» (далі - позивач, ТОВ «Бурат-Агро») звернулось до суду з позовом до Полтавської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області (далі - відповідач, контролюючий орган, Полтавська ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень: № 0001251625 від 03.08.2016 про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість в розмірі 825,00 грн та нарахування штрафних санкцій в розмірі 412,50 грн, № 0005631625 від 23.11.2016, яким зменшено ТОВ «Бурат-Агро» розмір від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду в сумі 34 009,00 грн, № 0005621625 від 23.11.2016, яким зменшено ТОВ «Бурат-Агро» розмір від`ємного значення що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду в сумі 3 344 214,00 грн.
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення були прийняті контролюючим органом всупереч та не у відповідності до вимог чинного податкового законодавства, оскільки відповідач зробив висновки про порушення позивачем чинного податкового законодавства не обґрунтовані посиланням на відповідні обставини.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 3 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2017 року, адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення: від 03.08.2016 № 0001251625, яким ТОВ «Бурат-Агро» збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: податок на додану вартість в загальному розмірі 1 237,50 грн, з яких за основним платежем - 825,00 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями - 412,50 грн, від 23.11.2016 № 0005631625, яким зменшено ТОВ «Бурат-Агро» розмір від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду в сумі 34 009,00 грн, від 23.11.2016 № 0005621625, яким зменшено ТОВ «Бурат-Агро» розмір від`ємного значення що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду в сумі 3 344 214,00 грн.
4. Суд першої інстанції, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що контролюючий орган приймаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення діяв всупереч та не у відповідності до вимог чинного податкового законодавства, оскільки відповідачем не було доведено порушення позивачем вимог чинного податкового законодавства, а висновки контролюючого органу викладені в акті перевірки не відповідають дійсним обставинам справи та ґрунтуються на припущеннях відповідача щодо порушень позивачем вимог законодавства.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погодившись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, Полтавська ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області подала касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 3 лютого 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2017 року та прийняти рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ТОВ «Бурат-Агро» у повному обсязі.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
6. Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що у відповідності до протоколу № 3 від 01.03.2016 на загальних зборів учасників ТОВ «Украгросоюз КСМ» прийнято рішення про припинення ТОВ «Украгросоюз КСМ» шляхом реорганізації, а саме: приєднання до ТОВ «Бурат-Агро» та визнання ТОВ «Бурат-Агро» правонаступником ТОВ «Украгросоюз КСМ».
Згідно з передавальним актом приймання-передачі майна, прав та обов`язків ТОВ «Украгросоюз КСМ» в результаті приєднання до ТОВ «Бурат-Агро» від 04.05.2016, ТОВ «Бурат-Агро» прийняло на свій баланс, поряд з іншими активами та пасивами ТОВ «Украгросоюз КСМ», податковий кредит по рослинництву в сумі 3 344 215,18 грн та податковий кредит по іншій декларації в сумі 35 66,000 грн. У рядку 21 податкової декларації з ПДВ (скорочена) спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства за квітень 2016 року ТОВ «Украгросоюз КСМ» відображено суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, в розмірі 3 379 873,00 грн.
17.06.2016 ТОВ «Бурат-Агро» було подано до Решетилівського відділення Полтавської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області податкову декларацію з ПДВ (скорочена) спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства за травень 2016 року до значення рядка 21 якої включено від`ємне значення ПДВ на загальну суму 3 379 873,00 грн. 19.07.2016 головним державним ревізором-інспектором Решетилівського відділення Полтавської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість (скороченій) спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства за травень 2016 року, за результатами якої складено акт від 19.07.2016 № 40/15/30152327.
Згідно з висновками вказаного акта від 19.07.2016 № 40/15/30152327 під час перевірки встановлено порушення: пункту 198.6 статті 198, пункту 209.2 статті 209, пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, що призвело до заниження ПДВ по операціях з сільськогосподарськими товарами/послугами (крім операцій із зерновими та технічними культурами та операцій з продукцією тваринництва), що підлягають сплаті до бюджету на 825,00 грн; пункту 30.1 статті 30, пункту 198.6 статті 198, пункту 209.2 статті 209, пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, у зв`язку із порушенням умов застосування податкової пільги підлягає стягненню до бюджету 825,00 грн; пункту 198.6 статті 198, пункту 209.2 статті 209, пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, що призвело до завищення від`ємного значення ПДВ по операціях із зерновими та технічними культурами, що підлягають сплаті до державного бюджету та перерахуванню на спеціальний рахунок в сумі 3 344 214,00 грн; пункту 198.6 статті 198, пункту 209.2 статті 209, пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, що призвело до завищення від`ємного значення ПДВ по операціях із зерновими та технічними культурами, що підлягають сплаті до державного бюджету та перерахуванню на спеціальний рахунок в сумі 34 009,00 грн.
