ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2023 року
м. Київ
справа № 826/23569/15
адміністративне провадження № К/9901/42078/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бившевої Л.І.,
суддів: Ханової Р.Ф., Хохуляка В.В.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.01.2016 (суддя - Літвінова А.В.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2017 (головуючий суддя - Коротких А.Ю., судді - Ганечко О.М., Літвіна Н. М) у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Прованс ЛТД" (далі у тексті - позивач, ТОВ "Прованс ЛТД") до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління ДФС у місті Києві (далі у тексті - відповідач-1, контролюючий орган), відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району реєстраційної служби головного територіального управління юстиції у місті Києві (далі у тексті - відповідач-2) про визнання протиправними та скасування запису та рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Прованс ЛТД» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до державної податкової інспекції у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, відділу держаної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району реєстраційної служби головного територіального управління юстиції у місті Києві, у якому просить:
- скасувати запис державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району реєстраційної служби головного територіального управління юстиції у місті Києві від 28.09.2015 №10701430005057550 про підтвердження відомостей щодо відсутності за місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю «Прованс ЛТД»;
- скасувати рішення державної податкової інспекції у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 29.09.2015 №207/26-55-11-07-25 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Прованс ЛТД», індивідуальний податковий номер 397178626559.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.01.2016, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2017, позов задоволено.
Суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідачем-1, як суб`єктом владних повноважень, не доведено факту дотримання останнім процедури та вжиття необхідних заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження позивача, а, відтак, не підтверджено наявності законодавчо обґрунтованих передумов для надсилання повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, а тому є протиправним та підлягає скасуванню рішення державної податкової інспекції у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 29.09.2015 №207/26-55-11-07-25.
Державна податкова інспекція у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві оскаржила рішення судів попередніх інстанцій до Вищого адміністративного суду України.
У касаційній скарзі контролюючий орган зазначив, що вважає вказані рішення прийнятими з порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме: статті 184 Податкового кодексу України, просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.01.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2017 й прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову ТОВ "Прованс ЛТД", також відповідач-1 просить зупинити виконання даних оскаржуваних судових рішень.
ТОВ "Прованс ЛТД" процесуальним правом надати письмові заперечення не скористався, що не перешкоджає розгляду справи по суті.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 06.03.2017 відкрив касаційне провадження у справі, витребував матеріали справи із суду першої інстанції та відмовив у задоволенні клопотання Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві про зупинення виконання оскаржуваних судових рішень у справі №826/23569/15.
Дану справу у порядку, передбаченому підпунктом 4 пункту 1 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діє з 15.12.2017; далі у тексті - КАС України) передано до Верховного Суду.
Верховний Суд ухвалою від 21.02.2023 призначив справу до касаційного розгляду у попередньому судовому засіданні на 22.02.2023.
Верховний Суд, переглядаючи судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та перевіряючи правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права на підставі фактичних обставин справи, виходить з такого.
Суди попередніх інстанцій встановили такі обставини.
Державна податкова інспекція у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві звернулася до начальника оперативного управління державної податкової інспекції у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків від 04.08.2015 №5665/26-55-15-0 щодо товариства з обмеженою відповідальністю «Прованс ЛТД», зареєстрованого за адресою: місто Київ, площа Спортивна, 1-А.
У відповідь на даний запит начальником оперативного управління державної податкової інспекції у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві складено довідку про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків від 17.08.2015 №4351/01/26-55-07-03, згідно з якою місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю «Прованс ЛТД» не встановлено та/або встановлено, що суб`єкт господарювання зареєстровано на осіб, які до діяльності юридичної особи або фізичної особи-підприємця жодного відношення не мають.
На підставі отриманої від оперативного управління державної податкової інспекції у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві довідки відповідачем направлено на адресу державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням від 20.08.2015 №1464/26-55-11-01-28 (форма №18-ОПП), згідно з якою стосовно юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю «Прованс ЛТД» - проведено заходи щодо встановлення фактичного місцезнаходження, за результатами чого встановлено відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.
У свою чергу, державним реєстратором відділу держаної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району реєстраційної служби головного територіального управління юстиції у місті Києві на адресу товариства з обмеженою відповідальністю «Прованс ЛТД» направлено повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу від 26.08.2015 №б/н, у відповідності до якої позивача повідомлено про необхідність підтвердити реєстраційні відомості про товариство з обмеженою відповідальністю «Прованс ЛТД» протягом місяця, до 26.09.2015.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи копій реєстраційної справи, вказане повідомлення від 26.08.2015 повернуто відділом поштового зв`язку із зазначенням причини «за закінченням встановленого строку зберігання», з огляду на що державним реєстратором внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців «Внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою» від 28.09.2015 №10701430005057550.
