ПОСТАНОВА
Іменем України
23 січня 2020 року
Київ
справа №819/1703/17
адміністративне провадження №К/9901/36128/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шишова О.О.,
суддів: Дашутіна І.В., Яковенка М.М.,
розглянув у порядку письмового провадження в касаційній інстанції справу
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції в Тернопільській області про визнання протиправними та скасування наказів про направлення для проходження стажування, притягнення до дисциплінарної відповідальності та про звільнення зі служби, поновлення на роботі і стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою представника позивача ОСОБА_1 - Вароди Павла Борисовича на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 31.10.2017, прийняту у складі головуючого судді Мартиць О.І., та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.02.2018, прийняту у складі колегії суддів: Матковської З.М. (головуючий), Бруновської Н.В., Шавеля Р.М.
І. Суть спору
1. У жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління національної поліції в Тернопільській області (далі - ГУ НП в Тернопільській області), в якому просив суд:
1.1.- визнати протиправним та скасувати наказ ГУНП в Тернопільській області від 31.08.2017 № 2348 в частині направлення ОСОБА_1 для проходження стажування в період з 06.09.2017 по 06.01.2018;
1.2. - визнати протиправним та скасувати наказ ГУНП в Тернопільській області від 07.09.2017 № 2426 про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 у вигляді звільнення зі служби в Національній поліції України за пунктом 6 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію»;
1.3. - визнати протиправним та скасувати наказ ГУНП в Тернопільській області від 07.09.2017 № 222 о/с про звільнення ОСОБА_1 зі служби в Національній поліції України за пунктом 6 частини першої статті (у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту) Закону України «Про Національну поліцію»;
1.4. - поновити ОСОБА_1 на посаді дільничного офіцера поліції сектору превенції патрульної поліції Борщівського відділення поліції Чортківського відділу поліції ГУ НП в Тернопільській області з 08.09.2017;
1.5. - стягнути з ГУНП в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу.
2. Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 зазначив, що наказом ГУНП в Тернопільській області від 31.08.2017 його було направлено для проходження стажування в період з 06.09.2017 по 06.01.2018 до ГУНП в Донецькій області. Позивач уважає такий наказ в частині направлення для проходження стажування протиправним, оскільки, на його думку, він не підлягав стажуванню, так як не відноситься до жодної із категорій посад, вказаних у Положенні про організацію післядипломної освіти працівників Національної поліції. Про відсутність можливості відбути на стажування позивач доповів начальникові ГУНП в Тернопільській області шляхом подання рапорту від 04.09.2017. Однак, 07.09.2017 відповідачем винесено наказ № 2426 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», відповідно до якого ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в Національній поліції України за пунктом 6 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію». Цього ж дня ГУНП в Тернопільській області видано наказ № 222 о/с, яким позивача звільнено зі служби в Національній поліції України за пунктом 6 частини першої статті 77 (у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту) Закону України «Про Національну поліцію».
3. Позивач стверджує, що до дисциплінарної відповідальності його притягнуто неправомірно, вищевказані накази про направлення для проходження стажування, притягнення до дисциплінарної відповідальності та про звільнення зі служби не ґрунтуються на вимогах закону, видані відповідачем за відсутності належних на те правових підстав та з порушенням встановленого порядку, службове розслідування проведено односторонньо, без дослідження всіх обставин, на які він посилався, повідомляючи про неможливість проходження стажування, що і стало причиною звернення до суду з цим адміністративним позовом.
ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи
4. Судами попередніх інстанцій установлено, що ОСОБА_1 , який мав спеціальне звання лейтенант міліції, згідно з наказом ГУНП в Тернопільській області від 07.11.2015 №24 о/с «По особовому складу» та відповідно до пунктів 9 та 12 розділу XI Закону України «Про Національну поліцію», призначено старшим інспектором Борщівського відділення поліції Чортківського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області, присвоївши йому спеціальне звання лейтенант поліції, як такого, що прибув з Міністерства внутрішніх справ, з присвоєнням спеціальних звань поліції в порядку переатестування та установленням посадових окладів згідно штатного розпису, з 07.11.2015.