До таких висновків перевіряючий дійшов у зв`язку із тим, що згідно з поданою ТОВ «Бурат-Агро» скороченою декларацією з ПДВ за квітень 2016 року сума від`ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду (рядок 21 декларації) становить 12 479 383,00 грн, в т.ч. за операціями із зерновими та технічними культурами (рядок 14 таблиці № 1 додатка ДС10 до декларації за квітень 2016 року) в сумі 12 041 995,00 грн, за операціями із продукцією тваринництва (рядок 14 таблиці № 2 додатка ДС10 до декларації за квітень 2016 року) в сумі 437 388,00 грн. Також відсутнє від`ємне значення за операціями з іншими СГ товарами/послугами (рядок 14 таблиці № 3 додатка ДС10 до декларації за квітень 2016 року становить 0). В період з 19.05.2016 по 20.06.2016 уточнюючі розрахунки до декларації з ПДВ за квітень 2016 року на збільшення від`ємного значення, яке зараховується до складу податкового кредиту травня 2016 року не подавалися та від`ємне значення не збільшувалось. У зв`язку із цим, встановлено завищення від`ємного значення ПДВ по операціях із зерновими та технічними культурами (таблиця № 1 додатка ДС10 до декларації за травень 2016 року) на 3 344 214,00 грн. Також встановлено завищення від`ємного значення ПДВ по операціях із сільськогосподарськими товарами/послугами (крім операцій із зерновими та технічними культурами та операцій з продукцією тваринництва) в сумі 34 009,00 грн та встановлено заниження ПДВ до сплати в бюджет в сумі 825,00 грн, занижено суму ПДВ, яка спрямовується на спеціальний рахунок суб`єкта спеціального режиму оподаткування/поточний рахунок сільськогосподарського підприємства, яке не обрало спеціальний режим оподаткування в сумі 825,00 грн.
На підставі акта перевірки від 19.07.2016 № 40/15/30152327 Решетилівським відділенням Полтавської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області 03.08.2016 прийнято податкові повідомлення-рішення: № 0001241625 про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість за податковим зобов`язанням в розмірі 825,00 грн та нарахування штрафних санкцій в розмірі 412,50 грн, № 0001251625 про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість за податковим зобов`язанням в розмірі 825,00 грн та нарахування штрафних санкцій в розмірі 412,50 грн, № 0001261625, яким зменшено ТОВ «Бурат-Агро» розмір від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, в сумі 34 009,00 грн та застосовано штрафні санкції (штраф) в розмірі 17 004,50 грн; № 0001271625, яким зменшено ТОВ «Бурат-Агро» розмір від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, в сумі 3 344 214,00 грн та застосовано штрафні санкції (штраф) в розмірі 1 672 107,00 грн.
Рішенням ГУ ДФС у Полтавській області від 11.10.2016 № 5093/10/16-31-10-05-11 про результати розгляду скарги ТОВ «Бурат-Агро»: залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 03.08.2016 № 0001251625, скасовано податкове повідомлення-рішення Полтавської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області (Решетилівське відділення) від 03.08.2016 № 0001241625, скасовано податкове повідомлення-рішення Полтавської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області (Решетилівське відділення) від 03.08.2016 № 0001261625 в частині визначення штрафної санкції в розмірі 17 004,50 грн, а в іншій залишено без змін, скасовано податкове повідомлення-рішення Полтавської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області (Решетилівське відділення) від 03.08.2016 № 0001271625 в частині визначення штрафної санкції в розмірі 1 672 107,00 грн, а в іншій залишено без змін.
