ПОСТАНОВА
Іменем України
08 квітня 2020 року
Київ
справа №820/4593/16
адміністративне провадження №К/9901/44567/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стеценка С.Г.,
суддів: Стрелець Т.Г., Тацій Л.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області, треті особи: Харківська міська рада, Товариство з обмеженою відповідальністю "Леда" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, касаційне провадження в якій відкрите за касаційною скаргою Харківської міської ради на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.10.2016 (головуючий суддя - Мельникова Р. В.) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.01.2017 (головуючий суддя Бершова Г. Є., судді: Катунова В. В., Ральченко І. М.),
В С Т А Н О В И В:
І. Короткий зміст позовних вимог
1. У серпні 2016 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області (далі - Управління Держгеокадастру, відповідач), треті особи - Харківська міська рада, Товариство з обмеженою відповідальністю "Леда" (далі - Товариство, ТОВ "Леда"), у якому просив: визнати дії Управління Держгеокадастру із застосування у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.11.2013 №222 до земельної ділянки загальною площею 0,0087 га, кадастровий номер: 8209/04, що знаходиться у користуванні ОСОБА_1 на підставі договору оренди земельної ділянки, коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки - 2,5 - протиправними; зобов`язати Управління Держгеокадастру правонаступника Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області видати ОСОБА_1 витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 0,0087 га, кадастровий номер: 8209/04 із застосуванням змішаного коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки: 0,7 - для земель охорони здоров`я та соціальної допомоги на площу 0,006180 га та 0,1 - для інших відкритих земель в межах населеного пункту - на площу 0,002520 га.
2. Обґрунтовуючи вимоги позовної заяви, ОСОБА_1 посилався на те, що відповідачем у витязі від 14.11.2013 №222 необґрунтовано завищено розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рахунок застосування коефіцієнта 2,5 функціонального призначення - землі комерційного призначення, оскільки земельна ділянка, на думку позивача, відноситься до земель промисловості.
ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 25.10.2016, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.01.2017, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Держгеокадастру щодо застосування у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.11.2013 №222 до земельної ділянки загальною площею 0,0087 га, кадастровий номер: 8209/04, що знаходиться у користуванні ОСОБА_1 на підставі договору оренди земельної ділянки, коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки - 2,5; зобов`язано Управління Держгеокадастру видати ОСОБА_1 витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 0,0087 га, кадастровий номер: 8209/04 із застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки з урахуванням судового рішення по даній справі. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
4. Приймаючи таку постанову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, виходив з того, що чинним законодавством не заборонено безоплатну передачу засновником підприємства об`єкта майнових прав у користування такому підприємству як внеску до статутного фонду або іншим чином, а відтак, згідно з позицією судів, діяльність позивача щодо передачі у користування нежитлових приміщень не є операціями з власною нерухомістю, оскільки не має безпосередньою метою отримання прибутку від таких операцій.
5. У зв`язку з наведеним, суди дійшли висновку, що позивач безпосередньо не здійснює комерційної діяльності на орендованій ним земельній ділянці. При цьому, суди зазначили, що ТОВ "Леда", у користування якої ОСОБА_1 передав належній йому нежитлові приміщення, відноситься до фармацевтичних (аптечних) закладів, які є закладом охорони здоров`я, а тому земельну ділянку, на якій розташовані названі вище об`єкти нерухомості, слід відносити до земель охорони здоров`я та соціальної допомоги, до яких застосовується коефіцієнт функціонального використання 0,7.
ІІІ. Короткий зміст вимог касаційної скарги, узагальнені доводи особи, яка її подала, а також узагальнений виклад позиції інших учасників справи
6. Не погоджуючись із вказаними вище судовими рішеннями, третя особа - Харківська міська рада подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права, просить їх скасувати й відмовити у позові повністю.
7. Мотивуючи вимоги касаційної скарги, Харківська міська рада посилається на те, що при визначенні виду функціонального використання враховується саме економічна діяльність, яка взагалі ведеться на цій земельній ділянці, а не лише економічна діяльність, яку веде безпосередньо сам орендар.
8. Скаржник наголошує й на тому, що ОСОБА_1 фактично здійснює комерційне використання земельної ділянки, яка перебуває у нього на праві оренди, оскільки передав розташовані на ній нежитлові приміщення Товариству, засновником якої він є, й основною метою діяльності вказаного суб`єкта господарювання є отримання прибутку, який розподіляється між засновниками, зокрема, позивачем.