5. Відповідно до рішення атестаційної комісії №11 ГУНП в Тернопільській області від 19.09.2016 старший інспектор Борщівського відділення поліції Чортківського ВП ГУНП в Тернопільській області лейтенант поліції ОСОБА_1 займаній посаді не відповідав та підлягав звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність. Позивач, не погодившись із вказаним рішенням атестаційної комісії, оскаржив його до Тернопільського окружного адміністративного суду. 01.12.2016 постановою Тернопільського окружного адміністративного суду у справі №819/1345/16, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.02.2017, скасовано рішення атестаційної комісії. Після повторно проведеної атестації, рішенням атестаційної комісії ГУНП в Тернопільській області від 13.03.2017 старший інспектор Борщівського відділення поліції Чортківського ВП ГУНП в Тернопільській області лейтенант поліції ОСОБА_1 визнаний таким, що займаній посаді відповідає. Наказом ГУНП в Тернопільській області від 14.03.2017 №57 о/с «По особовому складу» лейтенанта поліції ОСОБА_1 призначено на посаду дільничного офіцера поліції сектору превенції патрульної поліції Борщівського відділення поліції Чортківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області.
6. Наказом ГУНП в Тернопільській області від 14.03.2017 №57 о/с «По особовому складу» лейтенанта поліції ОСОБА_1 призначено на посаду дільничного офіцера поліції сектору превенції патрульної поліції Борщівського відділення поліції Чортківського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області, увільнивши від посади старшого інспектора Борщівського відділення поліції Чортківського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області, з 14.03.2017.
7. Згідно з наказом ГУНП в Тернопільській області від 31.08.2017 №2348 «Про направлення працівників ГУНП в Тернопільській області для проходження стажування до ГУНП в Донецькій області» відповідно до розділу IX наказу МВС від 24.12.2015 №1625 «Про затвердження Положення про організацію післядипломної освіти працівників національної поліції України», з метою формування і закріплення на практиці професійних знань, умінь, навичок і компетенцій, здобутих у результаті теоретичної підготовки, на виконання вказівок Національної поліції України від 03.08.2017 №8411/01/12-2017 «Про кадрові призначення в системі Національної поліції України» та від 16.08.2017 №8928/01/25-2017 «Про організацію закріплення та зберігання табельної вогнепальної зброї» старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 у числі інших працівників ГУНП в Тернопільській області направлено для проходження стажування в період з 06.09.2017 по 06.01.2018 до ГУНП в Донецькій області.
8. 04.09.2017 року старшим інспектором з ОД СП УКЗ ГУНП у Тернопільській області майором поліції Оробко І.А. в присутності заступника начальника управління - начальника ВІОС УКЗ ГУНП в Тернопільській області підполковника поліції Коваля В.П. та старшого інспектора цього ж відділення поліції капітана поліції Беньковського О.І. позивачу надано для ознайомлення вказаний наказ ГУНП в Тернопільській області від 31.08.2017, від чого останній відмовився, про що складено відповідний акт.
9. 04.09.2017 ОСОБА_1 подав рапорт на ім`я начальника ГУНП в Тернопільській області, в якому доповів, що не має можливості виконати наказ ГУНП в Тернопільській області від 31.08.2017 №2348 «Про направлення працівників ГУНП в Тернопільській області для проходження стажування до ГУНП в Донецькій області» у зв`язку з сімейними обставинами.
10. За фактом грубого порушення службової дисципліни з боку дільничного офіцера поліції Борщівського ВП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , наказом ГУНП в Тернопільській області від 04.09.2017 №2377 «Про призначення службового розслідування» призначено службове розслідування, проведення якого доручено старшому інспекторові ВІОС УКЗ ГУНП в Тернопільській області капітану поліції Беньковському О.І .
11. Результати службового розслідування оформлені висновком від 06.09.2017, з якого вбачається, що старший лейтенант поліції ОСОБА_1 скоїв вчинок, що дискредитує звання рядового і начальницького складу Національної поліції України і є несумісний з подальшим їх проходженням на службі в поліції. На підставі чого, вирішено за порушення вимог статей 1, 7 Дисциплінарного статуту ОВС України та статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», що виразилось у невиконанні наказу ГУНП в Тернопільській області від 31.08.2017 №2348 «Про направлення працівників ГУНП в області для проходження стажування до ГУНП в Донецькій області» та ігноруванні вимог Національної поліції України та ГУНП в Тернопільській області щодо неухильного дотримання службової дисципліни, дільничного офіцера поліції сектору превенції патрульної поліції Борщівського відділення поліції Чортківського ВП ГУНП в Тернопільській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 звільнити зі служби в Національній поліції України за пунктом 6 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».