На підставі рішення ГУ ДФС у Полтавській області від 11.10.2016 № 5093/10/16-31-10-05-11 Полтавською ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області (Решетилівське відділення) прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.11.2016 № 0005631625, яким зменшено ТОВ «Бурат-Агро» розмір від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду в сумі 34 009,00 грн та податкове повідомлення-рішення від 23.11.2016 № 0005621625, яким зменшено ТОВ «Бурат-Агро» розмір від`ємного значення що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду в сумі 3 344 214,00 грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що в податкову декларацію з ПДВ (скорочена) за травень 2016 року ТОВ «Бурат-Агро» в рядок 16.1 перенесено значення 35 659,00 грн та відображено в рядку 21 різницю від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, тобто 35 659,00 грн, й позитивного значення травня в сумі 1 650,00 грн, що відповідно до додатку 10 декларації склало суму 34 009,00 грн. При перенесенні ТОВ «Бурат-Агро» до ТОВ «Украгросоюз КСМ» в сумі 35 659,00 грн у ТОВ «Бурат-Агро» виникло податкове зобов`язання згідно з додатком 10 до декларації за травень 2016 року (скороченої) в сумі 1 650,00 грн, та сплачено до бюджету у розмірі 825,00 грн (50 % від загальної суми 1 650,00 грн ПДВ с/г підприємств за операціями с/г товарами/послугами, який підлягає сплаті до бюджету).
Контролюючим органом податковим повідомленням-рішенням від 03.08.2016 № 0001251625 донараховано грошове зобов`язання в сумі 825,00 грн - 50 % від загальної суми 1 650,00 грн встановленого контролюючим органом заниження платником ПДВ с/г підприємств за операціями с/г товарами/послугами, який підлягає сплаті до бюджету, та застосовано штрафні санкції в сумі 412,50 грн - 50 % від суми визначеного податкового зобов`язання, враховуючи повторність вчиненого платником порушення (акт перевірки від 16.09.2014 № 7/22/30152327 та податкове повідомлення-рішення від 29.09.2014 № 0001692201.
У рядку 21 податкової декларації з ПДВ (скорочена) спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства за квітень 2016 року ТОВ «Украгросоюз КСМ» відображено суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, в розмірі 3 379 873,00 грн. ТОВ «Бурат-Агро» подано до Решетилівського відділення Полтавської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області податкову декларацію з ПДВ (скорочена) спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства за травень 2016 року, до значення рядка 21 якої включено від`ємне значення ПДВ на загальну суму 3 379 873,00 грн. Зазначене збільшення від`ємного значення у рядку 21 податкової декларації з ПДВ (скороченої) за травень 2016 року пов`язане із передачею на баланс ТОВ «Бурат-Агро» всіх активів і пасивів (в тому числі податковий кредит по рослинництву в сумі 3 344 215,18 грн та податковий кредит по іншій декларації в сумі 35 660,00 грн) ТОВ «Украгросоюз КСМ», яке реорганізоване шляхом приєднання до ТОВ «Бурат-Агро».
Судами встановлено, що відбулася реорганізація ТОВ «Украгросоюз КСМ» шляхом приєднання до ТОВ «Бурат-Агро» з подальшим переходом майна, прав та обов`язків до правонаступника - ТОВ «Бурат-Агро». Вказане підтверджується протоколом № 3 від 01.03.2016 загальних зборів учасників ТОВ «Украгросоюз КСМ», Статутом ТОВ «Бурат-Агро» в новій редакції, затвердженій рішенням загальних зборів учасників від 22.08.2016 № 25, передавальним актом приймання-передачі майна, прав та обов`язків ТОВ «Украгросоюз КСМ» в результаті приєднання до ТОВ «Бурат-Агро» від 04.05.2016. Згідно з передавальним актом приймання-передачі майна, прав та обов`язків ТОВ «Украгросоюз КСМ» в результаті приєднання до ТОВ «Бурат-Агро» від 04.05.2016 ТОВ «Бурат-Агро» прийняло на свій баланс податковий кредит по рослинництву в сумі 3 344 215,18 грн та податковий кредит по іншій декларації в сумі 35 660,00 грн.
Стосовно доводів відповідача про відсутність законодавчо встановленого механізму перенесення сум від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, яка обліковується у податковій декларації з ПДВ платника податку, що реорганізовується, до податкової звітності з ПДВ платника податку - правонаступника, суди зазначили наступне.
Вказане питання не було врегульовано у Податковому кодексі України, до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 № 1797-VIII, яким статтю 198 Податкового кодексу України доповнено пунктом 198.7. Згідно з пунктом 198.7 статті 198 Податкового кодексу України сума від`ємного значення, що підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду платника, що реорганізується шляхом: приєднання, злиття, перетворення, - підлягає перенесенню до складу податкового кредиту правонаступника у наступному періоді після підписання передавального акта відповідно до законодавства; поділу, виділення, - підлягає перенесенню до складу податкового кредиту правонаступника пропорційно до отриманої частки майна згідно з розподільчим балансом у наступному періоді після підписання розподільчого балансу відповідно до законодавства.
Таке перенесення здійснюється в разі, якщо сума від`ємного значення, що підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду платника, що реорганізується, підтверджена документальною перевіркою контролюючого органу.