9. Касаційна скарга містить аргументи й стосовно того, що відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, основним видом економічної діяльності Товариства є роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах (Код КВЕД 47.73), а тому, згідно з Додатком 3 до Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 05.11.1998 №377, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14.12.1998 за №788/3228 (далі - Інструкція №377), землі, на яких здійснюється така діяльність, повинні включатись до складу земель комерційного використання.
10. Заперечень на касаційну скаргу від інших учасників справи не надходило.
ІV. Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи
11. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21.02.2017 відкрито касаційне провадження у справі за вказаною касаційною скаргою.
12. В подальшому справа передана до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
13. За правилами підпункту 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
14. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено колегію суддів для розгляду касаційної скарги у складі судді-доповідача Гімона М. М., суддів: Бучик А. Ю., Мороз Л. Л.
15. У зв`язку зі зміною спеціалізації та введенням до іншої судової палати судді-доповідача Гімона М. М. (Рішення зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 20.05.2019 №14) та на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено колегію суддів для розгляду касаційної скарги у складі судді-доповідача Стеценка С. Г., суддів: Стрелець Т. Г., Тацій Л. В.
16. Після проведення суддею-доповідачем в порядку, визначеному статтею 340 КАС України, усіх необхідних підготовчих дій, ухвалою Верховного суду від 05.03.2020 справу призначено до касаційного розгляду в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
V. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
17. Як встановлено судами попередніх інстанцій, на підставі рішення XIX сесії Харківської міської ради XXІV скликання від 25.02.2004 №18/04 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об`єктів" 19.04.2004 між позивачем та Харківською міською радою укладено договір оренди землі, за яким позивачу надано в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться м. Харків, вул. С. Грицевця, 27, а саме: земельна ділянка загальною площею 0,00087 га, у тому числі: інших угідь 0,0087 га.
18. Відповідно до пункту 1.2 зазначеного договору такий укладено строком до 01.01.2029 для будівництва прибудови до нежитлових приміщень (але не пізніше прийняття об`єкту до експлуатації) та її подальшої експлуатації. Будівництво виконати до 01.01.2006.
19. На підставі договору позики від 05.01.2015 позивач безоплатно передав належні йому на праві власності нежитлові виробничі приміщення (будівлі), розташовані на спірній земельній ділянці, у користування юридичній особі ТОВ "Леда", одним із засновників якої він є.
20. Згідно зі статутом ТОВ "Леда" предметом діяльності товариства є, зокрема, роздрібна торгівля лікарськими засобами; виробництво лікарських засобів в умовах аптеки.
21. ТОВ "Леда" має ліцензію серії АВ№ 578549 на виробництво та роздрібну торгівлю лікарськими засобами, видану 17.05.2011 Державною інспекцією з контролю якості лікарських засобів Міністерства охорони здоров`я України.
22. Видами діяльності ТОВ "Леда" є, зокрема, 47.73 Роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах.
23. 14.11.2013 управлінням Держземагентства у м. Харкові Харківської області складено витяг №222 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 87 кв. м. по вул. Грицевця 27 у м. Харків для експлуатації прибудови до нежитлових приміщень з застосуванням при розрахунку коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного використання - 2,5.
VI. Позиція Верховного Суду
24. Частиною 1 статті 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка.
25. Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 201 Земельного кодексу України, грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
26. Так, згідно з статтею 1 Закону України від 11.12.2003 №1378-IV "Про оцінку земель" (у редакції, чинній на час спірних правовідносин) нормативна грошова оцінка земельних ділянок це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
27. При цьому, під рентним доходом розуміється дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки.
28. Згідно зі статтею 1 Закону України "Про оцінку земель" (тут і далі - у редакції, чинній на час спірних правовідносин), нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами; рентний дохід - дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки.