12. 07.09.2017 ГУНП в Тернопільській області винесено наказ №2426 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», відповідно до якого ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в Національній поліції України за пунктом 6 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію». Позивача 07.09.2017 звільнено зі служби в поліції у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України за пунктом 6 частини першої статті 77 Закону України «Про національну поліцію», про що винесено наказ №222 о/с «По особовому складу». З вказаним наказом ОСОБА_1 ознайомився та отримав його копію, а також трудову книжку 07.09.2017.
13. Непогоджуючись з вказаними наказами відповідача ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
14. Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 31.10.2017 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
15. Суд першої інстанції в позові відмовив з тих підстав, що наказ ГУНП в Тернопільській області від 31.08.2017 № 2348 в частині направлення ОСОБА_1 для проходження стажування в період з 06.09.2017 по 06.01.2018; наказ ГУНП в Тернопільській області від 07.09.2017 № 2426 про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 у вигляді звільнення зі служби в Національній поліції України за пунктом 6 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» та наказ ГУНП в Тернопільській області від 07.09.2017 №222 о/с про звільнення ОСОБА_1 зі служби в Національній поліції України за пунктом 6 частини першої статті 77 (у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту) Закону України «Про Національну поліцію» є законними та не підлягають скасуванню.
16. Львівський апеляційний адміністративний суд постановою від 01.02.2018 підтримав позицію суду першої інстанції та за результатом апеляційного перегляду залишив рішення суду першої інстанції без змін.
IV. Касаційне оскарження
17. У касаційні скарзі позивач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, неповного з`ясування обставин справи, просить скасувати їх рішення та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
18. У доводах касаційної скарги представник позивач стверджує, що займана ОСОБА_1 посада дільничного офіцера поліції сектору превенції патрульної поліції Борщівського відділення поліції Чортківського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області не відноситься до жодної із законодавчо визначеної категорії осіб, які зобов`язані пройти стажування, крім того, з часу призначення позивача на вказану посаду, останній пропрацював більше шести місяців.
19. У відзиві на касаційну скаргу відповідач вказує, що оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій винесені законно та обґрунтовано, на підставі всебічного та повного дослідження матеріалів та обставин справи, доводи ж касаційної скарги висновків цих судів не спростовують.
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування
20. Приписами частин першої-другої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
21. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
22. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
23. Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України від 02.07.2015 №580-VII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VII).
24. Відповідно до статті 1 Закону №580-VІІІ Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
25. За приписами частини першої статті 18 Закону №580-VІІІ поліцейський зобов`язаний, зокрема, неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов`язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва.
26. Статтею 19 Закону №580-VІІІ встановлено, що у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону. Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.
27. Згідно з пунктом 6 частини першої статті 77 Закону №580-VІІІ поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється, у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
28. Пунктом 4 розділу ХІ Закону №580-VІІІ встановлено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, акти законодавства застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
29. Відповідно до пункту 9 Розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Закону України «Про національну поліцію» від 23.12.2015 № 901- VІІІ, до набрання чинності Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції» на поліцейських поширено дію Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22.02.2006 № 3460-VІ «Про дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України» (далі - Дисциплінарний статут).
30. Дисциплінарний статут визначає сутність службової дисципліни, обов`язки осіб рядового і начальницького складу органів Національної поліції України стосовно її дотримання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень.
31. Статтею 1 Дисциплінарного статуту встановлено, що службова дисципліна - дотримання особами рядового і начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України.
32. Службова дисципліна в органах внутрішніх справ досягається: створенням належних умов проходження служби особами рядового і начальницького складу; набуттям високого рівня професіоналізму; забезпеченням гласності та об`єктивності під час проведення оцінки результатів службової діяльності; дотриманням законності і статутного порядку; повсякденною вимогливістю начальників до підлеглих, постійною турботою про них, виявленням поваги до їх особистої гідності; вихованням в осіб рядового і начальницького складу високих моральних і ділових якостей; забезпеченням соціальної справедливості та високого рівня соціально-правового захисту; умілим поєднанням і правильним застосуванням заходів переконання, примусу, дисциплінарного та громадського впливу; належним виконанням умов контракту про проходження служби.
33. Підставою для притягнення поліцейського до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку - невиконання чи неналежне виконання ним службової дисципліни (стаття 2 Дисциплінарного статуту).