Таким чином, на даний час у пункті 198.7 статті 198 Податкового кодексу України чітко врегульовано питання перенесення сум від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, яка обліковується у податковій декларації з ПДВ платника податку, що реорганізовується, до податкової звітності з ПДВ платника податку - правонаступника.
Однак, у період реорганізації ТОВ «Украгросоюз КСМ» в результаті приєднання до ТОВ «Бурат-Агро» вказане право на перенесення сум від`ємного значення не було передбачено Податковим кодексом України.
Так, представниками позивача на підтвердження свої доводів було надано суду лист Державної податкової адміністрації України від 19.01.2011 № 661/6/16-1415 щодо надання відповіді ДК «Газ України», в якому роз`яснено, що правонаступник має право враховувати, прийняті за передавальним актом активи та зобов`язання, при визначенні своїх валових доходів та розрахунку своїх зобов`язань (податкового кредиту). Відповідачем було надано судам різні за змістом індивідуальні відповіді ДФС на звернення окремих юридичних осіб-платників податків з питань, пов`язаних із реорганізацією підприємств та наслідків у частині ПДВ, а саме: листи Державної фіскальної служби України від 04.12.2015 № 26060/6/99-99-19-03-02-15, від 28.12.2015 № 27919/99-99-19-03-02-15, від 18.07.2016 № 15369/6/99-99-15-03-02-15. Згідно із вказаними листами при реорганізації платника податку на додану вартість шляхом приєднання його до іншого платника податку на додану вартість сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, яка обліковується в податковій декларації з податку на додану вартість особи, якщо реорганізовується шляхом приєднання, до податкової звітності новоутвореної особи не переноситься.
Суди першої та апеляційної інстанції зазначили, що узагальнюючі податкові консультації ДФС з даного питання не приймалися. Також суди зазначили, що на момент перенесення сум від`ємного значення із податкової декларації з ПДВ за квітень 2016 року ТОВ «Украгросоюз КСМ» до податкової декларації з ПДВ (скорочена) спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства за травень 2016 року ТОВ «Бурат-Агро» Податковий кодекс України не містив будь-яких заборон стосовно такого перенесення. А при правонаступництві позивач отримав всі права та обов`язки реорганізованого підприємства. Крім того, контролюючим органом не було враховано положень статті 98 Податкового кодексу України.
Щодо доводів відповідача про відсутність документального підтвердження задекларованого позивачем податкового кредиту за травень 2016 року суди зазначили, що відповідач здійснив камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість (скороченій) спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства за травень 2016 року, за результатами якої складено акт від 19.07.2016 № 40/15/30152327. В межах камеральної перевірки податкової звітності з ПДВ за травень 2016 року ТОВ «Бурат-Агро» відповідачем будь-які первинні документи позивача не досліджувались. В свою чергу, сума від`ємного значення, що підлягала включенню до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду та повнота визначення податкового кредиту платника податків ТОВ «Украгросоюз КСМ» за період із 01.07.2014 по 18.03.2016 підтверджені документальними позаплановими виїзними перевірками, за результатами яких складено довідки ГУ ДФС у Полтавській області від 14.03.2016 № 131/16-31-14-01-15/31921729 та від 08.08.2016 № 261/16-31-14-01-15/31921729. Позивачем було надано суду первинні документи на підставі яких ТОВ «Украгросоюз КСМ» сформовано податковий кредит за період із 01.01.2016 по 30.04.2016.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що податковий кредит ТОВ «Украгросоюз КСМ» за період із січня по квітень 2016 року у спеціальних декларація формувався по першій події: попередній оплаті або при отриманні товарів під урожай 2016 року на понесені витрати. Так, ТОВ «Бурат-Агро» було прийнято від ТОВ «Украгросоюз КСМ» незавершене виробництво, на яке позивачем понесено витрати по придбанню насіння кукурудзи, соняшнику, ПММ, запасні частини, мінеральні добрива тощо. Згідно з розрахунком кредиторської заборгованості, яку сплатило ТОВ «Бурат-Агро» за ТОВ «Украгросоюз КСМ» сума сплати становить 8 710 795,91 грн та підтверджується платіжними дорученнями та банківськими виписками. Таким чином, до позивача за передавальним актом від ТОВ «Украгросоюз КСМ» разом із незавершеним виробництвом перейшло і право на формування податкового кредиту.