Надалі, державною податковою інспекцією у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві прийнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 29.09.2015 №207/26-55-11-07-25 (направлене 30.09.2015 за №0101116909074).
Відповідно до підпункту «ж» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
У відповідності до частини другої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (у редакції, чинній на час виникнення правовідносин) в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо юридичної особи, зокрема, щодо місцезнаходження юридичної особи.
Згідно з абзацом 1 частини одинадцятої статті 19 зазначеного Закону юридична особа зобов`язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Відповідно до абзацу 2 частини дванадцятої статті 19 цього Закону у разі надходження (поштовим відправленням або в електронному вигляді в порядку взаємообміну) державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов`язаний надіслати поштовим відправленням протягом п`яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Згідно з абзацом 1 частини чотирнадцятої статті 19 зазначеного Закону у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
В абзаці 2 частини чотирнадцятої статті 19 цього Закону визначено: якщо державному реєстратору повернуто поштове відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Таким чином, внесення до Єдиного державного реєстру запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, зокрема про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, здійснюється за ініціативою державного реєстратора або органу доходів і зборів.
Підставами для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, зокрема про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, є ненадання юридичною особою державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційної картки у встановлений Законом строк або ненадання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй повідомлення державного реєстратора, що надсилається останнім у разі отримання від органу доходів і зборів повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, такої реєстраційної картки.
При цьому обов`язковою передумовою направлення органом доходів і зборів до державного реєстратора повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням є проведених заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи.
Так, з положень пунктів 12.2-12.5 розділу XII «Встановлення місцезнаходження (місця проживання) платників податків» Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300, вбачається, що підрозділами органу державної податкової служби при призначенні чи проведенні будь-якого виду перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов`язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з`ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків, відповідальних та пов`язаних осіб.
У разі неможливості вручення платнику податків довідки, свідоцтва, листа чи будь-якого іншого документа, направленого органом державної податкової служби, у зв`язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) замість акта перевірки місцезнаходження (місця проживання) платника податків оформляється довідка про неможливість вручення документа платнику податків із зазначенням причин та додаванням відповідних документів (за наявності). Заміна акта довідкою не проводиться, якщо іншими нормативно-правовими актами передбачено складання акта.
Акт перевірки місцезнаходження платника податків або довідка про неможливість вручення документа платнику податків не складається працівниками органів державної податкової служби, якщо до Єдиного державного реєстру внесено запис про відсутність платника податків за місцезнаходженням.
Щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та нез`ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з`ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.
Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. № 18 - ОПП.
У підпунктах 3.1.1, 3.1.2 розділу ІІІ Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженим Наказом Державної податкової адміністрації України 17.05.2010 року № 336 (чинним на час виникненні спірних правовідносин), визначено таке: щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з`ясовано, структурний підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з`ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.
Відповідно до пункту 3.2 розділу ІІІ зазначеного Положення у разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції.
Таким чином, підрозділ органу ДФС надсилає державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 18-ОПП для вжиття заходів, передбачених абзацом другим частини чотирнадцятої статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», лише після здійснення передбачених у зазначених підзаконних нормативно-правових актах заходів для встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи.
Зазначений висновок суду також узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеній у постанові від 06.11.2018 справа № 813/2931/16.
Суди попередніх інстанції, застосовуючи наведені норми законодавства, зазначили, що контролюючий орган, заперечуючи проти позову, не надав доказів тому, що ним вчинено передбачені у зазначених Порядку та Положенні заходи для встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи, а відтак у нього були відсутні передумови для направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.
Зважаючи на викладене, суд касаційної інстанції знаходить правильними висновки судів про протиправність рішення відповідача - 1 про анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість.
Верховний Суд вважає, що суди попередніх інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. Доводи, наведені в касаційній скарзі, є ідентичними доводам, якими відповідач обґрунтовував свою позицію щодо правомірності оскаржуваного рішення в судах попередніх інстанцій, та є такими, що не спростовують висновків судів попередніх інстанцій.
Керуючись статтями 343, 349, 350, 355, 356, 359, підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.01.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2017 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
СуддіЛ.І. Бившева Р.Ф. Ханова В.В. Хохуляк