34. Відповідно до статті 3 Дисциплінарного статуту начальник - особа начальницького складу, яка має право віддавати накази та розпорядження, застосовувати заохочення і накладати дисциплінарні стягнення або порушувати клопотання про це перед старшим прямим начальником. Начальники, яким особи рядового і начальницького складу підпорядковані по службі хоча б тимчасово, якщо про це оголошено наказом, вважаються прямими. Найближчий до підлеглого прямий начальник є його безпосереднім начальником. Начальники в межах наданих їм повноважень можуть видавати накази, які є обов`язковими для виконання.
35. Згідно зі статтею 4 Дисциплінарного статуту наказ є формою реалізації службових повноважень особи начальницького складу, згідно з якими визначаються мета і предмет завдання, строк його виконання та відповідальна особа, якій належить його виконати. Накази можуть даватись як в усній, так і в письмовій формі. У разі одержання наказу від старшого прямого начальника підлеглий зобов`язаний виконати його та повідомити про це свого безпосереднього начальника. Скасувати наказ має право тільки начальник, який видав відповідний наказ, або старший прямий начальник.
36. Накази повинні бути законними, зрозумілими і виконуватися беззаперечно, точно та у визначений строк. У разі одержання наказу, який суперечить закону, підлеглий не повинен виконувати його, про що повинен негайно поінформувати начальника, який віддав наказ, а в разі підтвердження цього наказу - письмово поінформувати старшого прямого начальника.
37. Віддання і виконання наказу, який суперечить закону, або невиконання правомірного наказу тягне відповідальність, передбачену цим Статутом та іншими законодавчими актами.
38. Згідно з статтею 5 Дисциплінарного статуту встановлено, що за вчинення дисциплінарних проступків особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом. Особи рядового і начальницького складу, яких в установленому законодавством порядку притягнуто до адміністративної, кримінальної або матеріальної відповідальності, водночас можуть нести і дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.
39. Статтею 7 Дисциплінарного статуту передбачено, що службова дисципліна базується на високій свідомості та зобов`язує кожну особу рядового і начальницького складу: дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників; захищати і охороняти від протиправних посягань життя, здоров`я, права та свободи громадян, власність, довкілля, інтереси суспільства і держави; поважати людську гідність, виявляти турботу про громадян і бути готовим у будь-який час надати їм допомогу; дотримуватися норм професійної та службової етики; берегти державну таємницю; у службовій діяльності бути чесною, об`єктивною і незалежною від будь-якого впливу громадян, їх об`єднань та інших юридичних осіб; стійко переносити всі труднощі та обмеження, пов`язані зі службою; постійно підвищувати свій професійний та культурний рівень; сприяти начальникам у зміцненні службової дисципліни, забезпеченні законності та статутного порядку; виявляти повагу до колег по службі та інших громадян, бути ввічливим, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу, вітання та етикету; з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час, бути прикладом у дотриманні громадського порядку, припиняти протиправні дії осіб, які їх учиняють; берегти та підтримувати в належному стані передані їй в користування вогнепальну зброю, спеціальні засоби, майно і техніку. У разі виявлення порушень законодавства, зловживань чи інших правопорушень у службовій діяльності особа рядового або начальницького складу повинна вжити заходів щодо припинення цих порушень та доповісти про це безпосередньому або старшому прямому начальникові.
40. Відповідно до статті 12 Дисциплінарного статуту на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: 1) усне зауваження; 2) зауваження; 3) догана; 4) сувора догана; 5) попередження про неповну посадову відповідність; 6) звільнення з посади; 7) пониження в спеціальному званні на один ступінь; 8) звільнення з органів внутрішніх справ.
41. За приписами статті 13 Дисциплінарного статуту правом накладання дисциплінарних стягнень користуються тільки прямі начальники Такі дисциплінарні стягнення, як звільнення з органів внутрішніх справ, звільнення з посади, пониження в спеціальному званні на один ступінь, накладаються начальниками, яким надано право прийняття на службу до органів внутрішніх справ, призначення на посаду, присвоєння спеціального звання.
42. Відповідно до статті 14 Дисциплінарного статуту з метою з`ясування всіх обставин дисциплінарного проступку, учиненого особою рядового або начальницького складу, начальник призначає службове розслідування.
43. При визначенні виду дисциплінарного стягнення мають враховуватися тяжкість проступку, обставини, за яких його скоєно, заподіяна шкода, попередня поведінка особи та визнання нею своєї вини, її ставлення до виконання службових обов`язків, рівень кваліфікації тощо.