Також суди першої та апеляційної інстанції зазначили, що реорганізація підприємства передбачає вирішення ряд питань, зокрема в органах доходів і зборів. Так, у разі прийняття власником (власниками) або уповноваженим органом рішення про ліквідацію, у тому числі шляхом реорганізації, відповідно до чинного законодавства України для зняття з обліку платнику податків - юридичній особі слід дотриматись наступної процедури. Згідно з розділом 11 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588, платник податків зобов`язаний повідомляти контролюючі органи за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов`язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації). Юридичні особи, для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та відомості щодо яких не містяться в Єдиному державному реєстрі (у тому числі військові частини), зобов`язані подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такі документи: заяву про ліквідацію або реорганізацію платника податків за формою N 8-ОПП (додаток 14), дата якої фіксується в журналі за формою N 6-ОПП; оригінал довідки за формою N 4-ОПП; копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те установчими документами про припинення; копію розпорядчого документа про утворення комісії з припинення (ліквідаційної комісії). У зв`язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків контролюючі органи розпочинають та проводять процедури, передбачені цим розділом, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей): заяви за формою N 8-ОПП від платника податків, поданої згідно з пунктами 11.2 - 11.4 цього розділу; відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи; відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про припинення (закриття) відокремленого підрозділу; судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків. При отриманні першого з документів про ліквідацію або реорганізацію платників податків робиться запис у журналі за формою N 6-ОПП. При проведенні заходів, пов`язаних з ліквідацією або реорганізацією платника податків, контролюючі органи організовують та планують їх таким чином, щоб вимоги щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, були сформовані і отримані особою, відповідальною за погашення грошових зобов`язань або податкового боргу платника податків, не пізніше строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог. За результатами проведення відповідних заходів у зв`язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків, але не пізніше дня закінчення строку з`явлення кредиторами своїх вимог відповідальні працівники таких підрозділів (органів) вносять до Єдиного банку даних юридичних осіб або підтверджують інформацію щодо наявності/відсутності заборгованості зі сплати податків і зборів. У разі отримання документів згідно з пунктами 11.1 - 11.4 цього розділу та/або якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи, припинення (закриття) постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків, контролюючим органом приймається рішення про проведення (не проведення за підставами, встановленими пунктами 11.11 та 11.12 цього розділу) документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі. У разі прийняття рішення про припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення до завершення строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог, а також у день отримання запиту від суб`єкта державної реєстрації контролюючий орган передає до Єдиного державного реєстру: у разі відсутності грошових зобов`язань та/або податкового боргу - відомості про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів за формою N 30-ОПП; за наявності податкового боргу - відомості про узгодження плану реорганізації юридичної особи за формою N 31-ОПП або відомості про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів за формою N 30-ОПП (якщо план реорганізації юридичною особою до контролюючого органу не подавався або не був узгоджений контролюючим органом).
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ТОВ «Украгросоюз КСМ» була пройдена процедура зняття з обліку в органах доходів і зборів.
Під терміном складення підприємством нульового балансу мається на увазі підготовка та здача всього переліку необхідних для даного підприємства бухгалтерських та податкових звітів, серед яких не обов`язково може і бути присутнім сама форма бухгалтерського балансу. Тобто, коли мова йде про необхідність скласти нульовий баланс, складаються і здаються не тільки передбачені законодавством форми бухгалтерського балансу, що включають в себе безпосередньо Баланс Форма 1 (ф.1) і Звіт про прибутки та збитки Форма 2 (ф.2) , але ряд інших необхідних звітностей.
Оскільки ТОВ «Украгросоюз КСМ» було знято з обліку платників податків в податковому органі, відповідно вказаним підприємством здано так званий нульовий баланс, тобто весь перелік необхідних для даного підприємства бухгалтерських та податкових звітів, а отже податковий орган погодився із відображеними у звітності відомостями. Основні документи для встановлення правонаступності щодо майнових прав та обов`язків підприємства, що реорганізується шляхом перетворення, - це установчі документи (статут) підприємства-правонаступника та передавальний акт. Передавальний акт складається комісією з припинення юридичної особи після закінчення терміну для пред`явлення вимог кредиторів, включаючи їх задоволення чи відхилення. Акт затверджується засновниками юридичної особи або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, і повинен містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов`язань юридичної особи, що припиняється, а також щодо всіх її кредиторів і боржників, включаючи оспорювані сторонами зобов`язання. Форму передавального акта (на момент виникнення спірних відносин) законодавчо не встановлено, тому він складається на розсуд підприємств, що реорганізуються. На основі передавального акту правонаступником складається бухгалтерський баланс, в структурі якого відображаються активи і пасиви підприємства, що реорганізується шляхом перетворення.