29. Частиною 5 статті 5 вказаного Закону передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
30. Статтею 12 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативно-методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно-правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання. Нормативно-правові акти з проведення оцінки земель, які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
31. Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про оцінку земель", підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
32. Згідно зі статтею 18 цього Закону, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
33. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться на землях, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення не рідше ніж один раз на 5 - 7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
34. У відповідності до частин 1, 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель", за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
35. У відповідності до статті 23 Закону України "Про оцінку земель", виготовлена технічна документація нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою; витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
36. Відповідно до пунктів 3.1, 3.2, 3.3 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 №18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 №388/12262 (далі - Порядок, в редакції, чинній на час спірних правовідносин), в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
37. Населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах. Нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою 8.
38. Нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою Цн = В х Нп : Нк х Кф х Км, де Кф є коефіцієнтом, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо); Км є коефіцієнтом, який характеризує місце розташування земельної ділянки.
39. Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією №377 (чинною, станом на час виникнення спірних правовідносин), відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
40. Отже, зі змісту вказаних норм вбачається, що критерієм для віднесення певних земель до відповідної категорії за функціональним використанням є вид економічної діяльності.
41. Як зазначалось, видами економічної діяльності ТОВ "Леда", яка використовує земельну ділянку стосовно якої надано спірний витяг, є: Роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах; Виробництво основних фармацевтичних продуктів; Виробництво фармацевтичних препаратів і матеріалів.
42. Суд зазначає, що, з огляду на вимоги пункту 3.5 Порядку, віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням необхідно здійснювати згідно з Інструкцією №377.
43. Водночас, значення коефіцієнтів функціонального призначення земельних ділянок в залежності від виду діяльності який на ній здійснюється встановлено Порядком.
44. Зокрема, у додатку 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 до Порядку, в таблиці 1.1 "Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф)" для земель комерційного використання встановлено коефіцієнт 2,5.
45. Також, належить звернути увагу, що згідно вказаної таблиці, до складу категорії земель "землі комерційного використання" включено землі роздрібної торгівлі побутовими товарами і їх ремонт, що також узгоджується з функціональним призначенням земельної ділянки стосовно якої надано спірний у цій справі витяг.
46. Висновок судів попередніх інстанцій про віднесення зазначеної земельної ділянки до земель охорони здоров`я та соціальної допомоги у зв`язку з тим, що аптека є закладом охорони здоров`я, є помилковим, оскільки, як вже зазначалось, критерієм для віднесення певних земель до відповідної категорії за функціональним використанням є вид економічної діяльності. При цьому, "охорона здоров`я", як вид економічної діяльності, що встановлений Національним класифікатором "Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010" (Наказ Держспоживстандарту України 11 жовтня 2010 року), не віднесено до видів діяльності ТОВ "Леда" по КВЕД.
47. Ураховуючи наведене, оскільки земельна ділянка, орендарем якої є позивач, передана та використовується для експлуатації аптеки ТОВ "Леда", до видів економічної діяльності якого належить роздрібна торгівля фармацевтичними товарами, то зазначена ділянка за функціональним призначенням належить до земель комерційного призначення, для яких встановлено коефіцієнт 2,5, який і був правомірно застосований відповідачем.
48. Аналогічну правову позицію викладено й у постанові Верховного Суду від 19.04.2019 у справі №820/3839/15.
49. З огляду на викладене, колегія суддів, провівши касаційний розгляд справи в межах доводів і вимог касаційної скарги, дійшла висновку про те, що, у даному випадку, відповідач, вказавши у витязі від 14.11.2013 №222 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 0,0087 га (кадастровий номер: 8209/04), коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки - 2,5, діяв правомірно, а тому висновки судів попередніх інстанцій стосовно наявності підстав для задоволення позову не засновані на правильному застосуванні норм матеріального права, у зв`язку з чим ухвалені ними судові рішення слід скасувати й відмовити у задоволенні позову.
50. За правилами пункту 3 частини першої статті 349 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення, не передаючи справи на новий розгляд.
51. В свою чергу, підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення лише за умови, якщо це порушення призвело до ухвалення незаконного рішення (частини перша, друга статті 351 КАС України).
Керуючись статтями 341 345 349 351 355 356 359 КАС України, пунктом 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 15.01.2020 №460-IX, Суд
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Харківської міської ради - задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.10.2016 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.01.2017 - скасувати.
Ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області, треті особи: Харківська міська рада, Товариство з обмеженою відповідальністю "Леда" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
С.Г. Стеценко
Т.Г. Стрелець
Л.В. Тацій ,
Судді Верховного Суду