44. У разі притягнення до дисциплінарної відповідальності осіб рядового і начальницького складу, які мають дисциплінарне стягнення і знову допустили порушення службової дисципліни, дисциплінарне стягнення, що накладається, має бути більш суворим, ніж попереднє.
45. Звільнення осіб рядового і начальницького складу з органів внутрішніх справ як вид стягнення є крайнім заходом дисциплінарного впливу.
46. Згідно з пунктом 5.4 Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України від 12.03.2013 № 230, якщо вину особи рядового і начальницького складу повністю доведено, начальник приймає рішення про її притягнення до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення. Про накладення дисциплінарного стягнення видається наказ, зміст якого оголошується особовому складу органу внутрішніх справ.
47. Відповідно до пункту 1 розділу II Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 09.11.2016 року № 1179 під час виконання службових обов`язків поліцейський, зокрема, повинен: неухильно дотримуватися положень Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов`язки, діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що визначені Конституцією, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, міжнародними договорами України, а також цими Правилами.
48. За приписами пункту 1 розділу IX Положення про організацію післядипломної освіти працівників Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 24.12.2015 №1625 (надалі - Положення №1625) стажування працівників поліції здійснюється з метою формування і закріплення на практиці професійних знань, умінь, навичок і компетенцій, здобутих у результаті теоретичної підготовки.
49. Згідно з пунктом 2 Положення №1625 стажування проходять: працівники поліції, які зараховані до кадрового резерву, - для просування по службі; працівники поліції, які вперше призначені на посади керівного складу Національної поліції України; інші працівники поліції - при призначенні на нову посаду.
50. За пунктом 5 Положення стажування проводиться за місцем служби (роботи) або в інших органах і підрозділах поліції, науково-дослідних установах, підприємствах, установах, організаціях, що належать до сфери управління поліції, НЗ НП, на базі інших центральних органів виконавчої влади, навчальних закладів, а також за кордоном, на займаних посадах або на посадах, на які працівників поліції передбачається згодом призначити.
51. Відповідно до пункту 10 Положення особи, які проходять стажування, зобов`язані: своєчасно прибути до місця стажування; сумлінно та у відповідні строки виконувати зазначені в плані заходи; брати участь у нарадах, які проводяться за місцем стажування; вести облік проведеної роботи в щоденнику згідно з планом стажування; після закінчення строку стажування підготувати звіт та подати його на затвердження керівникові, на якого покладено організацію стажування.
VI. Оцінка Верховного Суду
52. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з такого.
53. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
54. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
56. Як установлено судами попередніх інстанцій, суть порушення службової дисципліни позивачем зводиться до невиконання наказу ГУНП в Тернопільській області від 31.08.2017 № 2348.
57. Так, 31.08.2017 ГУНП в Херсонській області видано наказ № 2348 «Про направлення працівників ГУНП в Тернопільській області для проходження стажування до ГУНП в Донецькій області», згідно з яким старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , дільничного офіцера поліції сектору превенції патрульної поліції Борщівського відділення поліції Чортківського ВП направлено для проходження стажування у період із 06.09.2017 по 06.01.2018 до ГУНП в Донецькій області (а.с.6).
58. Підставою для направлення позивача на стажування стало його переведення з посади старшого інспектора Борщівського відділення поліції Чортківського відділу поліції ГУ НП в Тернопільській області на посаду дільничного офіцера поліції сектору превенції патрульної поліції Борщівського відділення поліції Чортківського відділу поліції ГУ НП в Тернопільській області.
59. Крім того, судами установлено, що відповідно до рішення атестаційної комісії №11 ГУНП в Тернопільській області від 19.09.2016 старший інспектор Борщівського відділення поліції Чортківського ВП ГУНП в Тернопільській області лейтенант поліції ОСОБА_1 займаній посаді не відповідав та підлягав звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
60. Позивач, не погодившись із вказаним рішенням атестаційної комісії, оскаржив його до Тернопільського окружного адміністративного суду. 01.12.2016 постановою Тернопільського окружного адміністративного суду у справі №819/1345/16, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.02.2017, скасовано рішення атестаційної комісії. Після повторно проведеної атестації, рішенням атестаційної комісії ГУНП в Тернопільській області від 13.03.2017 старший інспектор Борщівського відділення поліції Чортківського ВП ГУНП в Тернопільській області лейтенант поліції ОСОБА_1 визнаний таким, що займаній посаді відповідає.