Таким чином, контролюючий орган погодився із нульовим балансом ТОВ «Украгросоюз КСМ», зокрема із наявністю в останнього податкового кредиту, всі активи і пасиви якого без виключень, в тому числі й податковий кредит, прийняті на основі передавального акту правонаступником, відповідно повинен визнати право правонаступника на податковий кредит.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. В доводах касаційної скарги контролюючий орган цитує норми матеріального та процесуального права, перелічує порушення, які на його думку допущено позивачем та вказує на неврахування судами першої та апеляційної інстанцій окремих положень Податкового кодексу України, а також того, що на момент виникнення спірних правовідносин не існувало підстав для перенесення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, яка обліковується у податковій декларації з ПДВ платника податку, що реорганізовується, до податкової звітності з ПДВ платника податку - правонаступника, що у своїй сукупності призвело до неправильного застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушень норм процесуального права при прийнятті рішення.
8. Позивач надіслав заперечення на касаційну скаргу, в якому вказує на правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права та просить залишити скаргу без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанції без змін.
9. Касаційний розгляд справи проведено у попередньому судовому засіданні, відповідно до статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону від 3 жовтня 2017 року №2147-VІІІ, що діє з 15 грудня 2017 року).
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
10. Податковий кодекс України (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин):
10.1. Підпункт 14.1.181 пункту 14.1 статті 14.
Податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
10.2. Пункт 56.21 статті 56.
У разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
10.3. Підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
10.4. Підпункт 98.1.2 пункту 98.1, пункти 98.8, 98.9 статті 98.
Під реорганізацією платника податків у цій статті розуміється зміна його правового статусу, яка передбачає будь-яку з таких дій або їх поєднання злиття платників податків, а саме передача майна платника податків до статутних фондів інших платників податків, унаслідок чого відбувається ліквідація платника податків, який зливається з іншими.
У разі якщо платник податків, що реорганізується, має суми надміру сплачених грошових зобов`язань, такі суми підлягають заліку в рахунок його непогашених грошових зобов`язань або податкового боргу за іншими податками. Зазначена сума розподіляється між бюджетами та державними цільовими фондами пропорційно загальним сумам грошового зобов`язання або податкового боргу такого платника податків.
У разі якщо сума надміру сплачених грошових зобов`язань або невідшкодованих податків та зборів платника податків перевищує суму грошових зобов`язань або податкового боргу з інших податків, сума перевищення перераховується в розпорядження правонаступників такого платника податків пропорційно його частці в майні, що розподіляється, згідно з розподільним балансом або передаточним актом, а у разі отримання цілісного майнового комплексу державного або комунального підприємства в оренду чи концесію сума перевищення перераховується в розпорядження платника податків - орендаря чи концесіонера згідно з передаточним балансом або актом.
10.5. Пункт 198.3 статті 198.
Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
10.6. Пункти 200.1-200.4 статті 200.
Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов`язань, перераховує суми податку до бюджету.
При від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу - б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
10.7. Пункти 209.1, 209.2 статті 209.
Резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.
Позитивна різниця між сумою податкових зобов`язань звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту звітного (податкового) періоду, визначена: а) за операціями з сільськогосподарськими товарами/послугами (крім операцій із зерновими і технічними культурами та операцій з продукцією тваринництва) підлягає перерахуванню: до державного бюджету - у розмірі 50 відсотків; на спеціальні рахунки, відкриті сільськогосподарським підприємствам - суб`єктам спеціального режиму оподаткування в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, - у розмірі 50 відсотків; б) за операціями із зерновими і технічними культурами підлягає перерахуванню: до державного бюджету - у розмірі 85 відсотків; на спеціальні рахунки, відкриті сільськогосподарським підприємствам - суб`єктам спеціального режиму оподаткування в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, - у розмірі 15 відсотків; в) за операціями з продукцією тваринництва підлягає перерахуванню: до державного бюджету - у розмірі 20 відсотків; на спеціальні рахунки, відкриті сільськогосподарським підприємствам - суб`єктам спеціального режиму оподаткування в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, - у розмірі 80 відсотків.
10.8. Пункт 198.7 статті 198 (статтю 198 доповнено пунктом 198.7 згідно із Законом № 1797-VIII від 21.12.2016).