61. Наказом ГУНП в Тернопільській області від 14.03.2017 №57 о/с «По особовому складу» лейтенанта поліції ОСОБА_1 призначено на посаду дільничного офіцера поліції сектору превенції патрульної поліції Борщівського відділення поліції Чортківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області.
62. Оскільки позивач відноситься до категорії осіб, які проходили атестування та рішенням суду стосовно яких зупинено реалізацію висновків атестаційних комісій, що у подальшому скасовані у судовому порядку, його було включено в наказ ГУНП в Тернопільській області від 31.08.2017 №2348 «Про направлення працівників ГУНП в Тернопільській області для проходження стажування до ГУНП в Донецькій області» тривалістю 4 місяці.
63. Відповідно до пункту 1 розділу IX Положення № 1625 стажування працівників поліції здійснюється з метою формування і закріплення на практиці професійних знань, умінь, навичок і компетенцій, здобутих у результаті теоретичної підготовки.
64. Згідно з пунктом 2 Положення № 1625 стажування проходять: працівники поліції, які зараховані до кадрового резерву, - для просування по службі; працівники поліції, які вперше призначені на посади керівного складу Національної поліції України; інші працівники поліції - при призначенні на нову посаду.
65. За пунктом 5 Положення № 1625 стажування проводиться за місцем служби (роботи) або в інших органах і підрозділах поліції, науково-дослідних установах, підприємствах, установах, організаціях, що належать до сфери управління поліції, НЗ НП, на базі інших центральних органів виконавчої влади, навчальних закладів, а також за кордоном, на займаних посадах або на посадах, на які працівників поліції передбачається згодом призначити.
66. Відповідно до пункту 10 Положення № 1625 особи, які проходять стажування, зобов`язані: своєчасно прибути до місця стажування; сумлінно та у відповідні строки виконувати зазначені в плані заходи; брати участь у нарадах, які проводяться за місцем стажування; вести облік проведеної роботи в щоденнику згідно з планом стажування; після закінчення строку стажування підготувати звіт та подати його на затвердження керівникові, на якого покладено організацію стажування.
67. У ході розгляду справи встановлено, що позивач не виконав вимог наказу ГУНП в Тернопільській області від 31.08.2017 №2348 «Про направлення працівників ГУНП в Тернопільській області для проходження стажування до ГУНП в Донецькій області». 06.09.2017 ОСОБА_1 на відправку до ГУНП в Донецькій області не прибув, про що начальником СПН УКЗ ГУНП в Тернопільській області підполковником Криворучко О.О. було складено відповідний рапорт.
68. Згідно з довідкою від 26.10.2017 №2649/г/06/2017, наданою відповідачем, для проходження стажування в період з 06.09.2017 по 06.01.2018 до ГУНП в Донецькій області направлено 15 працівників ГУНП в Тернопільській області з 16 запланованих. Дільничний офіцер поліції сектору превенції патрульної поліції Борщівського відділення поліції Чортківського ВП старший лейтенант поліції ОСОБА_1 від поїздки для проходження стажування до ГУНП в Донецькій області відмовився.
69. Разом з тим, 04.09.2017 позивач подав рапорт на ім`я начальника ГУНП в Тернопільській області, в якому доповів, що не має можливості виконати наказ ГУНП в Тернопільській області від 31.08.2017 №2348 «Про направлення працівників ГУНП в Тернопільській області для проходження стажування до ГУНП в Донецькій області» у зв`язку з сімейними обставинами. Також в ході службового розслідування позивач надав письмові пояснення від 07.09.2017, в яких причиною відмови виконувати наказ вказав сімейні обставини, а саме той факт, що дружина не згідна з його виїздом у Донецьку область.
70. Проте ані в рапорті, ані в поясненнях позивач не вказав на обставини, які свідчать про незаконність спірного наказу як того вимагає Дисциплінарний статут, а також не навів вагомих об`єктивних причин, які б перешкоджали йому виконати наказ.
71. Відмова виконувати законний наказ пройти стажування в ГУНП Донецької області була визнана як грубе порушення службової дисципліни з боку ОСОБА_1 у висновку службового розслідування та у наказі «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» від 07.09.2017 №2426, що і слугувало для накладання дисциплінарного стягнення.
72. Відповідно до статті 4 Дисциплінарного статуту наказ є формою реалізації службових повноважень особи начальницького складу, згідно з якими визначаються мета і предмет завдання, строк його виконання та відповідальна особа, якій належить його виконати. Накази можуть даватись як в усній, так і в письмовій формі. У разі одержання наказу від старшого прямого начальника підлеглий зобов`язаний виконати його та повідомити про це свого безпосереднього начальника. Скасувати наказ має право тільки начальник, який видав відповідний наказ, або старший прямий начальник.
73. Статтею 7 Дисциплінарного статуту передбачено, що службова дисципліна базується на високій свідомості та зобов`язує кожну особу рядового і начальницького складу: дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників; захищати і охороняти від протиправних посягань життя, здоров`я, права та свободи громадян, власність, довкілля, інтереси суспільства і держави; поважати людську гідність, виявляти турботу про громадян і бути готовим у будь-який час надати їм допомогу; дотримуватися норм професійної та службової етики; берегти державну таємницю; у службовій діяльності бути чесною, об`єктивною і незалежною від будь-якого впливу громадян, їх об`єднань та інших юридичних осіб; стійко переносити всі труднощі та обмеження, пов`язані зі службою; постійно підвищувати свій професійний та культурний рівень; сприяти начальникам у зміцненні службової дисципліни, забезпеченні законності та статутного порядку; виявляти повагу до колег по службі та інших громадян, бути ввічливим, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу, вітання та етикету; з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час, бути прикладом у дотриманні громадського порядку, припиняти протиправні дії осіб, які їх учиняють; берегти та підтримувати в належному стані передані їй в користування вогнепальну зброю, спеціальні засоби, майно і техніку. У разі виявлення порушень законодавства, зловживань чи інших правопорушень у службовій діяльності особа рядового або начальницького складу повинна вжити заходів щодо припинення цих порушень та доповісти про це безпосередньому або старшому прямому начальникові.
74. Відповідно до статті 12 Дисциплінарного статуту на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: 1) усне зауваження; 2) зауваження; 3) догана; 4) сувора догана; 5) попередження про неповну посадову відповідність; 6) звільнення з посади; 7) пониження в спеціальному званні на один ступінь; 8) звільнення з органів внутрішніх справ.
75. Згідно з статтею 14 Дисциплінарного статуту при визначенні виду дисциплінарного стягнення мають враховуватися тяжкість проступку, обставини, за яких його скоєно, заподіяна шкода, попередня поведінка особи та визнання нею своєї вини, її ставлення до виконання службових обов`язків, рівень кваліфікації тощо.
76. У разі притягнення до дисциплінарної відповідальності осіб рядового і начальницького складу, які мають дисциплінарне стягнення і знову допустили порушення службової дисципліни, дисциплінарне стягнення, що накладається, має бути більш суворим, ніж попереднє.
77. Звільнення осіб рядового і начальницького складу з органів внутрішніх справ як вид стягнення є крайнім заходом дисциплінарного впливу.
78. Згідно з довідкою про заохочення та стягнення за період служби в органах внутрішніх справ ОСОБА_1 за час проходження служби притягувався до дисциплінарної відповідальності 6 разів, у тому числі і за неналежне виконання службових обов`язків, останнє стягнення - попередження про неповну посадову відповідність, оголошене наказом ГУНП в Тернопільській області від 23.06.2017 №1752 «За грубе порушення статті 7 Дисциплінарного статуту ОВС та вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 173 178 КУпАП», є чинним.
79. За таких обставин та правовому регулюванні Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що у цьому випадку мало місце порушення вимог Дисциплінарного статуту, якими передбачено, що накази повинні виконуватися беззаперечно, точно та у визначений строк. Разом з тим, при застосуванні до позивача дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з поліції уповноваженим керівником враховано суть діяння, обставини його скоєння та характеристику позивача за попередній період служби.
80. Доводи касаційної скарги таких висновків не спростовують і зводяться до переоцінки встановлених судами обставин справи.
81. Таким чином, зважаючи на приписи статті 350 КАС України, касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
VII. Судові витрати
82. З огляду на результат касаційного розгляду судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 3 341 343 349 350 355 356 359 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2017 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 1 лютого 2018 року у справі № 819/1703/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не може бути оскаржена.
Головуючий О.О. Шишов
Судді І.В. Дашутін
М.М. Яковенко