Сума від`ємного значення, що підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду платника, що реорганізується шляхом: приєднання, злиття, перетворення, - підлягає перенесенню до складу податкового кредиту правонаступника у наступному періоді після підписання передавального акта відповідно до законодавства; поділу, виділення, - підлягає перенесенню до складу податкового кредиту правонаступника пропорційно до отриманої частки майна згідно з розподільчим балансом у наступному періоді після підписання розподільчого балансу відповідно до законодавства.
Таке перенесення здійснюється в разі, якщо сума від`ємного значення, що підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду платника, що реорганізується, підтверджена документальною перевіркою контролюючого органу.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
11. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права (частина перша статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції Закону, що діяла до набрання чинності Закону України від 15.01.2020 № 460-ІХ «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ»).
12. Доводи касаційної скарги не містять інших обґрунтувань ніж ті, які були зазначені у запереченнях на адміністративний позов та в апеляційній скарзі, та з урахуванням яких суди першої та апеляційної інстанції вже надавали оцінку встановленим обставинам справи. У ході розгляду справи судами першої та апеляційної інстанції було надано належну оцінку доказам, наданих позивачем та зібраних судами на підставі статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції на час прийняття судами рішень).
13. Виходячи із системного аналізу вищевказаних норм права та встановлених судами першої та апеляційної інстанції обставин справи, підтверджених наявними в матеріалах справи доказами, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанції, що контролюючий орган приймаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення № 0001251625 від 03.08.2016, № 0005631625 від 23.11.2016, № 0005621625 від 23.11.2016 діяв всупереч та не у відповідності до вимог чинного податкового законодавства.
14. Щодо доводів відповідача, що на момент виникнення спірних правовідносин не було передбачено підстав для перенесення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, яка обліковується у податковій декларації з ПДВ платника податку, що реорганізовується, до податкової звітності з ПДВ платника податку - правонаступника, що, на думку відповідача, також підтверджується листами Державної фіскальної служби України від 04.12.2015 № 26060/6/99-99-19-03-02-15, від 28.12.2015 № 27919/99-99-19-03-02-15, від 18.07.2016 № 15369/6/99-99-15-03-02-15, колегія суддів зазначає наступне.
У справі, що розглядається судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що реорганізація ТОВ «Украгросоюз КСМ» відбулась шляхом приєднання до ТОВ «Бурат-Агро» з подальшим переходом майна, прав та обов`язків до правонаступника - ТОВ «Бурат-Агро» (процедура реорганізації ТОВ «Украгросоюз КСМ» шляхом приєднання до ТОВ «Бурат-Агро» відбулась у відповідності до вимог чинного законодавства, що не заперечується контролюючим органом), що серед іншого підтверджується: протоколом № 3 від 01.03.2016 загальних зборів учасників ТОВ «Украгросоюз КСМ», Статутом ТОВ «Бурат-Агро» (в новій редакції, затвердженій рішенням загальних зборів учасників від 22.08.2016 № 25), передавальним актом приймання-передачі майна, прав та обов`язків ТОВ «Украгросоюз КСМ» в результаті приєднання до ТОВ «Бурат-Агро» від 04.05.2016, згідно якого ТОВ «Бурат-Агро» прийняло на свій баланс відповідну суму податкового кредиту. ТОВ «Бурат-Агро» було подано до Решетилівського відділення Полтавської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області податкову декларацію з ПДВ (скорочена) спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства за травень 2016 року, до значення рядка 21 якої включено від`ємне значення ПДВ на загальну суму 3 379 873,00 грн. Зазначене збільшення від`ємного значення у рядку 21 податкової декларації з ПДВ (скороченої) за травень 2016 року пов`язане із передачею на баланс ТОВ «Бурат-Агро» всіх активів і пасивів (в тому числі податковий кредит по рослинництву в сумі 3 344 215,18 грн та податковий кредит по іншій декларації в сумі 35 660,00 грн) ТОВ «Украгросоюз КСМ», яке реорганізоване шляхом приєднання до ТОВ «Бурат-Агро».
Колегія суддів зазначає, що суди першої та апеляційної інстанції обґрунтовано зазначили, що згідно положень статті 104 Цивільного кодексу України передбачено такий спосіб припинення юридичної особи як реорганізація шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення. Згідно з цією нормою, у разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Наслідком реорганізації юридичної особи, в тому числі у спосіб приєднання, є передача всіх прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється, до юридичної особи-правонаступника.
Відповідно до підпункту 98.1.2 пункту 98.1 статті 98 Податкового кодексу України, під реорганізацією платника податків у цій статті розуміється зміна його правового статусу, яка передбачає будь-яку з таких дій або їх поєднання злиття платників податків, а саме передача майна платника податків до статутних фондів інших платників податків, унаслідок чого відбувається ліквідація платника податків, який зливається з іншими.
Положеннями пунктів 98.8 та 98.9 статті 98 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо платник податків, що реорганізується, має суми надміру сплачених грошових зобов`язань, такі суми підлягають заліку в рахунок його непогашених грошових зобов`язань або податкового боргу за іншими податками. Зазначена сума розподіляється між бюджетами та державними цільовими фондами пропорційно загальним сумам грошового зобов`язання або податкового боргу такого платника податків. У разі якщо сума надміру сплачених грошових зобов`язань або невідшкодованих податків та зборів платника податків перевищує суму грошових зобов`язань або податкового боргу з інших податків, сума перевищення перераховується в розпорядження правонаступників такого платника податків пропорційно його частці в майні, що розподіляється, згідно з розподільним балансом або передаточним актом, а у разі отримання цілісного майнового комплексу державного або комунального підприємства в оренду чи концесію сума перевищення перераховується в розпорядження платника податків - орендаря чи концесіонера згідно з передаточним балансом або актом.
Таким чином, враховуючи вказані положення чинного податкового законодавства, а також, що судами першої та апеляційної інстанції встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що ТОВ «Украгросоюз КСМ» припинено шляхом приєднання до ТОВ «Бурат-Агро», а згідно передавального акту приймання-передачі майна, майнових і немайнових прав та обов`язків ТОВ «Украгросоюз КСМ» - позивачу, як підприємству-правонаступнику, передано у тому числі й залишок від`ємного значення з податку на додану вартість, який включається до складу податкового кредиту наступних податкових періодів, колегія суддів зазначає про обґрунтованість висновків судів попередніх інстанцій щодо правомірності реалізації позивачем права, передбаченого статтею 98 Податкового кодексу України, на розпорядження невідшкодованими податками та зборами, переданими йому як правонаступнику під час реорганізації, шляхом декларування в декларації з податку на додану вартість за травень 2016 року від`ємного значення попередніх податкових періодів.
Щодо посилань контролюючого органу на вказані листи ДФС України, колегія суддів зазначає, що судами першої та апеляційної інстанції обґрунтовано зазначено, що листи Державної фіскальної служби України від 04.12.2015 № 26060/6/99-99-19-03-02-15, від 28.12.2015 № 27919/99-99-19-03-02-15, від 18.07.2016 № 15369/6/99-99-15-03-02-15 за своєю природою є різними за змістом індивідуальними відповідями ДФС на звернення окремих юридичних осіб-платників податків з питань, пов`язаних із реорганізацією підприємств та відповідних її наслідків, в тому числі у частині ПДВ, а будь-яких узагальнюючих податкових консультацій ДФС з вказаного питання не приймалось та відповідачем до судів попередніх інстанцій надано не було. Крім того, колегія суддів зазначає, що такі листи не мають обов`язкового характеру для спірних правовідносин у справі, що розглядається.
15. Колегія суддів зазначає, що касаційна скарга є ідентичною апеляційній скарзі та запереченням на адміністративний позов, контролюючим органом інших обґрунтувань ніж ті, які були наведені в апеляційній скарзі не вказано, в чому саме полягає неправильне застосування судами норм матеріального права скаржником не наведено. Контролюючий орган фактично просить здійснити переоцінку встановлених судами першої та апеляційної інстанції, обставин справи.
Судами першої та апеляційної інстанції в повній мірі встановлено фактичні обставини справи та надано об`єктивний та обґрунтований їх аналіз з урахуванням доводів наведених контролюючим органом у запереченні на адміністративний позов та в апеляційній скарзі, у зв`язку з чим, відсутні підстави вважати, що обставини справи встановлено не повно чи неправильно, а, отже, і наведені відповідачем доводи в касаційній скарзі не спростовують правильних по суті висновків судів першої та апеляційної інстанцій.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
16. Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судами фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваних судових рішень, суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права, які могли б бути підставою для скасування судових рішень, а тому касаційну скаргу Полтавської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 3 лютого 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2017 року слід залишити без задоволення.
17. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 349 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення.
18. Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій (частина перша статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції Закону, що діяла до набрання чинності Закону України від 15.01.2020 № 460-ІХ «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ»).
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359, пунктом 4 частини першої Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Полтавської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області залишити без задоволення, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 3 лютого 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2017 року у справі № 816/1991/16 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддіІ.Я.Олендер І.А. Гончарова Р.Ф. Ханова